PDA

Zobacz pełną wersję : Ludziska b?agam ....



13-01-2003, 13:36
Piec to jest taki wielki kaflowy, a to małe ustrojstwo z którego bierze się ciepełko dla waszych grzejników to jest KOCIOŁ

13-01-2003, 13:37
tzn. kocioł posiada palnik a piec nie, nieprawdaż?

Roose
13-01-2003, 13:58
grzejniki to nie kaloryfery
wpust sciekowy to nie kratka
osadnik deszczowy to nie rewizja
miska ustępowa nie sedes
w kanalizacji odgałęzienie nie trójnik
armatura kulowa to kurki nie zawory
dwuzłaczka wkrętna to nie cholender
co tu jesce po polskiemu .......

Frankai
13-01-2003, 14:04
Piec przekazuje ciepło wprost (przykładem jest "koza" ogrzewająca powietrze), a kocioł poprzez inne medium (najczęściej wodę)

Luna_tyk
13-01-2003, 14:39
To na Forum można wchodzić wyłącznie z zaświadczeniem prawomyślności od odnośnej Izby Zawodowej ? A co się stanie, jak na pręty zbrojeniowe powiem "druty"?

Maluszek
13-01-2003, 14:45
Ale będzie afera :razz:

ArtMedia
13-01-2003, 16:31
Witam.

Każdy ma prawo pisać tak jak chce. Jesli się komuś nie podoba, jego problem, niech nie czyta.
Co innego fachowe nazewnictwo, a co innego formy "potoczne".
Nie przejmujcie się, dla chcącego nic trudnego, zrozumie.
To nie są komercyjne porady budowlane.

Sebastian

Frankai
13-01-2003, 20:38
Afery nie będzie, bo nic tu wielkiego się nie stało. Gość chce by używać poprawnej nazwy i faktycznie czasem unika się dzięki temu nieporozumień. Niektórzy mogą nawet nie odpowiedzieć, bo nie zrozumieją o co chodzi jeżeli się użyje wyrażeń gwarowych. Nikt generalnie nie czepia się słownictwa ani nawet błędów, bo nie o to chodzi. Kultura "poprawnych" z kolei wymaga delikatnego sposobu naprowadzenia w stylu:
Pytanie: Jakie druty do wykończenia ścian? Chodzi i o te grube i cienkie.
Odpowiedź: Najczęściej zbrojenie wieńca wykonuje się prętami fi12 z użebrowaniem + strzemiona z prętów gładkich fi6.
Zauważcie, że wiedza każdego z nas wzrosła dzięki Forum. Ja sam kiedyś używałem słowa piec w odniesieniu do tego co się nazywa kocioł. Taka edukacja pomaga w późniejszych kontaktach z fachowcami.
Afery tym bardziej nie ma i nie będzie, bo jak do tej pory na Forum jest dużo wyrozumienia i kultury.

Roose
14-01-2003, 06:33
aaaaa jest jeszcze jeden fajny zwrot - wykuć "dziurę" :wink:

ketiso
16-01-2003, 09:30
pamiętam jak profesorek mawiał na wykładach o grzejnikach ,że "żeberka" to można kupić w sklepie ale to też nie w każdym ,bo tylko w Mięsnym.
HEJ!

beatrix
16-01-2003, 10:36
Język na wielu poziomach leksykalnych funcjonuje
dualistycznie, natomiast związki frazeologiczne
są zrozumiałe w różnych kontekstach. Już nie wspomnę
o konotacjach..... :smile: :smile:

16-01-2003, 10:57
Bardzo się cieszę że wywołałem taki odzew.

