PDA

Zobacz pełną wersję : płyty kartonowo gipsowe - szkodliwe czy nie?



Robert Antończak
24-11-2005, 21:33
Pozdrawiam wszystkich, którzy się odezwą i którzy tylko to przeczytają. Poszukuję informacji dotyczących płyt gipsowych produkowanych w naszym kraju. Z obiegowych opinii, które do mnie dotarły wynika, że ich skład może być "nieco" skażony ze względu na użycie do ich produkcji gipsów z filtrów elektrociepłowni. Czy ktoś może coś wie na ten temat? Nie ukrywam, że chodzi mi w tym momencie o szkodliwość takich płyt na mieszkańców pomieszczeń nimi wykończonych. Liczę na szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam jeszcze raz.
Robert

radex
25-11-2005, 08:35
Szczerze mówiąc pierwsze słyszę. Ale co dzisiaj nie jest szkodliwe :evil:

abromba
25-11-2005, 08:44
Ja też słyszałam, że w zasadzie większość płyt g-k powstaje dzieki odsiarczaniu spalin. Przynajmniej kwaśnych deszczy mniej :lol: A gips jest po prostu wynikiem tego procesu. Tzw. "obiegowa opinia" która do mnie dotarła jest taka, że np Francuzi do siebie wywożą nasze "czystsze" płyty Nidy Gips, a nam przywożą Lafarge Nida Gips - podobno gorsze. Myślę sobie jednak, że nie ma co panikować, że przy wszystkich lakierach, impregnatach i laminatach, które stosujemy płyty g-k nic złego nam nie zrobią. Ale niech się fachowcy technicy wypowiedzą.

lonly
25-11-2005, 10:31
Oczywiście niech sie wypowiedzą !!! Na pewno zdrowy jest gips kopalny ale tynki gipsowe są robione z syntetycznego
Cytat:
Przemysł gipsowy w Polsce powstał tak naprawdę w 1956 roku. Obecnie gips wydobywany jest w Małopolsce (Stawiany, Leszcze) i na Dolnym Śląsku (Lubichów, Nowy Ląd). Ze względu na ochronę środowiska naturalnego, coraz powszechniejsze staje się również wykorzystywanie w budownictwie gipsu syntetycznego, otrzymywanego w mokrych procesach odsiarczania produktów spalania węgla (Elektrownie Jaworzno, Opole i Bełchatów). Właściwości fizyko-chemiczne gipsu syntetycznego (reagips) są identyczne z naturalnym. Do atmosfery emitowanych jest rocznie około 2,9 mln ton SO2, a niektóre źródła podają nawet wartość o wiele wyższą, rzędu 3,2 do 3,5 mln ton. Powstawanie przy elektrowniach instalacjach utylizacji spalin i zakładów produkcji gipsu syntetycznego ma więc duże znaczenie ekologiczne, gospodarcze i techniczne. "

Dwa lata temu rozmawiałem z ludźmi którzy mieli znajomego z branży G-K. Zamierzali robic tynki gipsowe i jak mi powiedzieli po rozmowie z nim całkowicie zrezygnowali i zrobili tradycyjne cementowo-wapienne. Na tyle mnie "wystraszyli" że pozostał uraz i robiłem również tradycyjne.

efilo
25-11-2005, 10:43
Ja też uznałam że lepiej zrezygnować z g-k. Zwłaszcza, że mało jest osób, które potrafią to zrobić na tyle solidnie żeby nie pękało (dokładnie rzecz biorąc ja nie widziałam nie pękających)

invx
25-11-2005, 18:30
Nie sa szkodliwe !
A napewno mniej niz beton komorkowy :wink:

Robert Antończak
26-11-2005, 07:30
Bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie i szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Robert

mack
26-11-2005, 07:46
Ja też uznałam że lepiej zrezygnować z g-k. Zwłaszcza, że mało jest osób, które potrafią to zrobić na tyle solidnie żeby nie pękało (dokładnie rzecz biorąc ja nie widziałam nie pękających)

to jak wykończyć skosy pooddasza?

