PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiewniki



august2
28-11-2005, 16:15
Mam zamiar kupić nawiewniki,bo zimą mam problem z rosą na oknach.
W związku z czym mam prośbę o informację jakie nawiewniki zamontować,gdzie je montować/na ramie okiennej,ościeżnicy/i czy montaz jest skomplikowany?
Proszę o informację.

tczarek
28-11-2005, 16:29
Ja mam nawiewniki Aereco w oknach łazienkowych, montowane są w ramie okiennej. Jest OK. Nie ma efektu rosy i parowania okna w czasie kąpieli. Nawiwnik ma regulację i był montowany fabrycznie w oknach.

KrzysiekMarusza
28-11-2005, 17:34
august2 - a jaką masz temp. wenątrz domu, jakie ściany (U) i jakie szyby w oknach ?
ja nie mam nawiewników, kilka (3) okien jest rozszczelnionych i nie mam żadnej rosy ...
pozdr - Krzysiek

konzad
29-11-2005, 12:11
Z tego co wiem to nawiewniki montuje się w pomieszczeniach w których nie ma wentylacji zeby wymusić obieg i wymiane powietrza w całym budynku - wlatuje tam gdzie nie ma wentylacji a wylatuje w kuchni i łazienkach - sam mam założone w 3 ch oknach ale jeszcze nie mieszkam wiec nie powiem jak to sie sprawdza - firma Bravis jesli dobrze pamietam

lonly
29-11-2005, 13:44
Aby nawiewniki sprawdziły się musi byc dobra wentylacja wywiewna w przeciwnym razie nic nie dadzą i okna dalej będą rosiały. Wiem to z doświadczenia u moich rodziców którzy mieszkają w bloku i po zamontowaniu szczelnych okien (drewnianych) w kuchni występowało roszenie w oknach a w pokojach początki grzyba na ścianach. Nieszczęśliwie zasugerowałem im montaż higro -nawiewników Aereco. Firma przyszła i stwierdziła, że nawiewnik może nic nie dać bo jest bardzo słaba wentylacja w pionie kuchni (w łazience i ubikacji OK) ale zamontowali i rzeczywiście praktycznie nic to nie pomogło. Okna jak rosiały tak rosieją a zimnem wieje od okna. Trochę jestem sam tym zawiedziony bo mam nawiewniki u siebie (jeszcze nie mieszkam) a tym bardziej, że nawiewniki były montowane fabrycznie w ościeżnicach i mimo, że okna są od renomowanego producenta(Thermoplast) to zrobione jest to nieprawidłowo tak że teraz po zainstalowaniu okien nie mam praktycznie mozliwości zamknięcia nawiewnika gdyż uniemożliwia to glif. Po prostu ościeżnica jest za niska do tego typu urządzenia i musiał bym podkuwać tynk żeby móc sterować. Lepiej by było gdyby były zamontowane w skrzydle okiennym.

august2
29-11-2005, 18:43
august2 - a jaką masz temp. wenątrz domu, jakie ściany (U) i jakie szyby w oknach ?
ja nie mam nawiewników, kilka (3) okien jest rozszczelnionych i nie mam żadnej rosy ...
pozdr - Krzysiek

Ściany mam wykonane z cegły palonej pełnej,od środka suporex,okna 3szybowe sokólskie nierozszczelnione. Problemy z rosą pojawiają się na szybie w czasie silnych mrozów, przy dolnej ramie okiennej.
Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
29-11-2005, 18:58
Pytałem, bo czasami efekt rosy może wystąpić przy bardzoi dużej różnicy wsp. przenikania ciepła U dla ściany (która z reguły jest "najcieplejsza" tzn. niski U) i dla szyby (która ma gorszy, czyli wielokrotnie wyższy U niż ściana) - ale w twoim przypadku to nie występuje.
U mnie stosunek U_okna/U_sciany jest ok. 3.8 i też nie ma problemu, natomiast nie wiem jakby było przy np. dobrym dociepleniu (np. U=0.2) i oknach niezbyt starych, takich U = 2.6
- wtedy ten powyższy iloraz byłby równy 13 i wtedy może wystąpić rosienie okien (mój sąsiad tak miał - ściany z termomuru (pustaki styropianowe, U chyba 0.27 ) i okna U coś koło 2 -> teraz wymienił szyby na takie z U=1.1 i okna przestały rosi ć
Nawiewników nie montował, tylko rozszczelnia okna
pozdr - Krzysiek