PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana przekroju krokwi



Dyletant
12-01-2003, 02:53
W projekcie ma krokwie o przekroju 7x18 cm. Ale jako, ze chce dac grubsza warstwe welny pomyslalem o daniu krokwi 8x25.
Pytanie brzmi: czy poza roznica w cenie materialu zmiana ta pociaga za soba jakies inne konsekwencje? No i jakiego rzedu moze to byc wzrost kosztu drewna?

12-01-2003, 11:04
Chyba tylko takie że trzeba umiejętnie takie drewno przygotować i montować ,bo bardzo latwo może się poskręcać.

Wojciech Nitka
12-01-2003, 11:50
Czyżbyś planował że czołgi będą lądować na Twoim dachu?

ewunia^
12-01-2003, 12:08
Moim zdaniem zamiast zwiększać wysokość krowki bardziej rozsądne jest ułożenie krzyżowe drugiej warstwy wełny pomiędzy rusztem drewnianym lub metalowym przymocowanym do krokwi. Zlikwidujesz w ten sposób mostki termiczne na krokwiach. Krokwie o wys. 25cm to przesada.

12-01-2003, 12:19
Może 25 to przesada ale 20 pod dachówkę ceramiczną lub cementowa to minimum.W swojej dzielnicy bardzo dużo dachów jest pozapadanych pod ciężarem. Np krokwie 18 x 9 punkty podparcia 4,20 kąt pochylenia dachu 30* ,dachówka ceramiczna ,ugięcie ok.5cm .Jeżeli krokwie by miały 20x7 było by to 2 cm ,a powiem że te 5 cm to naprawdę widać ,to dopiero pierwszy sezon.

Dyletant
13-01-2003, 12:32
Czołgów na dachu nie planuje.
Ale:
1 - planuję dachówkę ceramiczną
2 - nie chcę stosować rozwiązania z drugą warstwą wełny ułożoną poprzecznie bo po pierwsze obniży mi to pomieszczenie (czyli pod skosami stracę kolejne paręnaście centymetrów ustawnej podłogi) a po drugie planowałem zamocowanie boazerii do krokwi na skosach zamiast płyt g/k.
Powtarzam więc pytanie: czy przejście z przekroju 7x18 cm na 8x25 zmienia coś poza kosztami? (Koszty przeboleję ? zamierzam sprowadzić drewno spod Pisza, po ubiegłorocznych huraganach mają ponoć tanie)

pitbull
13-01-2003, 13:00
Zwieksza sie waga elementow konstr. trzeba odpowiednio przeliczyc cala wiezbe dachowa.
Widziales jak wyglada drzewo po przejsciu huraganu? Ja widzialemolbrzymie drzewa z wloknami poskrecanymi.
Nie latwo znajdziesz drzewo o podanej wysokosci krokwi.
Uwazam to rozwiazanie za nonsensowne.

emems
13-01-2003, 13:04
z 18 na 25 to strasznie dużo nie dość, że wchodzisz w koszty to zwiększasz ciężar dachu do przeniesienia przez ściany, szczególnie, że kryjesz dachówką ceramiczną jakie masz ściany i z czego będziesz budował?. Radziłabym zostać przy 18 cm wypełnić wełną mineralną i jeszcze raz dać warstwę na krokwie od wew. wełny min. gr 5 - 7 cm i tak Ci wyjdzie 23-25 cm docieplenia dachu. I nie stracisz aż tak dużo pow. użytkowej. :smile:

Dyletant
13-01-2003, 13:14
Ściana są z Optiroca - jednowarstwowe 36,5 cm. W projekcie miałem 24 cm + 12 ocieplenia. Więc z tym ciężarem do przeniesienia przez ściany powinno być chyba OK (zakładam, że zwiększenie grubości ściany o 50 proc. powoduje porównywalne zwiększenie jej wytrzymałości - chyba że się mylę)
Co do tego drewna z wiatrołomów to przyznaję - nie pomyślałem - dam sobie siana.
A może zrobić nadbitki NA (nie pod) krokwiach i w ten sposób pogrubić izolację?

