PDA

Zobacz pełną wersję : Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?



Redakcja
29-05-2001, 16:15
Jakiego Wy dokonaliście lub zamierzacie dokonać wyboru? Dlaczego?

01-06-2001, 14:28
nie mam pojecia

01-06-2001, 16:40
W sypialni zrobiłem lukarnę z oknem 1,8m x 1,2m, zaś w pokojach dzieci okna połaciowe. Lukarna jest na pewno drozsza, ale w pokojach z oknami połaciowymi jest bardziej przytulnie.
wt

Szczepan
06-06-2001, 16:52
Mieszkalem przez kilka lat w mieszkaniu gdzie w kazdym pokoju po jednej stronie domu byly okna polaciowe a po drugiej stronie lukarny.
Okna takie jak kazde inne w moim domu byly zawsze lekko uchylone
czy to w dzień czy w nocy, po prostu lubie swieże powietrze.
Od czasu do czasu chodzi sie do pracy , dzieci do szkoły, dom zostaje pusty przy swietnej pogodzie. Po powrocie do domu okazywalo sie zawsze że w miedzyczasie lało co nieco i wszystkie pomieszczenia byly zalane. Nie pomagalo pilnowanie sie itd.

Nigdy z wlasnej woli nie zaprojektuje okna polaciowego
jesli mam mozliwosc budowac od nowa. Wyjatkiem moze byc koniecznosc doswietlenia poddasza przy juz istniejacym dachu a i to najlepiej jesli nie jest otwierane.

Dader
28-08-2001, 23:34
Okna połaciowe faktycznie pomagają uzyskać przyjemniejszą atmoasferę w pomieszczeniu jednakże trudno przez nie wyglądać bez otwierania.

aziel
30-08-2001, 10:33
W moim domu są na szczęście tylko 2 okna połaciowe, których wybór podyktowany był względami architektonicznymi.
Oto zauważone przeze mnie zalety:
- tańsze w zakupie i prostsze w montażu
- dają bardzo dużo światła
i wady:
- oglądać przez nie można tylko niebo
- bardziej się brudzą i trudno się je czyści
- latem mocno nagrzewają pomieszczenie mimo k=1,3
- absolutnie nie można zapominać ich zamknąć przy wychodzeniu z domu (patrz wypowiedź wyżej)
A.Z.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: aziel dnia 2001-08-30 11:34 ]</font>

beata
29-10-2001, 12:32
uważam, iż okna połaciowe na pewno są dużo tańsze od lukarn, ale nie zdecydowałabym się tylko na okna połaciowe.Ja u siebie mam okna połaciowe, ale tylko dlatego iż dają więcej światła niż lukarny, oprócz tego w pokoju mam okno zwykłe.Tak więc okno połaciowe służy mi do rozjaśnienia pokoju.

30-10-2001, 08:43
Wybrałem lukarny, choć okna połaciowe bardzo mi się podobają.
Faktycznie, przy oknach dachowych łatwo o zalanie pomieszczenia -
trudno pamiętać o uchylonym oknie. No i pomieszczenia z lukarną sa "bardziej ustawne".

31-10-2001, 09:11
Tak na prawdę problem należałoby sprowadzć do zagadnienia czy wybierać projekt z lukarnami czy z oknami połaciowymi, bo zmiana jednago na drugie w fazie realizacji jest dla mnie nie do przyjęcia (chociażby ze względów architektonicznych).
Ja wybrałem projekt z oknami połaciowymi (bez żadnej lukarny)plus okna (+ jedne drzwi balkonowe) w ścianach szczytowych. Dach jest dwuspadowy.
Rozwiązanie uważam za dobre, bo proste, a daje zarówno doświetlenie pomieszczeń przez okna połaciowe, jak i możliwość normalnego oglądania świata przez okna w ścianach szczytowych (uważam, że brak tej możliwości daje duży dyskomfort). Ostatecznien każde z trzech pomieszczeń na poddaszu ma jedno okno zwykłe i jedno połaciowe.
Jedynie łazienka na poddaszu ma tylko okno połaciowe i dobrze, bo możliwośc podgladania zostawiam jedynie motolotniarzom.
Pozdrawiam.

zugajm
20-11-2001, 12:29
Ze względu na koszt wybrałem okna połaciowe. W moim domu będą dwa. Jedno do łazienki drugie oświetlające schody na poddasze.

wiarus
13-01-2002, 21:31
Kiedy zaczynali mi kłaść dach , miałem mało przekonania do okien połaciowych , jednak kiedy mi wstawili takie 2 okna byłem w szoku ile one światła dają (mam też jedną lukarne)narazie jestem zadowolony zobaczymy jak będzie z użytkowaniem
pozdrawiam

Frankai
19-01-2002, 22:38
U mnie jest to połączone - okna połaciowe + drzwi balkonowe. Mam jedną lukarnę z dużym przeszkleniem (ciągnie się od poziomu "0") i boję się wykończenia tego, tzn że zostanie popełniony błąd w ociepleniu lub montażu tego okna.
Dałem tak jak w projekcie 78x118 - błąd! Dawajcie 78x140 tamte są zbyt krótkie. Światła może i dość, ale wygląda jak otwór strzelniczy a nie jak okno.

pitbull
08-02-2002, 08:23
Sprawa sie sprowadza do: kosztow, estetyki (rzecz wzgledna), funkcjonalnosci. Podtawowe sparawa to koszt i wykonawstwo z tym zwiazane. Lukarny so 10krotnie drozsze niz okna polaciowe i wieksze prawdopodobienstwo popelnieniea bledow przy budowie. natomiast daje normalna wysokosc przy skosie dachu czego okna polaciowe nie sa w stanie zapewnic (cgyba ze beda bardzo wysoko). Ale to juz kazdy indywidualnie musi zdecydowac na co go stac i jakie sa priorytety

08-02-2002, 17:29
Lukarny są praktyczniejsze a bryła domu wygląda ciekawiej (nie znalazłem ciekawego projektu z oknami połaciowymi). Jedyny problem to oczywiście koszt.

Antolka
08-04-2002, 17:20
W moich pokojach będą i takie i takie okna. Nie wyobrażam sobie mieszkania w pokoju, w którym są same okna połaciowe.

gacki
28-08-2002, 20:34
To czy dach z lukarnami jest ładniejszy to kwestia gustu. Osobiście mi się nie podobają, chyba że są w 19 wiecznym dworze drewnianym krytym gontem. Ale do rzeczy. Im bardziej skomplikowany dach tym większe ryzyko błędu i potem problemy. Nie ma problemu z deszczem i oknami połaciowymi. Wystarczy zamontować elektryczne zamykanie okien z czujką wody. Cały system wraz z oknem jest i tak tańszy od lukarny. Jedynym plusem lukarny jest większa powierzchnia użytkowa pomieszczenia.

Tommco
29-08-2002, 13:34
A ja mam okna połaciowe i to mi sie podoba. Powiem Wam cos wiecej: jak juz sie urzadze, to leżąc w łóżku i wannie będę mógł swobodnie podziwiać gwieździste niebo.

Luśka
29-08-2002, 15:12
A ja będę miała lukarny, żeby zwiększyć metraż pokoi na poddaszu i z konieczności okna połaciowe, żeby je doświetlić. No i jakby nie patrzeć grozi mi za to 10x wzrost kosztów (ciekawe zresztą dlaczego)i 8-krotne zalewanie (bo tyle ich będzie łącznie z łazienką). Sama radość! :sad:

29-08-2002, 16:37
Podobają mi się lukarny. Są ozdobą monotonnego dachu i nadają uroku całemu zabudowaniu.
Ze względu na wyższy koszt takiego rozwiązania wybraliśmy jednak okna połaciowe, tym bardziej, że są one tylko do oświetlenia klatki schodowej oraz WC.
Nasz domek jest w miarę prostą bryłą więc takie okna pasują do całości.

