PDA

Zobacz pełną wersję : skośne posadowienie domu na działce



cekja
27-11-2005, 12:20
Witam.
Decyzję o warunkach zabudowy już mam i mam pierwszy problem.
Moja sytuacja wygląda następująco:
Działka 1450m2 jest w kształcie rombu o boku ca 35m. Od frontu graniczy bezpośrednio z jezdnią, a z trzech pozostałych z innymi działkami. W decyzji o warunkach zabudowy jeden z punktów mówi :"obowiązkowa lokalizacja budynku mieszkalnego ścianą boczną równolegle do granicy z działką nr xxxx. Wskutek tego zmuszony jestem budować dom pod kątem do jezdni. Ponieważ istniejąca linia zabudowy (17m od jezdni) nie pozwala mi posadowić go centralnie na działce, znacznie ogranicza to również wymiary domu i skazuje nas na budynek "cienki" i "długi".
Czy rozwiązaniem dla mnie byłoby zastosowanie następującego fortelu:
ponieważ od strony działki, do której muszę budować równolegle będzie garaż, wystarczy zmienić jego wymiary tak aby wjazd był odpowiednio szerszy od części tylnej i warunek ten z "decyzji" zostanie zachowany.
Wówczas ściana frontowa budynku będzie równoległa do drogi, a ja będę miał szerszy wybór projektów i logicznie rozmieszczony dom na działce.

Czy może mogę napisać odwołanie do Urzędu z prośbą o zmianę sposobu umiejscowienia budynku na działce, na równoległy do jezdni i czy taka prośba ma szansę powodzenia.
Nasz pierwszy wybór padł na Amelię z www.arcipelag.pl

Pozdrawiam i liczę na Państwa pomoc

oskar0259
27-11-2005, 14:07
Wszystko zależy od tego, jaki szeroki jest to romb (tj. szerokość działki). W projekcie wjazd do garażu jest z przodu, a nie jak piszesz, z tyłu. Myślę, że takie rozwiązanie (rozszerzający się w głąb działki garaż) jest możliwe. Zyskasz powierzchnię na umiejscowienie różnych "klamotów".
Ale zmienia się też kształt pokoju na poddaszu i wydłuża dach w elewacji ogrodowej (i od sąsiada). Musisz to sobie narysować i przemyśleć, czy będzie ci się podobał "krzywy" dach.
Co do zmiany WZ - myślę, żę jest to możliwe po lekturze na tym forum. Jeden z budujących (co wyczytałem w jego dzienniku budowy) wysłał do gminy teściową i szwagra. I miał poprawione WZ w ciągu jednego dnia. Nie polecam, ale jak widać i tak można...

tekt
27-11-2005, 14:20
Witam.
Decyzję o warunkach zabudowy już mam i mam pierwszy problem.
Moja sytuacja wygląda następująco:
Działka 1450m2 jest w kształcie rombu o boku ca 35m. Od frontu graniczy bezpośrednio z jezdnią, a z trzech pozostałych z innymi działkami. W decyzji o warunkach zabudowy jeden z punktów mówi :"obowiązkowa lokalizacja budynku mieszkalnego ścianą boczną równolegle do granicy z działką nr xxxx. Wskutek tego zmuszony jestem budować dom pod kątem do jezdni. Ponieważ istniejąca linia zabudowy (17m od jezdni) nie pozwala mi posadowić go centralnie na działce, znacznie ogranicza to również wymiary domu i skazuje nas na budynek "cienki" i "długi".
Czy rozwiązaniem dla mnie byłoby zastosowanie następującego fortelu:
ponieważ od strony działki, do której muszę budować równolegle będzie garaż, wystarczy zmienić jego wymiary tak aby wjazd był odpowiednio szerszy od części tylnej i warunek ten z "decyzji" zostanie zachowany.
Wówczas ściana frontowa budynku będzie równoległa do drogi, a ja będę miał szerszy wybór projektów i logicznie rozmieszczony dom na działce.

