PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta OSB,rozstaw legarów na podlodze



lajkonikk
29-11-2005, 13:25
Rozważam taki problem;
Płyta OSB 15mm i legary co 50cm
lub
OSB 22 i legary co 60cm
Cel;
podloga w dodatkowym pokoju o wym 2.0 x7.7m.
Na to płytki lub podloga z laminatu
Nie moge znaleśćwłaściwości płyty OSB aby sobie to wyobrazić
co wybrać/
zależy mi na tym aby ta płyta się nie uginala i na niskiej cenie rozwiązania

jajmar
29-11-2005, 14:15
Z tytycznych Kronopolu pamietam ze przy grubosci 22 mm rozstaw max to 600mm. Wprawdzi to dotyczy stropów w systemach szkieletowych ale sądze ze tu możesz tez śmaiło to wykorzystac. 15 co 50 bedzie wg tego za mało.

pattaya
29-11-2005, 17:57
Daj płytę 18+12mm minimum.
Inaczej popękajš fugi.
Teœciowej "fachowiec" wmówił,że wystarczy 15mm,dał się przekonać do 22mm (twierdził,że to zbytek).
Fugi pękajš ,płytki chodzš.

Wojciech Nitka
29-11-2005, 19:12
Rozważam taki problem;
Płyta OSB 15mm i legary co 50cm lub OSB 22 i legary co 60cm
Cel;
podloga w dodatkowym pokoju o wym 2.0 x7.7m.
Na to płytki lub podloga z laminatu
Nie moge znaleśćwłaściwości płyty OSB aby sobie to wyobrazić co wybrać/
zależy mi na tym aby ta płyta się nie uginala i na niskiej cenie rozwiązania

Poczytaj - http://szkielet.com.pl/wymagania.php?show=11

"W przypadku montażu płytek ceramicznych, na poszycie podłogi należy stosować podwójne płyty poszycia przełożone izolacją przeciwwilgociową. Przy osiowym rozstawie belek stropowych 40 cm, na dolną płytę należy stosować płytę grubości 22 mm, na górną - 18 mm.
Płyty poszycia należy układać mijankowo, tak by żadne połączenia płyt, z dolnej i górnej warstwy, nie pokrywały się. Dla lepszej przyczepności kleju, górną warstwę płyty należy ponacinać ostrym narzędziem. Do klejenia płytek należy stosować kleje trwale elastyczne, a spoiny między płytkami wypełnić równie trwale elastycznym
materiałem.
Płytki ceramiczne kłaść zgodnie z wymogami producenta kleju ze szczególnym uwzględnieniem wymogów w zakresie stosowania kleju na materiały drewnopochodne."

lajkonikk
30-11-2005, 09:18
Dziekuje za odpowiedzi.Płytki ceramiczne sobie odpuszcze- z uwagi na koszty.Pozostaje jedyne rozwiązanie;
Płyta OSB 22 legary co50cm/jaki przekrój legara -tego nie wiem,moga byś metalowe?
lub OSB 18 mm i legary co 40cm
na to panele podlogowe,łączone bezklejowo.Podobno montaż dziecinnie łatwy??
ps z rysunku na stronie która podal Wojtek,nie wynika jednoznacznie że legary leżą na stropie betonowym.Moje legary będa leżećna stropie żelbetowym

darekola
30-11-2005, 09:27
Mam pytanie: a jakie deski byłyby właściwe /grubość/?
W podobnym przypadku.
Mam do wybory 32mm albo 26,4mm.

Czy te 26,4 wystarczą???

Oczywiście chodzi o cenę.

D.

Wojciech Nitka
30-11-2005, 09:30
ps z rysunku na stronie która podal Wojtek,nie wynika jednoznacznie że legary leżą na stropie betonowym.Moje legary będa leżećna stropie żelbetowym

To mniej ważne. Chodzi o osiowy rozstaw belek stropowych czy też legarów.

Nie mniej proponuję Ci zwiększyć grubość płyty - przy rozstawie 40 cm - grubość płyty - 22 mm, a przy rozstawie 50 cm - 25 mm.

lajkonikk
30-11-2005, 09:55
ale cena jest 50 % wieksza!!!
http://www.attic.pl/index.php?x=041&id=123

Geno
30-11-2005, 11:44
Dziekuje za odpowiedzi.Płytki ceramiczne sobie odpuszcze- z uwagi na koszty.Pozostaje jedyne rozwiązanie;
Płyta OSB 22 legary co50cm/jaki przekrój legara -tego nie wiem,moga byś metalowe?
lub OSB 18 mm i legary co 40cm
na to panele podlogowe,łączone bezklejowo.Podobno montaż dziecinnie łatwy??
ps z rysunku na stronie która podal Wojtek,nie wynika jednoznacznie że legary leżą na stropie betonowym.Moje legary będa leżećna stropie żelbetowym