Marek13
30-08-2002, 08:00
Mam 6 okien połaciowych. Z zalewaniem można sobie poradzić kupując okna, które maja możliwość rozszczelnienia. Moje okna mają możliwość rozszczelnienia w dwóch pozycjach, wtedy woda nie dostaje się do wnętrza. Okna połaciowe na pewno dostarczają dużo światła, i jest to przyjemne zimą, natomiast latem okna te zamieniają się w olbrzymie grzejniki. Nie wystarczą rolety, czy też żaluzje wewnętrzne, konieczne są rolety zewnętrzne, które niestety kosztują ok. 30% wartości samego okna. Do zalet jednak należy na pewno dużo prostsza konstrukcja dachu, a wiadomo im prościej tym mniej błędów można popełnić.

kgadzina
30-08-2002, 12:32
U mnie tak: od południa lukarna (sliczny pokój na poddaszu, ustawny, jasny, wygodny) - zaletą jest to że można popatrzyć na taras leżący poniżej, od północy połaciówka nad schodami żeby była wysoko (nie widać brudu), dawała trochę światła i nie kusiła do otwierania. To jest to!!

januszek
03-09-2002, 09:22
ja już dokonałem wyboru okna połaciowe, i teraz kiedy pada deszcz to niestety bardzo go słyszę, jak tłucze się o kołnież blaszany a ja mam pokrycie gontem bitumicznym które jest ciche i cały efekt tego pokrycia nie wypalił

Luśka
03-09-2002, 19:51
Efekt pokrycia wypalił, raczej okien połaciowych niezazbytnio.... A czy ktoś może wymyślił już jakiś sposób na wyciszenie deszczu na oknach dachowych? Oczywiście oprócz waty w uszy lub wyjazdu tam, gdzie nie pada :smile:
PS. Jaką masz dachówkę bitumiczną?

agnes
04-09-2002, 07:07
Ja mam jedną lukarnę /widok na wejście główne do domu,więc z góry mozna zobaczyć kto ewntualnie zamierza wejść na posesję/ i trzy okna połaciowe na poddaszu,okna połaciowe dałam na dach ze względu na to,iż zamierzam aby w przyszłości poddasze stało się użytkowe a lubię dużo swiatła,co zapewniają okna połaciowe.Chyba najlepsze jest rozwiązanie z dwoma rodzajami okien,ponieważ fajnie to wygląda ,wietrzyć można lukarnami ,bez obawy o nagły deszcz a światło dają okna połaciowe .

januszek
04-09-2002, 07:27
producent dachówki to Zduńska wola

04-09-2002, 10:57
Wyszedłem z założenia że pomieszczenia które potrzebują więcej światła (od północy) oświetlę oknami połaciowymi, pomieszczenia od strony południowej i zachodniej gdzie światła jest dosyć ozdobię lukarnami. Efekt: mam dom z dwoma oknami połaciowymi i trzema lukarnami.

07-04-2003, 13:28
Eksploatuję okna połaciowe Velux od 8 lat. Są to bani. Zalewane zaczynają się psuć tj. farba złazi i muszę je pilnie malować. W zimie skrapla się na nich woda i spływa do dolnej ramy powodując duże zacieki. Dobrze się zastanówcie nad zamontowaniem okien połaciowych. Brudzą się niesamowicie (miszkam w dużym mieście). W zimie śnieg je przysypuje i jest o połowę mniej światła. Nie można ich wtedy uchylić, bo śnieg wali do mieszkania. Kolejna wada już opisana wyżej to nagrzewanie w lecie. Od strony zachodniej w pokoju przy upałach nie da się mieszkać. Trochę sprawę łogodzą rolety. Rolety zewnętrzne czy markizy odpadają w przedbiegach. Jak widzę brudne szyby to już sobie wyobrażam jakie brudne będą markizy. Ochyda.
Jeżeli nic nie widzicie przez wasz okna połaciowe to znaczy że źle zostały wstawione. Powinny być na poziomie wzroku.
Pozdrawiam.
I jeszcze jedno. Nie mam pojęcie dlaczego okna połaciowe są tak koszmarnie drogie. Dla miłoścników plastików. Ja nie znam producenta połaciówek z PCV.

07-04-2003, 13:50
Mieszkalam przez kilka lat w mieszkaniu, w którym w sypialni bylo okno polaciowe. Nigdy więcej nie chcę takiego okna w sypialni !!! Każdy deszczyk w nocy robił nam pobudkę.
pozdrawiam

07-04-2003, 21:11
Velux, Fakro, Roto napewno jedna z nich robi okna połaciowe PCV.

Joasia
08-04-2003, 02:27
Połaciowym: NIE! Podobno można je dobrze zamontować... Ale wśród moich znajomych nie znam nikogo, komu by się to udało. Efekt: zamakanie i zacieki; hałas przy deszczu; koszmarny upał latem.
Lukarny - też nie są idealne: kosztowne, łatwo o błędy przy wykonaniu, w koszach siedzi długo śnieg. No i w pokojach jest ciemno w narożnikach.
Wybraliśmy mniejsze zło: dach mansardowy (przy spadku dachu 60 stopni prawie znika problem ciemnych narożników + nie mamy skosów w pokojach na poddaszu - co dla nas było b. ważne), ściany szcytowe proste - a w nich okna zwykłe i balkonowe; lukarna jedna od południa (ładny miły pokój), i jedna od północy (łazienka).

magmi
08-04-2003, 08:42
Hmm.. Może jestem nienormalna, ale mnie ten odgłos deszczu na oknach połaciowych sprawia prawdziwą przyjemność - kojarzy mi się z wakacjami pod namiotem :smile:.
Okna połaciowe MOŻNA zamontować dobrze - mam przykłady w najbliższej rodzinie. Dają znacznie więcej światła od lukarny (w dwóch sąsiednich pokojach z oknami od tej samej strony w jednym jest lukarna a w drugim okno połaciowe i różnica w oświetleniu jest OGROMNA).
U siebie zrobimy okna w ścianie szczytowej (do wyglądania) i połaciowe (do doświetlania).

23-04-2003, 11:25
Mam 7 lat okna połaciowe Velux jako doświetlenie i jestem z nich bardzo niezadowolona. Nie wiem jaka jest przyczyna, ale na szybach skrapla się woda, która ścieka po ramiakach. W ramy wszedł już grzyb. CDhcę je wymienić na lukarny, chyba że nowa konstrukcja okien połaciowych jest lepsza. Hania

Tommco
26-04-2003, 16:39
Wydaje mi się, że Twój problem nie jest spowodowany wadliwymi, czy starodawnymi oknami, tylko niedostateczną wentylacją pomieszczeń. Pozdrawiam

Grzegorz63
26-04-2003, 22:36
Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?
Powiem szczerze, że przy wyborze projektu domu nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Uwagę na tą kwestię zwrócił mi dopiero mój architekt kiedy zaczął wychwalać projekt który wybrałem, właśnie ze względu na to że ma tylko lukarny (kukawki- jak on to mówił) i ani jednego okna połaciowego.

Karolek
09-05-2003, 07:03
ja zamieniłem lukazny na okna połaciowe w projekcie gl55 - studio Atrium- i jestem zadowolony, ale lukarny mają swój urok

Krystian
09-05-2003, 07:33
A ja mam dwa okna połaciowe, pierwsze doświetla klatkę schodową a drugie jast nad wanną w łazience...:grin:, bo lubię pobujać w obłokach i patrzeć w gwiazdy...
(I nie trzeba ich otwierać aby to wszystko zobaczyć :grin:)
PA!

Sonja
09-05-2003, 07:48
A ja od początku byłam zdecydowana na lukarny, bo mają dla mnie to coś w sobie. Okna połaciowe nazywam "oknami do nieba" bo widać przez nie tylko niebo, a ja jestem takim przyziemnym człowiekiem i bardzo lubię patrzeć na szumiące drzewa i na ziemię. Mam dwie lukarny i w przyszłości okno połaciowe mam zamiar zamontować w młej cześci domu, która przewidziana jest na suszarnię pościeli itp.
Pamiętam, że jak wybierałam projekt to bardzo modne były okna połaciowe i wiele osób dziwiło się, że ja takowych nie chcę. Moda się zmienia, może za kilka lat modne będą domy z samych okien?

Żaba
11-05-2003, 07:50
Natomiast ja już na etapie wyboru projektu wykluczałam domy z lukarnami. Owszem podobają mi się u niektórych, natomiast u siebie zdecydowanie wolę okna połaciowe.

Doki
11-05-2003, 09:31
Czytam ze zdziwieniem o deszczu wpadajacym przez otwarte okna polaciowe. Mam takie trzy (lukarny nawet nie bralem pod uwage: koszt, no i nie pasuje do ogolnej koncepcji), sa zablokowane w polozeniu lekko uchylonym od poczatku marca i nie wpadla do srodka nawet kropla. Poza tym te okna (Velux) maja kratke wentylacyjna pod klamka, wiec mozna zapewnic wentylacje bez ich otwierania, jesli juz ktos bardzo sie obawia zalania.

Zbigniew Rudnicki
11-05-2003, 11:04
Okna połaciwe mają jeszcze jedną wadę.
Powinny być montowane jednocześnie z dachem.
Tak zrobili sąsiedzi w listopadzie ub. roku.
W zimie domy pozostawały prawie niestrzeżone.
W noc sylwestrową wszystkie okna, nawet te w których zdjęto wcześniej skrzydła (części szklone), zostały ukradzione.
Zostały tylko pogięte kołnieże.
ZbiR

28-05-2003, 10:08
Wybralam dom z trzema lukarnami, bo uwielbiam wszystko wietrzyc przesiadywac na balkonie wygladac przez okno, bez problemu je otwierzac,ale prosze panstwa, te okna tez trzeba myc, konserowac jesli sa drewniane, sprzatnoc zalegajacy snieg na balkonie.