Czy może mogę napisać odwołanie do Urzędu z prośbą o zmianę sposobu umiejscowienia budynku na działce, na równoległy do jezdni i czy taka prośba ma szansę powodzenia.
Nasz pierwszy wybór padł na Amelię z www.arcipelag.pl

Pozdrawiam i liczę na Państwa pomoc


na oba szeroko przedstawione pytania należałoby odpowiedzieć
tak

jedna uwaga - garaż musi satnowić integralną cześć z budynkiem mieszkalnym .. czyli być połączony konstrukcyjnie w sposób trwały uniemożliwiający ich oddzielenie
zabiegi łączenia belką konstrukcyjną .. a takie już były pomysłowe dobromiry mogą być skuteczne jeśli nie jest to atrapa ... było jakieś nawet orzeczenie nsa w tej sprawie ... ale skutkowało
więc TAK ... garaż równolegle do sąsiada a reszta bryły przekręcona do ulicy ... najlepiej ze szkicem pójść do inspektora z tego terenu i to omówić
albo wysłać projektanta

jak znajdę orzeczenie to wkleję ... orzeczenia jak sama nazwa wskazuje lubią się gubić


ps. archipelag jest to jedna z najlepszych młockarni gotowców, choć polityczna poprawność wypada pochwalić też muratora ;) ...

cekja
27-11-2005, 15:55
Napisałem przecież, że działka to romb o boku 35m.

Przesunięcie ściany bocznej tak aby stała się równoległa do granicy działki sąsiedniej spowoduje poszerzenie garażu przy wjeździe, a nie z tyłu. Moja działka jest "rozbieżna" właśnie z tej strony. Garaż jest oczywiście integralną częścią domu.
Nachylenie rombu wynosi okoł 15st. więc skośna ściana i "krzywy dach" byłby praktycznie niezauważalny.
Mnie chodzi głównie o to, czy taki wybieg nie będzie potraktowany jako próba obejścia jakiegoś przepisu i mimo spełnienia wcześniej określonego warunku nie dostanę zgody, a urząd postawi następny np. ściana frontowa i tylna muszą bezwzględnie biec prostopadle do granicy z działką xxxx. Projekt będzie kupiony, adaptacja projektu opłacona i zostanę z ręką w nocniku.

plan sytuacyjny - można się śmiać

-------------------------------------------------------------------------------------
ULICA ULICA ULICA ULICA ULICA ULICA ULICA
------------------------------------------------------------------------------------
/ <--------------- 35M --------------> /
/ /
/ /
/ /
/ __________ LINIA ZABUDOWY _____________ /
/ /
/ ------------- /
/ -------- ---------------------- /
/ | | G / /
/ | | A / /
/ | DOM AMELIA | R / /
/ | | A / /
/ | | Ż / /
/ --------------------------------------- /
/ /
/ /
-------------------------------------------------------------------------------------

cekja
27-11-2005, 17:11
No niestety, plan sytuacyjny nie wyszedł.
Inaczej wygląda to w trakcie tworzenia, a inaczej po przesłaniu na forum
sorry...

oskar0259
27-11-2005, 17:22
Przepraszam, żle cię zrozumiałem z tym "nachyleniem" drogi. Ale nie zmienia to faktu, ze w garazu bedziesz miała trochę więcej miejsca - tym razem przy wrotach.
Co do możliwosci interpretacji. WZ wydaje gmina, pozwolenie na budowę - starostwo, a jednym z załączników są właśnie WZ.
Proponuję, żeby projektant, który będzie robił plan zagospodarowania działki i adaptował projekt domu uzgodnił to po prostu w starostwie. Moim zdaniem, skoro w WZ jest mowa tylko o usytuowaniu ściany wzdłuż boku od sąsiada, a nie ma o linii od drogi, to nie powinno być problemów.
Ale na pewno będziesz wiedziała po kontakcie z tymi, którzy będą wydawali pozwolenie.

cekja
29-11-2005, 14:29
do tekt-a.
Czy mógłbyœ wkleić to orzeczenie NSA.
Byłaby to dla mnie cenna informacja.
A może jeszcze dla kogoœ.
Z góry dzoękuję.