PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa cyrkulacyjna c.w.u.



pawelsiara74
26-11-2005, 17:52
A więc tak mam takie problem i nie wiem zabardzo jak go rozwiązac.... mianowicie mam pompkę cyrkulacyjna do c.w.u i chciałbym podłączyc taki wyłącznik czasowy żeby mi tą pompkę włanczał np co 30 minut na jakies 3 minuty.. bo do najdalszego punktu mam jakieś 15 metrów.... i jeszcze żeby mi ten wyłącznik wyłanczał pompke na noc.. np od godz 0:00 do 6:00 była wyłączona.... i nie wiem czy jest taki wyłącznik czasowy żeby spełnił moje wymagania... szukałem w sieci ale takiehgo rozwiązania nie znalazłem.... jezeli wiecoe jak to prosze o pomoc :)
A jeszcze inne pytanie... czy jest taki zawór żeby włączał mi obieg wody w zakresie temperatu np od 45 stopni C do 55 stopni C ?? chodzi mi o to aby zasobnik ciepłej wody użytkowej.... mi sie zabardzo nie schłodził jak temperatura na piecu spadnie i zeby mi zabarzdo się nie nagrzał jak temperatura wzrośnie.... może jakieś dwa zawory rozwiązało by mój problem??
jestem tutaj nowy i jezeli w złym miejscu umieściłem moje pytania to barzdo przepraszam.. :)
Pozdrawiam i z góry dzięuje za pomoc
Paweł

rafałek
26-11-2005, 18:49
1. Ja zastosowałem najprostszy i najtańszy wyłącznik mechaniczny z supermarketu. Działa 2 miesiące i jestem zadowolony. Kiedyś rozważałem elektroniczny, ale nie mogłem znaleźć takiego na odpowiednią ilość cykli. Wady tego rozwiązania są dwie: minimalny czas pracy to 15 minut - wydaje mi się, że 5 minut wystarczy, ale nich tam będzie. Druga wada to dni wolne od pracy - tu niestety pojawiają się pewne kłopoty, ale jakoś niedotkliwe (najdalszy punkt to kuchnia, a zamywamy głównie zmywarką...)
2. W zasadzie to problem który prosto się chyba nie da rozwiązać. Rozmawiałem z kilkoma osobami od zaworó i tak jak da się bez problemu obciąć za wysoką temperaturę to w drógą stronę nie spotkałem rozwiązania. Co do temperatur za wysokich - tu osobiście nie widzę problemu. Mam Co nastawione ostatnio między 60-70 stopni i za goroąca woda nie jest problemem... ba to nawet zaleta - taki minibufor :wink: , do tego dłużej "trzyma" ciepło. Z temperaturą minimalną poradziłęm sobie w inny sposób, a mianowicie podwyższyłem temperaturę załączania pompy. Było 30 a teraz ustawiłem na 40 stopni. Zastanawiam się nad 45. Jednak profilaktyznie na noc i na czas pracy zamykam zawór ręcznie. Przy obecnych ustawieniach jeśli tego zapomnę nic złego się nie dzieje i woda po 8-9 godzinach ciągle jest gorąca mimo, że na kotle bywało i 35-40 stopni. Tu nawet zaletą jest niezałączanie się obiegu i wyższa temparatura do jakiej podgrzewasz wodę.
Na koniec jeszcze jedna uwaga - rozważ założenie (jeśli nie masz) zbiornika przeponowego na zasilaniu bojlera CWU. Ja nie mam i problem objawia się kapaniem z zaworu w czasie grzania przy małym poborze CWU. Jak wysupłąm trochę gotóki to go założę. Niby to nie problem, ale w tydzień potrafi nakapać tego z 10l.

Pozdrawiam

mkmar
26-11-2005, 22:56
Np. taki programator:

http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=61&products_id=133

1950
27-11-2005, 00:23
auraton 100 koszt 50-60 zł

rafałek
27-11-2005, 10:12
Oba są fajnie, ale tylko przy założeniu, że jeden cykl na godzinę wystarczy. Z pracy wyłączam godziny w których przebywamy w pracy. Załątwiają one problem dni wolnych, ale - czy jedno zamieszanie na godzinę wystarczy? Trzeba by to sprawdzić - Obecnie mam dwa i jest OK.
Czy jest ktoś kto to stosuje i może opisać dokładniej - 1950 - opisz może jakieś opinie, bo podejrzewam, że znasz osobiście kogoś kto tego używa? Ile cykli na godzinę by woda była przynajmniej ciepła?

andre59
27-11-2005, 12:33
Mam taki dobowy sterownik pompki cyrkulacyjnej:
http://piotrala.apma.int.pl/img/sterownik_1.jpg

Cena ok 20 zł.
Na niebieskiej tarczy zegarowej są rozmieszczone ząbki-przyciski.
Wciśnięcie ząbka odpowiada załączeniu pompki, pozostawienie ząbka niewciśniętego wyłączeniu pomki.
Minimalny cykl załączenia bądź wyłączenia pomki trwa ok. 15 min.
Można ustawić dowolną kombinację zał.-wył.
Po zaprogramowaniu ustawia się godzinę startu obracając niebieską tarczą na aktualną godzinę (z dokł.do 15 min) i wkłada cały sterownik do gniazdka.
Następnie podłącza się pomkę i gotowe.

