PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje projekt indywidualny?



Strony : [1] 2

20-10-2002, 22:19
ile?

dobrzykowice
21-10-2002, 11:57
od 5 tys. wzwyż

Frankai
21-10-2002, 12:05
4700 2 lata temu. Zależało od wielkości domu, a zaczynało się od 3kzł. Mój - 220m2 podłóg.

gaga2
21-10-2002, 13:51
W Katowicach (sierpień 2002) rozmowy zaczynały się od 8000 wzwyż (bez instalacji), a od 10.000 - 12.000 z instalacjami.
Zobacz też wątek http://www.forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic+3585&forum+54&27
Gaga2

21-10-2002, 17:47
Według Izby Architektonicznej - architektów obowiązuja ceny minimalne.
Uogólniając,zgodnie z cennikiem za projekt domku jednorodzinnego średnio trudnego trzeba zapłacić 150-250zł. za 1m2 powierzchni netto.
Także według cennika Izby Architektonicznej 1 godz. pracy architekta powinna kosztować minimum 150zł.
Taka jest oczywiście teoria.
Teoria mówi także, że Urząd nie ma prawa wydać pozwolenia na budowę ,jeśli projekt został wykonany przez osobę nie zrzeszoną w Izbie Architektonicznej.

Frankai
21-10-2002, 21:02
Anonimowy - no to wyrzucić wszystkich naszych architektów z izby, bo wychodzi, że za domek 100m2 musielibyśmy zapłacić 15-25kPLN. Mój architekt nie wziął 1/6 ceny minimalnej - tak wyzyskałem biedaka. Aha - tych architektów to wyrzucić z tej izby na ... kuroniówkę, bo chyba tylko co setną osobę byłoby stać na zamówienie projektu.

21-10-2002, 21:07
A dlaczego architekt ma zarabiać o tyle gorzej niz na przykład prawnik czy prywatny lekarz?

21-10-2002, 21:09
Jak kogoś nie stać na projekt indywidualny, to kupuje prosty typowy.

Frankai
21-10-2002, 21:18
Wszystkie za przeproszeniem "izby" skutecznie mogą część ludzi z branży udupić, aby inni mogli opływać w luksusie. Więcej rynku!!! Każdy powinien tyle zarabiać ile skłonni są mu zapłacić ludzie. Rynek sam się wyreguluje. Duża pensja - więcej chętnych do danej branży. Więcej chętnych - konkurencja wymusi niższe ceny. Tam gdzie taki mechanizm działa lepiej nie majstrować.

Luśka
22-10-2002, 22:06
O to,to. Wolny rynek jako postawa zdrowego rozsądku. Ustalanie wszelkich cenników przez różne Izby prowadzi do wynaturzeń (vide - notariaty). Jeśli ktoś chce projektować za 150 zł/m2 i ma klientów, to niech to robi. Ale jeśli komuś opłaca się za 30 zł/m2 to też ma pełne prawo. Mało tego, może być nawet lepszym architektem.

23-10-2002, 17:01
Luśka, gdyby tańszy architekt był lepszy od droższego, to rynek od razu pozwoliłby mu na podniesienie cen w stosunku do tego drugiego, a więc przy gospodarce wolnorynkowej im lepszy architekt, tym droższy.

Luśka
24-10-2002, 06:41
Niekoniecznie to prawda. Bardziej to zależy od koniunktury na rynku i miejsca na mapie, a z tym jak jest - wszyscy wiemy. Owszem, są tacy którzy mają tyle zleceń, że ceny mogą podnosić. Ale są i tacy, którzy, żeby się na rynku jako tako utrzymać - schodzą z ceny. I podtrzymuję, że nie powinno być sztywnych cen ustalanych przez jakieś tam izby.

24-10-2002, 16:32
Co do sztywności cen - zgoda.Ale moim zdaniem, skoro architekt obniża ceny, żeby utrzymać się na rynku, to znaczy, że ma mało zleceń.A jeśli ma mało zleceń, to najczęściej dlatego, że jest pod jakimś względem kiepski.

franekF
24-10-2002, 16:35
np. pod względem marketingowym i handlowym.
Co nie znaczy, ze projekty ma kiepskie.
A taki "złotousty" może każdemu wcisnąć chłam i ma sporo zleceń i obrót całkiem duży.

24-10-2002, 16:46
To może w każ dym z nas drzemie wspaniały architekt, tylko brak nam żyłki handlowej?

27-10-2002, 19:33
u

Gradziu
29-10-2002, 19:08
czy nikt nie bierze pod uwage faktu, ze architekt nie zrobi projektu domku? moze najwyzej "narysowac" domek i zaplanowac wnetrza. do dobrego projektu konieczne sa obliczenia konstrukcji, rysunki szczegolowe itp. czasochlonne w sensie pracy, stad powinny odpowiednio kosztowac. a nam moga pozwolic zaoszczedzic czas, nerwy i pieniadze. jesli wykonawca cos spapra, dyskusja jest prosta: "a jak jest w projekcie?" no i nie placimy grosza, dopoki nie bedzie cacy. a jesli chodzi o instalacje, to niestety - oszczedzamy a potem narzekamy ze gazem drogo... ze zimno, ze za cieplo, ze wilgoc, grzyb...

30-10-2002, 17:40
Drogi Gradziu, w cenę płaconą architektowi wchodzić powinien też koszt konstrukcji.Dla szanujących się architektów jest to,mam nadzieję, oczywiste.

01-11-2002, 17:11
.

Artur_drugi
08-11-2002, 17:21
Pozdrawiam wszystkich,

Ja za swój projekt dałem 14500 ( dom 196m2, bez piwnicy z użytkowym poddaszem, ściana trójwarstowa, miasto Poznań). Cena zawierała opracowanie koncepcji, a po zatwierdzeniu, projekt z konstrukcją i wszelakimi ( mam nadzieję...obliczeniami ), wykresy, rzuty, wwarunki techniczne etc oraz załatwienie warunków wszelakich przyłacz i załatwienie pozwolenia ( bieganie do urzędu, papierkologia itd. ). Czy to dużo czy mało, wydaje mi się ,ze średnio. Kwestia ceny zalezy wydaje mi się również od klasy architekta, to podobnie jak ze sprzetem Hi Fi ( Sony to tyle kosztuje..., a coś no name to niekoniecznie ). Generalnie jestem zadowolony z architekta, aczkolwiek jak to z artystami bywa, patrzą trochę inaczej i rozmowy czasami bywało strasznie ciekawe.

dagi
08-11-2002, 20:45
Arturze, to chyba rzeczywiście nie jest wygórowana cena za taki zakres prac, tym bardziej, że jesteś zadowolony.Czy projekt był robiony komputerowo?

Artur_drugi
08-11-2002, 21:50
Do Dagi,

Tak projekt był robiony komputerowo. Do pełni szczęcia brakuje mi jeszcze projektów przyłacz, ale to będę dopiero załatwiał. Mój architekt jak trzeba robi też makietę domu, ale póki co sobie odpuściłem.

Pozdrawiam

22-11-2002, 20:10
.

Ryszardj
23-11-2002, 00:35
Zaplacilismy okolo 10000 tys ale ze wszystkimi pozwoleniami pani projektant zalatwiala wszysko za nas wszystkie pozwolenia przylacza i.t.p.pozdrawiam

misza
23-11-2002, 18:54
Cena projektu indywidualnego 15tys - za całość: dom 300m z garażem w bryle (duży ale b.prosty konstrukcyjnie), projekt zagospodarowania działki z detalami takimi jak śmietnik, ścieżki ogrodowe, zbiornik na deszczówkę itd., komplet instalacji wewnątrz domu, projekty przyłączy z wyjątkiem przyłacza gazu, załatwienie pozwolenia na budowę i ZUD-u. Aha, w komplecie jest też kosztorys budowy z wyjątkiem kosztów zrobienia instalacji.

Wowka
25-11-2002, 12:17
Rok 1999 - 2500 zł za budynek 280m2 z poddaszem użytkowym, bez podpiwniczenia i garażu. W cenie projekty przyłączy: instalacji elektrycznej, gazowej, wod-kan oraz szambo.
Pozwolenia i inne formalności urzędowe załatwiałem sam (czytaj razem z żoną). Odbyło się to bez większych trudności i kosztów.
Acha, projektant niestety nie był bezbłędny. "Nie czuł" drewna i w skomplikowanym w sumie dachu popełnił błąd który naprawili górale.

29-11-2002, 20:42
W projekcie za 2500 byl na pewno wiecej niz jeden blad.
A jezeli jest to cena za komplet , tzn architektura + konstrukcja + ew. instalacje to bledów bylo mnostwo.

Chcialym zauwazyc szanowni panstwo ze oszczedzanie na projekcie jest o wiele mniej oplacalne : powod jest prosty:
najmniej kosztuja zmiany na papierze.

Najgorsze sa takie wlasnie projekty z bledami wystrzelone przez architektow w kosmos, nad ktorymi potem na budowie urzadzane sa sympozja specjalistow z ktorych kazdy ma inne zdanie, i koncza sie miarodajna opinia pana Kazia.

Pozdrawiam.
Marcin

01-12-2002, 15:12
w pełni się z tym zgadzam: oszczędzanie na projekcie mści się potem na budowie albo w użytkowaniu.Albo trzeba na co dzień patrzeć na nijakość, jak to w życiu bywa.

radex
05-12-2002, 14:36
Ja zapłaciłem 5.000 zł za projekt rozbudowy domu 3-kondygnacyjnego (piwnica, parter i poddasze użytkowe). Część rozbudowywana ma około 250-300 m2. Projekt jest z inwentaryzacją obecnej części, ale bez projektu przyłączy. Poza tym jest w nim trochę błędów...

dobrzykowice
05-12-2002, 14:59
wysoka cena w żadnym wypadku nie jest gwarantem idealnego projektu. Szczerze mówiąc to jeszcze nie widziałem bezbłędnego projektu ale od tego są sami autorzy aby je poprawiać. W cenę porzadnego projektu wliczony jest również tzw. nadzór autorski, inaczej mówiąc solidny architekt dogląda budowy i sprawdza czy wykonawcy przestrzegaja zaleceń zawartych w projekcie.

06-12-2002, 17:46
To nie tak. Podstawa wynagrodzenia architekta jest umowa pomiędzy nim a klientem.
Architekt może dostać zamówienie na np. samą koncepcję architektoniczą, projekt budowlany w zakresie architektury, czy wielobranzowy projekt budowlany z nadzorami autorskimi.

Czyli umowa może (i powinna) obejmować poza pracami projektowymi nadzór autorski: m.innymi wizyty na budowie, sprawdzanie czy wszystko idzie z przepisami, wypracowywanie rozwiązań zamiennych ( gdy np. wykonawca proponuje inną , np. tańszą technologię bo ma np. upusty na jakis produkt lub w czyms sie specjalizuje).

Architekci zwykle nie są zainteresowani nadzorem, bo zajmuje masę czasu, a klient bo - trzeba dodatkowo płacic architektowi.
Na placu budowy pozostaje więc Inwestor oraz guru w postaci zaufanego pana Kazia - wykonawcę polecanego przez sąsiada znajomych (oczywiscie jezeli, co jest nagminne, Inwestor nie oplaca niezaleznego inspektora nadzoru ).

Tu należy dodac, że z mocy prawa Architekt nie może odmówić
podjęcia się zlecenia obejmującego nadzory (Ustawa - Prawo Budowlane).

Inną sprawą są błedy w projekcie, i tu należy je zasadniczo odróżnic od braków w dokumentacji, czyli zwykłych niedoróbek
lub nieporozumień ( bo np. Klient kupił proj. budowlany który służy praktycznie do uzyskania pozwolenia na budowe a myśli że to komplet dokumentacji wykonmawczej, etc.)

Za błąd projektowy architekt odpowiada głową.

W przenosni oczywiście. W rzeczywistości finansowo: za szkody wynikłe skutkiem udowodnionych błędów można rządać od projektantów odszkodowania i , na marginesie ,po to są oni obowiazkowo ubezpieczeni.

Pozdrawiam,
Marcin

Amba
17-12-2002, 21:13
To was zaskoczę. Mam architekta pod W-wą i UWAGA! Za pełny projekt dokładnie razem omówiony, z widzimiśami i takimi tam, 150 m2 z garażem + budynek gospodarczy, plan zagospodarowania działki, przyłącza, szambo itp. itd. Wszystko razem 2,8 tys. I to jest właśnie uczciwa cena. Rada we wszystkim. Trzy razy sprawdź ceny nim wybierzesz, a jak pracownia ma marmury, stronę internetową, to nie wchodź bo zapłacisz 10 tys. albo i więcej.

jkepczyn
27-12-2002, 13:18
Mój kuzyn "jak to w rodzinie" chciał 12 00 zł, przy czym urzędy na mojej głowie. Znalazłam w końcu architekta za 4000 zł (Radom) - tyle płacę za wszystko łącznie ze złożeniem w moim imieniu wniosku o pozwolenie na budowę (ma moje pełnomocnictwo). Robi to nie w komputerze, ale znam jego poprzednie projekty - są OK.

avzi
21-01-2003, 18:25
Ja uzgodniłem 3.000 zł. niezależnie od wielkości i liczby odrzuconych koncepcji (oczywiście w granicach rozsądku). Okolice Warszawy.

marian1
24-01-2003, 11:18
w naszej rzeczywistoości architekci biorą ok 90 zł. za metr powierzchni - chyba, że klient ma szczególne wymagania, albo nie musi oszczędzać. Wtedy przystanie na stawki podawane przez Izbę.

