PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka temperatura na piecu i pokojowka...



clint
26-11-2005, 21:45
W związku z nadchodzącym zimnem proszę o pomoc.


1. Jeśli w domu z piecem olejowym nie mam pogodówki ale na grzejnikach są zamontowane termostaty to jaka powinna być ustawiona temperatura wody na piecu? Rozumiem, że powinna być ona dobierana na podstawie temperatury zewnętrznej ale czy jest jakieś standardowe ustawienie?

2. Jaki efekt daje zamontowanie przewymiarowanych grzejników?

3. Czy jest sens montowania sterowania pokojowego - takiego podpiętego do pieca - w domu piętrowym, jeśli mam już termostaty? Pytam bo dostałem takie sterowanie gratis i zastanawiam się czy jest np. sens zamontowania go na piętrze zamiast termostatów?


Pozdrawiam,
Clint

Dominik!
27-11-2005, 08:01
Sterowanie pokojowe montujesz w najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniu - najczęściej jest to pokój dzienny. Kocioł będzie reagował na zmiany temp. właśnie w tym pomieszczeniu - w pozostałych, skoro masz termostaty może być inna temperatura (w zależności od ustawień termostatów) np. w sypialni z reguły ustawia się mniejszą. Montaż takiego sterowania ma sens, bo piec nie załącza się gdy nie ma takiej potrzeby (tzn. gdy w domu jest ciepło). Powinno przynieść to pewne oszczędności - może nie horendalne, ale jednak.