Niestey dom ma 4 strony i dwie sa z regoly niekorzystne, polnocny wschodni pokoj i zachodni byly ciemne tak ze kojarzyly sie z nora piwniczna. Szybciutko dolozylam do kazdego okno polaciowe. Sprawa zalewania okna zalerzy w duzej mierze czy nie spaprali obsadzenia jego dekarze. jezeli byla dobra ekipa nie powinno sie nic lac. Czytam jednak z przera˝eniem, ze mozna zapomniec zamknac to okno i moze padac deszcz do srodka, a ja jestem zapominalska, wiec nie bede ich chyba otierac i wietrzenie bedzie sie odbywac balkonami. Czas pokaze. Swoja drogo naprawde przeraza mnie mysl mycia tych wszystkich okien w sumie ok 10 sztuk i to duze ponadstandardowe.

Chyba zaszalalam! Trzeba teraz chyba zatrudnic kogos, bo nie bede spedzac calego sezonu na myciu okien sprzataniu domu, pielegnacja ogrodu (2000 m2 dzialki nie byle co). gorzej jak nie bedzie za co. Nadmieniam ze dom nie jest wielki, bo 176 metrow, ale okien ma jak psow!

wist
07-07-2003, 21:02
zdecydowanie lukarna- nie jestem astronomem zeby gwiazdy ogladac- choc rozumiem tych, co lubia oknopolaciowy nastroj

tom soyer
08-07-2003, 08:48
ja mam dach kopertowy i bede mial cztery lukarny

- lukarny pozwalaja mi uzyskac wieksza powierzchnie uzytkowa
- mozna dostosowac ksztalt i wielkosc okien lukarny (ktore sa tansze od okien polaciowych) do wlasnych potrzeb i estetyki
- daja piekny widok na ogrod
- lukarny wiecej kosztuja ale wg mnie to wlasnie lukarny dodaja wiecej uroku i przytulnosci


- okna polaciowe to nie tylko wiecej swiatla ale takze wieksze nagrzewanie sie pomieszczen dlatego ich wielkosc powinna byc efektem pewnego kompromisu
- okna polaciowe sa najczesciej drewniane i miejsce ich montazu powoduje ich szybsze niszczenie (dla zwolennikow "bezobslugowosci" i plastiku - odradzam)
- szybko sie brudza, szczegolnie jesli w okolicy sa drzewa
- latwiej zaparowuja zima
- widzimy niebo, nie widzimy ziemi ;) ale dzieki temu mamy doswietlone poddasze bez widoku na balagan u sasiada jesli z jego strony jest wlasnie okno
- prawie kazdy z nas musi miec przynajmniej jedno takie okno ... i to nie dla siebie ale dla kominiarza :)

Ciechanka
09-07-2003, 09:30
My zdecydowaliśmy się na dom z dużą ilością okien nie licząc ich kosztów. Na poddaszu mamy dwie lukarny i 6 okien połaciowych oraz dwa okna balkonowe. Kompromis w tym względzie jest bardzo wskazany. Na poddaszu są cztery pokoje w których: w jednym - największym jest normalna wyskość i tylko duży balkon; w pierwszym dziecinnym jest mniejszy balkon i jedno okno połaciowe; w łazience lukarna i połaciowe (nad wanną - to moje marzenie); w drugim dziecinnym okno w lukarnie i połaciowe, natomiast czwarty pokoik ma trzy połaciowe. Okna w dachu doświetlają rewelacyjnie natomiast lukarna daje trochę normalnej wysokości na poddaszu.
Widziałm raz dom z użytkowym poddaszem tylko z lukarnami bez połaciowych okien i dla mnie na tym poddaszu było po prostu za ciemno. W zwiazku z tym zdecydowaliśmy się na tak niedużej przestrzeni na tyle okien połaciowych a tylko na dwie niewielkie lukarny.

agus
09-07-2003, 13:18
Co ładniejsze - okna połaciowe czy lukarna- to kwestia gustu. Mnie podobają się domy o prostej bryle i od samego początku wykluczylismy lukarny. Mamy jeden pokój z samymi oknami połaciowymi i to jest najładniejszy pokój, "z klimatem", mimo że ma kształt wydłużonego prostokąta i jest najmniejszy z pokoi na poddaszu. Jeśli chodzi o zalewanie mieszkania i stukanie kropel deszczu to wypowiem się za kilka miesięcy jak już na stałe będziemy u siebie. Ale gdy mieszka się u rodziców (jednych czy drugich) nawet takie rzeczy wydają się samą przyjemnością, gdy dotyczą własnego M-ileś. :wink:

Artur_Cholys
12-07-2003, 17:46
Mój projekt przewiduje 6 szt. okien połaciowych.
Kto doradzi jakiego producenta wybrać: VELUX czy FAKRO (ROTO chyba za drogie

A tak wogóle to efekt zrasznych i zwilgotniałych okien polaciowych jest wynikiem złej wentylacji a przede wszystkim braku grzejnika pod oknem. Czytając dokumentację producentów każdy znich sugerował montaż grzejników pod oknami w celu wymuszenia obiegu powietrza

Pozdrawiam

Szadam
13-07-2003, 08:58
Mam 6 okien połaciowych :-? . Właśnie je zabudowałem płytami KG. Moje pierwsze doświadczenia są następujące: brudzą się - mamy kilka duzych drzew: dęby, brzozy no i się... gnoi.
Zimą to tak te okna zasypało, że dopiero jak śniegi stopniały zorientowałem się ,że jedno jest ROZBITE ( dom stał pusty w stanie surowym zamkniętym). Sąsiad dobrze bawił się w Sylwestra bo tylko z jego włości można było wykonać taki celny rzut :evil: Ale jak to udowodnić ? :x
Zamówiłem szybkę ( 285zł ) sam wymieniłem, ale źle i muszę jakoś to poprawić :oops:
Mimo tych problemów na lukarny bym się nie zdecydował. Pokoje mam stosunkowo duże, a lukarny wg. mnie mają szczególne znaczenie gdy skosy dachu eliminują w znacznym stopniu część mieszkalną poddasza. A LUKARNY TO KASSSA. Znacznie większa niż przy oknach.

16-07-2003, 10:00
A my właśnie wczoraj zrezygnowaliśmy z dwóch okien połaciowych(veluxy),które na szczęście przyjęli w hurtowni.
Powód?Po ułożeniu dachówki (miedziana angoba ruppa)zakochaliśmy sie w dachu i uznaliśmy,że te 2 veluxy od strony frontowej, w towarzystwie uroczej lukarny (na klatce schodowej) będą psuły efekt.Tym bardziej,że sąsiedzi,którzy wybrali ten sam projekt domu, zrobili sobie te 2 okna i mieliśmy próbę tego,jak będzie wyglądał nasz dom.
Od początku miałam zastrzeżenia do połaciowych.Uważam,że producenci mogliby się bardziej wyslilić i produktować te kołnierze w kolorach dachu.
Jak dla mnie wygląda to jak kawalek przedartego kalosza. :roll:
Okna miały być w pokojach północnych,które mają okna szczytowe.Mam nadzieję,że światła z nich wystarczy.
Ale mam poczucie,że uratowałam dach.
Jeśli się okaże,że jednak światła mało,zamontujemy te veluxy.
Pewno już wtedy nie będę tak ochronnie podchodzić do dachu.;)
I ta błyszcząca guma nie będzie robić wrażenia.
Oczywiście widuję domy,gdzie te okna wcale nie psują ich urody,czasem wręcz przeciwnie.
W moim chyba nie pasują.

