PDA

Zobacz pełną wersję : elewacja drewniana



magda.s
30-11-2005, 22:50
czy ktoś z forumowiczów mieszka może w domu w stylu "świdermajer"? interesuje mnie jak jest rozwiązane ocieplenie takiego domu. co jest pomiędzy ścianą właściwią a deską elewacyjną. słyszałam, ze jest on wypełniony trocinami (oczywiście pierwotnie).
a teraz pytanie wlaściwe, o dom współczesnie
budowany:
interesuje mnie czy pomiędzy ściane budynku,a deskę elewacyjną można dać
tylko ocieplenie (pianka poliuretanowa) czy konieczna jest jednak pustka
powietrzna?
czy gdy nie bedzie pustki to deski będa gniły czy brak pustki nie jest
problemem?
dziekuje za rady.

magda.s
01-12-2005, 11:40
bardzo zależy mi na uzyskaniu jakichś informacji na powyższy temat. naprawde nikt nic nie wie?
może chociaż jakieś zródła, gdzie można poczytać o elewacjach i sposobach ich montażu? (ja nic nie moge znaleźć)

rzyraf
01-12-2005, 12:03
Witam, generalnie między deską elewacyjną a ociepleniem zostają szczelinyi dorga wentylacji, dzięki łatom.
A wszystko zalezy na jaki dom?
W domach typu otwockiego deska elewacyjna stanowi zewnętrzną warstwę sciany, konieczną do jej "istnienia"
Kedy wykonujemy ściany, to najpierw idzie deska elewacyjna, potem wełna między kontrukcje i wykończenie wnętrza (albo g-k albo boazeria alboinne wynalazki) Wentylację zapewnia układ łat (naprzemienny jak w budownictwie fińskim).
jednak przy poprawnie wykonanej elewacji, woda nie będzie się dostawała do srodka, dzięki czemu ten kłopot nie jest zagrożeniem.

magda.s
03-12-2005, 00:32
to może uściślę pytanie. chodzi mi o dom z bloczków z elewacją drewnianą. normalnie izolację robi się z wełny mineralnej, a ponieważ ona chłonie wilgoć, to potrzebna jest pustka powietrzna. ale gdyby nie robic izolacji z wełny tylko ze styropianu lub z granulatu pianki poliuretanowej to może ta pustka nie jest potrzebna? czy ktoś już ocieplał podobną techniką? czy ktos ma doświadczenia w tym temacie? chętnie dowiem się wszystkiego na ten temat, bo waham się nad tą pustką powietrzną.

rzyraf
03-12-2005, 08:12
Można zrobić na styropianie,ale w ten sposób wykona się swietne miejsce do hodowli gryzoni. Przerobiłem to:)
Można zrobić szkielet i wypełnic go termexem.
Ja osobiscie byłbym jednak za wełną, jeżeli położysz pod deskę wiatroizolacjei łaty poziomo naprzemniennie(by przerwy tworzyły wielokrotne s) to możesz pustki nie robic - tak jest wykonane ocieplenie naszego domku na działce/warsztacie i po 10 latach i nie ma kłopotów. Wełna jest sucha, mimo, ze wykonana bez pustki.

tekt
03-12-2005, 10:53
to może uściślę pytanie. chodzi mi o dom z bloczków z elewacją drewnianą. normalnie izolację robi się z wełny mineralnej, a ponieważ ona chłonie wilgoć, to potrzebna jest pustka powietrzna. ale gdyby nie robic izolacji z wełny tylko ze styropianu lub z granulatu pianki poliuretanowej to może ta pustka nie jest potrzebna? czy ktoś już ocieplał podobną techniką? czy ktos ma doświadczenia w tym temacie? chętnie dowiem się wszystkiego na ten temat, bo waham się nad tą pustką powietrzną.

pani magdo.s
proszę pozostawić pustkę ... tzn szczelinę wentylacyjną .. to proste technicznie w innym wypadku drewno może ulec szczególnie na elewacjach
mniej eksponowanych słonecznie zagrzybieniu