PDA

Zobacz pełną wersję : Rozprowadzenie DGP...



darekola
25-11-2005, 18:23
Czy możecie podać parę żelaznych zasad rozprowadzania ciepła z kominka do pomieszczeń?
Chodzi mi np. o uwagi typu: prowadzisz max. 5 rurą fi 200mm, potem 100mm.
Jak dobrać przekroje rur?

P.S. 1. Pow. mieszkalna to ~200m2. Tylko parter.
Pomieszczenie z kominkiem ~ 45m2 /+ok. 25m2 korytarz/.

P.S. 2. Użyłem opcji szukaj - ale nic nie znalazłem konkretnego...

D.

zygmor
25-11-2005, 18:51
Jeżeli chcesz, aby to ogrzewanie było skuteczne, to powinieneś rozprowadzić go tak, aby kratki, którymi wyprowadzisz DGP, były o ile to możliwe nisko przy podłodze. Zadbaj, aby w drzwiach były kratki, lub były podcięte ok 2cm, lub nie zamknięte. Powietrze musi jakoś przenikać.

cezak
25-11-2005, 20:50
Z przykrościa muszę stwierdzić, że pomimo bliskości zawodowej wiele obszarów budowy domków stanowi dla mnie nadal wielką zagadkę.
Próbowałem pozyskać informację z wielu źródeł. Jest bardzo trudno o rzetelną wiedzę. Wszędzie oklepane slogany i magia wynikająca z braku wiedzy lub jej ukrywania.

Co do lokalizacji nawiewów, uzyciu ew. turbiny (ważny tzw. spręż turbiny)oraz jej wielkości powinny być wykonane obliczenia.
Wg mojej oceny trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy DGP ma być jedynym, sprawnym źródłem ogrzewania.
Jeśli tak, to żeby zachować prędkości przepływu zbliżone na wszystkich odcinkach rury pion od kominka winien byc d200mm lub min d150mm,
rozpływy krótsze za trójnikiem d125mm, dłuższe d150 kończone zwężką 150/125. Aby zachować mniej więcej jednokowy opór na wszystkich odgałęzieniach należy krótkie,proste odcinki wykonywać z małej średnicy, długie, gięte z większej średnicy.

Na funkcje układu (opory przepływu)mają wpływ:
- materiał z którego wykonane sa przewody (porowatość),
- ilość wygięć im łagodniejsze tym zdecydowanie lepsze, kolana 90st. o promieniu wew. gięcia r=1.5d daja opór przepływu jak prosty odcinek 3m,
itd...
Trudno mi pisać o wszystkim, proszę sprecyzuj ciut zagadninie,
Miłej walki na froncie.

Pozdrawiam,

acca5
26-11-2005, 08:34
Do Zygmora. Gosciowi chodzi o rozprowadzenie ciepla tylko do parteru, wiec jak anemostty moga wychodzic jak najnizej podlogi?, przeciez beda szly po stropie i wchodzily sufitem!

darekola
26-11-2005, 20:40
Dzięki za wskazówki - to już coś wiem.

Kominek nie będzie jedynym źródłem ogrzewania. W planie jest też CO - w większości kaloryfery, a w 2 łazienkach, kuchni i wiatrołapie - podłogówka. Chociaż przy tych cenach gazu - to nie wiem jak to dalej będzie z tym CO.

Mam dodatkowe pytania: jak wyliczyć konieczną wydajność turbiny? Ile powina przetłoczyć powietrza w ciągu godziny? Czy można zastosować dwie turbiny? Widziałem też przewody o przekroju prostokątnym - czy kształt ma jakieś znaczenie? Etc...


D.

cezak
26-11-2005, 23:23
Korzystniejsze ze względu naopory są kanały okrągłe:

Wg mnie przyblizoną max. wydaność turbiny mozna obliczyć ze wzoru 1,5 raza kubatura ogrzewaych prze układ DGP pomieszczeń, to jest wydajność przy komninku, który by miał ogrzewać jako jedyne żródło w duże mrozy,
Ja dla zachowania równowagi oraz nie tłoczenia takiej ilości powietrza do pokojów ze względów szumy przepływu od dużych prędkości powietrza, komfortu cieplnego, (jeden anemostat w pokoju) zdecydowałem się na wydajność turbiny równą 0,75* kubatura.
Ilość ta nie jest rownoznaczna z nominalną wydajnością turbinki ale wydajnością turbiny pomniejszoną o straty.

Najlepiej zdać się na firmę,która montuje DGP z doświadczenia
albo kupić turbinkę po znajomości założyć, dokonać 2-3 próbne palenia, poobserwować przepływy i podjąć decycję.

