PDA

Zobacz pełną wersję : zalety/wady BK



PioS
12-01-2003, 23:13
Witam
Tak czytam wszystkie za i przeciw BK i mam jeszcze różne odczucia co do wyboru.
Wszystko krąży tylko wokół właściwości termicznych, wytrzymałościowych, i ekonomicznch. Ja chciałbym zapytać tych z grupowiczów, którzy wybudowali i zachwalają BK, o doświadczenia z montowaniem wszelkiego rodzaju okien, drzwi, szafek, półek wiszących itp. Chodzi mi głównie o to czy są jakieś kłopoty z montażem (bo jak słyszę że w BK się super rzeźbi to mnie przeraża że kołki rozporowe powypadają), oraz technologię jaką zastosowaliście do montażu.
Pzdr
PioS

Roose
13-01-2003, 14:19
trzyma jak chol...ra , nie zastanawiaj się dłużej tylko buduj z B-K

inwestor
13-01-2003, 14:56
Co prawda nie mieszkam jeszcze w domku, ale w trakcie budowy i wykonywania instalacji nie jeden raz musiałem coś ciężkiego zamocować i mam zdanie jak Roose.
Gdyby tak było, że wszystkie kołki wylatują ze ścian to w istniejących domach z BK nie byłoby grzejników na ścianach szafek w kuchni wieszaków w przedpokojach itd. itd. itd.
Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości to kup sobie kołek rozporowy lub kotwę do BK bloczek z BK i sprawdź sam czy trzyma słabiej niż np. w MAXie
Pozdrawiam

Wladek
13-01-2003, 15:05
Mieszkam obecnie w domu z BK (pewnie 600 sam nie wiem) ale żadnych problemów z wieszaniem czegokolwiek. Już tu gdzieś pisałem, że prędzej wylazły zaczepy z szawki niż kołek puścił.
Mieliśmy kiedyś grzejniki żeliwne i też mocowane w BK. A ile się nakląłem, żeby puźniej wyciągnąć te cholerne kotwy do tych grzejników.



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wladek dnia 2003-01-13 16:06 ]</font>

Bartt
13-01-2003, 15:22
Pamiętaj tylko by używać kołków do BK, a nie do betonu :wink:

KarinaZ
13-01-2003, 18:27
ściany zewnętrzne z ciepłego BK, ściany nośne wewnętrzne i działowe z jak najtwardszego ( jeśli wszystko ma byćz BK ).

Karina

PioS
14-01-2003, 13:00
Widzę że wszyscy są pozytywnie nastawieni a więc OK. Zaczynam się skłaniać coraz bardziej do BK. (już na 90%) :smile:
Moje wątpliwości wzięły się stąd, że na forum przeczytałem jak ktoś mocował umywalkę i nijak nie mógł jej zamocować, aż przewiercił całą ścianę (36) na wylot. to mnie przestraszyło.

Ale jeszcze jedno :smile: Jakie są wady BK? (np w porównaniu z innymi materiałami)

Roose
14-01-2003, 13:02
jak ktoś kiedyś powiedział / spodobało mi się / - nie jest czerwony

14-01-2003, 13:10
Ale jeśli komuś to przeszkadza to może oczywiście malować na czerwono, mało tego na inne kolory również :grin:

Wladek
14-01-2003, 13:15
Ma kilka wad. Chociaż by to, że jest "mokry" po wyprodukowaniu. Dopiero po dwóch latach wyparowuje z niego cała wilgoć utrzymywana kapilarnie. Ma mniejszą akumulacyjność (z reguły) niż ceramika, i jeszcze kilka np. kruchość, ale i tak wybrałem BK na swój dom. Zalety przewyższają wady wedłóg mojej skromnej oceny.

