PDA

Zobacz pełną wersję : Linia wysoniego napięcia obok działki.



timador
26-11-2005, 19:58
Witam wszystkich i proszę o pomoc!
Od kilku tygodni szukam działki budowlanej pod miastem. Ta, która mi się najbardziej podoba ma jedną wadę - tuż za jej granicą przebiega linia wysokiego napięcia i jak jest w miarę cicho to słychać delikatne buczenie w pobliżu lini. Dom byłby budowany na drugim skraju tej działki, która ma 14a i jest kwadratowa.
Czy taka linia ma jakiś niekożystny wpływ na zdrowie, może na odbiór TV lub inny.
Moę ktoś mieszka już w pobliżu takiej lini, ma wiedzę na ten temat lub wie gdzie jej szukać to proszę o odpowiedź.

leśny_ziutek
26-11-2005, 20:14
Na odbiór TV naziemnej na pewno nie wpłynie. Może być jedynie problem z odbiorem TV satelitarnej, jeśli akurat przewody znajdują się na kierunku do satelity (mogą przesłaniać część sygnału - o zakłócaniu nie ma mowy).

Natomiast co do wyboru działki na której słychać "buczenie" takiej linii, to ja bym odradzał. Nie dlatego, że mam przekonanie o szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego takiej linii, ale dlatego, że jest tyle pięknych działek bez linii wysokiego napięcia, więc warto jeszcze szukać. Za kilka lat możesz albo się przyzwyczaić albo przeklinać dzień, w którym dokonałeś takiego wyboru, szczególnie jak ktoś z twoich znajomych znajdzie piękną działkę bez linii. Szkoda ryzykować - wydaje się pieniądze, wiąże z miejscem na długie lata i trzeba być z tego zadowolonym od początku do końca - takie jest moje zdanie.

Jeszcze jedna rzecz - formalna. Zerknij sobie na plan zagospodarowania przestrzennego. Taka linia napewno jest naniesiona na planie, jest tam również wyznaczona strefa ochronna, ograniczona nieprzekraczalną linią zabudowy o funkcjach chronionych - w skrócie chodzi o budynki, w których ludzie przebywają dłuższy czas, czyli na pewno o budynki mieszkalne. Nie można wybudować domu, jeśli miałby przekraczać tą linie. Nie pamiętam ile to zwykle jest dla linii WN, ale chyba 100 m, a może nawet 200 m.

timador
26-11-2005, 20:37
Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę w planie, ale nie wydaje mi się, żeby to było aż 100 m, dlatego że identyczne dwie działki są tuż za tą "moją" i stiją tam już domy (skraj domu ok 25 - 30 m od osi lini WN.

zraja
12-12-2005, 08:26
Podłączę się od pytanie, bo mam pdobny problem - widziałam działkę, która od razu wpadła mi w oko i jedyna jak dla mnie wada - linia wysokiego napięcia przebiegająca w jej połowie. Jak jest z tą odległością budynku mieszkalnego od przewodów? Działka ma ok 3000 m2, przy szerokości 21 m, na jej początku stoi dom (do rozbiórki). W tym miejscu jest sporo pięknych sosen, więc trochę szkoda tu stawiać dom. Dalej las jest rzadszy i to by miało być potencjalne miejsce na dom, nie wiem tylko jak z tą odległością. Z drugiej strony działki nie można (póki co) stawiać domu, bo ta połowa działki jest rolna (sad). Nie wiem, czy ze względu na linię warto ładować się w działkę. Podkreślę jednak, że od razu się w nie "zakochałam" Pomóżcie, poradźcie, to dla mnie pilne.

Pozdrawiam i z góry dzięki za wszelkie info
Aśka

zraja
12-12-2005, 08:36
Już znalazłam odpowiedź w innym wątku. Nawet nie wiem jakie tam jest napięcie. No i chyba nici z tej działki, a taka ładna i nawet niedroga.