Bartt
11-02-2003, 17:10
Za 3 dni idę do architekta no i właśnie - na ile się nastawiać :???: parter+poddasze, 150-170m2

11-02-2003, 20:56
:smile:

Bartt
11-02-2003, 22:08
opalku czytałem ten link nawet dziś, jest tu jednak dużo dyskusji, a tylko kilka konkretów, dlatego celowo stworzyłem nowy :smile: z nadzieją na suche fakty :wink:
PS jak zwykle jesteś jednak niezawodna :grin:

Frankai
12-02-2003, 08:13
Bartt - taki duży (tyle informacji "na liczniku"), a nie wie gdzie szukać - wstyd. Przecież był już taki wątek na Forum.

12-02-2003, 08:48
No właśnie taki duży.:smile:
Bartt,a może podzwoń do biur projektowych w swojej okolicy.Jak się zorientowałam ceny projektów są "regionalne".I dość rozpięte niestety.

gars
13-02-2003, 22:15
WITAM
SZKODA, ŻE WCZEŚNIEJ NIE USTALIŁEŚ CENY, JA ZAPŁACIŁEM ZA ADAPTACJĘ GOTOWEGO (BARDZO DUŻO ZMAIN, PRAKTYCZNIE JAK INDYWIDUALNY), Z ZAKUPEM GOTOWEGO I WSZYSTKIMI PAPIERAMI, JEST TO DOM Z POMIESZCZENIEM NA SALON FRYZJERSKI I SOLARIUM OKOŁO 5000ZŁ, ALE STRACIŁEM PRZY TYM TROCHĘ NERWÓW, GŁÓWNIE ARCHITEKT ZWLEKAŁ MNIE Z TERMINEM, Z SAMEGO PROJEKTU JESTEM ZADOWOLONY

Bartt
14-02-2003, 11:34
Idę do niego dopiero pierwszy raz właśnie ustalić cenę :smile:

Bartt
15-02-2003, 12:23
No jestem po rozmowach :smile:. Projekt indywidualny, ze wszystkimi instalacjami 5000, mam wrażenie, że dało by się trochę potargować, ale ponieważ właśnie tyle zmierzałem przeznaczyć to żonka radośnie powiedziała tak :smile:. Jest oczytana w teorii negocjacji i powtarza mi, że obie strony muszą wyjść a nich zadowolone inaczej współpraca może potem kuleć. Mam nadzieję że przynajmniej zmotywuje to architekta do wytężonej pracy :grin:

Krzysztof_S
24-02-2003, 13:45
On 2002-11-08 18:21, Artur_drugi wrote:
Pozdrawiam wszystkich,

Ja za swój projekt dałem 14500 ( dom 196m2, bez piwnicy z użytkowym poddaszem, ściana trójwarstowa, miasto Poznań). Cena zawierała opracowanie koncepcji, a po zatwierdzeniu, projekt z konstrukcją i wszelakimi ( mam nadzieję...obliczeniami ), wykresy, rzuty, wwarunki techniczne etc oraz załatwienie warunków wszelakich przyłacz i załatwienie pozwolenia ( bieganie do urzędu, papierkologia itd. ). Czy to dużo czy mało, wydaje mi się ,ze średnio. Kwestia ceny zalezy wydaje mi się również od klasy architekta, to podobnie jak ze sprzetem Hi Fi ( Sony to tyle kosztuje..., a coś no name to niekoniecznie ). Generalnie jestem zadowolony z architekta, aczkolwiek jak to z artystami bywa, patrzą trochę inaczej i rozmowy czasami bywało strasznie ciekawe.

Mam podobne odczucia jeżeli chodzi o moje spotkania z Architektem. Wiele samozaparcia kosztowało mnie przekonanie go np. do prostych rozwiązań dachu. Ale jestem zadowolony. Nasza (tzn. moja i żony) wizja domu została zrealizowana, z wykorzystaniem oczywiście cennych doświadczeń i rozwiązań Architekta. 6,5 tys. z przyłączami i urzędami, a więc o ponad połowę mniej niż u Artura_drugiego. Polska pn-wsch.

07-07-2003, 12:21
My wybralismy projekt z katalogu gotowych projektow, ale taki ktore mozliwie najbardziej pasowal do naszej wizji. kosztowal 1200 zl, nastepnie architekt adptowal nam go dosyc powaznie (wiata zamiast garazu, kompletna zmiana otworow okiennych, scianek dzialowych, inna lokalizacja lazienek, konta nachylenia dachu itd) zaplacilismy ze wszystkim 3000 zl. Czyli w sumie 4200.
Wez pod rozwage! H.

art63
09-07-2003, 22:28
Ja zapłaciłem tylko 2000 tyś 1,5 roku temu - myślę że tanio za 300m
Ale ostrzegam że to może być droga przez męke - jedno piętro ustawisz
sobie po swojemu to znowu zbuży ci to koncepcje parteru itd...

PANTHER
17-07-2003, 19:54
3500zł za 200m domu i 35m garażu + zagospodarowanie terenu.

19-07-2003, 13:47
Witam, czy ktos moze podac namiary na dobrych i tanich architektow we Wroclawiu, chodzi mi o projekt indywidualny. Z gory dziekuje i pozdrawiam

MarcinF
26-07-2003, 20:35
Właśnie odebrałem swój projekt ind. i jestem (narazie) zadowolony.
Jeśli chcesz to Ci dam namiary na priv. :D

Honorata
30-07-2003, 16:22
ile?


My kupilsimy najpierw gotowca za 1100 zl.-gonil nas termin, za adaptacje (bylo pare zmian) placilismy 2500 zl., a w tym roku, mielsimy troche wiecej czasu 2800 za kuuupe zmian (otwory okienne, schody, uklad pomieszczen, scianka kolankowa, doprojektowanie wiaty, wiekszy dachj itd) kolejne 2800 z instalacjami- w sumie 6400 zl. Powstal praktycznie projekt indywidualny.
Miejsce-okolice Lodzi.
Pozdrawiam

pyrka
31-07-2003, 23:38
Projekt indywidualny o dużej kubaturze: konstrukcja 4000,- plus instalacje 2500,- z załatwieniem pozwolenia na budowę i wszystkimi uzgodnieniami.

hawkmoon
02-08-2003, 10:57
Uwaga na mały szok - 2300 zł. Słownie dwa tysiące trzysta złotych - za komplet - projekt, konstrukcja, instalacje, urządzenie działki - do pozwolenia na budowę. Ceny w okolicach Chrzanowa i w Jaworznie (pracowania Architraw - mają kilka punktów w okolicy i jaworznicki TBS). Dodatkowo płaci się tylko za mapkę do celów projektowych. Garaż poza bryłą budynku w promocji 300 zł.

Architekci bardzo chętni do współpracy, sami wskazują na błędy pomysłów klienta. Super. Współczuję warszawiakom.

Jeszcze kilka miesięcy temu byłem zdecydowany na typówkę, ale kiedy okazało się, że za cenę typówki moge mieć domek z marzeń to się pięć minut nie zastanawiałem :D .

HenoK
02-08-2003, 12:27
Uwaga na mały szok - 2300 zł. Słownie dwa tysiące trzysta złotych - za komplet - projekt, konstrukcja, instalacje, urządzenie działki - do pozwolenia na budowę. Ceny w okolicach Chrzanowa i w Jaworznie (pracowania Architraw - mają kilka punktów w okolicy i jaworznicki TBS). Dodatkowo płaci się tylko za mapkę do celów projektowych. Garaż poza bryłą budynku w promocji 300 zł.

Architekci bardzo chętni do współpracy, sami wskazują na błędy pomysłów klienta. Super. Współczuję warszawiakom.

Jeszcze kilka miesięcy temu byłem zdecydowany na typówkę, ale kiedy okazało się, że za cenę typówki moge mieć domek z marzeń to się pięć minut nie zastanawiałem :D .
hawkmoon rozumiem, że dopiero zaczynasz budować i tyle zapłaciłeś za projekt budowlany do pozwolenia na budowę. Z doświadczenia wiem, że taki projekt zazwyczaj nie wystarczy do wybudowania domu. Daj znać jak ten projekt za 2300 zł sprawdził się w realizacji, tj. jakie były błędy, ile musiałeś zapłacić za dodatkowe opracowania projektowe, jakie w trakcie realizacji wprowadziłeś zmiany.
Pozdrawiam

Jarecky
02-08-2003, 14:04
Hey...
hawkmoon...a mogę zapytać ile czasu zajęło wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego i czy zawierał on projekty konstrukcji i instalacji takich jak C.O., wod-kan, i instalacji elektrycznych?
Pozdrawiam

hawkmoon
02-08-2003, 23:17
Projekt właśnie powstaje (kilka dni temu odebrałem koncepcję architektoniczną, żeby przygotować uwagi) i czuwanie nad tym procesem jest bardzo podniecające :wink:
Oczywiście z projektami wszystkich instalacji, przyłączy w cenie.
Sam zrobiłem takie oczy :o jak usłyszałem ile to kosztuje. Dopytywałem się dlaczego tak tanio, to odpowiedzieli, że taki jest rynek - ci którzy, żądają tysięcy za swoje projekty nie pracują, a jak się nie pracuje, to się nie zarabia.
Wolą więc liczyć taniej. Tak chyba działa wolny rynek, prawda?

hawkmoon
02-08-2003, 23:28
Acha, kilka dni później rozmawiałem w miejscowym TBS-ie z panią prezes o projektach - okazało się, ze też robią je po 2,3 tys. zł. Nawet trochę żałowałem, że byłem już po słowie z Architrawem, bo architekci w TBS-ie - miałem takie wrażenie - czują miejscowe kilmaty nawet bardziej.
Niską cenę dyktuje rynek. Działki godzinę jazdy od śródmieścia Warszawy też są kilka razy droższe niż parcele w moim mieście, chociaż ja do centrum Katowic mam 20 minut jazdy autostradą, a do Krakowa pół godziny. I okoliczności przyrody ładniejsze :P

Jarecky
03-08-2003, 09:49
Hey...
Hawkmoon...nic tylko życzyć powodzenia i braku "niespodzianek" podczas realizacji. Osobiście nie wierze by można było solidnie wykonać za takie pieniadze komplet dokumentacji (łącznie z branżami), nawet jeśli jest to niewielki domek. Na czymś się zawsze musi oszczędzić żeby się opłacało, bo chyba na tym zarabiają...nieprawdaż? Oczywiście ... jest wolny rynek i konkurencja, ale w tej branży nie liczy się "taniość" ale jakość, a za to trzeba zapłacić. Chyba, że komuś zależy tylko na "papierku". Jeśli tak to 2300zł jest zwyłą stratą pieniędzy. Są "fachowcy" co robią to za przysłowiową "flaszkę".
Pozdrawiam

HenoK
03-08-2003, 11:37
Zgadzam się z Jarecky. Nie ma darmowych obiadów. :)

hawkmoon
03-08-2003, 12:31
Gdybym wielokrotnie nie widział jakie pasztety wychodziły z projektów gotowych, albo z drogich indywidualnych to bym miał wątpliwości co do zlecenia projektu architektowi za 2300 zł. Wiem, że jak sam nie dopilnuję to święty boże nie pomoże niezależnie czy zapłacę 2300 czy 23000 zł.
Jak napisałem wcześniej projekt jest w trakcie rysowania, więc o postępach będę informował na forum.

Domek jest rzeczywiście niewielki, ale wielkość i prostota konstrukcji akurat nie wpływała w żaden sposób na cenę.

PS: Architektów mamy w okilicy niedrogich, za to geodeci się cenią - żądają za zaktualizowana mapke 800 zł podczas gdy średnia ogólnopolska to 350 zł :-(

05-08-2003, 11:09
Cześć,
jestem na etapie wyboru projektu domu. Jeszcze nie wiem, czy będzie typowy czy indywidualny. Doradźcie, czy lepiej wybrać architekta, który zna lokalne warunki, czy lokalizacja pracowni nie ma znaczenia? Proszę o przesłanie na moje konto namiarów na sprawdzonych architektów.