Bartt
14-01-2003, 13:25
Jeśli ściana miała 36,5 to pewnie z BK 300 lub 400, one są ciepłe, ale bardzo kruche. Nie buduj ściany jednowarstwowej z BK 300, tylko dwuwarstwową 24 cm BK 600 (wytrzymały) + 12cm ocieplenie i zero problemu. Ci co budowali jednowarstwową i tak w większości docieplali by ukryć błędy murarskie (mostki cieplne), których unikają jedynie super porządne ekipy.

leooon
14-01-2003, 17:24
Potwierdzam powyższe opinie.
Dodam że prawdziuwe problemy z montażem są w ścianach z ceramiki np.: Porotherm. Max - kołek trafia na pustkę i za chwilę możesz go wyjąć ręką przy okazji powiększając dziurę.

KarinaZ
14-01-2003, 23:53
Wady - przedstawiam teoretycznie ( przeczytane i zasłyszane ).
1. kruchość bloczków serii 300 i 400, należy dobrze rozplanować nadproża, oparcie dachu o ściany np. kolankowe, wieszanie szafek nie na 2 a np. na 3 kołkach itp.
2. konieczność dokładnego wykonania murów, aby nie było mostków termicznych - głownie w pionowych szczelinach pomiędzy pustakami,
3. nasiąkliwość - uważać aby nie zostawić otwartych murów podczas budowy na np. 2 tygodnie ciągłych opadów, koniecznie otynkować po max.2,3 sezonach, ale odczekać 1 sezon,

Karina

krzyszt17
15-01-2003, 12:25
Zgadzam się z Bartem, Kariną, ja jestem zdecydowany budowac ścianę dwuwarstwową z BK (pewnie 600) plus styropian 12cm, zwróć tylko uwagę na wieniec, bo niektórzy "fachowcy" chcą w ścianie z BK 24cm robić wieniec obmurowując go z zewnątrz BK 6cm.
Pozdrawiam

dobrzykowice
15-01-2003, 12:40
[quote]
On 2003-01-14 14:00, PioS wrote:
Widzę że wszyscy są pozytywnie nastawieni a więc OK. Zaczynam się skłaniać coraz bardziej do BK. (już na 90%) :smile:

Gdybyś postawil podobne pytanie dotyczące ceramiki i keramzytu to otrzymalbyś identyczne odpowiedzi, czyli wszyscy dotychczasowi użytkownicy byliby zadowoleni.
Musisz sobie uswiadomic że nie ma totalnie zlego i dobrego budulca. Z tych wszystkich materialow można postawić domy które będą staly cale dziesięciolecia. To o co decyduje o zakupie takiego czy innego materialu to przede wszystkim : cena, aktualna moda, mity i subiektywne wnioski wyciągnięte na bazie informacji pozyskanych od znajomych, z gazet czy też forum.
Gdyby np. ceramika byla 3 razy tańsza od b/k to nikt w Polsce
nie mialby takich dylematow bo wszyscy budowaliby z ceramiki i nie mialoby wówczas żadnego znaczenia że jeden jest bialy a drugi czerwony, jeden nasiaka a drugi sie kruszy nikt na to nie zwracalby uwagi.

15-01-2003, 14:06
On 2003-01-15 13:25, krzyszt17 wrote:
Zgadzam się z Bartem, Kariną, ja jestem zdecydowany budowac ścianę dwuwarstwową z BK (pewnie 600) plus styropian 12cm, zwróć tylko uwagę na wieniec, bo niektórzy "fachowcy" chcą w ścianie z BK 24cm robić wieniec obmurowując go z zewnątrz BK 6cm.
Pozdrawiam


W ścianie grubości 24 robić wieniec obmurowując go 6 to raczej nie .Ja postawiłem ścianę z B/K 600 30cm i wtedy obmurowałem to 6cm płytkami z B/K i na to wszystko 12cm wełny ,ciekawe jaki będzie współczynnik przenikalności cieplnej.

PioS
16-01-2003, 19:47
A co sądzicie z pomysłem - ściana 36 + 12 wełna?, Tak mnie namawia znajomy, mówi, że najpierw postawi 36, potem jak będzie potrzeba to położy wełnę. Czy ma rację, czy nie za dużo przepłaci w stosunku do uzyskanych korzyści?

