PDA

Zobacz pełną wersję : porotherm + zaprawa = jakie narzedzia????



leon28
27-11-2005, 14:53
witam wszystkich - tak sie sklada, ze zdecydowalismy sie na porotherm 25 (dostalismy dosc dobra oferte) + ocieplenie 12-15 cm styropianem. ekipa rozpocznie prace murarskie na zaprawe i teraz pytanie. wiadomo, ze jesli jest zaprawa, nawet cienka to trzeba bloczek czyms przybic, aby dobrze sie ulozyl. jakich narzedzi uzywali wasi wykonawcy? czy byly to tradycyjne mlotki (metalowe), a jesli tak, to czy stosowali jakies podkladki, czy tez mlotki sa np. drewniane/gumowe itd. ? na co zwracac uwage przy takich pracach? nie chcialbym zeby bloczki te byly popekane, a pewnie nie da sie tego uniknac podczas pracy. dodatkowe pytanie - jesli np. zdarzy sie, ze trzeba bedzie ciac polozony juz porotherm (np. bedziemy chceli powiekszyc drzwi) czy cos w tym stylu - w jaki najbardziej elegancki sposob to wykonac??? (to drugie pytanie to troche hipotetyczne, ale nigdy nie wiadadomo), aha i ostatnia sprawa, w jaki sposob zabezpieczaliscie sciany z pth na zime?

agaj197
27-11-2005, 19:03
Nasza firma używa młotków gumowych ! A co do zabezpieczenia ścian na zimę to niezabezpieczamy ponieważ mamy zamiar nieprzerywać budowy :lol: POZDRAWIAM

J_K_K
27-11-2005, 19:19
czy tez mlotki sa np. drewniane/gumowe itd. ? na co zwracac uwage przy takich pracach? jesli np. zdarzy sie, ze trzeba bedzie ciac polozony juz porotherm (np. bedziemy chceli powiekszyc drzwi) czy cos w tym stylu - w jaki najbardziej elegancki sposob to wykonac??? ( w jaki sposob zabezpieczaliscie sciany z pth na zime?

1. Młotek gumowy / z tworzywa (chyba blacharski).
2. Jeżeli nie kupujesz połówek, to szlifierka 230 z tarczą diamentową, segmentową (to samo do otworów i ew. bruzd pod kable)
3. Jeżeli będą cięte pustaki, to wtedy koniecznie spoina pionowa.
4. W zależności od sposobu wykonania stropu (lub jak by go wcale nie było) zamurować zaprawą ostatnią warstwę - aby się nie gromadziła woda w szczelinach niższych warstw.

Pzdr

JKK

leon28
30-11-2005, 13:44
dzieki wielkie za podpowiedzi, niby czlowiek wie, ale woli sie jeszcze upewnic

leon28
30-11-2005, 14:20
dzieki wielkie za podpowiedzi, niby czlowiek wie, ale woli sie jeszcze upewnic

Dr.opsik
30-11-2005, 18:07
Jeżeli nie kupujesz połówek
W 25-tce nie wystepują połówki

PrzemoBDG
01-12-2005, 20:50
Jeżeli nie kupujesz połówek
W 25-tce nie wystepują połówki

Murowałem z 38-mki. Nie zawsze miało sens docinanie pustaka. Jeżeli wychodziły drobne "niezgodności" pomiędzy wymiarami domu a wielokrotnościami pustaków, drobne fragmenty tuż przy ościeżach itp. elementach uzupełniałem cegłą dziurawką. Skoro dasz styropian to opór cieplny i tak będzie zachowany a montaż stolarki łatwiejszy (dyble czy kotwy łatwiej zamocować w cegle niż pustaku).

Dr.opsik
02-12-2005, 16:33
fragmenty tuż przy ościeżach itp. elementach uzupełniałem cegłą dziurawką
montaż stolarki łatwiejszy (dyble czy kotwy łatwiej zamocować w cegle niż pustaku).
Ale chyba nie mówisz poważnie z tą dziurawką i montażem. Cegła pełna to tak, ale nie dziurawka.
pzdrw

PrzemoBDG
02-12-2005, 17:03
fragmenty tuż przy ościeżach itp. elementach uzupełniałem cegłą dziurawką
montaż stolarki łatwiejszy (dyble czy kotwy łatwiej zamocować w cegle niż pustaku).
Ale chyba nie mówisz poważnie z tą dziurawką i montażem. Cegła pełna to tak, ale nie dziurawka.
pzdrw

Powierzchnia otworów w tej cegle jest niewielka, przez co nie ma to wpływu na jej wytrzmałość. Cegły były oczywiście murowane w poziomie, tak więc dyble czy inne kołki szybkiego montażu mogły trafić na ten otwór w cegle tylko w drobnej części swojego ogólnego zakotwienia w murze.

Dr.opsik
02-12-2005, 18:14
Powierzchnia otworów w tej cegle jest niewielka
A ja myślałem o dziurawce z dwoma otworami, tam rzeczywiście powierzchnia otworów jest niewielka ;)