emems
13-01-2003, 13:27
Ściany powinny wytrzymać, zaś co do nadbitek to tak jak byś dwa razy bił kontrłaty. Daremny trud i czas. :smile:

13-01-2003, 13:55
Piszę z Podhala. te krokwie są o za dużych przekrojach.

andrzej K.
14-01-2003, 11:55
Dachówka ceramiczna leży u mnie już dwa lata i nigdzie się nie zapadła. Krokwie 7x14 cm co 80 cm. W projekcie były 5x15 co 1 m, a umożliwiał on zarówno krycie blachą jak i dachówką. Myślę, że dając grubsze i zmniejszając rozstaw wzmocniłem konstrukcję więźby, ale czy dostatecznie?
Będę musiał dać wełnę 10 cm między krokwie (szczelina 4 cm od folii 1300g/m/24h) i 10 cm przed krokwie, na "mijankę". Też wysokość pomieszczeń mi spadnie, ale trudno. Oby tylko garba nie dostać.
Krokwie 8x25 będą się skręcać aż miło. Jeżeli się jednak uprzesz, to musisz wybrać naprawdę dobre drewno, rdzenne, co jeszcze podroży sprawę. Jeżeli nie masz jeszcze więźby, to może ścianki kolankowe da się podwyższyć?
Pzdr

andrzej K.
14-01-2003, 11:57
Dachówka ceramiczna leży u mnie już dwa lata i nigdzie się nie zapadła. Krokwie 7x14 cm co 80 cm. W projekcie były 5x15 co 1 m, a umożliwiał on zarówno krycie blachą jak i dachówką. Myślę, że dając grubsze i zmniejszając rozstaw wzmocniłem konstrukcję więźby, ale czy dostatecznie?
Będę musiał dać wełnę 10 cm między krokwie (szczelina 4 cm od folii 1300g/m/24h) i 10 cm przed krokwie, na "mijankę". Też wysokość pomieszczeń mi spadnie, ale trudno. Oby tylko garba nie dostać.
Krokwie 8x25 będą się skręcać aż miło. Jeżeli się jednak uprzesz, to musisz wybrać naprawdę dobre drewno, rdzenne, co jeszcze podroży sprawę. Jeżeli nie masz jeszcze więźby, to może ścianki kolankowe da się podwyższyć?
Pzdr

andrzej K.
14-01-2003, 12:09
Dachówka ceramiczna leży u mnie już dwa lata i nigdzie się nie zapadła. Krokwie 7x14 cm co 80 cm. W projekcie były 5x15 co 1 m, a umożliwiał on zarówno krycie blachą jak i dachówką. Myślę, że dając grubsze i zmniejszając rozstaw wzmocniłem konstrukcję więźby, ale czy dostatecznie?
Będę musiał dać wełnę 10 cm między krokwie (szczelina 4 cm od folii 1300g/m/24h) i 10 cm przed krokwie, na "mijankę". Też wysokość pomieszczeń mi spadnie, ale trudno. Oby tylko garba nie dostać.
Krokwie 8x25 będą się skręcać aż miło. Jeżeli się jednak uprzesz, to musisz wybrać naprawdę dobre drewno, rdzenne, co jeszcze podroży sprawę. Jeżeli nie masz jeszcze więźby, to może ścianki kolankowe da się podwyższyć?
Pzdr

pitbull
14-01-2003, 13:27
Jak koniecznie chcesz podwyzszac grubosc krokwi to daj profile stalowe na zawiesiach systemowych.

Dyletant
15-01-2003, 11:51
No OK. Przekonaliście mnie, że pogrubianie krokwi nie ma sensu. Zrobię ścianę kolankową wyższą o jeden bloczek i wełnę na mijankę. Mam tylko pytanie, jak wtedy się zabrać do zrobienia boazerii zamiast płyt g/k. Dodatkowe info, to że zostawię na widoku jętki i chciałbym stworzyć wrażenie, że widać krokwie przez jakiuś rodzaj nadbitek, ale też nie mam poimyslu, jak to zrobić.