KarinaZ
16-01-2003, 20:05
PioS
decyzję o dalszym ocieplaniu łatwiej Ci będzie podjąć po przeczytaniu tegoż wątku - link poniżej :

http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=6664&forum=34&start=0

Karina

krzyszt17
22-01-2003, 21:07
Wydaje mi się, że na rozwiązanie BK36 + wełna może się zdecydować ktoś, kto ma dużo niepotrzebnych pieniędzy.
pozdrawiam

Felek
23-01-2003, 08:40
Ja wstepnie mysle o BK 30cm + welna 14 cm. Sciana bedzie wystarczajaco mocna i ciepla, nie katuje innymi walorami..
pozdrawiam

23-01-2003, 15:05
On 2003-01-23 09:40, Felek wrote:
Ja wstepnie mysle o BK 30cm + welna 14 cm. Sciana bedzie wystarczajaco mocna i ciepla, nie katuje innymi walorami..
pozdrawiam


Felku a jaki będziesz miał współczynnik?

witeq
23-01-2003, 16:14
Po co sobie zawracac glowe frazesami. Jest oczywiste ze jedyna zaleta BK jest jego cena no i ze jest. Wiec jest z czego murowac jako tako tanio i nie mamy co innych dolatanych argumentow uzywac. I dla mnie byl to argument az do chwili kiedy dorwalem ceny Robena. Pzyznacie ze ciekawsze. A za metr ma sie w 24 BK 5,35x7=37,5 m/kw Poroten Robena 3,4x 13 =41 m/kw
Decyzja prosta. Aha przypominam ze slawetne tragicznie slabe wytrzymalosci ceramiki to 8. Mazenie dla BK

23-01-2003, 16:17
O przepraszam! 8,6 :grin:

Jezier
23-01-2003, 16:19
Myślę, że wytrzymałość ma decydujące znaczenie dla tych co zamierzają zbudować bunkier. Nie widziałem jednak bunkrów ceramicznych.

23-01-2003, 16:23
Z betonu komórkowego (przecież to nie to samo, co "zwykły" beton) bunkrów też nie widziałem więc po co używać takich naciąganych argumentów?

Bartt
23-01-2003, 16:51
Mam problem wyliczenia współczynnika U ściany. Znalazłem na necie wzór gdzie R=grubość warstwy w metrach/lambda materiału
U= 1/R1+R2+R3 + ...)
no i liczę sobie R dla BK 600 ściana 24 cm(lambda=0,16) R = 0,24/0,16 = 1,5
to U=1/1,5 = 0,66666 a Ytong w tabelce podaje 0,6. Podobnie wychodzi przy innych wartościach
Pytanie 1) czy Ytong ma inny wzór, czy też ja popełniam błąd?
Pytanie 2) czy wzór dla kilku warstw ściany jast taki jak podałem powyżej, czy też może U= 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 +...

Jezier
23-01-2003, 17:10
Różnica bierze się z tąd, że dochodzi jeszcze opór przejmowania ciepła wynikający z norm opór wewnętrzny R=0,13, zewnętrzny R=0,04.

Bartt
23-01-2003, 17:35
Jezier :smile: Dzięki, a który wzór jest prawidłowy pierwszy, czy drugi?

Jezier
23-01-2003, 17:41
Pierwszy

Bartt
23-01-2003, 20:49
Jezier czy R wewn. i R zewn. to to samo co R tynków wewn. i zewn.? czy tynki muszę policzyć osobno?

A teraz trochę informacji dla zainteresowanych BK+wełna
BK Ytonga600 24cm + Wełna Rockmur 10cm dają U=0,243
BK Ytonga600 24cm + Wełna Rockmur 12cm dają U=0,218
BK Ytonga600 24cm + Wełna Rockmur 15cm dają U=0,188

BK Ytonga600 24cm + Wełna Superrock 10cm dają U=0,221
BK Ytonga600 24cm + Wełna Superrock 12cm dają U=0,196
BK Ytonga600 24cm + Wełna Superrock 15cm dają U=0,168

ufff.:smile: Bartek

24-01-2003, 00:02
A jak by było dla B/K Solbet 600 30cm+ 12 lamelowej Paroc.