Pozdrawiam

Emil
05-08-2003, 12:59
Sluchajcie, to ja chyba troszke przeplacilem,

Za proj. ind. bez branzowych, z zalatwieniem pozwolenia na budowe zaplace 6000PLN.
Swoja droga wszyscy trabia o branzowych, a moj architekt twierdzi, ze nie sa potrzebne. Jak to jest
Emil

HenoK
05-08-2003, 22:02
Sluchajcie, to ja chyba troszke przeplacilem,

Za proj. ind. bez branzowych, z zalatwieniem pozwolenia na budowe zaplace 6000PLN.
Swoja droga wszyscy trabia o branzowych, a moj architekt twierdzi, ze nie sa potrzebne. Jak to jest
Emil
Emil - 6000 zł za projekt indywidualny (dobrze zrobiony) to nie jest dużo.
Na temat projektów branżowych poczytaj w wątku czy projekt instalacji jest wymagany? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12617&highlight=)

Emil
06-08-2003, 07:47
Dzieki HenoK
Ttroche mi sie wreszcie wyjasnilo
EMil
Czy projekt bedzie dobry to sie dopiero zobaczy :))

animalek
05-10-2003, 18:27
poczytałem poszukałem popytałem-dużo uzgadniałem-duzo
projekt wykonałem samodzielnie (rysunki i obliczenia)
samodzielnie bigałem za mapkami, odpisami, wypisami, pozwoleniami, uzgodnieniami
projektant klepnął wszystko , po sprawdzeniu razem z uprawnionym architektem, za 1000 zł.
nie wierzcie projektantom że to bardzo wiele pracy.oni są jak lekarze.
muszą zarobić i sie cenia, a bieganie? cóż zaoszczędziłem ileś tam ale wiem co gdzie i jak. to nie jest takie trudne jak sie wie czego sie chce.
:) pracuje w biurze konstrukcyjnym nie mam uprawnień.
myślę że normalny inżynier jakim siebie uważam jest to w stanie zrobic, może poświęciłem w tym czasie za mało uwagi rodzinie?

mac
06-10-2003, 07:58
Wydałem na projekt indywidualny14.000 zł. Ale mam dom o jakim marzyłem. Budowa domu - 320 tys. Koszt typowego projektu - z adaptacją 4000. i brak satytsfakcji. Wię radzę się zastanowić. 8 tys to koszt dodatkowy, któey zwrócił mi sie wielokrotnie w trakcie budowy. Tylko trzeba mieć porządbego architekta a nie dłubka za 4000 zł

HenoK
06-10-2003, 21:50
Jak widać po wypowiedziach animalka i maca, podejście do tego samego zagadnienia może być różne i w mimo to może ono przynieść satysfakcję inwestorowi ze dobrze podjętej decyzji.

alice
07-10-2003, 14:10
Też wykonuję projekt indywidualny. Koszt 4000 ( brutto) z zagospodarowaniem terenu bez instalacji. Zostanie dołączony projekt szamba i ogodzenia.Warszawa :wink:

alice
07-10-2003, 14:10
Też wykonuję projekt indywidualny. Koszt 4000 ( brutto) z zagospodarowaniem terenu bez instalacji. Zostanie dołączony projekt szamba i ogodzenia.Warszawa :wink:

architekt_007
11-10-2003, 08:12
alice - pomyśl! Projekt jest towarem jak każdy inny. Za niską cenę dostajesz produkt o niskiej jakości. Jak na swoją budowę będziesz kupowała cegłę to wybierzesz tę za 1 zł czy za 10 groszy. Tak samo jest z projektami. Ludzie nie dajcie się oszukiwać niskimi cenami projektów - te"oszczędności" szybko wyjdą wam bokiem.

alice
13-10-2003, 08:48
Czy towar kipski, zobaczę przy budowie.Widział inny architekt i nie miał zastrzeżeń.Cena związana jest z długą znajomością architekta. :P

alice
13-10-2003, 09:41
Czy towar kipski, zobaczę przy budowie.Widział inny architekt i nie miał zastrzeżeń.Cena związana jest z długą znajomością architekta. :P

13-10-2003, 11:05
Witam
Za projekt indywidualny 3 000 PLN okolice PIły z rachunkiem (wielkopolskie) nieduży domek 80 m2 parter + poddasze użytkowe.Projekt zagospodarowania terenu +projekt szamba, + wykaz drewna i stali+cześć konstrukcyjna +projekt kaalizacji i projekt rozprowadzenia wody. Bez elektryki i CO.
Jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa ciągle negocjujemy.
Architekt po pierwszym spotkaniu przedstawił 4 wersje układu pomieszczeń. Generalnie pojął o co chodzi. Sadzę że z tej mąki bedzie chleb. Oczywiscie architekt nie byłby soba gdyby nie forsował rozwiazań tego typu cytuję 'Bez absydy ten domek będzie smutny" Nieważne ale w środku bedzie wesoło. Dostał jasne wytyczne ma dbać o koszty budowy ponieważ w fazie projektowania najwięcej można zaoszczedzić i uniknąć głupich wpadek
Pozdrawiam

Kaz
13-10-2003, 11:10
ten gość to ja KAZ przepraszam nie zalogowałem sie

18-10-2003, 16:21
To was zaskoczę. Mam architekta pod W-wą i UWAGA! Za pełny projekt dokładnie razem omówiony, z widzimiśami i takimi tam, 150 m2 z garażem + budynek gospodarczy, plan zagospodarowania działki, przyłącza, szambo itp. itd. Wszystko razem 2,8 tys. I to jest właśnie uczciwa cena. Rada we wszystkim. Trzy razy sprawdź ceny nim wybierzesz, a jak pracownia ma marmury, stronę internetową, to nie wchodź bo zapłacisz 10 tys. albo i więcej.
Chyba przesadzasz strone internetowa robi dzis uczeń gimnazjum
jeśli za pełny projekt liczysz architekture +konstrukcję+instalacje+przyłącza to pełny wyzysk dla przykładu podam ceny podkarpackie
instalacje:
gaz 250+22%, woda 150+22%, szambo 100+22%, elektr 300+22% uzgodnienie ZUD min.ok 80zł więc nie pierdziel że ktoś zrobi architekture Konstrukcję i ewentualny zjazd z drogi za kwotę ok 1800zł chyba że student

groniu
29-10-2003, 17:10
Witam ile średnio kosztuje projekt indywidualny domku parterowego bez piwnic z małym poddaszem użytkowym?

buniek
30-10-2003, 10:52
Ja płaciłem 2800 (w tym szambo, budynek gospodarczo-garażowy i plan zagospodarowania działki), dodam że architekt z mazowieckiego.

groniu
30-10-2003, 12:10
Moj chce 3000 zl ale z adaptacja nie wiem czy to duzo czy malo ?

nurni
30-10-2003, 18:30
Wszystko zależy od zakresu zmian w projekcie gotowym.
U mnie za zmianę schodów, plus okienko, plus drobne duperele - architekt chciała 2.000 zł.
Ale jak już doszło do zmiany biegu ściany nośnej zewnętrzej do doszło d. 4.000 zł.
Tak wię wszystko zależy do architekta i zakresu zmian, ergo - czym więcej zmieniasz tym więcej płacisz, im lepszy architekt tym drożej :x

No i chodzi mi po głowie zrobienie projektu indywidualnego :oops:

Aha, biuro projektowe od tego projektu gotowego może nie wyrazić zgodny na niektóre zmiany, tak jak mi zapowiedzieli odmowę dot. zew. ściany nośnej. :(

groniu
30-10-2003, 18:50
Mialem ten sam problem ale o tym napisalem w
Projekt domu C17 niby gotowy ale.....

Bimba
30-10-2003, 19:45
Chyba niektórzy z Was nie rozumieją pojęcia PROJEKT INDYWIDUALNY.
To projekt robiony od poczatku do końca na zamówienie konkretnego inwestora i dopasowany do konkretnej lokalizacji.
Taki projekt powstaje pod okien inwestora , jest z nim uzgadniany w kazdym szczególe. I NIE JEST TO PROJEKT PRZERYSOWANY Z KATALOGU DOMKÓW Z NANIESIONYMI ZMIANAMI WG SUGESTI INWESTORA.
Cena jak ze wszystkim jest zmienna i zalezna od wielu czynników np.
- konstrukcji budynku tj . tradycyjna czy jakaś nowość
- przewidywanego nakladu pracy tj. czy projekt budowlany czy wykonawczy
- obecnego stanu zleceń projektanta
- itp.

groniu
30-10-2003, 19:48
Przepraszam ja rozumie co znaczy:)))
Ja mam wizje swojego domu a on bedzie mi ja realizowal nie chodzi mi o przerobke gotowca przez cwanego architekta

Bimba
30-10-2003, 20:10
Groniu
Jesli mówisz o adaptacji ,to jaki projekt indywidualny?

groniu
30-10-2003, 20:12
OK masz racje dopiero zaczynam wiec wybacz :(
Moja wiedza zaczyna dzieki takim jak ty poglebiac sie
Dzia

Bimba
30-10-2003, 20:22
Skoro zaczynasz to życzę powodzenia począwszy od dobrego projektu skończywczy na pomyślnym odbiorze.

peilin
03-11-2003, 17:51
w Warszawie od 10.000 w gore za 250m2 domu. Gorna granica pewnie nie istnieje, najdrozsza propozycja, z ktora sie spotkalam to 28.000. Chodzi o pelny projekt indywidualny,z elementami wnetrz. (tak bardzo ogolnie).

groniu
04-11-2003, 11:17
Moj Boze na glowe chyba dostali Ci architekci:)))

Archenar
08-11-2003, 08:39
w okolicach Katowic i Tychów za indywidualny projekt (dom 120m2) od 4000-12000..ceny są różne i zależą od wielu czynników..często najważniejszym jest wysokiem mniemanie o sobie architekta, "który w byle pierdołowaty domek nie będzie się bawił, ale jak już zacznie to za odpowiednią kasę" - cytat pewnego pierdołowatego architekta.. po wielu zmaganiach właśnie z takimi ludzmi wybrałem projek gotowy studia Archipelag (www.archipelag.pl) za 1400 zł a zaoszczędzone pieniądze pójdą na np:ogrzewanie podłogowe..

krzyss
09-11-2003, 13:32
Iwonko, mnie bez wnętrz zaproponowali 24.000, i jeszcze nie zrobili na mnie dobrego wrażenia - firma w centrum W-wy

OKuba
12-11-2003, 15:36
Mysle ze projekt budowlany indywidualny powinien sie zamknac (wg twgo opisu) w kwocie 6-9 tys. zł.
Co do projektow powtarzalnych to wg tego co mowia przedmowcy no i oczywiscie za dodatek za adaptacje (zalezny od tego co chcesz zmieniac) bo ze bedziesz chcial to jest pewne. Jeszcze nie slyszalem zeby komus dogodzil "gotowiec".
Pozdrawiam

peilin
17-11-2003, 19:43
Ja po pierwszych rozmowach bylam zszokowna, bo wydawalo mi sie, ze projekt bedzie kosztowal max 8-10 tys, a pani mi powiedziala 28 tys. Projekt robilaby chyba z mezem, bo ona jak pozniej sprawdzilam, nie miala uprawnien. Potem rozmawialam z bardzo fajnym architektem, ktory chcial 20 tys, a na koniec znalazlam znacznie lepszego (tak mi sie wydaje) za okolo 10 tys. I jeszcze do tego rozplanowuje mi w tej cenie zasadnicze rzeczy we wnetrzu - kuchnie + lazienki. Wg mnie oprocz bardzo wysokich cen problem jest w czym innym, to ile kto bierze nie koniecznie ma zwiazek z poziomem profesjonalizmu, a raczej z szybka wycena ile mozna wyciagnac od kogos. I dlatego przy pierwszym spotkaniu radze sie nie afiszowac z praca, samochodami etc i lepiej sie nie umawiac u siebie w domu. Wydaje mi sie, ze cena za projekt pierwszej pani architekt miala zwiazek z motorem mojego meza:)))

Ulas
17-11-2003, 20:52
Mój projekt indywidualny kosztuje 2.800 zł. / wymyślony przezemnie/
Inny projektant chciał za niego 6.000 zł.Dwadzieścia kilka tysięcy to już przesada.

RYDZU
20-11-2003, 07:46
W Częstochowie za projekt indywidualny stanęło na 4 tys. Dom 130 m2 bez poddasza + tyle samo piwnic.

Dla porównania za budynek mieszkalno-usługowy o powierzchni 800 m2 cena była 28.000 PLN (ale wchodziły w niego projekty branżowe ze względu na usługi). Ten sam budynek w wersji "mieszkalnej" - 14.000 PLN.

20-11-2003, 08:04
Mój projekt indywidualny kosztuje 2.800 zł. / wymyślony przezemnie/
Inny projektant chciał za niego 6.000 zł.Dwadzieścia kilka tysięcy to już przesada.

Dla jednego przesada dla drugiego nie. Ten kto ma kupę kasy chce mieć towar z wysokiej półki - to płaci. Jeden jeździ mercedesem, a drugi fiacikiem. Może odbiegnę od tematu - widziałem ostatnio projekt (w tym kosztorys) firanek do baaaaaaardzo dużego domu. Cena całości proj.+mat+wykonanie 20.000 zł.
... a wracając do projektu indywidualnego, mam takowy tyle, że mnie kosztował on 0 zł. Projektantem jest moja siostra.
pzdr. Mirek

tomek_jab
20-11-2003, 12:53
Ja w tym roku dałem 3600 zł za projekt domku parterowego z użytkowym poddaszem i wiatą + piwnice + zabezpieczenie na szkody górnicze + plan zagospodarowania terenu (bez instalacji wewnętrznych, szamba, ślepego kosztorysu i zestawienia materiałów), uzgodnienia robiłem sam. Domek mało skomplikowany jednolita bryła (prostokąt), jedyne szaleństwa to duży, zewnętrzny, przyklejony do ściany, ozdobny komin oraz dach od strony frontowej tzw. bawole oko (taka fałdka na dachu) oraz duży drewniany taras a wewnątrz antresola nad częścią salonu.

