PDA

Zobacz pełną wersję : Okna z drewna mahoniowego



andpoch
12-01-2003, 20:17
Mam pytanie mam zamiar wymienic okna w domu i nie wiem które będą lepsze z drewna mahoniowego czy sosna.
Może ktoś wie coś wiecej na ten temat.

tcic
12-01-2003, 20:33
Jesienia mialem ten sam dylemat. Porownywalem mahoniowe i sosnowe. Sprzedawca mial jedne i drugie. Roznica w cenie nie taka znow wielka- ok. 15%. Bardzo chcialem mahon - bo mi sie wydawalo, ze to Mercedes wsrod samochodow. Ale mam zaprzyjaznionego stolarza, ktory pacuje w fabryce okien. On stwierdzil, ze dzisiejszy mahon to nie ten sam co kiedys. Ten jest z plantacji i nie ma nic wspolego z dawnymi drzewami mahoniowymi. W koncu kupilem sosnowe a za roznice mam porzadne drzwi wejsciowe. Na oko sie nie roznia.
A jak bedzie dalej zobaczymy.

KarinaZ
12-01-2003, 21:47
okna są z drzewa meranti ( mahoniowiec ), właściwościami fizycznymi od sosny nie wiele się różnią. Mają natomiast inne lico ( wygląd mahoniowy ) i nie trzeba tego malować na mahoń.
Jeśli decydujesz się na meranti to tylko od dobrego producenta z certyfikatem, gdyż możesz trafić na złej jakości import, ale pewnie jak wszędzie. Prześledź wątki o oknach - znajdziesz to wszystko. Ceny są porównywalne, czasem droższe meranti. Wybór raczej wyłącznie zależny od upodobań wizualnych. Przy oknach należy zwrócić uwagę natomiast na inne aspekty : klasa okuć, szyba U=1,1, obecnie producenci w najlepszych oknach robią zaokrąglone elementy okien ( te ranty od środka ), rodzaj okapników, silikonów i dobre lakiery. Zwróć uwagę, czy ramy okien są z litego kawałka, czy łączone i widoczne ząbkowanie.

Karina

pchelek
13-01-2003, 08:00
:grin:
To prawda mahoni-meranti jest ponoć 130 gatunków
wszystkie pochodzą z plantacji więc to nie ma znaczenia
te do stolarki mają różną gęstość od 400 do 600 a nawet 700 kg.m3
trzeba wybrać uznanego producenta
jedną z najlepszych klejonek ma DLH

Frankai
13-01-2003, 09:48
No to Pchelek znowu poprawiasz mój humor. Mój stolarz tam kupuje materały.