H_ania
16-07-2003, 10:18
Chyba jestem rekordzistką, mam aż 6 okien połąciowych na przestrzeni poddasza, jednopomieszczeniowego, otwartego na salon. Jeszcze nie zobaczyłam efektu, bo okna stoją w kącie, a fachowców dopiero szukam!! Ale myślę, że na dachu z gontów bitumicznych w kolorku zielonym nie będą wyglądać źle. Dom jest rozłożysty, a podwyższony optycznie poprzez lukarny sprawiałby wrażenie ogromnego! Zgadzam się, że dachu z ładnej dachówki szkoda szpecić czymkolwiek, ale niestety nie jestem właścicielką tak pięknego pokrycia, po prostu mnie na nie nie stać. A oka połaciowy był to świadomy wybór, podyktowany zarówno ekoomią, jak i estetyką. W sumie - zobaczymy! :lol:

Honorata
29-08-2003, 14:31
Ja mam dach dwuspadowy, w którym z korytarza była zaprojektowana lukarna z balkonem. Pod wpływem Muratora i Ładnego domu, zamiast niej będziemy miec ładne połaciowe okno balkonowe i jeszcze po jednym małym połaciowym w sypialni i łazience (oczywiście nad łózkiem i wanną).
Lukarny bardzo podobają mi się architektonicznie, ale na tym koniec plusów!

alice
16-10-2003, 15:45
Dlugi, jak widac ciagnacy sie od 2 lat watek i brak jednoznacznych wnioskow. :roll: Wiec i ja dodaje swoje 3 grosze.
U nas w projekcie beda 2 lukarny i kilka okien polaciowych (jesli pamiec mnie nie myli to chyba 5). Te dwie to w pokojach uzytkowych. Reszta jako doswietlenia wspomnianych pokoi, lazienki, garderoby i stryszku/suszarni/pokoju rekreacyjnego?
W miejscu gdzie teraz mieszkamy mamy na drugim poziomie mieszkania 5 okien polaciowych. Oprocz tego by pamietac o przymknieciu przy ewentualnym deszczu i silne naslonecznienie w lecie (pomagaja rolety) nie mam co narzekac. Chociaz nie, jest jeden powazny minus o ktorym jeszcze nikt nie wspomnial. Prawie niemozliwe jest w tego rodzaju oknach zamontowanie moskitiery. :evil: Osobiscie spotkalem sie tylko z jednym rozwiazaniem, ale wyglada nienajlepiej. Przy lukarnie takiego problemu raczej nie ma. Dla mnie to duzy plus patrzac na pogryziona przez komary coreczke. :cry:

nurni
16-10-2003, 19:56
Ja też poszedłem na kompromis:
- 3 lukarny
- 5 okien połaciowych
Lukarny dają piękny widok a połaciowe jeszcze lepiej doświetlają pomieszczenia.
Co jest lepsze - nie mam pojęcia. Połączyłem w projekcie wygodę, ergonomię i oszczędność - tak mi się wydaje.
Pozdrowienia

Ciechanka
17-10-2003, 11:35
Wrócę raz jeszce do tego tematu ponieważ jestem właśnie po założeniu normalnych okien i okien połaciowych.
Połaciowe doświetlają o niebo lepiej niż okna w lukarnach. Przy dużych skosach na poddaszu - niezbędne.
Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem jest połączenie obu opcji. tj. w jednym pomieszczeniu okno w lukarnie + połaciowe. Pokój z samymi połaciowymi oknami jest bardzo dobrze doświetlony ale nie widać z niego nic oprócz nieba (na szczęście taki mam jeden).
Prawdą jest jednak to że lukarny kosztują dużo więcej (koszt dachu) niż okna połaciowe.
PRAWDA JAK ZWYKLE LEŻY PO ŚRODKU. A każdy sam musi podjąć decyzję co chce osiągnąć przez konkretne rozwiązania.

Aga J.G
17-10-2003, 18:09
cześć ! mam w projekcie 5 okien połaciowych i jak na razie bardzo mi się to podoba w pokojach u dzieci są drzwi balkonowe więc połaciowe będą do doświetlenia u nas w sypialni i łazience będą tylko połaciowe ale to mi akurat nie przeszkadza bo lubię niebo i gwiazdy. Mam jeszcze jedno doświetlające schody i tu mam problem jak je myć ale tym będę się martwić jak wybuduje i zamieszkam :wink: A co do tematu to szukaliśmy projektu z dwuspadowym dachem i bez lukar właśnie dlatego żeby było prościej i taniej.
Pozdrawiam Aga.

GOŚĆ RADEK
18-11-2003, 20:21
witam wszystkich. ja mieszkam w bloku na poddaszu i mam same okna połaciowe(6szt.)
- Jeżeli pod oknami są grzejniki to nie może skraplać się woda na szybach,
- z widokiem nie jest tak źle,stojąc górną część okna mam na wys. swoich oczu ok. 1.75m czyli nie jest tak tragicznie
- jeżeli mam otwarte okna i założoną blokadę to deszcz nie wpada mi do mieszkania

- wadą okien połaciowych jest to, że latem jest strasznie gorąco (temp. dochodziły nawet do 33st.C

może ktoś się orientuje jak często trzeba konserwowac okna połaciowe VELUXA?

awt
19-11-2003, 11:54
Ja mam 4 Veluxy i gdy będę budował swój własny domek (mieszkam z teściami), to nie założę połaciowych:
1. łatwiej na nich skrapla się woda
2. łatwiej się brudzą
3. znacznie trudniej je ocieplić
Problem z pkt.1 teoretycznie likwiduje się przez odpowiednie ukształtowanie obróbki wokół okna (u dołu okna prostopadle do podłogi, u góry okna równolegle do podłogi) + grzejnik pod oknem, dodatkowo współczynnik przenikania jest większy przy ustawieniu szyby pod kątem do podłogi im ten kąt bardziej odchylony od 90 tym współczynnik większy, np. współczynnik (przeważnie) 1.1 występuje tylko gdy okno jest pionowo :-).
Pkt. 3 - okno jest montowane na wierzchu dachu, spróbujmy zamontować sobie tak okno w ścianie na samym brzegu, jak nic będziemy mieli osadzanie wilgoci na ramie. Podobnie jest w połaciowym, no chyba że ostro grzejemy.

bilbo
29-11-2003, 18:22
U nas będą okna połaciowe i lukarny! Trudno powiedzieć co ładniejsze :lol: dużo zależy od aranżacji wnętrz!

Honorata
14-01-2004, 19:20
W gotowym projekcie TINA z Archipelagu nie miałam okien połaciowych. Finalnie zamierzam mieć trzy w naszym dwuspadowym dachu, jedno w naszej sypialni (bo przyjemnie będzie spać pod gwiazdami, a pokój mamy od północy), drugie w łazience nad wanną (od wschodu) i zamiast projektowanego balkonu w formie lukarny z korytarza na piętrze, będzie połaciowe okno balkonowe-bo będzie łatwiejsze w budowie i tańsze, nie powstanie mostek termiczny i lepiej doświetli korytarz.

Pagin
14-01-2004, 20:38
Witam,
Dodam swoje trzy grosze. Bryla domu jest na planie krzyza, co na poddaszu daje 4 sciany szczytowe. W efekcie na dachu mam jedno okno polaciowe (w pomieszczeniu od polnocy). We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu sa okna w scianach szczytowych,. Dom w budowie, zatem brak oceny w praktyce co poziomu doswietlenia pomieszczen
Pozdrowienia

januszek
15-01-2004, 09:42
teraz po latach mogę powiedzieć o oknach dachowych
za:
dużo swiatła
przeciw:
dużo swiatła i cała reszta(hałas wiatr woda trwałość obsługa)
wymysł diabła. :evil: :evil: :evil:

all
15-01-2004, 10:25
Mam połaciowe, bo tańsze, łatwiejsze w realizacji i dają więcej światła.
Lukarna, choć efektowniej wygląda z zewnątrz, nie posiada tych cech :cry:.

Jako ciekawostka, mam okno dachowe nad klatką schodową - doświetla klatkę w dzień, a czasmi również w nocy światłem księżyca.

pozdr.

bikosa
01-02-2004, 00:20
Mam okna połaciowe (narazie w garażu- czekają na mój domek :wink: ) Wybrałam je, gdyż pomimo licznych wad (nagrzewanie, zalanie, tylko niebo w tle) są jednak zdecydowanie tańsze od lukarn. A widok nieba nocą (czasami także w dzień) może być przepiękny!

mariowu
03-02-2004, 16:11
Lukarna jest droższa i bardziej pracochłonna do wykonania a poza tym daje mniej światła niż okno połaciowe
W moim przypadku ma to kolosalne znaczenie bowiem w trzech pokojach na poddaszu są zaprojektowane tylko okna w dachu, więc aby światła było dostatecznie dużo będę miał okna tylko połaciowe

legar
03-02-2004, 20:50
A widok nieba nocą (czasami także w dzień) może być przepiękny!

niestety, mężczyźni widzą tylko prześcieradło... :wink: pzdr

modulor
23-02-2004, 23:14
podkrązone oczka

agula 212
25-02-2004, 14:32
czecho


lukarny sa na pewno droższe, ale za to nie napada Ci deszcz do srodka gdy zapomnisz go zamknac. A w czasie snu nie bedzie Cie drażnił odgłos padającego deszczu, ja zrobilabym lukarne :wink:

powodzenia :lol:

Barbasia
03-03-2004, 12:46
Jeżeli widok z okna będzie piękny,to lepiej postawić na lukarny.Gorzej gdyby miało oglądać się np.ścianę domu sąsiada.Lepiej wtedy wybrać połaciowe i patrzeć w niebo. :o

Józia S.
03-03-2004, 13:05
Okna połaciowe czy lukarny? Zależy w jakim pomieszczeniu. Jeżeli ma to być pokój dziecinny czy wypoczynkowy - to lukarna. Jeżeli stryszek, czy nawet gabinet - to połaciowe.
Ale wszystko, jak zwykle zresztą, zależy od kasy.

markus_gdynia
03-03-2004, 18:48
Pomimo okien w ścianach szczytowych, musiałem dodać trzy okna połaciowe celem doświetlenia pomieszczeń. Wrażenia z użytkowania dopiero jak dom będzie gotowy.