Docent
24-11-2003, 14:20
2000 PLN + szampon na porost włosów - projekt domu 400 m2 z bardzo skomplikowaną konstrukcją - mój architekt musiał się nieżle nadrapać po głowie żeby zrobić co chciałem i jak chciałem...

rogi
28-11-2003, 12:49
ja dałem 2,5 tys

dyla
04-12-2003, 09:47
Ja zapłaciłem 4200 z projektem przydomowej oczyszczalni. Dom 170 mkw pow. netto.

Emilia
06-01-2004, 15:25
Witam ile średnio kosztuje projekt indywidualny domku parterowego bez piwnic z małym poddaszem użytkowym?

Ja zapłaciłam za projekt 10.000 PLN (architektura z uwzględnieniem elementów wnętrza, elektryka, dach bez szczegółowego rozkładu więźby dachowej, konstrukacje)

Dom: 250 m2
Architekci byli z Łodzi

magi
09-01-2004, 10:22
Ja płaciłam 1500 PLN.

magi
09-01-2004, 10:23
Ja płaciłam 1500 PLN.

robert_m
10-01-2004, 15:46
w okolicach Katowic i Tychów za indywidualny projekt (dom 120m2) od 4000-12000..ceny są różne i zależą od wielu czynników..często najważniejszym jest wysokiem mniemanie o sobie architekta, "który w byle pierdołowaty domek nie będzie się bawił, ale jak już zacznie to za odpowiednią kasę" - cytat pewnego pierdołowatego architekta.. po wielu zmaganiach właśnie z takimi ludzmi wybrałem projek gotowy studia Archipelag (www.archipelag.pl) za 1400 zł a zaoszczędzone pieniądze pójdą na np:ogrzewanie podłogowe..

piotras
13-01-2004, 22:03
Ja kupiłem projekt Muratora D-29 cena 1250 zł. U architekta zapłaciłem 700zł. w tym była adaptacja projektu oraz została doprojektowana piwnica pod garażem i cały garaż został powiekszony. Cema myślę przystepna bo architekt to zrobił po małej znajomości. Pozdrawiam Wlkp.

bobo30
26-01-2004, 12:58
Szukaliśmy długo : Warszawa architekt nr 1 - 120 zł za m2 w tym super dokładny projekt wykonawczy, architekt nr 2 - 60 zł za m2, architekt nr 3 - 85 zł za m2
okolice Warszawy architekt nr 4 - 40 zł za m2, architekt nr 5 - 35 zł za m2, architekt nr 6 - 30 zł za m2(podobno to nie architekt), architekt nr 7 60 zł za m2 w tym dokładny projekt wykonawczy. Po znajomości: 20 zł za m2(architekt na emeryturze - zrobił dla nas wyjątek). Kolega miał takiego, który wziął 10 zł za m2, ale tylko przerysował pomysły kolegi.
Jak widać taniej pod Warszawą, a też dobrze.
Ps. Za garaż też się płaci!

bart_us
24-02-2004, 21:53
Chyba niektórzy z Was nie rozumieją pojęcia PROJEKT INDYWIDUALNY.
To projekt robiony od poczatku do końca na zamówienie konkretnego inwestora i dopasowany do konkretnej lokalizacji.
Taki projekt powstaje pod okien inwestora , jest z nim uzgadniany w kazdym szczególe. I NIE JEST TO PROJEKT PRZERYSOWANY Z KATALOGU DOMKÓW Z NANIESIONYMI ZMIANAMI WG SUGESTI INWESTORA.
Cena jak ze wszystkim jest zmienna i zalezna od wielu czynników np.
- konstrukcji budynku tj . tradycyjna czy jakaś nowość
- przewidywanego nakladu pracy tj. czy projekt budowlany czy wykonawczy
- obecnego stanu zleceń projektanta
- itp.





Mam propozycję dać 8000 za wielobranżowy projekt indywidualny domu jednorodzinnego parter z użytkowym poddaszem+ część usługowa całość ok. 200m2. Mają być wszystkie instalacje, przyłącza, projekt zagospodarowania działki i uzgodnienia aż do uzyskania pozwolenia na budowę. Co o tym myślicie, czy architekt nie przesadził.
Radom

Tomasz M.
25-02-2004, 09:17
W Warszawie to nie byłaby zła cena. Przyznaję, że dałem trochę więcej za projekt architektoniczny i konstrukcyjny, z elementami zagospodarowania wnętrz ("ustawienie sprzętów") ale bez branżówek - tylko bardzo ogólne opisy branż, potrzebne do pozwolenia. Jeśli widziałeś i lubisz inne projekty tego autora (najlepiej poznać kogoś kto budował i mieszka w projektowanym przez niego domu - niektóre kichy projektu wychodzą na etapie budowy, inne dopiero przy użytkowaniu) i jeśli jest umowa, że pierwsze pieniądze płacisz po Twojej akceptacji koncepcji architektonicznej, warto rzecz rozważyć.

modulor
27-02-2004, 23:14
jak

markus_gdynia
28-02-2004, 18:11
Gdynia - projekt robiony na indywidualne zamówienie, w oparciu o Warunki Zabudowy i zachcianki inwestora, czyli moje. W sumie 5.500 PLN i uważam je za bardzo dobrze wydane pieniądze. Gdybym kupił gotowca i próbował adaptować to pewnie kosztowałoby mnie to znacznie więcej. Kierownik budowy wycenił go na minimum 10.000.

W dalszym ciągu wprowadzam poprawki póki budowa nie ruszyła i nie mam z tym żadnego problemu. Do tego gratis rozplanowanie łazienki, dobór kolorystyki i prawdopodobnie rozplanowanie kuchni. No i nadzór architektoniczny.

Rynek jest teraz potwornie zróżnicowany a wraz z nim ceny usług. Nic tylko szukać i próbować do skutku.

customer z Warszawy
29-02-2004, 16:07
Nasz projekt indiwidualny 12,000 zl za 320 m domu. Ale projekt super, nowoczesny i zupelnie nie "dworkowy". Jestesmy bardzo zadowoleni

bart_us
01-03-2004, 22:51
Czy warto brać architekta do nadzoru autorskiego?
Ile może kosztować taka usługa i jak wygląda jej wykonanie?

tola
16-03-2004, 11:08
Za projekt indywidualny zaplacilam 4.500 zl. Dom 240m + podwojny garaz, nie podpiwniczony, z uzytkowym poddaszem. Dach czterospadowy z trzema lukarnami. Projekt nie zawiera koncepcji wykonczenia wnetrza.

xantor
17-03-2004, 10:42
ja dałem 5200 w tym wszystkie uzgodnienia, projektant wziął kasę jak dostałem pozowlenie,
250 mkw, bez podpwiniczenia, podwójny garaż, dość szczegółowe rysunki, wazniejsze elementy konstrukcyjne, kilka wizualizacji, bardzo dużo zmienialiśmy w trakcie projektowania;

Myślałem, że spoko, ale teraz (gdy zaczynam budowę) już wiem, że to dopiero się okaże na końcu.


Borykam się z odwiecznym problemem: "teoria" architektów :cry: i "praktyka i doświadczenie" wykonawców :x

bart_us
18-03-2004, 17:14
Mój architekt robi projekt, ale coś czuję, że to nie on tylko jakiś student co Wy na to? :evil:

Ksiegowy
18-03-2004, 19:21
prosze mi kogos polecic.
gosc musi miec fantazje i nie byc od sztancy

bajzi
30-03-2004, 11:07
u mnie projekt indywidualny: 3500netto (projekt arch-bud. bez proj. instalacji - nie wszędzie wymagają)
projekt powtarzalny (z niewielkimi zmianami typu przesunięcie drzwi, okien itp.): 2500netto (j.w.)
mapy z kergiem osobno: od 400 w zwyż. - załatwia inwestor
projekty instalacji tak gdzieś 1500zł od sztuki.
czyli ze wszystkim można się zmieścić w 6ciu tyś. za indywiduum. wcale niebanalne. jak mi się uda to prześlę mój domek.

Agawa
30-03-2004, 11:13
Moja kolezanka płaciła za projekt indywidalny 150 metrów garaż i nie wiem co tam jeszcze 20.000 tysiecy jak to usłyszałam to padłam.

MURMAN
30-03-2004, 19:48
dom 150m niepodpiwniczony , poddasze nieuż, + garaż w bryle
projektu zagospodarowania wnętrz 7000,- w tym niewielka pomoc w
papierologii do urzędów

Ksiegowy
05-04-2004, 21:31
czy nie prosciej byloby przeliczac wszytkie uslugi od m2 lub roboczogodziny

Ksiegowy
08-04-2004, 05:08
mnie wlasnie jeden z polecanych architektow zaproponowal szkice rozbudowy za 1500. do 10 godzin przcy nad nimi czyli ok 150 zl za godzine. Troche duzo, biorac pod uwage ze moge miec innego architekta za 1/2 tej ceny. Ale mnie korci by sprobowac.

AK

Kebor
08-04-2004, 18:32
wlasnie jestem po rozmowie z architektem (Radom):
dom 10x11 (prostokat) + garaz, poddasze uzytkowe, jedna lukerna, projekt instalacji + projekty przylaczy woda+kan - 3500;
zdecydowalem sie na ind., bo za gotowy 1700 + 1500 adaptacja + iles setek (tys) przylacza, a do tego bez zgody projektanta, nie moglibysmy zmienic lukerny

Kebor
08-04-2004, 18:34
wlasnie jestem po rozmowie z architektem (Radom):
dom 10x11 (prostokat) + garaz, poddasze uzytkowe, jedna lukerna, projekt instalacji + projekty przylaczy woda+kan - 3500;
zdecydowalem sie na ind., bo za gotowy 1700 + 1500 adaptacja + iles setek (tys) przylacza, a do tego bez zgody projektanta, nie moglibysmy zmienic lukerny

nurni
08-04-2004, 21:19
Projekt indywidualny 8.000 zł, dom 220 m.kw.
Całkowity projekt budowlany: konstrukcje, więźba, rozkład wyposażenia.
Ale bez instalacji. Te zrobią wykonawcy wod-kan-co.

Pozdrawiam

Andrzej W
11-05-2004, 19:40
Za projekt indywidualny małego (ok 55m2 zabudowy) domku letniskowego + plan zabudowy + szambo + szczegóły wykonania +22% VAT = 2440zł. Pozdrawiam
Andrzej W

nurni
11-05-2004, 19:48
No jestem po rozmowach :smile:. Projekt indywidualny, ze wszystkimi instalacjami 5000, mam wrażenie, że dało by się trochę potargować, ale ponieważ właśnie tyle zmierzałem przeznaczyć to żonka radośnie powiedziała tak :smile:. Jest oczytana w teorii negocjacji i powtarza mi, że obie strony muszą wyjść a nich zadowolone inaczej współpraca może potem kuleć. Mam nadzieję że przynajmniej zmotywuje to architekta do wytężonej pracy :grin:


No to nieźle potargowałeś :D . Nam udało się zejść do 8.000 ale bez instalacji tylko z rozprowadzeniem pionów. Projekty instalcji robią mi w cenie wykonawcy wody, ogrzewania i prądu.

Pozdrawiam

MEDYK
11-05-2004, 19:48
Ja nic bo robił mi teść, ale z tego co się orientuję to on bierze ok. 2,5-3 tys. I to chyba przez tą cenę muszę ciągle robić jakieś opisy do kolejnych projektów, bo on nie ma czasu przpisywać.
pzdr

mirkos
27-05-2004, 13:25
przebudowa isntniejącego domu, zmiany konstrukcyjne scian, dachu, dobudowa, plan zagospodarowania terenu, uzgodnienia np. ZUD, bez istalacji wewnętrznych to wszystko za 1500. Chyba nieźle ale trochę opóźniony termin oddania.

zofija
27-05-2004, 13:37
Projekt indywidualny, budowa na granicy działki, projekt architektoniczny z projektem CO 3 500 zł

tola
27-05-2004, 13:44
Projekt indywidualny wraz z pozwoleniami, bez instalacji z rozprowadzeniem pionów,
dom parter z użytkowym poddaszem 250m + podwójny garaz 4500zł.

Boo
27-05-2004, 22:16
Projekt indywidualny z instalacjami i kosztorysem 6000 zł + VAT.

Wojtek62
28-05-2004, 12:38
Bartt,
w jakiej pracowni robisz projekt?
domek prosty czy też jakaś bryła zgodna z fengshui?

pstryna
05-06-2004, 20:21
moja sytuacja to dwa projekty powtarzalne zlaczone w jeden z tej samej stajni architektonicznej. ogolnie to dol z jednego gora z drugiego. i tak calosc wraz z instalacjami 5250 do reki. bez usytuowania na dzialce. czy to duzo w Warszawie jesli projekt powtarzalny 1800?

rafalg
07-06-2004, 07:07
Ja za projekt indywidualny zapłaciłem (+ wszystko do doprawadzenia do uzyskania pozwolenia na budowę) 5425PLN.

kasztanka
08-06-2004, 13:34
:lol:
ja płaciłam 5500 za kompleksowy projekt 160m2 użytkowej

SylwekW
18-06-2004, 12:50
Kurcze czytam Wasze ceny i jestem zaskoczony.

