PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna a kominek



rafal9
28-11-2005, 18:14
Czy to prawda, że na tej samej kondygnacji nie może być wentylacji mechanicznej w przypadku istnienia kominka?
Np. w łazience elektryczny wiatraczek, a kominek w salonie.

Tak napisali w ostatnim muratorze. :o

RolandB
28-11-2005, 18:19
Czy to prawda, że na tej samej kondygnacji nie może być wentylacji mechanicznej w przypadku istnienia kominka?
Np. w łazience elektryczny wiatraczek, a kominek w salonie.

Tak napisali w ostatnim muratorze. :o

What ? :o A niby dlaczego ? To dlaczego mi to komniarz odebrał ? myślę, że 90 % ludzi instalujących went. mech. ma kominki ...

pozdrawiam

rafal9
28-11-2005, 18:25
Czy to prawda, że na tej samej kondygnacji nie może być wentylacji mechanicznej w przypadku istnienia kominka?
Np. w łazience elektryczny wiatraczek, a kominek w salonie.

Tak napisali w ostatnim muratorze. :o

What ? :o A niby dlaczego ? To dlaczego mi to komniarz odebrał ? myślę, że 90 % ludzi instalujących went. mech. ma kominki ...

pozdrawiam

Dokładnej argumentacji nie pamiętam, jak sprawdzę to zacytuję.
Ale chyba chodziło im o to że nie może być w przypadku, jak w drzwiach jest otwór nawiewny, bo może wszystko zassać z kominka i będzie problem. :wink:
Przy szczelnie zamkniętych drzwiach podobno jest ok.

RolandB
28-11-2005, 18:27
jeśli kominek jest z komorą zamkniętą i pobiera do spalania powietrze z zewnątrz to dołożenie jakiejś dodatkowej wentylacji wpływa tylko i wyłącznie na odbiór ciepła z kominka a nie na proces spalania ...
Może oni pisali o kominku otwartym albo jak ciągnie powietrze z salonu np ?

pozdrawiam

Rysiek, złota rączka
28-11-2005, 18:40
Witam!
Jako fzchowiec - potwierdzam, co napisał "RolandB"

damiang
29-11-2005, 09:09
Odróżniajcie wentylację mechaniczną wywiewną jaką jest wiatraczek w łazience, od nawiewno-wywiewnej z centralką wentylacyjną i rekuperatorem.
Wg przepisów ta pierwsza jest zabroniona przy kominku (niezależnie od jego szczelności), a ta druga jest dozwolona.
Wszystko jest czarno na białym w warunkach technicznych:


9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Jako pomieszczenie rozumiany jest cały dom jednorodzinny.

rafal9
29-11-2005, 09:14
Odróżniajcie wentylację mechaniczną wywiewną jaką jest wiatraczek w łazience, od nawiewno-wywiewnej z centralką wentylacyjną i rekuperatorem.
Wg przepisów ta pierwsza jest zabroniona przy kominku (niezależnie od jego szczelności), a ta druga jest dozwolona.
Wszystko jest czarno na białym w warunkach technicznych:


9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Jako pomieszczenie rozumiany jest cały dom jednorodzinny.

I o to mi właśnie chodziło.
Ale w muratorze poszli dalej i stwierdzili, że nie tylko w tym pomieszczeniu jest zabroniony taki wentylatorek, ale we wszystkich innych, które nie są szczelnie oddzielone.

damiang
29-11-2005, 13:03
W Muratorze mieli rację - ja też napisałem "Jako pomieszczenie rozumiany jest cały dom jednorodzinny." Czyli wszystkie pokoje, kuchnia, łazienki itd z punktu widzenia wentylacji to jedno pomieszczenie.
Chyba że ktoś ma w łazience drzwi hermetyczne i niezależną wentylację...

rafal9
29-11-2005, 13:22
Ale wkład kominkowy pobierający powietrze rurą spoza budynku łapie się pod te rygory?

A piec gazowy, gdzie w gazowni doprowadzone powietrze tzw. zetką łapie się pod te obostrzenia?