PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaż mieszkania, zwolnienie od podatku



Adam R
29-11-2005, 14:19
Dzień dobry,

Co prawda temat sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od dnia zakupu był już na forum poruszany, niemniej jednak nie znalazłem właściwej odpowiedzi na mój problem.

W 2001 roku kupiłem mieszkanie, a w 2004 kupiłem działkę i rozpocząłem budowę domu (zapożyczając się częściowo w tym celu u rodziny). Mieszkanie sprzedałem parę dni temu, a dom praktycznie mam już ukończony. I tutaj zaczyna się mój problem ..

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania pozwoliły mi na zwrot długów rodzinnych, ale pozostał mi do zapłacenia 10% podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od dnia zakupu. Wcześniej pracowicie zbierałem wszelkie rachunki w trakcie budowy wierząc, że bez problemu uzasadnię w US kolejny cel mieszkaniowy (budowa domu) - niestety prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie liczą się daty faktur, a te niestety mam sprzed sprzedaży mieszkania (czyli w tym momencie są za "stare"), a nowych rachunków (jeszcze parę rzeczy zostało mi do zrobienia w nowym domu) nie mam już szans nazbierać na pokrycie kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania.

Mój błąd polega na tym, że pożyczałem pieniądze od rodziny, a nie od banku - gdybym wcześniej wziął kredyt na budowę domu wspomnianego podatku mógłbym uniknąć.

Podejrzewam, że nie jestem jedyną osobą, którą spotkała podobna sytuacja, może ktoś ma pomysł jak z całej sytuacji wyjść z możliwie najmniejszymi stratami finansowymi. Mam jeszcze parę dni na decyzję, co dalej z US.

Pozdrawiam,
Adam