Mamy działkę z wejściem od południa. Trudno było znaleźć gotowy projekt pasujący do stron świata i naszych oczekiwań. POmyślelismy o indywidualnym.

Pierwszy architekt z którym rozmawiałem powiedział mi około 15-20 tys - wprawdzie wliczył w to również załtwienie wszystkich formalności również ale wciąż wydało nam się to bardzo dużo.

Albo on (właściwie to była Ona) chciał nas naciągnąć albo w okolicach warszawy tak się wysoko cenią.

Wojtek62
18-06-2004, 13:27
też mnie dziwia te ceny za projekt indywidualny
rafalg - czy masz gdzies w sieci zdjcia swojego domu?

21-06-2004, 22:00
witam

po przeczytaniu stwierdzam ze kurcze drogo

my planujemy budowe wielkiej landary ale nigdzie niemozna znalzc planu jaki by nam pasowal
najladniejsze domki znalezlismy u archigrapha
dom ma byc na 2 rodziny nasza i dziadkow (no i tu jest broblem) takie plany sa ale ze schodami a wiadomo starsze osby niechca dreptac po schodach

wybralismy z archigraphu -victorię tylko ze po przeczytaniu ilus tam muratorow i innej lektury zaczelam glupec
strony z rozmiesczeniem pomiesczen nijak sie maja do wykorzystywania slonca , wiec calosc do rysowania od podstaw zazyczyli sobie 4000 za wszystko oprocz zagospodarowania terenu

czy ktos mi powie co mi ucieka w tym zaprojektowaniu terenu przez architekta

dziekuje

Heliodor
22-06-2004, 10:02
8600zł z projektem przyłączy wod-kan-gaz.Dom 270m2 plus 130m2 piwnica.K

Wojtek62
22-06-2004, 10:59
Heliodor,
to dobra cena jeśki Twój projekt ma charakter indywidualny,
czy gdzieś można go zobaczyć w rzutach,wizualizacji?

asm
29-06-2004, 17:43
Vicotria,

wlasnie zaczalem budowac dokladnie taki domek o ktorym piszesz czyli dwa w jednym maly dla rodzicow i wiekszy z pieterkiem dla siebie (projekt indywidualny) i udalo sie to nam zrobic nawet bez schodow tzn sa ale tylko na pietro,
ale z czym mielismy problem miejsce polaczenia domow - zrobilismy to przez pomieszczenie gospodarcze ale kombinacje byly rozne przez kuchnie garaz itd, ale to juz zalezy tak jak pisalas od slonca i dzialki, dobry architekt pewnie by to mogl rozwiazac lepiej ale nasz za bardzo sie nie przylozyl mimo to jestem caly happy :D bo przy kilku niedociagnieciach budowlanych ktore dopiero widac w terenie wszystko ma rece i nogi

powodzenia

minia
29-06-2004, 22:04
Asm, też przymierzam się do podobnego projektu. Wśród projektów powtarzalnych znalezienie takiego, który spełniałby wymagania dwóch rodzin, niestety graniczy z cudem. Czy mógłbyś zamieścić rzuty swojego domku i namiary na architekta, który wykonywał projekt?
Pozdrawiam serdecznie :) !

asm
30-06-2004, 15:54
minia,

Jasne ze moge wrzucic, ale to dopiero za jakis tydzien bo dzisiaj wyjezdzam, a co do architekta to jest on z wawy i spytam go czy jest zainteresowany, bo z tego co wiem to jest oblozony robota ale jak tak to napisze. asm
ps. powiem szczerze ze co do projektu to generalnie idee musialem zrobic sam-jak to normalnie bywa, a architekt tylko to podrasowal zeby ksztalt i logike mialo i normy zachowalo.

tez pozdrawaim.

robert skitek
03-07-2004, 13:39
ceny za projekt sš doœć duże w dużych pracowniach (nawet 15-25tys.) zwykle taki projekt kosztuje 7-10tys. przynajmniej na œlšsku. Ceny które podajecie sš naprawdę nieduże... pozdrawiam, architekt

09-07-2004, 20:12
asm


wyslalm do Ciebie zapytanie, niweim tylko czy dotarlo
prosilam o wiecej informacji na temat Twojego domku(podobnie jak minia)
jeszcze sie do konca nie zdecydowalismy a lepiej skorzystac z uwag osoby ktora juz wie na co uwazac

Victoria

sulejow
13-07-2004, 18:27
Droga Victorio
Sposobem na niższą cenę jest szukanie architekta w okolicach Warszawy, a nie w samej Warszawie. Rozmawiałem z architektami z Warszawy i cena zaczynała się od 10 000 zł. Znalalazłem pod Warszawą (w Halinowie) znacznie bliżej mojej działki i tutaj rozmowa zaczyna się od 3500 zł. Chociaż sam jeszcze szukam.

inż. Mamoń
14-07-2004, 14:26
3500 brutto za dom z poddaszem 150 m kw po podłogach już razem z garażem, w cenie oczywiście projekt zagospodarowania, czyli wszystko co trzeba do pozwolenia na budowę.

Agnieszka1
15-07-2004, 12:27
3500 brutto za dom z poddaszem 150 m kw po podłogach już razem z garażem, w cenie oczywiście projekt zagospodarowania, czyli wszystko co trzeba do pozwolenia na budowę.

Ja za adaptacje gotowego ( ale bardzo duzo zmian) + projekty przylaczy + zdobycie wszystkich papierkow do pozwolenia na budowe :
czyli zanosze projekt gotowy przychodze po pozwolenie na budowe
2800 zl
Mysle ze cena zalezy od regionu Polski.
Pozdrawiam

maksiu
16-07-2004, 12:40
150m2, parter+uzytkowe poddasze, dach dwuspadowy+przylacza + instalacje (bez elektryki) +wszystko co potrzebne do pozwolenia, tak że tylko musialem isc odebrac pozwolenie 5500zl
pozdrawiam

sidney
16-07-2004, 13:23
ja korzystałem z usług architekta z Warszawy za 2500 pln miałem projekt indywidualny na dom bez piwnic, z poddaszem użutkowym , z garażem o pow. użytkowej niecałe 150 m2. cena chyba dobra. w cześniej rozmawiałem z Panią architekt, po wstępnych oczekiwaniach zaspiewała za to samo 5,5 pln oraz podał ceny na projekty przyłączy, instalacji w środku, razem z uzgodnieniami razem 17 tys :o :o :o PODZIĘKOWAŁEM SZYBCIUTKO.

Wojtek62
16-07-2004, 14:15
sidney,
to jakaś wyjątkowa okazja bo przecież ciut mniej kosztują są projekty gotowe,
czy Twój projekt jest opublikowany w jakims katalogu?

sidney
16-07-2004, 14:38
na takiego architekta trzeba poprostu na trafić, namiary dostałem na niego od kobiety z wydziały architektury jak spytałem się o jakiś architektów i ewentualne namiary, ten facet sam kiedyś pracował w urzędzie był nawet naczelnikiem wydziału architektury, jak się okazało mieszka dwie ulice dalej od miejsca gdzie staną domek, prawie pod nosem, więc wygodnie. podaliśmy z żoną co chcemy jakie pomieszczenia na parterze i na poddaszu o jakich mniejwięcej wymiarach i wykreslił ,zrobiliśmy pare poprawek ale raczej kosmetycznych (kwestia gustu) i projekt był gotowy. to się nazywa oszczędzić parę złoty :D

Wojtek62
16-07-2004, 14:47
sidney,
to niech to szczęście przetrwa również wybór wykonawcy

sidney
16-07-2004, 14:55
domek już stoi w stanie surowym otwartym, wykonawca już nie stety nie był ze strefy niskich cen :( , ale za to dobry :D :D :D teraz szukam pokrycia na dach :D

Wojtek62
16-07-2004, 15:02
a co masz wprojekcie?
zakładkowa, karpiówka?

sidney
19-07-2004, 09:29
w projekcię mam blachodachówkę, ale zdecydowaliśmy się z żoną na dachówkę betonową, prawdopodobnie braas celtycka czerwona, wychodzi w pobobnej cenie co blachodachówka np. finishdak matowa, a taniej niż plannja royal(oczywiście z położeniem). dachówka betonowa ładniej wygląda niż blacha i jest lepsza.

Wojtek62
19-07-2004, 10:00
sidney,
ale cementowa jest cięższa od blachodachówki więc sprawdź czy konstukcja więźby pozwala na taką zmianę

sidney
19-07-2004, 10:14
gadałem z architektem powiedział: wytrzyma :D :D :D

Wojtek62
19-07-2004, 11:28
sidney,
jesli architekt mówi, że wytrzyma to Ty się zastanów jaki dom budujesz i na ile jest on przeszacowany w zbrojeniu, bo cementowa od blachodachówki jest dwa razy cięższa a Twój wieniec i więźba jest na to przygotowane

sidney
19-07-2004, 11:49
jesli architekt który projektował ten dom mówi, że można to chyba mozna, jeszcze dekarz obejrzy budowę i też się wypowie. nad czym mam się zastanowić, bo nie bardzo wiem?

Wojtek62
20-07-2004, 11:01
sidney,
mi chodzi o to, że gdybyś budował zgodnie z projektem oznacza, że konstrukcyjnie Twój dom jest przeszacowany a co za tym idzie wydajesz zbędną kasę na zbrojenie, przekroje krokwi itp
bo jesli dajesz dach dwukrotnie cięższy a wieniec i więźba to patrz wyżej co napisałem

sidney
20-07-2004, 11:20
jaką zbędną kasę wydaję na zbrojenie, zbrojenie krokwi itp. bo już się troche pogubiłem :-?

inz. Shoov
20-07-2004, 11:30
Niestety ale projekty bardzo czesto bywaja przeszacowane, wiec przy wykonawstwie przydaja się rady ludzi którzy juz dom budowali, np ojciec, teść, w miare zaufany budowlaniec, a kierownik budowy i tak odbierze co odbierze i tyle. Projektu nie powinno sie zmieniać ale jeżeli rezygnacja z np. niektórych zbrojeń jest racjonalna i uzasadniona to ja popieram.
No chyba że ktoś cierpi na nadmiar pieniążków to co innego :-?
Najlepiej jest sprawdzić na wstepie jeśli ma sie tak możliwośc czy projekt nie jest "przeszacowany" możemy w ten sposób zaoszczędzić calkiem sporą sumke.

sidney
20-07-2004, 11:55
zbrojenie i inne rzeczy są zrobione jak w projekcie, nic nie było cięte i zmniejszane czy dawane cieńsze pręty do zbrojenia, jak na moje oko laika to jak na blachę na dach która jest w projekcie to zdecydowanie przedobrzone, jeśli projektant mówi,że można kłasć dachówkę zamiast blachodachówki ,posłucham też dekarza który będzie kładł pokrycie co on na powie i jeśli dekarz powie to samo że nie ma problemu to nad czym tu dumać lub co liczyć :-?

sidney
20-07-2004, 11:56
zbrojenie i inne rzeczy są zrobione jak w projekcie, nic nie było cięte i zmniejszane czy dawane cieńsze pręty do zbrojenia, jak na moje oko laika to jak na blachę na dach która jest w projekcie to zdecydowanie przedobrzone, jeśli projektant mówi,że można kłasć dachówkę zamiast blachodachówki ,posłucham też dekarza który będzie kładł pokrycie co on na powie i jeśli dekarz powie to samo że nie ma problemu to nad czym tu dumać lub co liczyć :-?

Wojtek62
20-07-2004, 13:13
sidney,
jeśli na zbrojenie zużyłes np. 3t stali to dając blachodachówkę masz jakieś 30% zbędnej stali na wieńce, i inne elementy zbrojone
i to samo z przekrojami krokwi

sidney
20-07-2004, 13:35
masz rację :D , ale jeśli robię normalnie później mam jeszcze prawo wyboru i mogę dokonac zmian, zrobionych już jest parę i pewnie na tym się nie skończy
jesli wczesniej dałbym mniej stali itp. to nie mógłbym już nic zmienić
wszystko ma swoja cenę i ewentualnie może zdecydować czy chcemy ją ponosić, nie prawda :D

Wojtek62
20-07-2004, 14:06
jasne, że to pozwala na różne zmiany,
ale jak kojarzę masz projekt indywidualny więc większość Twoich oczekiwań winno być uwzględnione juz w projekcie a tu wychodzi, że dom o dachu lekkim jest przygotowany na dach ciężki - i tego nie rozumiem bo to wszystko sa wydane pięniądze w błoto na wejściu
a zmiany to inna para kaloszy

sidney
20-07-2004, 14:30
większość oczekiwań tak, tylko kiedy człowiek jest na etapie projektu znacznie mniej wie, niż jak już ma jakiś etap za sobą, nie pisałem że projekt jest przygotowany tylko pod konstrukcję lekką, ani nie zaznaczałem przy projektowaniu żeby tylko taki był, jezeli projektant mówi że mozna dać dachówkę to może robił to wszystko z większym zapasem. dach ciężki to byłby z karpiówką, a nie z betonem gdy dach ma ok. 140 m2. czy aż taki to ciężar przy dachówce betonowej?
dla ciebie jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto dla mnie, bo mogę dokonywać zmian teraz i za lat 20 i 30 . blachę którą nawet położę na nowym budynku nie będę miał wieczenie i kiedyś będę musiał ją wymienić. co wtedy? już zawsze tylko na blachę, bo projekt tylko mam przewidziany na pokrycie lekkie?