Felek
24-01-2003, 04:02
On 2003-01-23 17:14, witeq wrote:
Po co sobie zawracac glowe frazesami. Jest oczywiste ze jedyna zaleta BK jest jego cena no i ze jest. Wiec jest z czego murowac jako tako tanio i nie mamy co innych dolatanych argumentow uzywac. I dla mnie byl to argument az do chwili kiedy dorwalem ceny Robena. Pzyznacie ze ciekawsze. A za metr ma sie w 24 BK 5,35x7=37,5 m/kw Poroten Robena 3,4x 13 =41 m/kw
Decyzja prosta. Aha przypominam ze slawetne tragicznie slabe wytrzymalosci ceramiki to 8. Mazenie dla BK

Witeq,
Dla mnie cena nie jest akurat najwazniejszym argumentem

Bartt
24-01-2003, 07:02
Anonimku musisz dowiedzieć się o ich wspołczynniki lambda i wstawić sobie do wzoru :smile:

Jasiu
24-01-2003, 08:06
On 2003-01-23 17:14, witeq wrote:
Po co sobie zawracac glowe frazesami. Jest oczywiste ze jedyna zaleta BK jest jego cena no i ze jest. Wiec jest z czego murowac jako tako tanio i nie mamy co innych dolatanych argumentow uzywac. I dla mnie byl to argument az do chwili kiedy dorwalem ceny Robena. Pzyznacie ze ciekawsze. A za metr ma sie w 24 BK 5,35x7=37,5 m/kw Poroten Robena 3,4x 13 =41 m/kw
Decyzja prosta. Aha przypominam ze slawetne tragicznie slabe wytrzymalosci ceramiki to 8. Mazenie dla BK


Niezupełnie masz racje.
Ceramika jest krucha, nie można jej obrabiać (ciąć) tak jak BK, nie można w niej trasować rowków jak w BK, jast najbardziej promieniotwórca ze wszystkich materiałów budowlanych, ma gorsze współczynniki izolacji termicznej.

Cena Porotonu (Robena) i tak jest wyżsa niż BK, a jest taka niska bo Poroton nie ma atestów (tak powiedział mi jeden ze sprzedawców m.in. Robena) i kiepsko się sprzedaje.

A co do wytrzymałości to kolejne bicie piany - ceramika jest dopuszczona do wznoszenia budowli do 7 pięter, BK do 3. Dla większości z nas (domy parterowe) to żadna różnica. BTW. granit ma większą wytrzymałość od ceramiki - będziesz budował z granitu ?

IMHO gdyby nie poryzacja to ceramika jako materiał konstrukcyjny ścian domów parterowych miałaby marginalne znaczenie. Sam Hebel (po połączeniu z Ytongiem) ma 30%-40% udziału w produkcji materiałów do budowy ścian w europie.

PS. Pozatym znowu posłużyłeś się manipulacją. Zasugerowałeś, że jedyną zaletą BK jest cena, a argumenty za BK to frazesy. Podałeś minimalną cenę Porotonu i katalogową BK (po rabatach BK 24 szlifowany, pod klej kosztuje 4.7, a więc 7*4.7=32.9, a zwyczajny można dostać jeszcze taniej ,że o popiołowym nie wspomnę). Naucz się dyskutowac i weryfikuj podawane dane.

Bartt
24-01-2003, 08:10
Brawo Jasiu, było to tzw. zwycięztwo przez K.O. :smile:

inwestor
24-01-2003, 08:24
BETONIARZE KOMÓRKOWI ŁĄCZCIE SIĘ

No Witeq czekamy teraz na Twoją odpowiedź

Jasiu zapomniałeś dodać że jedyna "przewaga" ceramiki to większa wytrzymałość. "Przewaga" ta w czasie wykonywania instalacji, przesuwania otworów itp. bardzo szybko zamienia się jednak w poważną wadę.
Pozdrawiam

