PDA

Zobacz pełną wersję : Komin do kondensata - konieczne przewężenie do 80 mm ?



J_K_K
25-11-2005, 14:23
Czy wszystkie kondensaty wymagają takiego przewężenia komina spalinowego i nie można ich po prostu podłączyć do wkładu ceramicznego 150 ?
(interesuje mnie układ rozdzielny)

Czy powyższe dotyczy też kotłów turbo ?
(z zamkniętą komorą)

Pzdr

JKK

J_K_K
26-11-2005, 21:29
Fachowcy milczą na ten temat ;-)

Pzdr

JKK

J_K_K
27-11-2005, 17:43
Szkoda, że pomija się ten temat przy dyskusji o wkładach kominowych.
Chyba wynika z tego, że jak ktoś planuje zakup kondensata (lub turbo ?) może sobie spokojnie jakikolwiek wkład - ceramiczny lub stalowy - darować ...

Pzdr

JKK

1950
27-11-2005, 20:33
śmiało możesz nie robić zwężki,
ważne jest abyś miał odprowadzenie kondensatu

krzysztofh
28-11-2005, 06:32
Nie wiem dokładnie o jakie przewężenie Ci chodzi, ale ja mam piec kondensacyny Viessmana podłączony rurą systemową fi 80/ na chyba 160. Taka rura wchodzi do komina wykonanego z pustaków Schiedla (bez rury ceramicznej - same pustaki) i dalej biegnie do góry sama rura fi 80, którą piec odprowadza spaliny. Świeże powietrze jest zasysane obszarem pomiędzy pustakami i rurą spalinową.
Kondensat jest odprowadzany do kanalizacji (szamba). Nic w kwestii instalacji do odprowadzenia kondensatu w kominie nie trzeba robić (piec wszystko ma co trzeba). Jedynie trzeba od dołu do pieca doprowadzić rurę kanalizacyjną - ale to oczywiste.

J_K_K
28-11-2005, 07:38
Nie wiem dokładnie o jakie przewężenie Ci chodzi, ale ja mam piec kondensacyny Viessmana podłączony rurą systemową fi 80/ na chyba 160.

Po prostu mam już w kominie przewidzianym do pieca wkład ceramiczny 150 ze skraplaczem na dole i odprowadzeniem do kanalizacji
i nie za bardzo mi się uśmiecha wkładać do tego wkładu jeszcze wkład stalowy - np. 80.

Pzdr

JKK

mfuchs
28-11-2005, 08:48
Po prostu mam już w kominie przewidzianym do pieca wkład ceramiczny 150 ze skraplaczem na dole i odprowadzeniem do kanalizacji
i nie za bardzo mi się uśmiecha wkładać do tego wkładu jeszcze wkład stalowy - np. 80.


Ja mam sytuację następującą - sprawdź, czy u Ciebie nie jest podobnie:
- kocioł kondensacyjny, turbo
- komin z kształtek, ale producent i serwis twierdzili uparcie, że do turbo musi być odpowiednia atestowana rura stalowa, a kształtki nie spełniają wymagań ciśnieniowych, więc skończył się na dodatkowym wkładzie z nierdzewki (wylot spalin)
- do zasysania powietrza z zewnątrz posłużyła pusta przestrzeń pomiędzy nierdzewką a kształkami.
- sama nierdzewka ma zbiornik na skropliny, które na pewno w jakimś tam stopniu się zbierają, ale właściwe skropliny są odporwadzane z kotła do szamba
- wszystko zatwierdzone przez serwisanta i kominiarza

J_K_K
28-11-2005, 09:00
producent i serwis twierdzili uparcie, że do turbo musi być odpowiednia atestowana rura stalowa, a kształtki nie spełniają wymagań ciśnieniowych, więc skończył się na dodatkowym wkładzie z nierdzewki (wylot spalin)

No więc "mój" instalator, a i potencjalny sprzedawca twierdzi mniej więcej to samo - chyba skończy się na kominie "przez ścianę", a komin ceramiczny zostanie może wykorzystany do jakiegoś niewielkiego pieca węglowego, lub bojlera gazowego ...

Pzdr

JKK