PDA

Zobacz pełną wersję : wylewka pod terakot?



sylwester skrobek
13-01-2003, 15:59
Witajcie,

sytuacja wygląda nastepująco:

w pokoju i przedpokoju usunęliśmy deski i znajdującą się pod nimi polepę. W
ten sposób powstała przestrzeń do wypełnienia około 15 cm wysokości. W
piątek nasz wykonawca wypełnił ją: 10 cm styropian, 3cm wylewka i zostawił 2
cm na klej i terakotę.
Dzisiaj okazało się, że podłoga ugina się pod każdym krokiem, poza tym w
kilku miejscach mocno popękała. Pan chciał w tych miejscach wymienić wylewkę
(usunąć i położyć nową). Twierdzi, że to wina zaprawy (jakaś tania 8 zł za
worek). Przekonaliśmy go do wymiany na całej powierzchni i użycia lepszego
materiału (ma to być Atlas).
Mam jednak wątpliwości, czy warstwa styropianu nie jest zbyt duża. Obawiamy
się, że nowa wylewka też będzie się uginać. Czy można położyć na coś takiego
terakotę?? Wykonawca twierdzi, że można - wylewka jest pływająca - do tego
odpowiedni klej i kafelki nie będą pękać.

Bardzo proszę uwagi lub wskazówki - aktualnie jesteśmy załamani, bo te
deski, które zerwaliśmy były o wiele stabilniejsze niż ta nowa wylewka - a
nie chcieliśmy kłaść terakoty na deski żeby nie było ryzyka, że będą
pracować.

sylwester

am
13-01-2003, 16:30
3cm wylewki na styropian to moim zdaniem minimum. Jaki styropian dales pod spodem ? - powinien być minimum FS20.
W tej chwili proponuję dać jeszcze zbrojenie - taka siatka zgrzewana z drutu 3mm. Koszt niewielki - znacznie zwieksza się stabilność wylewki
Pozdrawiam.

andrzej K.
14-01-2003, 11:35
Oczywiście, winą jest albo styropian (może jest FS15?), albo zbyt mała grubość wylewki. Co to za wylewka? Zwykle daje się beton.
Siatka to dobry pomysł. Ja mam u siebie taką 15x15cm, z drutu fi4,5. Na 150 m kw. kosztowała mnie z dowozem ok. 500 zł (firma zrobila i pocięła na odpowiednie wymiary wg projektu). Wylewki mam gr. 5 cm, ale mogłem dać 4 cm i spoko by wytrzymała. Natomiast 3 cm to nawet z siatką bym się bał. No i ten głuchy odgłos przy cienkiej wylewce...
Pzdr,

andrzej K.
14-01-2003, 11:35
Oczywiście, winą jest albo styropian (może jest FS15?), albo zbyt mała grubość wylewki. Co to za wylewka? Zwykle daje się beton.
Siatka to dobry pomysł. Ja mam u siebie taką 15x15cm, z drutu fi4,5. Na 150 m kw. kosztowała mnie z dowozem ok. 500 zł (firma zrobila i pocięła na odpowiednie wymiary wg projektu). Wylewki mam gr. 5 cm, ale mogłem dać 4 cm i spoko by wytrzymała. Natomiast 3 cm to nawet z siatką bym się bał. No i ten głuchy odgłos przy cienkiej wylewce...
Pzdr,

Octavian
14-01-2003, 16:53
A ja bym dał nawet FS-30 albo lepiej, do tego zbrojenie jak piszą poprzednicy. Jeśli chodzi o rodzaj zbrojenia to ważna jest też powierzchnia wylewki i ewentualne przyszłe obciążenia np meble.

araman
15-01-2003, 08:15
Nie mam jeszcze u siebie wylanej podłogi ale właśnie zbieram informacje i zwożę materiał jeżeli chodzi o styropian to oczywiście powinien być FS20 lub więcej przy grubości 10 cm natomiast wylewka min 6 cm beton B 15 i siatka. Ja chcę tak zrobic u siebie. Choć mój fachowiec u siebie w domu położył styropian FS 15 z zachowaniem grubości wylweki ( w przedpokoju i kuchni) na to glazura i po 6 latach nic się nie dzieje. A co na to fachowcy.

tczarek
15-01-2003, 08:28
Beton, grubość najważniejsza jest jego pielegnacja. Wbrew pozorom są to pomieszczenia zamknięte i beton nalży obficie podlewać przez minimum dwa tygodnie codziennie a po tym czasie co dwa dni. Gdy nie będziecie tego robić to Wasze wylewki dadzą się wymiatać miotłą. i nie ważne czy to jest 3cm czy 6cm grubość betonu. Oczywiście styropian o większej twardość FS 15 chyba się nie nadaje. Jeszcze jedna uwaga gdzie macie ogrzewanie podłogowe to specjalna mata (styropian + folia) jako ekran by ciepło było odbijane do góry. No i do betonu w tych miejscach należy dodać plastyfikator ( dodatek zapobiegajacy pękaniu wylewek) > Środek do kupienia w sklepach z akcesoriami CO

frecio
15-01-2003, 15:50
Ten fachowiec to chyba nie fachowiec .Minimum jastrychu pływającego na steropianie 4 cm pod nim folia i dopiero steropian ale minimum FS 20 lub styrodur polecam http://www.thomsit.pl i http://www.wykladzina.net . Jastrych najlepiej zbroić siatką ja polecam wykonać jastrych z CN 87 Ceresitu.

Ludzie nie zawsze tanio znaczy dobrze.

am
16-01-2003, 10:53
tczarek
co do pielęgnacji betonu to wszystko zależy ... (jak to w życiu:smile:)
U mnie szlichta było robiona późną jesienią. Było dosyć chłodno. NIe musiałem nic robić.
POza tym miałem robione metodą półsuchą, w której prawie nie ma wody - więc kazali mi zapomnieć o podlewaniu.
Póki co szlichta jest OK, nie pęka, nie brudzi, nie zapada się...