Aśka

Cypek
12-12-2005, 08:50
Powiem krótko, ODPUŚĆ !!!!
Nawet jakby sie dało to już świadomość, ze tam za płotem buczy będzie szkodliwa.

leśny_ziutek
12-12-2005, 11:06
Nawet nie wiem jakie tam jest napięcie.
To bardzo łatwo odróżnić :) Otórz:
- linie NN (niskiego napiecia: 400 V), to linie znajdujące się najniżej nad ziemią (słupy zwykle betonowe),

- linie ŚN (średnie napięcia: zwykle 15 kV), to linie przebiegające na większej wysokości - gdy się krzyżują z liniami NN to zawsze przechodzą nad tymi liniami, zawsze też przechodzą pod liniami WN (słupy zwykle betonowe, choć zdażają się i metalowe - kratownicowe),

- linie WN (wysokie napięcie: 100 - 400 kV), to linie przebiegające najwyżej - czym wyżej, tym wyższe napięcie (słupy praktycznie zawsze to metalowa konstrukcja kratownicowa).

Jeśli przez działkę przebiega linia WN, to ja na pewno bym sobie ją odpuścił.

Jednak jeśli jest to linia ŚN, to ona już tak bardzo nie kaleczy krajobrazu, a przepisy mówią o zachowaniu odległości budynków mieszkalnych chyba w granicyach 7 m od takiej linni.

Jeśli przez działkę przebiegal linia NN to wypada się raczej cieszyć, bo najprawdopodobniej z tej linii będzie trzeba wybudować przyłącze energetyczne do swojego domu.

Cypek
12-12-2005, 11:10
Jak buczy to raczej WN

zraja
12-12-2005, 11:11
Jeszcze ich nie sprawdziłam w gminie, ale z opisu wynika, że będzie to przedział 100 - 400, więc d... blada:(

Dzięki

damianr
13-12-2005, 12:50
jesli chodzi o odległość domu od lini 110 to od osi jakieś 19 m do budynku mieszkalnego, do budynku w którym nie przebywaja stale ludzie (garaż)jest mniejsza jakieś 13m - warunki okresla gmina - może odwołać się do zaleceń ZE a ten może narzucić wykonanie obostrzenia - na niektórych polach naszego kraju czegos takiego nie zrobili i teraz jak zmienia się przeznaczenie terenu szukaja jelenia żeby na swój koszt to zrobił ale niepoddawaj się.
O szkodliwości lini są różne opinie. My tak się zachłysneliśmy działką że słupa i lini lecacej w granicy działki wcale niezauważaliśmy - a potem zauwazaliśmy wszędzie. na przeciwko naszej sypialni w mieszkaniu w odległości mniejszej niż 20 m była linia 220 i nic nie świecimy, potem widzieliśmy różne cuda łącznie z domami bezpośrednio pod linią i to bardzo niską, z liniami pomiędzy blokami na których można było pranie z balkonów rozwieszać ...
teraz widze że znajdujący się w pogłużu słup rzuca cień na nasz domek - smieszne ale jednak. Bzykanie czasami jest czasami wcale nie słychać ale to może być inny powód bo nasza linia to straszak na podtrzymani...

zraja
13-12-2005, 13:14
Dzięki za odpowiedzi :)
Znajoma sprawdziła dla mnie w gminie - 20 metrów. Z kolei jej kumpel tam pracujący odradzał - powiedział, że pokusić możnaby się było, gdyby była o połowę tańsza.
No to szukam dalej... :(

Cypek
13-12-2005, 13:20
Słusznie, pieniadze trzeba wydac rozsadnie.

jacekj
13-12-2005, 22:31
witam :)
polecam lekturę http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=59566&highlight=

KAS01
13-12-2005, 22:56
Jakiś kilometr za moja działka jest spora rozdzielnia pradu. Ok. 300 metrów ode mnie jest linia WN (bardzo głosno buczy, jako dziecko bałem sie pod nią przechodzić). Kiedys się ona zerwała. Z ziemi mozna było zbierać szklane rurki. Choćby z tego powodu bałbym się pod czymś takim mieszkać.

Stefan Sz.
14-12-2005, 20:59
Jak najdalej od takich konstrukcji. Normy normami a Twojego zdrowia nikt Ci nie zwróci. Oficjalne Badania nie wykazały i nie wykażą, bo tu o grubą kasę idzie. To samo jest z komórkami. Nie ma się co zastanawiać. Lepiej słuchać szumu drzew niż buczenia linii elektrycznej czy transformatora.

zraja
15-12-2005, 08:01
I właśnie z tych wszystkich powodów zrezygnowałam z tej działki...I trochę "oklapł" mój entuzjazm, ale co tam, może kiedyś znajdę równie ładną, a mooże ładniejszą, a może brzydszą ale tańszą :)

Pozdrawiam
Aśka