Wojtek62
20-07-2004, 14:58
sidney,
wycofuje się z tej dyskusji bo mamy zdecydowanie odmienne podejście do idei projektu indywidualnego a w Twoim przypadku mam poważne watpliwości czy Ty masz faktycznie taki projekt a nie jakąś przeróbkę gotowca
ja u siebie nic nie zmieniam bo nie ma takiej potrzeby i nie znam ludzi mających jak ja projekt indywidualny by dokonywali w nim tak istotnych zmian

sidney
21-07-2004, 07:19
faktycznie zdanie mamy odmienne, a na taką działkę jak moja jest trudno szukac gotowca, aby go przerobić

Wojtek62
21-07-2004, 08:52
a jaka ta Twoja działka jest wąska i długa czy mały kwadrat?

sidney
21-07-2004, 09:20
sama działka ma ok. 320 m, szeroka na 16 m i długa na ok. 20 m z dwóch stron: wsch i płd częściowo z trzeciej zach. na granicach działki stoją budynki gospodarcze czyli z dwóch stron mam mury wysokie na ok. 5 metrów i do jednego budunku jesteśmy dotknięci, na początku mieliśmy w komponować się w ten róg do obydwu murów, ale nie najlepiej to wyglądało i dach w takim rozwiązaniu nie bardzo nam się podobał. budynek ma 12 metrów szerokości aby z drugiej zostało 4 metry co dało mozliwość zrobienia okien z tamtej strony.
przeczytałem na innym forum wypowiedz, że samo pokrycie dachu gont czy dachówka stanowią całe 6% obliczeniowych obciązęń dachu, sam jestem zdziwiony o ile to prawda, poza tym napisane było że "ekipa postawiła dom z konstrukcji lekkiej i pokryła dach robenem"
czy może wiesz jaki to procent stanowią pokrycia bo sam jestem ciekaw z tymi procentami przy wyliczeniach, bo się mocno zdziwiłem że to tak nie dużo i nie ma różnicy w zalezności od pokrycia :o
jeżeli to prawda z tymi procentami to wynika z tego że zmiana pokrycia dachu nie ma wielkiego znaczenia :-?

@gatek
22-07-2004, 13:44
Vicotria,

wlasnie zaczalem budowac dokladnie taki domek o ktorym piszesz czyli dwa w jednym maly dla rodzicow i wiekszy z pieterkiem dla siebie (projekt indywidualny) i udalo sie to nam zrobic nawet bez schodow tzn sa ale tylko na pietro,
ale z czym mielismy problem miejsce polaczenia domow - zrobilismy to przez pomieszczenie gospodarcze ale kombinacje byly rozne przez kuchnie garaz itd, ale to juz zalezy tak jak pisalas od slonca i dzialki, dobry architekt pewnie by to mogl rozwiazac lepiej ale nasz za bardzo sie nie przylozyl mimo to jestem caly happy :D bo przy kilku niedociagnieciach budowlanych ktore dopiero widac w terenie wszystko ma rece i nogi

powodzenia

Możesz pochwalić się swoim projektem? Właśnie czegoś takiego szukam.
Ile zapłaciłeś za taki projekt?
Zdaje sie, że już kilka osób prosiło Cię o info, ale jeszcze nie odpowiedziałeś - ponawiam więc prośbę.

Pozdrawiam.

Olka
30-07-2004, 13:59
Ja dałam najpierw 2 tys.

A później za zmiany + 1 tys.

Gazowy 500 zł

= 3 500,-

No i mam nadzieję, że to koniec

Wojtek62
30-07-2004, 14:20
2tys za projekt indywidualny?
czy za gotowca i tys za przeróbki?

Olka
30-07-2004, 14:27
2tys za projekt indywidualny?
czy za gotowca i tys za przeróbki?

No tak za taki prosty

fundamenty
strop
więźba
przekrój
elewacje

To było chyba tanio ale bez faktury i umowy.

Taka młoda dziewczyna nam robiła, ona pewnie odwaliła brudną robotę a jej szefo zgarną kasę za podpisik.

Wojtek62
30-07-2004, 14:30
a konstrukcja?
macie juz pozwolenie na budowę?

Olka
09-08-2004, 09:20
Wojtek62

Suchaj może się zdziwisz, ale ten nasz dom już jest wybudowany i we wrześniu mamy zamiar się przeprowadzać.

Nie wiem dlaczego uważasz, że zapłaciliśmy mało za projekt?

Dla mnie 3500,- to duża kasa :)

Wojtek62
09-08-2004, 10:46
to jestem pod wrażeniem

Olka
09-08-2004, 11:08
Ja też jestem pod wrażeniem

Ale najgorsze chyba jeszcze przed nami

ZGŁOSZENIE I ODBIÓR

Boję się bo troszeczkę nagrzeszyliśmy - nie do końca trzymaliśmy się projektu.
:oops:
No i teraz PAN Architekt może nas ostro skasować za zmiany :lol:

Jestem dobrej myśli

Pozdrawiam

Wojtek62
09-08-2004, 12:20
mimo indywidualnego projektu ?
na czym polegały zmiany?

Olka
09-08-2004, 12:46
zrobilismy trochę dłuższy dach ok. 1 m

nie zrobiliśmy 1 drzwi - przejścia

ścianki są troszkę inaczej

komin przesunięty

inne schody

mniejsze okno

nie wiem czy te rzeczy mają jakies znaczenie

ale on za każde sobie chce liczyć

idę ostro - składam papiery i zobaczę co wyjdzie :lol:

Olka
09-08-2004, 12:51
wojtek62

a czy Ty czasami nie jesteś z branży "architektów" ?

Wojtek62
09-08-2004, 12:55
nie mam nic wspólnego z tą branżą poza kupnem projektu,
Twoje zmiany częściowo nie wymagają zgody architekta, bo układ ścian działowych możesz kształtowac dowolnie.
proponuję Ci cos takiego : projekt napewno zawierał błędy, jesli nie wyciągałaś konsekwencji w stosunku do architekta to spotkaj sie i zaproponuj podpisanie zmian w zamian za nie zgłaszanie błędów w projekcie

Olka
09-08-2004, 14:11
Wojtek

Ja spróbuję bez tego. Mój kierownik budowy zgodził się na te zmiany, podpisał sie no i niech się dzieje co ma być.

Dam znać jak mi poszło.

życzę Tobie powodzenia w budowie
:wink:

Wojtek62
09-08-2004, 14:18
obawiam się, że podpis kierownika w dzienniku budowy to jest za mało,
ale może Ci się uda
powodzenia!!!!

robert skitek
09-08-2004, 23:11
oj wojtku, wojtku, swietna jest ta twoja pewnosc co do bledow w projekcie, kazdym projekcie, az mi sie plakac chce jak widze jak traktujecie tą
"" branże "architektów" "".

taki jeden z branzy "architektów"

asia1997
10-08-2004, 07:50
Wczoraj mój mąż rozmawiał z architektem i za dobudowę ok 100 m do budynku rodziców chce 4500 zł. Nic nas nie obchodzi, on wszystko załatwia i przychodzi z pozwoleniem na budowę.
Geodeta za 12 mapaek chce 700 zł.
Pan architekt, który mógłby nadzorować budowę chce 2000 zł. Pierwsza rata 500 zł, a reszta na zakończenie budowy.
Co Wy na to, czy nie chce nas oskubać.

sidney
10-08-2004, 08:09
jak chyba zauwazyliście można taniej i to sporo, jak i drożej, porozmawiajcie jeszcze z innym architektem, porównacie ceny, jeżeli macie czas pojeździć za pozwoleniem można samemu, nic wielkiego, co do mapek to po co wam 12 egzemplarzy, ja za swoje mapki 500 pln-4 szt., co do kierownika to rozliczam sie za wizytę :wink:

Wojtek62
10-08-2004, 09:17
robert skitek,
źle odczytujesz moję słowa - nie mam wcale na myśl i rażących błędów tylko kwestie małych drobnych niedociągnięć - wszak architekt to też człowiek - mniej lub bardziej denerujących - to miałem na mysli

robert skitek
10-08-2004, 09:26
wiem Wojtku, ale za te male niedociagniecia chcesz ponoc wyciagac jakies konsekwencje, moze mi wyjasnisz jakie bo nie do konca rozumiem... mowisz o oddaniu pieniedzy Tobie juz po budowie przez architekta? pierwsze slysze... a moze jakas kara chłosty?:)

Wojtek62
10-08-2004, 10:22
robert,
gdzie ja piszę o oddawaniu pieniędzy?

robert skitek
10-08-2004, 10:40
czytaj uwaznie - dlatego prosze abys mi wytlumaczyl co to za konsekwencje

Wojtek62
10-08-2004, 10:53
robert,
przeczytałem uważnie cały post i nie znalazłem słowa o oddawaniu pieniędzy,
co do konsekwencji z błędami to tez juz starałem się wytłumaczyć co miałem na mysli.
czy Ty uwazasz, że projekty są bez błędów?
może Twoje prace są tak dopracowane ale rzeczywistość jest ciut inna i to, że projekty gotowe zawierają czasem nawet rażące błędy jest prawie standardem, to i projektom indywidualnym też się zdarza mieć cos niezgrane
ja staram się większość kwestii załatwić dogadując się z architektem i póki co wychodzi mi to całkiem dobrze

robert skitek
10-08-2004, 11:08
"projekt napewno zawierał błędy, jesli nie wyciągałaś konsekwencji w stosunku do architekta to... "

chyba sie wciaz nie rozumiemy - cytuje tu twoje slowa, po prostu nie rozumiem jakie mozna wyciagnac konsekwencje za małe niedociągniecia

a co do bledow owszem zdarzają się - w projektach gotowych jest ich najwięcej, projekty indywidualne zwykle sa dużo lepiej dopracowane, chociaz to nie reguła, po to jest tez nadzór autorski (przy domkach po prostu telefon do architekta - by cos wytłumaczył i rozwiązał problem który pojawił sie na budowie, a kierownik budowy nie jest pewien)
pozdrawiam

Wojtek62
10-08-2004, 11:15
robert,
to sa słowa naprowadzające na rozmowę z architektem odnośnie zatwierdzenia poczynionych zmian jakie zrobiła Olka i taki jest sens tej wypowiedzi - by uniknąć dodatkowych kosztów strony idą na kompromisa,
ale nie wspominałem nic o kasie
ja w swoim projekcie też miałem parę niuansów które sprawnie architekt poprawił i budowało się dalej

Olka
10-08-2004, 11:27
wojtek62 i robert skitek

ale się zawzięliście

dopinguję Wam cały czas

zobaczymy kto wygra


:D :D :D

Wojtek62
10-08-2004, 11:40
Olka,
zamiast nam kibicowac lepiej napisz co załatwiłaś

robert skitek
10-08-2004, 11:40
to nawet kibica mamy? czesc :)
ja juz odpuszczam, wiem o czym pisaliscie, i do czego to bylo, ale nie dostalem wciaz odpowiedzi jakie konsekwencje miałabyś Ty akurat Olu wyciągnąć wczesniej zeby nie zgłaszac błędów ( a tak wogole to komu?), po drugie od błedów projektowych musimy byc ubezpieczeni. I wyciaganie jakchs konsekwencji zadziala w drugą stronę - mogę się zakładać z każdym ze wiecej duzo wiecej poczyniliscie zmian na budowie niz bylo bledow w projekcie. A jesli architekt wyciaga od cieibe kase za to ze przesunelas sobie troszke okno, albo wstawilas dachowe to tego juz wogole nie rozumiem,
pozdrawiam

Olka
10-08-2004, 11:59
Nic nie załatwiłam jeszcze

Czekam

Mają mi za miesiąc podłączyć prąd, zeruję gniazdka, robię mapkę no i zgłaszam

Muszę jeszcze dorwać mojego kierowniczka - odpalić mu dolę

A tak sobie po cichutku będe pomieszkiwać
:wink:

Słuchajcie ogólnie to mi już nerwy przeszły - nie stresuję się. Wszystko można jakoś załatwić.

Moim jedynym problemem w tej chwili jest położenie kafli i paneli. Reszta to bzik.

Wojtek62
10-08-2004, 12:09
no to masz odmienne problemy od tych którym kibicujesz

Olka
10-08-2004, 12:52
wojtek

nie martw sie

na pewno wybudujesz piekny dom

Nie ma co tracić siły na walkę z architektem, przed tobą wielka bitwa z wykonawcami - "Fachowcami"" hahahaha

To jest dopiero jazda.