Roose
16-01-2003, 10:59
jeszcze "węże" w ogrzewaniu podłogowym :wink: :wink: :wink:
- dobrze, że na forum pośmiać się można......

inwestor
16-01-2003, 11:06
Roose
W nawiązaniu do dziury o której pisałeś słyszałem kiedyś na budowie, że "dziura to jest w d.... a to tutaj to jest otwór" :cool:
Pozdrawiam

Tad
16-01-2003, 11:33
Spotkałem się kiedyś z tematem erozji siedlisk zaworów. Erozja to potocznie "wylizywanie", a siedlisko to "siedzenie". W tekście znalazł się więc zapis: ..."wylizywanie siedzeń" .., co rozbawiało tych, którzy nie znali języka "fachowego" remontowców armatury.
Pozdr Tad

Dyletant
27-02-2003, 16:12
To nieprawda, że są tylko dwa języki: oficjalno-muratorowy i potoczno-dyletancki (o to mój właśnie). Jest jeszcze język trzeci z niezliczoną liczbą odmian ? to język majstrów. Moje skromne doświadczenia (stan surowy otwarty) pozwalają mi stwierdzić, że na pewno lingua majstrelis jest odrębnym językiem a nie dialektem oficjalno-muratorowego (majster wyedukowany) czy potoczno-dyletanckiego (majster polski zwykły).

jprzedworski
27-02-2003, 18:22
Z encyklopedii internetowej Wiem.onet.pl:
Piec - 1. urządzenie do ogrzewania pomieszczeń, składające się z obudowy z systemem kanałów łączących palenisko z kominem.
No to ten gazowy: obudowę ma, system kanałów też :wink:)))

jan100
27-02-2003, 20:29
bardzo intrygującą nazwą jest gulik.
Pierwszy raz dość długo go szukałem

Bartt
27-02-2003, 20:48
:grin:
piec - forma bezokolicznikowa czasownika ozanczającego czynność polegającą na wypiekaniu chleba, bądź ciasta
kocioł - rzeczownik oznaczający zasadzkę, obławę
:grin:

ludziska dajcie spokój frazeologii - tak podobno upadła wieża Babel

Osówka
27-02-2003, 21:45
Czy gulik to taki mały gul? No to gul,gul, gul....Gloryja!

skunks
28-02-2003, 05:28
On 2003-01-13 21:38, Frankai wrote:
Kultura "poprawnych" z kolei wymaga delikatnego sposobu naprowadzenia w stylu:
Pytanie: Jakie druty do wykończenia ścian? Chodzi i o te grube i cienkie.
Odpowiedź: Najczęściej zbrojenie wieńca wykonuje się prętami fi12 z użebrowaniem + strzemiona z prętów gładkich fi6.
Forum jest dużo wyrozumienia i kultury.


Frankai, zbrojarze stal w odcinkach prostych określaja jako pręty, a z kręgów - ta o mniejszych średnicach - to walcówka
Określenie "kontakt" na gniazdko podtynkowe czy natynkowe dla mnie brzmi dziwnie
wolę już łacznik wzamian :smile:
Zgadzam się z Tobą, że odpowiedź moze być w nadętym stylu lub skoromna.
W forum jest dużo kultury, a Ci którzy myśleli, że maja dużą wiedzę dostali czasem "po łapkach". Wszyscy sie uczymy i to jest fajne :smile:

pozdro

miska
28-02-2003, 15:18
Matko! Jak ja sie usmialam. Dzieki za poprawienie humoru, bardzo
mi tego trzeba bylo,naprawde... Lektura niektorych wypowiedzi to poprostu miod na moja dusze HEJ!

11-04-2003, 09:03
podobał mi się ten temat więc hooop na górę

Olinka
11-04-2003, 11:37
To w moim przyszłym gniazdku nie będzie gniazdek tylko łączniki i włączniki??? (światła, prądu, czy może strumienia elektronów :smile:
Fajne, poszpanuję trochę wśród moich fachowców (czyli ekspertów i specjalistów).
A co z kominkiem? Czy to, co stoi w salonie to kominek czy co?

ryniu
11-04-2003, 11:45
On 2003-04-11 12:37, Olinka wrote:
A co z kominkiem? Czy to, co stoi w salonie to kominek czy co?

Oczywiście nie! Kominek to jest komin, którego wysokość nie przekracza 2 m. :grin:

Olinka
11-04-2003, 11:48
to co będzie stało w salonie?
(pewnie niewiele, bo kasy braknie) ale w założeniach, jak się nazywa to palenisko w pomieszczeniu?

ryniu
11-04-2003, 11:53
ognisko drzewne wewnętrzne, obudowane. :smile:

11-04-2003, 11:55
Ognisko domowe.
Iskierka