Jankes
27-11-2005, 13:13
Te programatory to jets jeden sposob, natomiast drugim sposobem jest wlaczenie w przewod zasilajacy pompe termostatu przylgowego. Jak temperatura w w rure spadnie, to pompa dostaje sygnal i kreci, tak dlugo, az ciepla woda nie doplynie do termostatu o i potem sie wylacza. Mysle, ze przy jakims rozsadnym ustawieniu( np woda w zbiorniku podgrzewana ponownie przy spadku do 38 i termostat na 30-35 bedzie to jakies max 5 minut pracy na godzine. Oczywiscie przy dobrze zaizolowanych rurach do cieplej wody. I teraz pytanie. Chce to u siebie zastosowac, tylko nie moge takiego termostatu dostac. Czy ktos wie gdzie tego szukac, jak to wyglada i ile kosztuje? Jakies WWW?
Pozdrawiam
Jankes

1950
27-11-2005, 17:09
auraton ma w sumie możliwość ustawienia 22 programów czasowych,
używam i jest dobrze,

1950
27-11-2005, 17:17
Te programatory to jets jeden sposob, natomiast drugim sposobem jest wlaczenie w przewod zasilajacy pompe termostatu przylgowego. Jak temperatura w w rure spadnie, to pompa dostaje sygnal i kreci, tak dlugo, az ciepla woda nie doplynie do termostatu o i potem sie wylacza. Mysle, ze przy jakims rozsadnym ustawieniu( np woda w zbiorniku podgrzewana ponownie przy spadku do 38 i termostat na 30-35 bedzie to jakies max 5 minut pracy na godzine. Oczywiscie przy dobrze zaizolowanych rurach do cieplej wody. I teraz pytanie. Chce to u siebie zastosowac, tylko nie moge takiego termostatu dostac. Czy ktos wie gdzie tego szukac, jak to wyglada i ile kosztuje? Jakies WWW?
Pozdrawiam
Jankes
chociażby tutaj http://www.introl.pl/katalog/wskazniki_regulatory/regulatory_new/termostaty/imit_tcr.html

gosciu01
27-11-2005, 17:44
chyba mam takie rozwišzanie ...

zastosowałem dwa programatory szeregowo :D
obydwa na szynie ( nie takie do gniazdka, ale w szafce-szafeczce, przy kotle ).
Jeden programowalny z wyœwietlaczem, włšcza mi system w okreœlonych porach dnia i tygodnia, drugi pracuje w trybie 15 minutowym, jeœli pierwszy podaje napięcie. I już !
3 minuty na przepompowanie wody w obiegiu cwu to za mało.

Włšczanie i wyłšczanie pompy w zależnoœci od temperatury wody można rozwišzać jak wyżej. Sš też takie gotowe pompy, nie pamiętam jakiej firmy ( może LFP ).

1950
27-11-2005, 17:53
Włšczanie i wyłšczanie pompy w zależno�ci od temperatury wody można rozwišzać jak wyżej. Sš też takie gotowe pompy, nie pamiętam jakiej firmy ( może LFP ).
LPF, Grunfos,
jak bym się sprężył, to bym jeszcze parę znalazł :lol:

Zbigniew Rudnicki
27-11-2005, 20:24
Yankesie,
Regulator temperatury f-my ELEKTRA z czujnikiem t.zw podłogowym.
N.p. typ ELR10 około 170 zł
www.elektra.pl
W Warszawie sklep na ul. Świętojerskiej.

pawelsiara74
30-11-2005, 21:00
No wielkie dzięki za zainteresowanie i prady... teraz musze tylko wybrac jedna z tych wszystkich :) no jak na moje wymagania to prawdopodobnie wybire propozycje mkmar czyli http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=61&products_id=133
To jeszcze raz wilkie dzięki wszystki ma pomoc :)
Pozdrawiam Paweł

nom
30-11-2005, 21:25
Na allegro jest pełno takich programowalnych wyłaczników:
http://img08.allegro.pl/show_item.php?item=74167471
Ja mam auraton 100, dałem 40 zł w sklepie i jest całkiem fajny. :-)