PDA

Zobacz pełną wersję : rezygnacja z grzejnikow na rzecz grzejnej sciany



m.dworek
29-11-2005, 14:34
rezygnacja z grzejnikow?
rozwaza to ktos?
biorac pod uwage bardzo niskie zapotrzebowanie an cieplo naszych domow wydaje sie to realne...
zamiast szpetnego kaloryfera pod oknem kawalek sciany(ale zeby nie bylo duzych strat- sciany wewnetrznej) rozgrzanej do powiedzmy 40 °C

interesuje kogos taki pomysl?

29-11-2005, 14:40
Witam,

To jest po prostu ogrzewanie œcienne.
Zastanawiałem się jak to wykonać w wersji ze zwykłymi rurkami PEX 16mm - wyszło mi, że nakleić na œcianę styropian 5cm i na nim umieœcić za pomocš spinek rurki a następnie postawić œciankę z cegieł pełnych - wypełniajšc szczelinę zaprawš cementowš - dzięki temu można akumulować ciepło jeżeli komuœ na tym zależy - np. grzeje pršdem w 2-giej taryfie (można wtedy dać matę zamiast rurek z wodš ale jest to mało elastyczne rozwišzanie tyle, że ma wyższš sprawnoœć- dla CO wodnego przyjmuje się 87%, dla elektrycznego 100% no ale nie można póŸniej zmigrować np. do węgla...)

m.dworek
29-11-2005, 14:45
no teorie to ja znam
bajer polega na tym ze mamy teraz tak znikome zapotrzebowanie na cieplo, ze na prawde nie trzeba duzych powierzchi, ani duzych temperatur

mnie interesuje czy ktos rozwaza to u siebie
czy sa zwolennicy pozbycia sie kaloryferow?

godul1
29-11-2005, 15:15
Rozważam takie ogrzewanie w połaczeniu z podłogówką. Nie robiłem jescze jednak projektu wiec wstępnie zakładam że taka scianka przyda mi sie w dużej łazience na parterze.

1950
29-11-2005, 19:07
leon ogrzewanie ścienne instaluje się na ścianach zewnętrznych,
ma ono, też to do siebie, że przeciwnie do podłogówki nie potrzebuje tak dobrej izolacji przegrody, jaką stosuje się przy podłogówce, dlatego można je stosować przy modernizacji starszych budynków w przeciwieństwie do podłogówki z którą mogą być kłopoty w starych budynkach, bo nie wydoli

selimm
29-11-2005, 19:16
Pomysl nie jest głupi
tylko ciekawi mnie jak człowiek reaguje na takie ciepło ??

Szaruś
29-11-2005, 19:33
Na Węgrzech ogrzewanie ścienne w nowym budownictwie jest dosyć rozpowszechnione (na ścianch zewnętrznych).

selimm
29-11-2005, 19:56
Szarus ....a Ty umisz po ege-szege-drege-czokolo-masa? :lol:

kiedys pisałes o cenie solarow ( 5 tys.) -pytanie czy to jakies firmowe były ?

Szaruś
29-11-2005, 20:41
Tu są te ceny:

http://www.kardoslabor.hu/ar/arlista.html

KL-HP to produkcji węgierskiej, a Apricus to tak jak tu stoi:

http://www.apricus-solar.com/

Czy to firmowe?

A ceny tych kolektorów Apricus w Polsce też są OK (choć trochę wyższe niż na Węgrzech):

http://www.kolektory.com/

selimm
29-11-2005, 20:50
Dzieki ....przeanalizuje to

1950
29-11-2005, 21:36
kocie, musisz szybko analizować bo budowa w pełni :lol:

selimm
29-11-2005, 21:40
Dziadek no własnie mysle
ale im wiecej mysle tym mniej wiem :lol:
chyba sie zdecyduje na kominek z DPG
a nad resztą sie zastanowie

koziołek
29-11-2005, 21:45
W dobrze docieplonym domu temperatura 40C to chyba gruba przesada.
IMHO będzie to kilka stopni więcej niż założona temperatura powietrza (dzięki dużej powierzchni grzewczej). Może ktoś to potrafiłby ładnie policzyć?
Pomysł wydaje się ciekawy - w najprostrzej postaci mogłyby to być po prostu druty grzewcze (takie jak od podłogówki) zatopione w zaprawie między cegłami (no chyba że się mylę i mogłoby to źle wpływać na trwałość ściany)

1950
29-11-2005, 22:00
kocie zero sterowalności, chyba, że wpakujesz masę kasy w automatykę,
dużo mówić, ale to nie jest rozwiazanie

m.dworek
30-11-2005, 12:47
macie racje
w sumei nie ma co przesadzac a komfort bedzie zdecydowanie lepszy jesli zamontuje ogrzewanie pod oknem

doszedlem do wniosku, ze zamowie plyty z jakiegos jasnego kamienia
ja wiem gdzies 0,5x 1,5 metra
zamontuje je w scianie tak, aby nei odstawaly od niej wcale tylko aby uzyskac gladka powierzchnie

argumentem za jest dla mnei przedewszystkim zbierajacy sie na kaloryferach kurz

Szaruś
30-11-2005, 12:59
Leon, ale co ty kombinujesz?

Walisz rurki na ścianę, tynkujsze (w tynk dajesz siatkę z włókna szklanego dla wzmocnienia - ale nia taką jak na styropian tylko o większych oczkach) i jest ok.

Nic ci nie wystaja, kurz nie ma się gdzie zbierać.

m.dworek
30-11-2005, 13:09
no tak
tylko zastanawiam sie czy sciana nie bedzie sie za szybko brudzila w tych miejscach....
nie chcialbym malowac co pol roku
a po za tym takie kamienne tablice moglyby efektownie wygladac ;)

1950
30-11-2005, 14:21
nic się nie brudzi,
a Kamienne tablice to chyba napisał Żuławski :lol: :lol: :lol:

Szaruś
30-11-2005, 15:25
No właśnie, nic się nie brudzi.