Pytanie jest trochę przewrotne :roll: , bo to właśnie dzięki lekturze "Muratora" postawiłem na dach dwuspadowy i to dzięki "Muratorowi" będę miał okna połaciowe zamiast lukarn. Po prostu skorzystałem z Waszych rad na obniżenie kosztów budowy.

Macieii
03-03-2004, 20:46
Połaciowe. Lukarna daje mniej światła, jest kosztowna w wykonaniu i w dodatku niewiele w niej jest "miejsca użytkowego"

Olasa
18-03-2004, 09:18
Trochę czuję się podbudowana tymi wypowiedziami. W projekcie, który mi się podoba jest aż 8 okien połaciowych, z których nie bardzo można zrezygnować. W innym wątku prawie wszystkie wypowiedzi były negujące okna połaciowe.

MarzannaPG
31-10-2004, 11:24
Po przeczytaniu postów można by sądzić, że z okna połaciowego to tylko niebo można oglądać (nie otwarte!), podczas gdy to zależy jak wysoko je się zamontuje! Ja zamierzam siedzieć przy biurku i mieć widok na okolicę, stąd okno będzie założone tak, by mi to umożliwić! Pozdrawiam!

nurni
31-10-2004, 14:03
Lukarna - droższa w wykonaniu od samego początku: konstrukcja, pokrycie dachowe, dodatkowe kosze, gąsiory i obróbki, wykończenie wewnątrz. Ale za to ładnie się prezentuje, choć głównie z zewnątrz.

Okno połaciowe - zdecydowanie tańsze rozwiązanie, światła tyle samo lub więcej. Moim zdaniem ładnie wygląda i z zewnątrz i od wewnątrz.

Dlatego mam w domu i lukarny i okna połaciowe. :D
Równowaga musi być :wink:

Pozdrawiam

Lia
10-11-2004, 16:17
Na poddaszu mamy lukarny w pokojach i tylko jednookno połaciowe w łazience
Wady okien polaciowych już opisane - dodam tylko że trudnoje umyć, za tym nie ma możliwości sensownie zwiesic firankę- od zachodu popołudniowe słońce za bardzo grzeje latem.
Lukarny sa bardzo ładne, tworza nastrój, ładnie można takie okno udekorować. No i myć łatwiej. W pokojach założyłabym okna połaciowe tylko do ew. doświetlenia.

awt
23-11-2004, 07:12
U siebie mam trzy cztery połaciowe i jedną lukarnę, mieszkam niestety nie na swoim :-(. Gdy wybuduje swój wałasny domek, to postaram się tak go zaprojektować aby okien połaciowych nie było!!
Główną wadą jest jak dla mnie znaczna ucieczka ciepła- przy zwykłych oknach można dobrze ocieplić styki okien ze ścianą. Okna połaciowe wyniesione są niejako ponad dach, więc w miejscu styku jest prawie zerowa izolacja ciepna. Poza tym im okno jest bardziej poziomo tym ma gorszy współczynnik ciepła (większe straty ciepła na konewkcję).
Więcej światła raczej mi w lecie nie potrzeba, wieczorem jestem w domu. A w zimę gdy już jestem w domu to jeste ciemno!! Po za tym gdy leży śnieg to na oknie połaciowym też leży :-( i nici z doświetlania.

osowa
02-12-2004, 13:05
Zdecydowanie lukarny :
- po pierwsze , lubię wieszać firany i ozdoby w oknach ( na połaciowych jest z tym mały problem )
- po drugie , lubię wychylać się przez okno ( ktoś mógłby powiedzieć , że w połaciowym też można – jednak to nie to samo )
- po trzecie , okna dachowe nawet wyjeżdżając na krótko , trzeba pamiętać , by pozamykać ( gdyby pogodzie zachciało się pogrymasić –woda w domu murowana )
- po czwarte , wiecznie brudne szyby w tym połaciowym
- po piątek , dźwięk deszczu i owszem , jest przyjemny – ale co w nadmiarze potrafi zabrać urok nawet tak miłym odgłosom
- po szóste , zimową porą po obfitych opadach śniegu – noc za dnia ( i co ? miałabym przespać jak królewna śnieżka swoje najlepsze chwile ? :wink: )
- i po siódme , i po ósme .... wymieniać dalej ?
:lol: - Hihihi , wiem , że już wszyscy wiecie – ONA WYBRAŁA LUKARNY 8)

Pozdrawiam wygladając przez okno

joan
21-04-2005, 10:13
Mieszkam na stryszku z oknami połaciowymi Fakro i nie mam żadnych problemów :D - pamiętam żeby przymykac jak wychodzę - maja dwystopniową blokadę z wystarczającym nawiewem powietrza (oraz kratkę wyntylacyjną u góry). snieg szybko spływa (pod oknem kaloryfer) a przy tym pieknie czyści okno. Latem nie jest gorąco (termo float) zimą trzyma cepło wenątrz. Teraz buduję własny domek i będę ich( połaciówek) miała tam 8 sztuk. Mąż chce dodac jeszcze ze dwa - też lubi patrzeć w gwiazdy. Hałas od deszczu? :roll: Chyba większy gdy krople padają na blaszany dach albo parapet.

mario_pa
22-04-2005, 23:51
W moim projekcie na jednej z elewacji są dwa zestawy (okno połaciowe + okno kolankowe). W tej chwili zastanawiam na ich zmianą na lukarnę, żona od razu tak chciała.

Wg zdania innych (żonka ma podobne) szpecą elewację. Czy lukarna jest droższa lub tańsza - ja tego powiedzieć nie mogę ponieważ nie mam doświadczenia.

Wiem że koszt takich dwóch zestawów okien: połaciowe + kolankowe to co najmniej 5300 PLN. mam nadzieję, że lukarna będzie tańsza.

Pozdr/

aa***a
10-05-2005, 20:03
Ja mam lukarny i dają nam wystarczajaco dużo światła. Poza tym dają nam więcej przestrzeni pod skosami, co jest ważne dla wzrostu mojego męża (190cm.)Co do reszty podpisuję się pod wypowiedzią Osowy. Połaciowe mam również, ale na strychu.Pozdrawiam , mama :wink:

anekri
19-05-2005, 09:45
Ja w projekcie mam dwa wykusze, które obdzielają każdy pokój i przedpokój oknem trójkątnym, do tego w każdym pokoju duże okno i okno połaciowe. I zastanawiam się właśnie czy nie zrezygnować od strony południowej z okien połaciowych, bo chyba wykusz i duże okno to wystarczające doświetlenie ... :-? ?

Pozdrawiam

Szadam
19-05-2005, 11:13
Mam 6 okien połaciowych i.... wcale nie jestem zachwycony
- Światła dają dużo , ale latem często dużo za dużo.
- Zimą dają często mało światła, bo je snieg zasypuje, a jak je otworzysz to zawsze trochę śniegu wpadnie do środka.
- jedno okno mi spuchło chłonąc wilgoś z otoczenia, doszło w końcu do reklamacji i wymiany, ale co sie wyczekałem i nasłuchałem to moje
- burze, GRAD, i spadające szeleszczące liście ( mam ich pod dostatkiem) dają niepowtarzalne doczucia :wink:


Podasze mam na tyle szerokie, że nie zależało mi na powiększeniu pokoi, a jaksadzę okno jest znacznie tańsze od lukarny.

Dzisiaj chyba bym się jeszcze musiał głęboko zastanowić, bo skoro mnie było stać na ten dom to może by jeszcze na te lukarny starczyło.

Szadam
19-05-2005, 11:15
Właśnie przeczytałem swoje wcześniejsze doświadczenia - str pierwsz tego tematu - wówczs jeszcze nie mieszkaliśmy.

anekri
19-05-2005, 12:06
Właśnie przeczytałem swoje wcześniejsze doświadczenia - str pierwsz tego tematu - wówczs jeszcze nie mieszkaliśmy.