Po co legar na stropie żelbetowym pod panele? Chyba,że coś ominąłem...

lajkonikk
30-11-2005, 13:24
Geno
to ja przepraszam:((
zapomnalem napisac, żeżelbet jest od dołu nioogrzewany(zabudowany balkon)
i legary sa potrzebne aby uzyskać min 5cm na ocieplenie

Geno
30-11-2005, 13:27
Geno
to ja przepraszam:((
zapomnalem napisac, żeżelbet jest od dołu nioogrzewany(zabudowany balkon)
i legary sa potrzebne aby uzyskać min 5cm na ocieplenie

To nie lepiej ocieplic od dołu?

lajkonikk
30-11-2005, 16:08
od dołu sie nie da!!!

jj
01-12-2005, 18:48
Lajkonikk - przepraszam, że podepnę się do twojego tematu ale mój jest pokrewny. W garażu mam zaprojektowany strop drewniany. Garaż ogrzewany na 5 stopni, nad garażem pomieszczenie nieogrzewane. Belki stropowe zgodnie z projektem zostały zamontowane w rozstawie 90 cm, przekrój belek 8x20cm. Chcę zostawić belki widoczne. Pytanie - z czego i jak wykonać pokrycie stropu?
Będę wdzięczna za odpowiedź,
Pozdrawiam :)
jj

lajkonikk
01-12-2005, 19:34
JJ
prosze bardzo!!
Twój opis jest dla mnie nieco chaotyczny

Chcę zostawić belki widoczne. Pytanie - z czego i jak wykonać pokrycie stropu?tego nie rozumiem:(((
ps
pożycze milion,tylko od kogo?:))))

jj
02-12-2005, 12:54
Lajkonikk,
:D :D :D
Belki są oheblowane i pokryte impregnatem bezbarwnym. Będą widoczne z dołu - od strony garażu. Pokrycie stropu - deski 3 mm???, ile warstw??? -musi leżeć na belkach. Na to trzeba dać ocieplenie i jakąś warstwę wierzchnią. No właśnie - jak to zrobić??? W projekcie nie mogę się tego doszukać. Jest tylko jakieś zestawienie obciążeń.
Może chociaż jakaś wskazówka do kogo się zaudać po radę?
Pozdrawiam :D
jj

Wojciech Nitka
02-12-2005, 13:54
Powinieneś to zrobić następująco, od dołu:
- belki,
- do belek od góry przybić deski 25 mm,
- na deski położyć folię paroizolacyjną,
- na folii rozłożyć izolację cieplną - 2 x 10 cm, warstwy układane prostopadle względem siebie,
- dla ograniczenia pylenia, możesz izolację przykryć folią, a pamiętaj, folią wysokoparoporzepuszczalną (w granicach 3000 g/m2/24g).

jj
02-12-2005, 17:16
Panie Wojciechu,
Dziękuję uprzejmie za informacje. A jeśli chcę móc swobodnie chodzić po górze - wykorzystywać jako składzić - to zastosować styropian i jakieś wykończenie??? Deski??? Płyta OSB???Czy to nie będzie za dużym obciążeniem?
Będę wdzięczna za odpowiedź
Pozdrawiam :)
jj

invx
19-12-2005, 20:09
jesli chcesz chodic po gorze, to izolacja miedzy belki, w razie potrzeby belki trzeba nadbic :wink:

Wojciech Nitka
20-12-2005, 16:06
jj,
proponuję poczytać ten wątek - http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=580903&highlight=#580903 jak i następny z mojego postu.

higgins
20-12-2005, 17:19
lajkonikk,
jeśli chcesz ułożyć na to panele to napewno daj grubsza płyte lub zmiejsz rozstaw belek. Z panelami sytuacja jest podobna do płytek - jeśli podłoże bedzie niestabilne to po pewnym czasie łączenia paneli będą widoczne[/b]

lajkonikk
20-12-2005, 19:04
super!!
dzięki za podpowiedż!!
może jeszcze tylko prośba o dane np
płyta 22mm legary co 40cm a może co 45cm?
na stronach Kronopolu podają ,że może być OSB 18 na legarach co 40cm!!widze coraz więcej trudności:((
chyba zainteresuję się wykładziną podłogową z PCV
Nie przemoknie ,nie puchnie,nie peka ,kladzie w "try miga"
Co Wy na to?