Do usłyszenia

tekt
26-11-2005, 23:28
Czy możecie podać parę żelaznych zasad rozprowadzania ciepła z kominka do pomieszczeń?
Chodzi mi np. o uwagi typu: prowadzisz max. 5 rurą fi 200mm, potem 100mm.
Jak dobrać przekroje rur?

P.S. 1. Pow. mieszkalna to ~200m2. Tylko parter.
Pomieszczenie z kominkiem ~ 45m2 /+ok. 25m2 korytarz/.

P.S. 2. Użyłem opcji szukaj - ale nic nie znalazłem konkretnego...

D.

pytaj konkretniej
nie ma jednego typu domu
to zależy od rozkładu
dodaj jeszcze otulinę z wełny mineralnej zawiniętej w folię
lub typowe kołnierze ...
to jest dość grube
jeśli chodzi o konkwekcję
kwestia ile m w poziomie, jaka moc kominka, ile kolanek

przy pewnych rozkładach można obejść się bez wentylatora
do kilku 4 moze 5 metrów poziomo ...
generalnie
jak nie chcesz zlecić zamontuj sam
i posteruj
i tak kominkarze robią to na czuja ... z tymże mają doświadczenie
a jak wiadomo chodzi o know-how
potem po montażu są próbne rozpalania i na anemostatach się wszystko
na swoje percepcje ciepła reguluje
to nie c.o. ze sterowaniem z nokii :)
poza tym jeszcze trzeba naumieć się palić odpowiednio :)
ciśnie mi się na usta piosenka zastępowego ...

Japan
27-11-2005, 11:03
A ja robiłem przy DGP wymuszonym (turbina) wszystkie rury fi 200 z założeniem, że przepływy będę regulował anemostatami. Czy się mylę?

tekt
27-11-2005, 14:12
A ja robiłem przy DGP wymuszonym (turbina) wszystkie rury fi 200 z założeniem, że przepływy będę regulował anemostatami. Czy się mylę?


nie mylisz się
kwestia jak daleko polecą

darekola
28-11-2005, 06:35
Uwaga, że można obejść się bez wentylatora do 4...5 metrów w poziomie- jest cenna - załatwia mi to prawie 45% powierzchni.

D.

Japan
28-11-2005, 10:34
Uwaga, że można obejść się bez wentylatora do 4...5 metrów w poziomie- jest cenna - załatwia mi to prawie 45% powierzchni.

To wszystko zależy od wkładu, np sprzedawca Jotula zapewniał, że bez turbiny popchnie do 10 m. Tylko ta cena :roll:

darekola
28-11-2005, 11:04
Właśnie myślałem o JOTULU - ~14,00 kW.


D.

Japan
28-11-2005, 12:56
Dobry wybór, mnie było stać więc wybrałem Tarnavę 18 kW

Rocky
20-02-2006, 07:23
Będę miał Tarnavę 16kW i chcę zrobić rozprowadzenie do dwóch pokoi na górze. Do każdego pomieszczenia będzie szła oddzielna rura. Jakie powinny być przekroje tych rur, czy mogą mieć one przekrój prostokątny? Czy powinny być one ocieplone, w jaki sposób?
Czy anemostaty, które się wkręca lub wykręca to najlepszy spsoób na sterowanie ilością ciepłego powietrza wpływającego do pomieszczenia (może są różne rodzajów anemostatów)?
Czy jeszcze jakieś elementy powinny wejść w skład takiego DGP grawitacyjnego (np.przepustnice itp.)?

Cypek
20-02-2006, 10:16
5 m to juz porażka, dmucha tyle co nic.
Efektywność bez turbiny to max 3 m w poziomie przy założeniu 2 kolanek

eRaf
20-02-2006, 11:36
5 m to juz porażka, dmucha tyle co nic.
Efektywność bez turbiny to max 3 m w poziomie przy założeniu 2 kolanek
wiesz to z doswiadczenia ? Moim dobrym 2 znajomym sprawdza sie znakomicie do w sumie 3 sypialni, ostatnia w odl. 4 i 5 m r ozprowadzenie szeregowe

Jarzeb
22-02-2006, 09:17
pytanko techniczno - praktyczne

przy montazu rury spiro ocieplonej do trojnika (lub czegokolwiek innego ;-)) na zacisk opaskowy

nalezy wewnętrzna i zewnetrzna warstwe naciagnac na trojnik i scisnac opaska czy tylko wystarczy zewnetrzna???

pewnie lepiej wew., zew. i na dodatek ocieplenie - ale ciezko idzie......
pzdr

jak robiliscie?

MaBi
22-02-2006, 09:39
Ja najpierw układałem i mocowałem rury a nastepnie całość otulałem wełną a nastepnie folią i tasmą aluminiową.