rml2
26-11-2005, 14:05
Wykończyc np. boazerią i pomalować "ekologicznym"( o ile takie istnieje ) lakierem , farbą , bejcą itp. Tylko ,żeby sie nie okazało ,że płyty były "czystsze". :wink:

pyrka
26-11-2005, 17:33
Kup płyty Nida-Gips i dokładnie zaznacz w zamówieniu, że mają być z polskiego gipsu kopalnianego. Nawiasem mówiąc używałam płyt od kilku różnych producentów i wydaje mi się, że ten naturalny z Nidy był najtwardszy. Zanim były montowane leżały dłuższy czas w tych samych warunkach pokojowych, więc nie mogła mieć wpływu różna wilgotność. A z tym gipsem "elektrownianym" niestety prawda. W Polsce jest "produkowany" od co najmniej 15 lat a może więcej. Zaczęło się od Elektrowni Bełchatów. Na początku, zanim wszedł na nasz rynek kapitał zachodni, był zakaz używania tego gipsu w budownictwie mieszkaniowym, właśnie ze względu na wysoką radioaktywność. Teraz wszystko jest dopuszczone, dlatego wyroby gipsowe m.in. Knaufa są takie tanie. Tlenki siarki po przepuszczeniu przez mleko wapienne dają gips wykorzystywany w budownictwie a tlenki azotu z tych że spalin są wykorzystywane w rolnictwie jako nawozy azotowe. Potem to zjadamy w roślinkach.

abromba
26-11-2005, 18:37
Czyli z tym rozróznieniem na Nida - Gips i Nida Gips Lafarge to jednak prawda. A to Francuzy paskudne....

jabko
26-11-2005, 19:19
Rzekłbym ropuchy.

Panie i panowie chyba troszke przesadzacie z tym gipsem.
Pewnie bardziej szkodliwe jest oglądanie telewizora i siedzenie przy kompie niż mieszkanie z płytą G/K.

BK radioaktywny, ceramika mniej, cegła troszke, gips bardzo, z kominka czasem się zadymi, przy wsypywaniu ekogroszku się kurzy, o farbach i lakierach nawet nie wspomnę . Jest coś nieszkodliwego ??

pyrka
26-11-2005, 19:27
Chodzi o to , żeby człowiek był świadomy i mógł sam na własną odpowiedzialność dokonać wyboru czym i w jakiej ilości będzie się truł. Nie ma nic gorszego niż oszustwo a ukrywanie prawdy jest oszustwem. W moim domu też jest sporo szkodliwych rzeczy, ale dozuję je pod kontrolą , aby sumaryczne ich stężenie mnie zbyt szybko nie zabiło. A życie z ciągłym bólem głowy i poczuciem zmęczenia też do przyjemności nie należy. Więc jeśli można jakieś paskudztwo zamienić czymś mniej paskudnym należy to zrobić.

jabko
26-11-2005, 19:30
..Nie ma nic gorszego niż oszustwo a ukrywanie prawdy jest oszustwem...

Tu sie zgadzam.

Na szczęście jestem zwolennikiem tynków cementowo-wapiennych (znanych od ...ho ho ...zamierzchłych czasów)
pozdrowienia dla rafałka :D

andre59
26-11-2005, 21:56
Tynki wapienne, to się zgodzę, są znane od bardzo dawna.
Ale tynki cementowo-wapienne to już chyba znacznie nowszy wynalazek.
W cemencie też występują domieszki popiołow lotnych.

Chyba trzeba będzie wrócić do jaskiń i szałasów bo inaczej poginiemy marnie. :)

Robert Antończak
27-11-2005, 21:26
Krótko mówiąc, najbardziej szkodzi żyć. Macie racje, trzeba wiedzieć na co się decydujemy i jakie ryzyko ponosimy, nie informowanie nas o tym wszystkim to niezłe draństwo. Pozdrawiam.

efilo
28-11-2005, 08:02
to jak wykończyć skosy pooddasza?

No cóż. Można właśnie boazerią.
Poza tym mówimy o tynkach przyklejanych na placki do ścian poziomych, prawda? Poddasze to niekoniecznie to samo :lol:

sebo8877
28-11-2005, 08:08
życie to nieuleczlna choroba - każdy przecierz żyje z wyrokiem - azbest to było świństwo - ale tak jak napisałem każdy ma swój czas