PDA

Zobacz pełną wersję : okno połaciowe a lukarna - jaka różnica w cenie?



ansemo
28-11-2005, 11:01
Witam
Poczytałem na forum o lukarnach i oknach połaciowych. Znam już mniej więcej wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Ale interesuje mnie cena. Przeczytałem że samo okno w lukarnie będzie tańsze od okna połaciowego. Natomiast droższa będzie konstrukcja. Czy ktoś może spotkał się, albo policzył jak się mają do siebie koszty takich okien biorąc pod uwagę nie tylko cenę samego okna ale również ich osadzenia, innych dodatkowych materiałów, robocizny itd? Lukarna jest wtedy droższa? O ile? 10%? 50%? 100%?

jabko
28-11-2005, 11:06
Oko dachowe z kołnierzem 1000zł
Ścienne drewniane 900zł więc koszt prawie ten sam.

Sma lukarna to troche pustaków (od samego fundamentu) i wiecej czasu na budowe.
Kosz = obróbki
Gąsiorki
Cięcie dachówek.

Ogólnie wszystkich materiałów więcej i drozsza robocizna.
O ile dokładnie nie moge powiedzieć.
Myślą że koło 1tys PLN w zależności od wielkosci

ansemo
28-11-2005, 11:16
Jeśli dobrze rozumiem to równica w cenie okna jest nieznacząca, a różnica w cenie pozostałych materiałów i robocizny może sięgać wg Ciebie 1000 PLN?

mafla
28-11-2005, 11:27
nie bardzo wierzę w ten 1 tys. zł różnicy, dach z lukarnami jest juz z automatu drozszy w sensie robocizny, za zwykly dwuspadowy zarówno dekarz jak i ciesla na ogól mają niższą stawke niż za dach w którym pojawiają się lukarny, dochodzi jeszc eocieplenie tych lukarn, tynk, itp
chyba że się mylę :oops:

mironmk
28-11-2005, 11:42
pewnie dużo więcej niż 1000 PLN, mam dwie lukarny - klatka schodowa i łazienka - myślę, że trzeba jednak zwrócić uwagę, że lukarna i okno dachowe nie da się wprost porównać, bo jedno i drugie są z różnych bajek.

ansemo
28-11-2005, 13:57
myślę, że trzeba jednak zwrócić uwagę, że lukarna i okno dachowe nie da się wprost porównać, bo jedno i drugie są z różnych bajek.
Kosztów nie da się porównać? Choćby orientacyjnie? Nie chodzi mi o wyliczenia dokładne, ale o rząd wielkości...
Tak na mój gust tu nie ma znaczenia że są to okna z innych bajek. Przecież jedno kosztuje 'x' a drugie 'y'. I tylko (albo aż :wink: ) jestem ciekaw ile wynosi ten 'x' a ile ten 'y'...

windcracker
28-11-2005, 14:30
Też uważam, że lukarna wyjdzie drozej. i na 1000zł się nie skończy. O ile okno połaciowe łatwo skalkulować (konkretny wymiar - konkretne koszty okna, kołnierza+ stawka fachowca, parapet lub bez minus rabaty), o tyle z lukarną jast gorzej - dodatkowa konstrukcja, ścianki ocieplenie, pokrycie, obróbki blacharskie. A są to rzeczy, które mogą różnić sie bardzo istotnie ceną w zależności od producenta i jakości. Są dachówki po 2zł, są i po 5zł.( nie zapomnij o kosztownych gąsiorach i dachówkach skrajnych, które nie są już po kilka zł, a jest ich w lukarnie dużo nieproporcjonalnie do powierzchni), na sciankach wełna i tynki silikonowe, lub styropian + minerał też różniące się konkretnie ceną, itd
Lukarnę cięzko policzyć. Albo ci sie podoba i ją chcesz i robisz, albo podobają ci się okna połaciowe - to wchodź w ten temat

mironmk
28-11-2005, 16:32
ansemo,
chodziło mi tyko o to, że porównujemy dwie różne rzeczy - bo oprócz tego, że jedno i drugie rozwiązanie służy doświetleniu pomieszczenia to jednak . . .
Przejedziemy drogę samochodem i na wrotkach, zakup samochodu pewnie wypadnie drożej, ale nie o to przecież chodzi.
A jednak - lukarna - wyjadzie pewnie ok. 7-10 tys. PLN - pustaki, nadproże, ocieplenie, dachówki, gąsiory itp, obróbki blacharskie, podbitka, więźba, orynnowanie, instalacja odgromawa, tynk, farba, parapety, dodatkowo wykończenie w środku itd., a prosta lukarna (tylko doświetlenie) jakieś kilka tysięcy. Sam mam dwie lukarny - doświetlenie klatki schodowej i wiatrołapu - okno dachowe, bez ścianki kolankowej, raczej nie wchodziło w grę i łazienka.

Jacek69
28-11-2005, 21:29
lukarna jest droższa około 8-10 tyś. w stosunku do połaciowego.