Octavian
24-01-2003, 10:27
Bartt:
Ja poszczególne elementy ściany w tym tynki liczyłem osobno. Czyli R tynku, R cegły, R putki powietrznej, R cegły, R tynku.
Dopiero dodatkowo R wew i R zew. Nie liczyłem R ocieplenia gdyż ta ściana wymaga ocieplenia. R ocieplenia zamierzam dobrać aby cała ściana miała rozsądne U (mniej niż 0,3).
Hej
pzdr

tcic
24-01-2003, 10:38
Czytam ten watek i jeszcze raz sie upewniam, ze to bez sensu: licytowanie, ktory material lepszy.
Powiedzmy sobie jasno:
Oryginalny Ytong (nie jakies podrobki z nieznanymi domieszkami popiolow) i oryginalny np:Wiennerberger (POROTHERM) - to super materialy.
Wazne, aby nie zaprzepascic ich wlasciwosci na budowie (dobra ekipa + zelazne przestrzeganie zalecen producenta). Tu upatruje glowne niebezpieczenstwo.
Sam mam POROTHERM, ale szanuje walory YTONGA.
Co nie znaczy, ze kazda ceramika i kazdy beton komorkowy (szczegolnie ten "szary") sa dobre.
Jako Porothermociec - pozdrawiam Ytongowcow. Wszyscy powinnismy byc zadowoleni.

Bartt
24-01-2003, 10:54
tcic masz zupełną rację, ale czasem aż korci by komuś kto ma jednokanałowe widzenie świata klapki zdjąć z oczu. Zgadzam się ŚWIADOMY I PRZEMYŚLANY wybór jest najlepszy, a ile dróg tyle możliwości. Pozdrawiam

Jasiu
24-01-2003, 11:11
To ja was trochę rozczaruje bo przyznam się, że poprzedni post napisałem tendencyjnie i jak to się mówi "żeby dowalić".

Bo tak naprawde uważam (i gdzieś to już napisałem), że każdy materiał położony zgodnie z prawidłami sztuki (Porotherm, Poroton, Ytong, BK, Max, Silka, Optiroc, szkielet drewniany i co tam jeszcze wymyślicie) z punktu widzenia walorów użytkowych niewiele się różni. Ściana jest ściana. Jej parametry w stosunku do tego co będzie musiała wytrzymać w czasie eksploatacji są i tak sporo zawyżone.

A wkurzają mnie takie misie z miodem w uszach, którzy uważają że dom z max'a ocieplony styropianem z plastikowymi oknami i przykryty blachodachówką to obciach. To nie fair. To sprawianie przykrości ludziom, których nie stać na okna meranti, dachówki creatona itp...

Wogóle to mam pewien pomysł.... ale to potem - teraz jestem w pracy i muszę zarabiać na swoje badziewne bloczki BK ;o)

inwestor
24-01-2003, 12:40
Brawo Jasiu
Widzę, że jesteśmy z tej samej półki portfelowej.
Dla tych co mają kasę wybór ściany to bułka z masłem biorą katalogi i wybierają co im pasuje lubią "czerwone" to biorą "czerwone" i jest OK. O wiele trudniej jest gdy trzeba kupić tanio i dobrze. Z tym, że "dobrze" może oznaczać zupełnie inne rzeczy dla różnych osób. Myslę, że cały problem tkwi właśnie w tym.
Myślę że zawsze w przypadku zakupów robionych przez osoby z niższej półki portfelowej powinno się zaczynać od sformułowania potrzeb. Mam wrażenie, że cała dyskusja jest jakby od tyłu najpierw materiał a potem porównanie od czego jest on lepszy albo gorszy. Powinien to być proces iteracyjny: potrzeby + możliwości finansowe + warunki lokalne -> rozeznanie rynku + konfrontacja cenowa -> modyfikacja potrzeb -> (ileś tam iteracji) -> kompromis -> decyzja.
P.S.
Sorry za poprzedni post trochę mnie poniosło, ale innych chyba również.