Czyli?... co za dużo to nie zdrowo i nie wlepiać okien połaciowych tam gdzie bez nich mozna się obejść ? :-? bo jestem jeszcze na etapie- dach odeskowany i z papą i okien dachowych jeszcze nie zamówiłam- więc wszystkie rady chłonę jak gąbka :wink:

evevet
07-06-2005, 21:40
Teraz wiem, ze zdecydowanie lucarna ale coz zrobic mam trzy okna dachowe...

rafałek
08-06-2005, 11:00
1. Do pewnych projektów lukarny nie pasują bo gruntownie zmieniają charakter domu.
2. Szyby miałem zapylone w maju jak pyliła sosna - po deszczu jest OK.
3. Śnieg... tu powiem tak spływał ładnie, do czasu - tylko, że góra jest i jakiś czas będzie jeszcze nieogrzewana. W pracy mamy okna w pomieszczeniach ogrzewanych i od kilku lat nie widziałem problemu z zalegającym śniegiem.
4. Grad i deszcz - a co ma powiedzieć mój sąsiad z blaszanym dachem... Choć przyznam, że moja córka nie pała entuzjazmem...

bladyy78
12-06-2005, 11:20
Nigdy nie znajdzie sie idealnego rozwiazanie zawsze beda zwolennicy i przeciwnicy kazdego rozwiazania.Jesli w projekcie sa przewidzane oka polaciowe to takie sie montuje lub zmienia sie projekt dachu. Ja bede mial 4 okna polaciowe i pomimo ze duzo z was pisze ze sa takie zle bede mósial je zamontowac poddasze musze miec osiwtlone jakos. Wierze jednak ze materialy i rozwiazania jakie teraz sa w oknach sa juz bardziej doskonale niz jeszcze kilka lat temu i ze nie beda mi te okna sprawiac az tylu klopotów.

anekri
13-06-2005, 06:57
Pod wpływem tego wątku jestem na 99% zdecydowana zlikwidować okna dachowe w dwóch pokojach od strony południowej, ponieważ są tam po dwa inne okna 8) a tyle się tu mówi o przegrzewaniu pomieszczeń. Chociaż z drugiej strony trochę szkoda mi tego widoku gwiazd nad łóżkiem :roll:

Yatza
16-06-2005, 08:03
Jakiego Wy dokonaliście lub zamierzacie dokonać wyboru? Dlaczego?

Nasz wymarzony projekt (na dzień dzisiejszy :D) to Dom w Dziewannie z Archonu
http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m4107a2c6e180b&intra=84b327e875d7e57b253443e16574c97e&crc=9783f4a6a811c625cb49e216bc0d10f5&lang=pl
Jest tam 1 lukarna i na 90% chcielibyśmy ją zastąpić oknem połaciowym.

Dlaczego?
1. Bo połaciowe nam się podobają
2. Bo lukarny trzeba umieć zrobić, czego mam przykłady u znajomych którym budowlańcy spaprali lukarny strasznie (połaciówki też można, ale przy lukarnach łatwiej o błąd)
3. Bo taniej

Wady:
* Bębnienie w szyby bardzo lubię
* z wietrzeniem nie będzie problemu, bo w Dziewannie każdy pokój ma oprócz połaciówki normalne okno/ok. balkonowe

Pablo199
10-12-2005, 20:29
Witam wszystkich
Mieszkam na poddaszu i obecnie mam zainstalowane 2 okna połaciowe.Przymierzam się do budowy 2 lukarn ( więcej miejsca w œrodku)
Ile może kosztować projekt i wykonanie . ( szer. ok 3m)

MaEmi
11-11-2006, 21:36
Podnoszę temat bo właśnie odpowiedzi na takie pytanie poszukuję
Czytając powyższe skłaniam się do połaciówek
Projekt o którym myślimy bedzie zbliżony do
http://www.archon.pl/index.php?act=12&menu_act=1&sid=m410794850837b

Problem w tym że połaciówki będą u nas głównie od południa
Może jakieś nowe doświadczenia w tej mierze macie?

e.kala
11-11-2006, 22:07
Ja jestem za lukarnami, takiego projektu szukałam, żeby miał jak najmniej połaciówek. Moje lukarny dopiero powstają (możesz zobaczyć) i już wiem, że trochę zabawy z nimi będzie. Jednak widzę, że faktycznie lukarna trochę powiększa pokój i nie ma takiego skosu. O doświetleniu się nie wypowiadam bo jeszcze tego nie wiem.

MaEmi u ciebie tam gdzie są połaciówki muszą być, chyba zastąpienie ich lukarnami wpłynęłoby niekorzystnie na wygląd domu. Zresztą dach dwuspadowy ma tą niewątpliwą zaletę, że pokoje na górze zawsze mają jakieś "normalne okno". Dachy czterospadowe, niewątpliwie urokliwe, powodują w pokojach duże skosy, często z samymi połaciówkami. Dla mnie taki pokój jest nie do przyjęcia.

TOMI1975
04-01-2007, 14:10
Osobiscie preferuje chyba okna polaciowe, daja wiecej swiatla, sa tansze, mniejsza szansa popelnienia bledu w trakcie budowy. Co do etetyki to wole je rowniez, lukarny jak juz ktos napisal wygladaja najlepiej w budynkach historycznych, ale to kwestia gustu.
Co do nadmiernego nagrzewania to sa przeciez rozne rolety, no chyba, ze one tez nie dzialaja skutecznie? Ma ktos jakies dowiadczenia dotyczace skutecznosci tych rolet - zaluzji w oknach polaciowych?

TOMI1975
04-01-2007, 14:11
A widok nieba nocą (czasami także w dzień) może być przepiękny!

niestety, mężczyźni widzą tylko prześcieradło... :wink: pzdr

no jakby to powiedziec... nie zawsze :oops: :wink:

jacekp71
14-01-2007, 18:58
jestem za lukarna. o ile pasuje one do charakteru i pozostalych detali budynku. robienie jej "na sile" zamiast okien dachowych moze dac fatalne skutki !! ....

ja mam szesc okien Velux. o cieknaca wode sie nie obawiam, bardziej o halas i i izolacje cieplne
wybralem pakiet GL73 .... zobaczymy za lat pare ;-) .... pokoje wygladaja przyzwoicie ;-)

Renia
27-02-2007, 17:38
wymysł diabła. :evil: :evil: :evil:

Też tak uważam, pomimo że nie użytkowałam. Warunkiem wyboru projektu domu był brak okien połaciowych. Przewidywałam problemy z deszczem, brudem, nadmierna ilościa światła w lecie, nie mówiąc o trudnościach z udekorowaniem. Lubie ładne firanki i kolorowe zasłony, dodaja wnetrzu uroku.
Mam jedną lukarne w łazience na górze, a w trzech pokojach sa okna i drzwi balkonowe w ścianach szczytowych. Będzie dobrze !

el-ka
05-03-2007, 23:53
Po okresie 5-letniego użytkowania okien połaciowych nadal podobają mi się estetycznie, nie przepadam za domami ustrojonymi w lukarny, balkoniki, wykusze - chyba, że jedna konkretna lukarna, taka prawie ściana szczytowa. Okna połaciowe bardziej się brudzą, wietrzenie przez rozszczelnianie to czasem mało, zwłaszcza w lecie i wtedy ryzyko zalania od deszczu. Odgłosy deszczu najmniej mi przeszkadzały, bardziej to, że trzeba było czekać, aż całkiem orzestznie padać by otworzyć okno. I najgorsze - bardzo się nagrzewa w lecie, dużo bardziej niż w pokojach z oknami w ścianie (miałam taki pokój od ściany szczytowej i zawsze był wyraźnie chłodniejszy od tego z Weluxami, pomimo, że były po tej samej stronie (południowo-zachodniej). Teraz tak wybrałam projekt, aby pokoje na poddaszu miały okna w ścianach szczytowych (dach dwuspadowy) i tylko łazienka będzie miała połaciówkę - co i dobrze, bo nikt nie będzie podglądał :wink: . A tam może zalewać i nagrzewać. Myślę też, że całe poddasze tylko z polaciówkami, bez mozliwości wyjrzenia do ogrodu, może być denerwujące - gdyby się chcialo sprawdzić na przykład, czy nikt po ogrodzie się nie pałęta, gdy się światła z czujnikiem ruchu zapalą, albo pies wariuje :o .

Annja
06-03-2007, 12:45
Powiem tak - najlepsze okno w szczycie :wink:
A z dwojga złego lepsza lukarna.
Okna połaciowe toleruję tylko w łazience. Mieszkałam już w domu gdzie w sypialni było oprócz normalnego okna okno dachowe i jak padał deszcz to nie dało się w nocy spać, że o gradzie nie wspomnę. W zimie jak śniegu napada - a nie daj Boże jest to jedyne okno w pokoju - to będzie zwyczajnie ciemno. Jak zapomnisz zamknąć a zacznie padać - jak nic zalana podłoga.
Generalnie połaciówkom mówię nie!

