PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie są zasady projektowania wentylacji mechanicznej



Waldemar Kiejziewicz
28-11-2005, 16:28
Witam!
Może ktoś wie gdzie znaleźć informację na temat zasad projektowania wentylacji mechanicznej. Czy inaczej to się robi gdy będzie rekuperator? A może dać sobie spokój i zlecić to fachowcom? Wydaje się, że to jednak nie jest chyba takie skomplikowane?
pozdrowienia
Waldek

adam_mk
28-11-2005, 22:09
Witaj
Wentylacja, jaka by nie była, to część dobrze zrobionego projektu budynku. Jeżeli potrafisz zaprojektować i obliczyć budynek - to nie jest trudna.
Nie bardzo widzę projekt takiej wentylacji w oderwaniu od układu ścian, stron świata (czerpnia, wyrzutnia), tras kanałów itd. Budować klasyczne kominy wentylacyjne, płacić za nie i zaślepić?
Wydaje mi się, że to jest temat dla projektanta Twojego domu. Masz wpływ na rodzaj i markę urządzeń. Na resztę raczej nie.
Budujesz czy remontujesz?
Jak remont tego, co istnieje - to przy odrobinie talentu można by się przymierzyć.
Pozdrawiam Adam M.

Waldemar Kiejziewicz
29-11-2005, 19:51
Buduję nowy domek. Właśnie chodzi mi o zasady np. z której strony świata daje się czerpnie i wyrzutnie, jak liczyć straty, spadki ciśnień itd. Tak jak do obliczenia zapotrzebowania na ciepło jest OZC i przy odrobinie zaciętości można sobie poradzić, to może coś jest do liczenia wentylacji?

Sunao
29-11-2005, 20:18
Buduję nowy domek. Właśnie chodzi mi o zasady np. z której strony świata daje się czerpnie i wyrzutnie, jak liczyć straty, spadki ciśnień itd. Tak jak do obliczenia zapotrzebowania na ciepło jest OZC i przy odrobinie zaciętości można sobie poradzić, to może coś jest do liczenia wentylacji?

Aż tak skomplikowane to nie jest. Ja właśnie kombinuję sam. Prosty kalkulator strat (i nie tylko) na przewodach znajdziesz na stronie www.koss.pl. Czerpnia od pólnocy lub wschodu. Dobre anemostaty mają też dostępne wykresy strat ciśnienia w funkcji przepływu powietrza dla kilku wartości szczeliny. Nie polecam zasady obliczania strat zamieszczonej na stronie www.rekuperatory.pl - wiele wspólnego z rzeczywistością ten projekt nie ma (choziaż może wielkiego bubla według tego przepisu nie spłodzisz). Zwracaj uwagę na prędkość przepływu powietrza w kanałach. Zbyt duża wartość spowoduje problemy z szumiącymi rurami went. W swoich poszukiwaniach nie znalazłem jeszcze odpowiedzi na następujące pytania:

- czy konieczne jest umieszczanie puszki rozprężnej przy każdym anemostacie

- j.w. tylko przy wyrzutni

- czy jest sens stosować autotransformator różnicujący ciśnienie wytwarzane przez wentylator nawiewny i wyciągowy, czy załatwić to jakimś dławikiem

Pozdrawiam,

Sunao

Szaruś
29-11-2005, 20:23
Jest bezpłatny program (http://www.wentyle.pl/) - to jest nakładka do AutoCAD-a.

Program jest naprawdę świetny.

toomas
29-11-2005, 20:34
Jest bezpłatny program (http://www.wentyle.pl/) - to jest nakładka do AutoCAD-a.

Program jest naprawdę świetny.

Dokładnie. Kiedyś nawet robilm w firmie na nim ale niestety na dluższą mete asie nie nadaje dla zawodowców :)) Dla amatorów naprawdę nic więcej nie potrzeba. Sam robi hydraulike i zestawienia. możesz sobie spokojnie dobrać od razu odpowiednie wartości spadków na przepustnicach/kratkach/anemostatach i potem bedzie łatwiej w uruchomieniu instalacji. Program bazuje na produktach firmy Alnor.

toomas
29-11-2005, 20:36
- czy konieczne jest umieszczanie puszki rozprężnej przy każdym anemostacie Sunao

nie jest konieczne. Skrzynka rozprężna daje możliwość ustabilizowania powietrza przed wejściem w anemostat/nawiewnik. Jak dobrze dobierzesz prędkość w przedodzie to bez skrzynki też będzie.