Wojtek62
10-08-2004, 22:53
Olka,
każdy z nas buduje piękny dom ale niekoniecznie każdy musi się podobac wielu osobom - ważne aby był funkcjonalny i przyjazny na co dzień - bo nie chce mi sie myslec o cieknacych rurach, skrzypiących schodach itp,itd
mnie sie mój domek podoba, choć domy roberta są całkowicie odmienne w swej architekturze też mi się podobają

robert skitek
10-08-2004, 23:00
o, dziekuje :)

Wojtek62
12-08-2004, 10:35
robert,
nie masz za co dziękować - projekty masz fajne i ciekawe i nie musza się wszystkim podobać, tak amo jak mój dom
na ty forum nie znajdzie się wielu zwolenników Twoich i moich domów

PIFFKO
19-08-2004, 15:52
Za zmiany w projekcie typowym, z bylo tych zmian troszek (podniesienie wysokosci pomieszczen z 2,70 na 3,00 m, wyrzucenie jednej sciany nosnej i zrobienie podczepu, zwiekszenie metrazu 3 pokoi, zwiekszenie liczby i wyoskosci okien), zaplacilismy 4500 brutto.
Kasia

TOMEKRYŚ
03-09-2004, 11:18
Witam
Projekt indywidualny w mojej pracowni kosztuje już od 2500zł.
Przy wstępnym wyliczniu cenu projektu biorę pod uwagę powierzchnię całkowitą i mnożę ją x 20zł. Wszystkie ceny są do negocjacji. Zawsze klient musi być zadowolony wychodząc od nas z biura ;-)))

Zapraszam na moją stronę
http://www.studioprojekt.com

basset
26-04-2005, 22:29
3500 wraz z instalacjami i wrysowaniem w mape oraz projektem zagospodarowania dzialki. Dodatkowym kosztem jest wymagane przez architekta badanie geotechniczne gruntu.

Witold
08-05-2005, 13:49
12 tysięcy zł w 2000 roku za projekt z wszystkimi branżami i uzgodnieniami - dom piętrowy z podpiwiniczeniem, garażem i poddaszem użytkowym powierzchnia całkowita 150 m2 w Szczecinie

Dudikov
11-05-2005, 10:13
4500 za wszystko lacznie z kanalizacja i elektryka
Moge polecic raz ze tanio to jeszcze doradzil jak przeprojektowac kuchnie i pokoje aby bylo lepiej i bez kichy - sam narysowalem no i nie obylo sie bez bledow;)
wiadomosc na priv
[email protected]
aha to byl projekt za blizniak prawie 400m2

robert skitek
11-05-2005, 10:20
4500 za wszystko lacznie z kanalizacja i elektryka
Moge polecic raz ze tanio to jeszcze doradzil jak przeprojektowac kuchnie i pokoje aby bylo lepiej i bez kichy - sam narysowalem no i nie obylo sie bez bledow;)
wiadomosc na priv
[email protected]
aha to byl projekt za blizniak prawie 400m2

nie bardzo kapuję... zrobił projekt a potem doradził jak go przeprojektowac zeby było lepiej? no no... toz to dopiero fachowiec :D

Gafinka
25-05-2005, 07:20
Poszukuję architekta, który zaprojektuje budynek gospodarczy - prosty acz duży o specyficznej funkcji - czy ktoś może się podzielić jakimiś namiarami na kogoś niezbyt drogiego. HMMM ja jestem z Warszawy wiec nie wiem czy to bedzie takie proste :-?

2112wojtek
25-05-2005, 19:06
no no... toz to dopiero fachowiec :D

:lol: :lol: Robercie Ty sie nie pytaj ,co to za fachowiec, Ty sie zapytaj natychmiast, gdzie znalezc takiego inwestora?
:lol:
pozdrawiam

robert skitek
25-05-2005, 19:24
Wojtku, z całym szacunkiem dla Dudikova, ale od inwestorów którzy nie maja pojęcia na czym polega projekt indywidualny to ja sie trzymam z daleka :D,
Widac, ze wystarczy nazwac ze to indywidualny, dac nieco wyzsza cene niz gotowiec z adaptacją i wszyscy sa zadowoleni... :D :D :D
a to, ze pomógł w tym przeprojektowywaniu to jakby gratis? :D
ale ja to sie chyba juz czepiam :roll:
pozdrawiam

Luc Skywalker
26-05-2005, 00:53
Robert
Moglbys podac ile czasu robi sie srednio skomplikowany projekt.
Tak mniej wiecej oczywiscie.

robert skitek
26-05-2005, 08:56
oczywiscie mowimy o projekcie domu...
wszystko zalezy od tego jak szybko uda sie uzgodnic ostatecznie koncepcję - program, rozplanowanie na dzialce, uklad pomieszczen. Zwykle jest to kilka (czasem kilkanascie) spotkan z inwestorem nie polegających jedynie na podsuwaniu pod nos roznych rozwiązan. Ten etap moze trwac kilka tygodni, moze tez pół roku (w jednym przypadku tak mialem - ale klient mial czas, a dom był bardzo specyficzny).
Nastepny etap to opracowanie projektu budowlanego czy tez budowlano-wykonawczego (2-8 tygodni, w przypadku skompikowanych rozwiązań może się to przedłużyć)

nie pisze tu o czasie oczekiwania na warunki, uzgodnienia itp

Luc Skywalker
26-05-2005, 22:57
Napisalem troche zbyt ogolnie.
Mysle o projekcie domu jednorodzinnego,wolnostojacego.Parterowy.Bez piwnicy.
Pomieszczenia:
2 sypialnie
pokoj dla gosci-rezerwowy
2,5 lazienki
pokoj dzienny
kuchnia
wiatrolap
pomieszczenie gospodarcze-kotlownia
pralnia-moze to byc wneka na pralke+suszarka

Wejscie do domu powinno byc na szerokosc co najmniej drzwi dwuskrzydlowych.Wiesz takie,zeby mozna bylo swobodnie gosci do domu wpuscic,bez przeciskania sie kolo siebie.
Garaz dwustanowiskowy powinien zawierac sie w bryle domu.
Co ty na to.

robert skitek
26-05-2005, 23:21
ostateczna koncepcja - kilka tygodni, chyba ze klientowi szybko spodobają sie propozycje
projekt budowlany - tak jak pisałem poprzednio (2-8 tygodni). zalezy tez jaki zakres projektu: projekty przyłączy, instalacji itp

Czasem mozna zrobic caly projekt w miesiąc czasu ale nalezy to do rzadkosci.
u mnie pierwszy etap trwa troszkę - póki klient nie jest calkowicie zadowolony (no w 90% przynajmniej :) )

Luc Skywalker
26-05-2005, 23:56
Moze troche przewrotnie.
Wiem,ze projekt gotowy pozwoli uniknac mi kilku bledow.
Powiedz w ktorych miejscach moge liczyc na oszczednosci,podczas budowy, w stosunku do projektu gotowego.

robert skitek
27-05-2005, 08:11
odbiegamy od tematu a temat dlaczego warto albo nie warto robic projekt indywidualny juz tutaj był...
wiadomosc wysle na priv
pozdrawiam

27-05-2005, 21:16
2100ZŁ ZE WSZYTKIM:))))

2112wojtek
29-05-2005, 11:19
2100ZŁ ZE WSZYTKIM:))))
To Twoja propozycja ,czy tyle zaplaciles? :lol: :lol: .Jesli to drugie to podaj prosze blizsze szczegoly dotyczace projektu.Po takiej cenie ,nie moglem zasnac ,gdzie takie biuro projektow moglbym znalezc .Do Zdunskiej mam niedaleko :) .
pozdrawiam

Struś
11-06-2005, 23:36
Projekt Indywidualny - Dom 360 m, z małym poddaszem użytkowym

Jak do tej pory najtaniej -15000 budowlany , dość szczegółowy, z instalacjami, ale bez szczegółów.
Najdrożej - 56 000 Budowlany wykonawczy, z instalacjami wykonawczy (włącznie z wyborem jakiej marki grzejniki, czy gniazdka).


Ceny netto.

Dudikov
14-06-2005, 19:06
"Dudikov napisał:
4500 za wszystko lacznie z kanalizacja i elektryka
Moge polecic raz ze tanio to jeszcze doradzil jak przeprojektowac kuchnie i pokoje aby bylo lepiej i bez kichy - sam narysowalem no i nie obylo sie bez bledow;)
wiadomosc na priv
[email protected]
aha to byl projekt za blizniak prawie 400m2 "


"nie bardzo kapuję... zrobił projekt a potem doradził jak go przeprojektowac zeby było lepiej? no no... toz to dopiero fachowiec "

Nie
Najpierw sam sobie zaprojektowalem .Pozniej polazlem do jednego i mi to "poprawil" - niech mu ziemia lekka bedzie
A ten popatrzyl na moje wypociny i doradzil co i jak

iza@
29-11-2005, 10:57
Chciałabym się dowiedzieć ile moze kosztować projekt budynku mieszkalno -użytkowego o wielkości 100-120m2 część użytkowa, garaż a część mieszkalna też okolo 100m2 [/list]

robert skitek
29-11-2005, 11:08
6-20 tys.
sprawdz tez czy Ci wolno wybudowac taki budynek. Dom jednorodzinny to budynek, w którym dopuszcza się wydzielenie jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku.

iza@
29-11-2005, 11:24
Moja działka ma przeznaczenie usługi komercyjne ale wg planu zagospodarowania dopuszcza możliwość mieszkania integralnie związanego z działalnością. A swoją drogą jeszcze jedno pytanie jak to możliwe że jednocześnie określono w tymże planie wysokośćbudynku nie przekraczającą 7m. z tego co wiem nie ma teraz możliwości zmian w planie a architekt z którym rozmawiałam mówi, że to bardzo mało.

robert skitek
29-11-2005, 11:30
ano możliwe.... coraz częsciej plany bardzo mocno regulują zabudowę

iza@
29-11-2005, 11:41
A wracając do ceny, to skąd taka rozbieżność? widzi mi się architekta czy zależy od zawartości projektu a może od regionu kraju? Dostałam propozycję wykonania projektu za około 17000, w tym projekt budynku, badanie gruntu,projekty wszystkich instalacji (tj. elektryka, sanit-grzewcze wewn. i wod-kanal.zewn.)

robert skitek
29-11-2005, 11:46
i od tego i od tego.
zakres projektu: architektura i konstrukcja: proj. bud., proj wykonawczy; projekty instalacji wewnetrznych, projekty przyłączy, badania gruntu, załatwianie spraw formalno-prawnych...
taniej zrobi architekt który pracuje w domu i nie ma kosztów (może też kreślić recznie). drożej będzie w pracowni projektowej korzystającej z zaawansowanych (i bardzo drogich) programów.
jeszcze inne kryterium: projekt bardzo typowy (mimo że indywidualny) czy też architekt zrobi cudeńko z wieloma indywidualnymi rozwiązaniami
wymieniać moznaby długo...

bochyn
14-12-2005, 09:18
i od tego i od tego.
zakres projektu: architektura i konstrukcja: proj. bud., proj wykonawczy; projekty instalacji wewnetrznych, projekty przyłączy, badania gruntu, załatwianie spraw formalno-prawnych...
taniej zrobi architekt który pracuje w domu i nie ma kosztów (może też kreślić recznie). drożej będzie w pracowni projektowej korzystającej z zaawansowanych (i bardzo drogich) programów.
jeszcze inne kryterium: projekt bardzo typowy (mimo że indywidualny) czy też architekt zrobi cudeńko z wieloma indywidualnymi rozwiązaniami
wymieniać moznaby długo...

a zaprojektowanie takiego czegos ile moze twoim zdaniem kosztowac?
bez projektowania instalacji elektrycznej, grzewczej czy tez kanalizy?
dodam jeszcze ze czesc z prawej strony (z drzwiami wejsciowymi) stoi juz 50lat,wiec trzeba tylko dokonac inwentaryzacji (plus jakies male poprawki bo sufity sa z jakiejs slomy)

http://www.pbochynek.photosite.com/~photos/tn/109_348.ts1133001953343.jpg

http://www.pbochynek.photosite.com/~photos/tn/110_348.ts1133001955328.jpg

http://www.pbochynek.photosite.com/~photos/tn/112_348.ts1133001959000.jpg

http://www.pbochynek.photosite.com/~photos/tn/113_348.ts1133001960812.jpg

jestem równiez bardzo ciekaw twojej opinii czy cos tu mozna jeszcze poprawic?

robert skitek
14-12-2005, 18:58
odpowiem na priv

dhr
20-12-2005, 15:08
Witam.
Chciałabym się was poradzic czy cena 8tys + VAT za projekt indywidualny to dobra cena. Powierzchnia domu to ok 165 m2, pustka nad salonem, garaż na dwa samochody, oranżeria i dach wielospadowy.
Za tą cenę pani proponuje projekt i 'załatwienie' pozwolenia na budowę.

Co sądzicie o tej ofercie?


Pozdrawiam.

areq
20-12-2005, 15:15
Można i taniej,ale można i o wiele drożej....
Policz sam ile byś zapłacił za projekt typowy i całą resztę,a potem sam sobie odpowiedz....
1. Projekt typowy - 1500zł
2. Adaptacja do warunków miejscowych 800-1000zł
3. Mapka geodezyjna 400-700zł
4. Załatwianie po urzędach wszystkich "pupereli" 500...do 2000zł
to już masz ze 4tys

P.S. Czy w projekcie będą też projekty branżowe? Jeśli tak to cena za całośc jest bardzo dobra.