AAgnieszk@
07-03-2007, 17:56
Miało być pięć połaciówek, a będzie 3.. zasada jak najmniej się da! Oczywiście lepsze lukarny i są piękne. U mnie będą dwie duże i jedna malutka :P

jaskul
10-03-2007, 05:57
Zastanawiając sie nad takim ślicznym projektem http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=330&IdKolekcji=
myśle czy na podstawie waszych doświadczeń zostawić wszystkie okna połaciowe - czy przebudować z jednej strony troche dach - ale dom straci urok, czy poszukać innego projektu - co o tym myslicie.
Mam blisko sąsiada więc okno od mojej sypialni było by 8 metrów od jego okna - połaciowe da mi więcej intymności wg. mnie.

Renia
21-03-2007, 16:24
Zastanawiając sie nad takim ślicznym projektem http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=330&IdKolekcji=
myśle czy na podstawie waszych doświadczeń zostawić wszystkie okna połaciowe - czy przebudować z jednej strony troche dach - ale dom straci urok, czy poszukać innego projektu - co o tym myslicie.
Mam blisko sąsiada więc okno od mojej sypialni było by 8 metrów od jego okna - połaciowe da mi więcej intymności wg. mnie.

Jaskul,
zastanów sie nad innym projektem, nie tylko z powodu okien połaciowych...on jest za mały....jak budujesz dom, to nie po to by miec mniejsze pokoje niz w bloku, te tutaj sa dla krasnoludków. Salon malutki jak w mieszkaniu.:( Na poddaszu przedpokój jest tak mały, że mebli nie wniesiesz do pokoi, nie ma ani jednej garderoby, gdzie pomieszczenia gospodarcze, one sa najwazniejsze, gdzie wstawisz mopy, wiadra, odkurzacz itp. ? Dodaj dziewczyno troche metrów, wybierz za to dach dwuspadowy - i za te same pieniadze będziesz miec godziwe warunki mieszkania.

jaskul
21-03-2007, 17:40
Salon ma 25 metrów w mieszkaniu mam 17, do tego 10 metrów kuchni + hol. Z pomieszczeń gospodarczych na dole jest spiżarnia + kotłownia - więc miejsce na mopa będzie. Fakt na górze pokoiki są malutkie - ale potrzebne nam są tylko dwa więc jeden będzie garderobą - takie mamy plany. W sumie 91 metrów użytkowej, 125 całkowitej - powinno nam wystarczyć.

Renia
21-03-2007, 18:05
Jesli tak uważasz, to buduj, nie będe Cie przekonywać, ale zdania nie zmienie.

jaskul
28-03-2007, 11:58
Reniu
a co sądzisz o tym projekcie - Tola ? Jesteśmy ograniczeni szerokością działki (18,5) wiec poszaleć sie nie da. Chcemy mieć garaż i kotłownie i w okolicach 90 - 100 metrów pow. użytkowej i ... szukamy czegoś odpowiedniego.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1729875#1729875

Renia
28-03-2007, 16:46
Jaskul
Ja generalnie nie zachwycam sie malutkimi projektami, wszystko potem przypomina mieszkanie w bloku, tylko troche trawy dookoła... i sprzatac trzeba samemu obejscie, a w bloku to robi gospodarz. No niech to ma te 130-140 m2.
Jak przeprowadzac sie do domu, to po to żeby odczuc różnice znacząco ! Mój syn bywając na poddaszu gdzie bedzie jego pokój za kazdym razem mówi, jak tu duzo miejsca, jak fajnie, chce miec malo mebli i duzo przestrzeni...żeby mozna bylo usiąść na podlodze z kolegami... Bo teraz ma 10 m2 i nie ma czym oddychać, a tam 20 m2 po podlodze, skosy troche zmniejszaja kubaturę.

Napisz mi jaka masz rodzinę, czy macie dzieci lub planujecie ?
Zastanów sie czy nie poszłabyś na takie rozwiazanie zeby w garazu zamiast okien były pustaki szklane wbudowane, daja światlo, a zyskujesz 1 m, to duzo na szerokości domu ! Od granicy 3 m mozna ...

Inne uwagi:
W domach z czterospadowym dachem poddasze jest chyba bardziej "ciasne", bo wszędzie skosy. I nie ma mozliwości okien w ścianach szczytowych, tylko połaciowe. A w dwuspadowym masz tylko z dwóch stron skos, w ścianach szczytowych dajesz normalne okna jak Pan Bóg przykazał (jak lubisz balkon, to mozna i drzwi), możesz doświetlić połaciowym, ale nie musisz, to zalezy od stron świata.

No i dwuspadowy dach tańszy, no i mnie sie taki podoba bardziej niz czterospadowy, ale to nie musi byc dla Ciebie atgument, de gustibus est non disputandum. Czterospadowy "robi" dom takim cięzkim grzybem, na popatrz sama ! Przejedź sie po okolicy i poglądaj, cus wypatrzysz, cus Ci sie poukłada w glowie.

Poszukaj jeszcze...nie galopuj...

Renia
28-03-2007, 17:42
Jaskul,
zastanów sie czy nie dobrze byloby zrobic projekt indywidualny, powiesz co chcesz, a architekt bedzie wymyslał...dopasuje co do centymetra.

Krzych Warsaw
20-10-2009, 13:33
Drogi "januszku" piszesz "teraz po latach" jest ogromna różnica między obecnymi oknami dachowymi a oknami sprzed np 10 lat.

Sam mam kilka okien dachowych od kilku lat i naprawde jestem zadowolony. Przyznaje ze przywiązywałem dużą wagę do prawidłowegfo montażu ale to chyba jasne.

A jeśli chodzi o wybór między oknem dachowym a lukarną, sprawa jest prosta. Z lukarna za dużo roboty i problemów z dociepleniem. A okno jeśli dobrze zamontują i docieplą to naprawde użyteczna sprawa.

cyma2704
20-10-2009, 19:05
Może rzeczywiście dzisiejsze okna i ich montaż jest nieporównywalny, ale mając z nimi różne doświadczenia nie mam ich w nowym domu. Jednym z kryteriów wyboru projektu był właśnie brak okien połaciowych.

Krzych Warsaw
22-10-2009, 09:52
Droga "cyma2704" rozumiem ze wybrałaś lukarny????

Jestem ciekawy Twojrgo porównania ich z oknami połaciowymi!!!

cyma2704
22-10-2009, 10:52
Droga "cyma2704" rozumiem ze wybrałaś lukarny????

Jestem ciekawy Twojrgo porównania ich z oknami połaciowymi!!!

Zdecydowanie, Jednak nie wykonane standardowo.

Ciril
22-10-2009, 12:28
u mnie okna połaciowe przewidziane są w garderobach (dla doświetlenia) i po jednym w dwóch sypialniach.
Zastanawiam się czy w ogóle jest możliwość nie robienia ich otwieranych, ponieważ w sypialniach mam również okna 150x150 na ścianach szczytowych budynku, którymi zamierzam wietrzyć...

Johnadias
14-02-2010, 00:37
Zastanawiam się czy w ogóle jest możliwość nie robienia ich otwieranych, ponieważ w sypialniach mam również okna 150x150 na ścianach szczytowych budynku, którymi zamierzam wietrzyć...

A żeby je potem umyć wystarczy zaledwie przywiązać żonę do kaloryfera, żonie dać mopa i wypchnąć przez wyłaz kominiarski... :wink:

Krzych Warsaw
15-02-2010, 10:39
Jest pewny że można sobie zamówic okna dachowe nieotwierane, tylko rzeczywiście problem z myciem.

Może jakims rozwiązaniem jest okno nieotwierane z pakiet szybowy z szybą samoczyszcząca??? O takim rozwiązaniu już kiedys była mowa na forum.

Jeśli szyba sama się wyczyści to żone możesz zostawić w spokoju :D

pozdr

phans
16-02-2010, 19:35
Jak lukarna to tylko duża, jeżeli miałaby być mała to lepiej okno dachowe.

Krzych Warsaw
25-03-2010, 09:23
A może balkon w dachu?? hmmm

Uzytkuje ktoś okno dachowe balkonowe??
Moim zdaniem ciekawe rozwiązanie tylko nie wiem jak z funkcjonalnościa?


pozdr

Krzych Warsaw
31-03-2010, 11:28
Nikt nie ma takiego wynalazku??????

No pochwalcie się :)

tablo
31-03-2010, 13:25
i polaciowe i lukarny sa ok :P jedno uzupelnia drugie :-)
natomiast problem ponoc jest z roletami zewnetrznymi na polaciowych (byc moze tylko u moich znajomych), wiec rolety tylko na lukarnach
Znacie przypadek, ze rolety na polaciowych spisuja sie bez zarzutu?