witeq
24-01-2003, 20:07
I wlasnie. W wyborze materialu na mury od samego poczatku kierowalem sie li tylko ekonomia. Ani mi w glowie bylo budowanie z ceramiki bo bylem pewien ze jest poza moim zasiegiem. A dzis wlasnie zamowilem porotherm wienenberga 44w+p
A oto uzasadnienie. Cena siporexu wzieta zostala nie byle z czego a z programu PSB ze sporymi upustami wiec jej nie bede ponownie przytaczal. Natomiast ze wzgladow ekonomicznych przeskoczylem na porotena a nie na porotherma nie baczac na owe braki atestowe z wyzej przez Was przytaczanych wzgledow.Calkiem zreszta slusznych , i mnie przyswiecajacych.
Poroterm 36,5 13szt X 4,2(ekstra cena)=55 Plus konieczne ocieplenie z welny min 6cm siatka etc , robocizna min 40 zl m/kw
Transport tego wsiego min 1000 zl na budowe. Tak wiec srednio m/kw to ok 95-100zl
A teraz porotherm Na dzis mam cene z rozladunkiem na placu budowy HDSem oczywiscie wszelkie uszkodzeia transportowe z ww wzgledow mie nie interesuja 5,5 brutto/szt x16=88
To jest wlasnie muslenie ekonomiczne i tylko z tego wzgledu , nie dla kolorku, stanelo na porotermie.. I polecam to do przemyslenia dla wybierajacych dzis czym murowac.
Pozdrawiam i sorki za mieszanie
Dla mnie sie juz skonczylo uff:smile:

PioS
25-01-2003, 12:05
Bartt
A czy mógłbyś obok tych danych podać przykładowe koszty 1m2 takiej ściany?
(ewentualnie dla porównania cenę 1m2 ściany o podobnej konstrukcji tylko że z ceramiki np z MAX-a)

witeq
25-01-2003, 16:04
Owe 88 to wlasnie kosz w zl. za m/kw. A co do maxa to poniewaz wymaga docieplenia to koszty rosna w zaleznosci co sie stosuje.
Nie sadze jednak aby mozna bylo zejsc ponizej 85 zl m/kw.Najnizszym kosztem jest Siporex 25 + styropian a i to min 75 zl z robocizna.za m /kw co biorac po uwage oczywista przewage muru jednorodnego a cieplego i brak klopotow z ociepleniem i cala otoczka ocieplenia owe 88 zl jest warte zastanowienia.

witeq
25-01-2003, 16:14
A tak przy okazji zupelnie niepotrzebnie zwolennicy Ytonga wypowiadaja sie w sprawie BK bo uwazam ze to ich niedotyczy.
Bedac krezusami finansow budujac kosztem dobrze ponad 100 zl za m/kw sciany , biora to do siebie?. Przecies zwolennicy klinkieru tez milcza:smile:.

Bartt
25-01-2003, 17:07
PioS porównania cen ci nie podam, aktualnie załatwiam dopiero pozwolenia, ale na BK + wełna zdecydowałem się po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Po hurtowniach zacznę biegać za jakieś 6 m-cy.

inwestor
27-01-2003, 09:45
Witeq nie tylko z BK firmy "Y" można stawiać ściany jednowarstwowe.
Przykład z życia wzięty.
Ściana jednowarstwowa 36cm wsp. U ok. 0,3
BK Prefabet odmiana 400 + zaprawa ciepłochronna Ekor40
koszty materialowe na 1m2 ściany:
bloczki 59*24*36cm 7sz = 7*8,5zł(ok 10zł bez upustu)=59,5zł (70 zł bez upustu)
zaprawa 12kg*0,64zł(bez upustu 0,8zł) = 7,8 zł (9,6 zł bez upustu)
koszt całkowity materiału za 1m2 to 67.3zł (79,60zł bez upustu)
Pozdrawiam

inwestor
27-01-2003, 09:56
Jeszcze drobne uzupełnienie, powyżej podałem ceny brutto.
Ceny podane z upustami zawierają transport i rozładunek na budowie - mnie udało się uzyskać takie warunki w 2001r. Myślę, że teraz ceny nie powinny się zbytnio różnić.
Pozdrawiam

witeq
27-01-2003, 14:26
Co do przepuszczalnosci cieplej BK 24 na poziomie 0.3 mialbym watpliwosci, ale nie to jest najgorsze. Nie radzilbym budowac sian nosnych na 400 ce.

kazek7
27-01-2003, 14:39
Mam pytanie czy w domu zbudowanym z BK 24cm odmiany 600, stropy i wieńce lany beton i okna drewniane 1,1 da się przemieszkać 1 lub 2 zimy tymczasowo bez montażu ocieplenia? Powód chwilowy braki kasy w trakcie wykończenia. Czy grozi to więcej niż wieksze wydatki na ogrzewanie? Może jednak wziąć kredyt i zrobić to ocieplenie?