Rezi
20-12-2005, 15:17
jaki jest zakres tego projektu
czy jest projekt instalacji etc

ja płaciłem 9.000 za dom dużó większy ( galeria)
projekt nie obejmował instalacji etc
dostarczono mi całość gotowe do rozpoczęcia budowy

dhr
20-12-2005, 15:30
Cena nie obejmuje projektu instalacji. Wydaje mi się, że dom nie jest mały- sam parter ma 110m2, do tego dochodzi garaż, warsztat (tzn. miejsce na narzedzia męża), pomieszczenie gospodarcze, pralnia oraz pomieszczenie na sprzęt ogrodowy. Strych po odliczeniu skosów ma ok.65m2
Jeśli się zdecydujemy to pani załatwia wszystkie papierki, łącznie z pozwoleniem.

Pozdrawiam.

holusio
20-12-2005, 15:39
jesli to faktycznie zalatwi w cenie to zalezy jaki masz gruby porfel-zawsze to cos z glowy jesli wtym czasie wolisz zarabiac pieniazki na domek to ok jak masz duzo czasu to moze to sie okazac ciekawym doswiadczenie-adaptacja i latanie za papierkami..



REZI ile zaplaciles za rolety zewnetrzne jakis metraz w przyblizeniu?

gregor2
20-12-2005, 16:14
a czy przynajmniej obejmuje obliczenia konstrukcyjne?
8.000 za goły projekt to duzo. Weż pod uwagę że możesz podtrzebować jeszcze projekt zjazdu z drogi na działkę. Załatwianie papierów w urzędzie to żadna filozofia. trzeba kilka razy udać sie do urzędów.
Projekt instalacyjne to mogą sie zdać psu na budę. Zwłąszcza elektryczny. MOżesz chcieć w zupełnie innych miejscach puścić punkty.

jabko
20-12-2005, 16:14
8 tyś zł ?????????????? SZOK

Mi powiedzieli 4,5tyś wię kupiłem gotowy 1400zł + 1700zł adaptacja i załatwianie wszystkiego do uzyskania pozwolenia na budowie (wnioski o przyłacza, odrolnienia itp) Czyli 3100zł

ALF
20-12-2005, 20:04
Jezusie kochany czy ona ( ta projektantka jest z marsa ) bo cena napewno
pozdro

robert skitek
20-12-2005, 20:29
a czy przynajmniej obejmuje obliczenia konstrukcyjne?
8.000 za goły projekt to duzo. (..)
Projekt instalacyjne to mogą sie zdać psu na budę. Zwłąszcza elektryczny. MOżesz chcieć w zupełnie innych miejscach puścić punkty.

obliczenia konstrukcyjne w projekcie budowlanym sa wymagane więc sądzę, że się znajdą.
Z projektami instalacji to prawda, tylko że w niektórych urzedach są one wymagane także przy domach jednorodzinnych (np Kraków).


8 tyś zł ?????????????? SZOK

Mi powiedzieli 4,5tyś wię kupiłem gotowy 1400zł + 1700zł adaptacja i załatwianie wszystkiego do uzyskania pozwolenia na budowie (wnioski o przyłacza, odrolnienia itp) Czyli 3100zł
brawo!!! 1400zł zarobione. ciekaw jestem tylko ile w zamian za to stracisz na samej budowie...


Jezusie kochany czy ona ( ta projektantka jest z marsa ) bo cena napewno
pozdro
tak, my wszyscy architekci jestesmy z innej planety. ja osobiście to nawet z innego układu słonecznego.
ps. nie wzywaj imienia...

Odpowiadając na pytanie: czasem projekt indywidualny za 4tys zł nie jest wart swojej ceny, a czasem 20tys to cena niewygórowana. Wiele zalezy od samego projektu, od uwarunkowań na działce, wymogów urzedu, wreszcie od zakresu projektu. A pilnować się trzeba, to fakt

pozdrawiam

inwestor
20-12-2005, 20:39
8 tyś zł ?????????????? SZOK

Mi powiedzieli 4,5tyś wię kupiłem gotowy 1400zł + 1700zł adaptacja i załatwianie wszystkiego do uzyskania pozwolenia na budowie (wnioski o przyłacza, odrolnienia itp) Czyli 3100zł
:o :o :o :o :o
Aż mnie zatkało a powiedzieć szok to mało :wink:
Niepojete jest to rozumowanie powiedzieli za idywidualny 4,5 więc wziąłem typówę za 3100zł. :o :o :o

To ja powiem tak bilet na samolot do Ameryki kosztuje 1000zl więc płynę kajakiem. :-? To identyczny sposób rozumowania. Ludziska kochane :o przecież te dwie rzeczy są nieporównywalne.
Jak mozna porównywać garnitur szyty na miarę u krawca z dresem pasującym na każdego.
Pozdrawiam

nurni
20-12-2005, 21:09
8.000 dla jednych dużo dla innych mało.
My bylismy prawie już zdecydowani na Manuelę 1.500 zł.
Ale chcieliśmy zrobić kilka zmianw konstrukcji, które wymagały przeprojektowania przez Archipelag, który krzyknął nam za to 3.000 zł. Do tego adaptacja 1.500 i mamy razem 6.000 zł za projekt adaptowany do naszych wyobrażeń. Więc za 8.000 mamy projekt indywidualny (bez instalacji), szyty pod nasze wymagania umywalkowo, łazienkowo, sypialniane.
Więc jeśli Twój projekt obejmuje jeszcze instalacje (które i tak potem robią po swojemu) oraz papierki do pozwolenia na budowę to cena jest raczej do zaakceptowania. Wszystko zależy od zasobności portfela.

Pozdrawiam

jabko
20-12-2005, 21:42
Aż mnie zatkało a powiedzieć szok to mało :wink:
Niepojete jest to rozumowanie powiedzieli za idywidualny 4,5 więc wziąłem typówę za 3100zł...
Inwestor ty czytasz posty czy odpowiadasz mechanicznie.

Napisałem ze typówkę z adaptacją

A adaptacja robi wieeeeeelką różnicę. Wewnątrz domu wszystkie ścianki są gdzie indziej niż w gotowym projekcie.
Materiał jest taki jak chce.
W środku domu ściana konstrukcyjna na moje życzenie specjalnie pod strop na moje życzenie.
"Szeroko pojęte zmiany w stolarce okiennej" specjalnie na moje zyczenie.

Projek będzie dokładnie taki jakiego chce. i wszystko to w cenie 1700zł za adaptacje.
Na początku myślałem że to też dużo ale teraz jak wiem ile ja zmian wymuszam to w sumie uwarzam juz że to malutko.

Ale ogólnie mam projekt wedle życzenia za 3100zł.

dhr
21-12-2005, 09:30
Dziekuje wszystkim za opinie. Jedno wiem teraz na pewno- nie ma zadnej jednolitej stawki jesli chodzi o cennik projektow indywidualnych.
My wlasciwie nie mamy zbyt duzego wyboru poniewaz dzialka jest waska i dluga (20m x 58m) a bardzo nam zalezy na niektorych rozwiazaniach. Np. chcemy miec garaz dwustanowiskowy a wszystkie gotowce z takowym garazem sa za duze na dzialke o takich wymiarach. Moglibysmy jeszcze poszukac innego architekta ale... Po pierwsze projekt ' roboczy' przygotowany przez pania architekt nam odpowiada, a po drugie my po prostu nie mamy na to czasu.

Tak wiec po pierwotnym szoku cenowym :o chyba sie jednak zdecydujemy na ten 'garnitur szyty na miare' :wink:

Jeszcze raz dzieki za wasze opinie.

inwestor
21-12-2005, 09:45
Jabko
Nie odpowiadam mechanicznie. Dokładnie wiem jak wyglada projekt typowy i jego adaptacja. Nie bardzo moge uwierzyć w to że projekt typowy nawet po adaptacji będzie dokładnie pasował. Jesli tak się stało w twoim przypadku to jesteś tym 0,01% szczesliwców którym się to udało.
Projektowanie domu moim zdaniem polega na tym że architekt najpierw zapoznaje się z dzialką i jej otoczniem potem z naczymi oczekiwaniami i dopiero pod takie wymagania rozpoczyna sie iteracyjna walka i tworzenie czegoś nowego. To zupełnie co innego niż dostosowanie gotowca. Przegalałem swojego czasu setki projektów gotowych a i teraz też czasem ogladam (to już chyba takie zboczenia :wink: ) i nie znalazłem do tej pory ani jednego który nadawałby się dla mnie choćby do bardzo dużej adaptacji. Dlatego napisałem tak jak napisałem i cały czas bede twierdzić że te dwie rzeczy są zupełnie nieporównywalne. Garnituru zaprojektowanego specjalnie dla ciebie i uszytego na miarę nie da się porównać z typowym dresem nawet najlepiej dopasowanym przez krawca.
Pozdrawiam

jabko
21-12-2005, 10:51
Widać jestem "typowy" po prostu he he

Projekt po adaptacji w pełni mi odpowiada i zachowałem się w bryle budynku a to sukces. (Szczerze mówiąc to ja bym go pomniejszył ale żonka chce "przestrzeni" ale to nasze wewnętrzne problemy)

Znalazłem taki jaki bym chciał mieć z zewnątrz a na rozkład w środku nie patrzyłem w ogóle.
Potem w wymarzonym kształcie zewnętrznym narysowałem co bym chciał.
Tak się trafiło ze schody były w tym samym miejscu co na gotowcu ale tylko schody. Reszta musi być zmieniona.
Ale niezależnie od zakresu zmian i tak płacę 1700zł.
Więc mi to pasuje.

pawel237
21-12-2005, 11:09
[quote=jabko]
Jak mozna porównywać garnitur szyty na miarę u krawca z dresem pasującym na każdego.
Pozdrawiam
dres dresem ale ja za swój projekt indywidualny zapłaciłem 3000, narysowałem faciowi jak ma wyglądać co i gdzie ma się znajdować.

rozrysował dopasował i wcale sie dużo nie namęczył, a kilka strategicznych punktów np. takich jak zachodzące na siebie 2 stropy dały mu troche popalić

architekci w większości przypadków i tak sie wzoruja na innych projektach w domkach jednorodzinnych, przecież to są schematy stropy schody, można to udowodnić tym że zawsze wszysko jest przewymiarowane, jeżeli chodzi oczywiście o zbrojenia wzmocnienia i tym podobne.

cena 8000 za 2 tygodnie pracy nad projektem tak naprawdę zwykłego domu jednorodzinnego (chociażby nawet z kaprysami właścicieli) jest moim zdaniem wygórowana.

Można zamówić np. dom w całości ze szkła i wtedy niech się wykażą swoim kunsztem projektanckim i wtedy mogą "srać" ceną.

jabko
21-12-2005, 11:12
ej to nie mój cytat tylko inwestora

pawel237
21-12-2005, 11:14
PS. zapomniałem dodać że ile by nie kosztował taki projekt to i tak zawsze są w nim jakieś błędy które często przynoszą straty finansowe, tylko że projektant potem jakoś nie chce kasy zwracać

To, że ona załatwi wszystkie formalności z pozwoleniem to rozumiem że za waszą kasę, tylko tyle że pogada ze znajomymi ludzmi w urzędach??
stary numer lokalnego projektanta i jeszcze znajomy geodea wytyczy mapki itd. ręka rękę myje a wszystko za konkretne pieniądze ale fakt że jak naieznany architekt to jakoś dłużej te papiery leżą na pozwolenia i legalizację

no cóż jaki kraj taki obyczaj

pawel237
21-12-2005, 11:27
Przepraszam troche mnie poniosło ale u mnie załatwianie wszyskich formalności prawnych pozwoleń itp zajeło rok i wiem jak to wszystko funkcjonuje, a dodam że mój architekt był lokalny i na pozwolenie na budowę czekałem tylko 3 tygodnie w tym 2 na UPRAWOMOCNIENIE, ALE TE WSZYSTKIE OPŁATY i odsyłanie to tu to tam, najpierw ten papier potem tamten ...........ups......... znowu mnie nerwy biorą

budulec
21-12-2005, 13:25
Widać jestem "typowy" po prostu he he

Projekt po adaptacji w pełni mi odpowiada i zachowałem się w bryle budynku a to sukces. (Szczerze mówiąc to ja bym go pomniejszył ale żonka chce "przestrzeni" ale to nasze wewnętrzne problemy)

Znalazłem taki jaki bym chciał mieć z zewnątrz a na rozkład w środku nie patrzyłem w ogóle.
Potem w wymarzonym kształcie zewnętrznym narysowałem co bym chciał.
Tak się trafiło ze schody były w tym samym miejscu co na gotowcu ale tylko schody. Reszta musi być zmieniona.
Ale niezależnie od zakresu zmian i tak płacę 1700zł.
Więc mi to pasuje.

W sumie do garnituru typowego też można doszyć rękawy, przedłużyć kołnież i udawć że się ma namiastkę luksusu. :D
pozdrawiam