Krzych Warsaw
01-04-2010, 08:47
ale konkretnie co dzieje się u Twoich znajomych?? hmmm

W zimie może być problem gdy na dachu dużo sniegu ale w sezonie letnim sprawują sie bez zarzutu.

pozdr

tablo
06-04-2010, 08:57
latem ok, ale zima woda sie dostaje, przymarza, rozpieprza, ponoc zima trzeba otworzyc i dac sobie spokoj ze spuszczaniem...

Krzych Warsaw
06-04-2010, 09:19
Jezeli roleta przymarznie to rzeczywiście lepiej nie ruszać.

Z tego co wiem są modele ktore mają zabezpieczenie przeciwprzeciązeniowe i czujniki temperatury. Jeżeli jest zbyt zimno to sama się blokuje i wtedy nic nie zepsujemy.

Z drugiej strony w sloneczne dni pomoc rolety jest nieoceniona

pozdr

smadalena
09-04-2010, 16:16
Mieszkam teraz na poddaszu i mam same okna polaciowe.Dlatego w moim domku mówię im stanowcze NIE!!!Mam takie zas... szczęscie,że zaraz po myciu okien zaczyna padać deszcz ( to samo dotyczy mycia samochodu....) i te cholery wyglądaja jeszcze gorzej niż przed myciem!Pięknie się nan nich osadza zmoczony kurz i pył ...

Krzych Warsaw
15-04-2010, 08:52
Z samochodem też tak mam, gdybym zajął się myciem okien to pewnie też zaczełoby padać:) naszczescie okna to nie moja działka
to napewno jakiś spisek Ktoś na gorze robi sobie zarty:))

A teraz poważnie!!!
Rozumiem ze stanowcze NIE dotyczy także samochodu. Nigdy więcej samochodu bo się brudzi.
Wiem ze to dwie różne sprawy ale wszystko ma swoje zalety i niestety wady. Tak to juz jest.
Chcociaz jezeli okien nie myje to nie mam prawa glosu

pozdrawiam

smadalena
16-04-2010, 08:28
Mając wybór wybieram jaskółki,bo się mniej okna brudzą, i mniejszy samochód,bo mniejsza powierczhnia do mycia:)

zachariasz
17-04-2010, 21:23
"Przeleciałem" wątek i nieco się załamałem, bo mam dużo połaciowych okienek, a tu tyle ich minusów podajecie. Ale cóż, już nic zmienić nie mogę, okaże się w praktyce. A mycie, to działka żony, niech Ona sie męczy:) A czy ktoś ma połaciowe nad wanną w łazience? Żonka sobie wymysliła, takie niby to "nastrojowe"- patrzec w gwiazdy leżąc w wannie- co Wy o tym myślicie?

Krzych Warsaw
22-04-2010, 12:37
Nie przejmuj sie tak! Z moich spostrzezeń wynika ze na prawie wszystkich forach sa najcześciej 2 grupy uzytkownikow.
Najczesciej na forum zagladają ludzie ktorzy maja jakis problem i szukaja rozwiazania i to jest pierwsza grupa, druga grupa to ludzie którzy maja wiedze i moga tym pierwszym pomoc. Sam byłem w pierwszej grupie tylko tak juz sobie zostalem i zagladam od czasu do czasu.

Jezeli chodzi o okna dachowe to jestem zwolennikiem. Moja rada przygladaj sie wykonawcy przy montazu, jak przyloży sie do roboty to bedzie spokoj na lata.

co do okna nad wanna hmmm mysle ze powinienes spawdzic czy ktoś nie bedzie Ci żony podglądał:)) np sąsiad,

pozdr

Eli 13
16-05-2010, 08:37
Hej, przeczytałam wszystkie wątki i, szczerze pisząc, jestem w kropce. Zastanawiamy się nad lukarną od strony ogrodu, ale nie jesteśmy pewni co do jej kosztu. Jak myślicie; jaka jest różnica w koszcie pomiędzy dwoma oknami połaciowymi a lukarną z dwoma oknami 90-tkami? Czy jest to, jak mówi architekt, ok. 600 zł., czy bardziej tyle ile mi się wydaje - ok. 1500-2000 zł.? Koszt materiałów + robocizny. Przy okazji, może ktoś wie czy przez okno połaciowe na ściance kolankowej 140 cm. jest w stanie wyjrzeć przez to okno? Dzięki za podpowiedź!

Krzych Warsaw
17-05-2010, 12:39
Moim zdaniem okna dachowe zawsze ostatecznie wyjdą taniej niż lukarna.

Jezeli boisz się ze ściana kolankowa jest za wysoka, to moze zastanów się nad zespoleniem okna dachowego z oknem kolankowym w ścianie.
Wtedy zasięg widoczności jest bezporównania większy i ogólnie efektownie wygląda takie rozwiązanie.


pozdr

Wolflucky
18-05-2010, 03:21
Mam dwa okna połaciowe, pierwsze doświetla klatkę schodową a drugie jast nad wanną w łazience. Bo lubię pobujać w obłokach i patrzeć w gwiazdy.

Amelia 2
18-05-2010, 11:03
Mam u siebie 2 lukarny i 6 okien połaciowych, jeszcze nie mieszkam w nowym domu ale jestem prawie codziennie i obserwuję a wnioskami chętnie się podzielę:) Lukarny na pewno są droższe ale: pokoje dzięki nim są wyższe, okna normalnie można umyć, można przez nie swobodnie, szeroko wyglądać, nie zalega na nich śnieg ani nie zaparowują od zewnątrz przy wilgotnej pogodzie tak jak połaciowe /przez co jest ciemniej/, nie bębni w nie deszcz i grad.... ale nie da się zrobić lukarn w każdym pomieszczeniu na poddaszu;)

Amelia 2
18-05-2010, 12:49
Hej, przeczytałam wszystkie wątki i, szczerze pisząc, jestem w kropce. Zastanawiamy się nad lukarną od strony ogrodu, ale nie jesteśmy pewni co do jej kosztu. Jak myślicie; jaka jest różnica w koszcie pomiędzy dwoma oknami połaciowymi a lukarną z dwoma oknami 90-tkami? Czy jest to, jak mówi architekt, ok. 600 zł., czy bardziej tyle ile mi się wydaje - ok. 1500-2000 zł.? Koszt materiałów + robocizny. Przy okazji, może ktoś wie czy przez okno połaciowe na ściance kolankowej 140 cm. jest w stanie wyjrzeć przez to okno? Dzięki za podpowiedź!

Jak się wejdzie na stołek ;)

Lukarna
19-05-2010, 20:41
Hmmm, myslę, że ja ze swoim nickiem to nie muszę już nic pisać:)

Jakąś irracjonalna niechęć czujemy z M. do okien połaciowych i postanowiliśmy, że w naszym domu nie będzie żadnego. Tyle się nasłuchaliśmy przytaczanych tu wczesniej argumentów (zimą zimno, latem gorąco, zalegający snieg itd itd). Mamy 3 lukarny: w dwóch będą okna 150x150, w trzeciej 2 x drzwi balkonowe (chociaz bez balkonu;))
W każdej ze sypialni będzie jedno okno 150x150 plus jedne drzwi balkonowe, w łazience i pralni po 1 oknie 150x150.

Zobaczymy jak wyjdzie w użytkowaniu.

A i moim zdaniem argument, że lukarna jest drozsza niż połaciowe nie jest do końca argumentem koronnym. W skali kosztów budowy całego domu, to naprawdę nie jest duzo. Chodzi mi o sytuację, kiedy ktos wolałby zdecydowanie lukarnę ale robi połaciówkę "bo taniej".

Pozdrawiam
Lukarna;)

Eli 13
19-05-2010, 21:00
Witajcie.
Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.
Jednak zdecydujemy się na lukarnę:)), tak jak "Lukarna"napisał:))))))))))
Pozdrawiam wszystkich.

tablo
15-07-2010, 12:53
" A czy ktoś ma połaciowe nad wanną w łazience? Żonka sobie wymysliła, takie niby to "nastrojowe"- patrzec w gwiazdy leżąc w wannie- co Wy o tym myślicie?
Ja tak mam :D wszyskich zachwyca nasza duza, jasna lazienka :) Szczerze polecam!

Chce jednak wrocic do tego co wczesniej: Jak spisuja sie Wasze rolety zewnetrzne na oknach polaciowych? Pomijam fakt, ze kazda kosztuje 2 tys., boje sie, ze beda sie czesto psuly. Wlasnie ostatnio slyszalam od jednego uzytkownika, ze musial wchodzic na dach (dzieki, w taki upal!) i ja popychac, bo sie zblokowala...

marlena10
19-07-2010, 15:36
mi odradzono lukarny ale tylko ze względu na koszt
są one pięknę i zdobią
poza tym z lukarny jest mniej światła