Jezier
27-01-2003, 14:45
Użytkowanie domu bez pozwolenia będzie wysoko karane - do 10 tys zł. Sejm uchwali nowelizację ustawy prawdopodobnie w połowie lutego.

dobrzykowice
27-01-2003, 15:06
moi rodzice budowali dom w czasach gdy mozna bylo kupic tylko ocet tak więc budowali z czego się dalo i w efekcie zewnęczne ściany częściowo postawione są z suporexu (to taki polski B/K), częściowo z wlasnoręcznie wyrabianych pustaków żuzlowych (sam robilem), częściowo z cegly a czasami znajdzie sie nawet jakis MAX. Mur jest jednowarstwowy o gr. bodajże 36 cm oczywiscie nieocieplony a nawet nie jest calkowicie otynkowany (od nowości !) bo z kasą u rodziców krucho.... I co ? I nic dom stoi, nie wali się, nie przemarza, nie przecieka, w zimie jest cieplutko i nie wieje. jedyna wada to taka że z zewnątrz paskudnie wygląda.
Wydaje mi sie że część osób zaczyna już wpadać w lekką wspólczynnikową paranoję i przerzuca się nawzajem wzorami i wspólczynnikami dla samego przerzucania, może to jest jakieś hobby ? Ludzie - trochę zdrowego rozsądku i po prostu budujcie swoje domy. O co chcecie sie klócić ? O to że Jan postawil sciany z bialego materialu a Jaś z czerwonego ? I tak wszystko przykryje tynk - no chyba że zabraknie kasy :grin:

Bartt
27-01-2003, 15:08
kazek& U trakiej ściany to 0,60 (czyli nie spełnia nawet polskiej normy - min. 0,5). Mieszkać to się i może da, szczegulnie ja jesteś mocny chłop i nie masz dzieci. Robotnicy przecież mieszkają w nieocieplonych barakach i żyją. Tylko, że to chyba nie ma sensu. Masz zdolność kredytową do dociepl ściany, a nie kładz kafli, parkietów i mebli do kuchni - chyba będzie rozsądniej. Pozdrawiam

inwestor
28-01-2003, 07:48
Witeq
Przeczytaj dokładnie to co napisałem, 24cm to wysokość pustaka. Grubość ściany to 36cm gdzie tu widzisz problem z uzyskaniem U na poziomie 0,3. Jeżeli chodzi o wytrzymałość to BK400 z Prefabetu ma 3MPa. W czym widzisz problem, że byś nie radził budować z BK 400 ścian nośnych ???

KrzysiekMarusza
28-01-2003, 11:38
Witam po dluzszej przerwie. Uswiadomilem sobie, ze nie za bardzo
wiem o (zasadniczych ?) roznicach miedzy BK "z piasku" (chyba
bialy) i BK z dodatkiem popiolow lotnych (chyba ten szary).
Pewnie dlatego ze na poczatku myslalem o Ytongu, a teraz sie
zastanawiam takze nad innymi mozliwosciami. Moze 3 liniki na
ten temat ?
Dodatkowo - chce zrobic sciany 1-warstwowe z BK 500, 36.5 cm -
U=0.36, dom parterowy bez piwnic, (D09).
Policzylem ze to nie jest nic strasznego, bo mozna docieplic
strop i podloge, dac dobre okna i drzwi i wyjdzie sie na
jakies 9 kW mocy max. (-20 stC na zewn., +20 stC wewn.).
Ew. ocieple, jak mi toto porzadnie wyschnie (np. 2-3 lata).
Co o tym sadzicie ?
Krzysiek