PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na eko-groszek - dlaczego az tyle spala węgla?



ol_inka
04-12-2005, 10:18
Posiadamy dom 180m, piec 25KW, bedzie to nasz pierwszy sezon. Grzejemy dopiero od 2 tygodni. Dom ocieplony (praktycznie termos). Temperatura w domu ok 22-23 stopni.
Piec spala przy temperaturze ustawionej na 54 stopnie (na piecu) prawie 100kg na dobe. Praktycznie nie przełącza sie w stan podtrzymania. Dmuchawa pracuje praktycznie non-stop.
Niestety na pomoc producenta (na razie go nie wymienie) nie mam co liczyć - tłumaczy że takie spalanie jest normalne w nowym domu w pierwszym sezonie. Miesięczny koszt grzania wyniósłby wiec ok 1000 zł. Na sezon wiec ok 4-6 tys!!
Wg mnie jednak cos jest nie tak, na ściankach pieca osadza sie bardzo szybko sadza i popiół - musze skrobać co 1-2 dni. Komin aż po sam wylot jest gorący, na wysokości 1-2 m nad piecem praktyczie nie mozna go dodtknąć - boje sie że zaraz popękają nam płytki w łazience. Mysle że całe cieplo wylatuje przez komin. Dzieje sie tak nawet przy nastawie dmuchawy na minimum. Palimy podobno najlepszym eko-groszkiem z kop. Julian mimo to jednak tworzą sie bryłki (spieków?) o średnicy 1-3 cm, praktycznie co drugi dzien wybieram 2 wiadra popiołu.
Jesli chodzi o parametry ustawów to zaraz podam aktualne (co 2 dni zmianiam je ale nic mi to nie daje). Licze na pomoc użytkowników lub moze serwisantów. Z góry dziekuje.

piejar
04-12-2005, 11:22
Napisz jaki to model pieca!!!
Jeżeli producent się nie przejmuje to Ty tym bardziej nie powinnaś!!!
Ja też w przyszłym roku będę kupował piec z podajnikiem i tego typu uwagi są cenne. Poszukaj dobrze na forum - ja ostatnio znalazłem wątek (ciągnięty od ok 2 -3 lat) w tym temacie. Być może kontakt z jakąś osobą wypowiadającą się w tym wątku mógłby Ci pomóc.

siwy z gosławic
04-12-2005, 11:44
Jara jak smok :lol:

A tak na poważnie to jest coś nie tak ale musisz napisać więcej szczegółów żeby mógł ktoś pomóc.
Napisz jakie masz grzejniki i czy masz zawory termostatyczne.

Sptkałem sie już z takim przypadkiem że kocioł ustawiony był na 45C i ciągle był w trybie pracy a na wyświetlaczu pokazywał 38C. Przyjechali fachowcy od kotła i stwierdzili że kiepski węgiel. Po zmianie węgla było to samo. Kocioł cały czas był w trybie pracy i jarał jak smok.
Wziołem termometr i przykleiłem go taśmą klejącą do rury nad pompą.
Termometr pokazywał 85C a na wyświetlaczu było ciągle 38C. Wniosek nasunoł się sam że uszkodzony jest czujnik temperatury, mimo że jest to nowiutki kocioł. Po wymianie czujnika kocioł zaczoł ładnie pracować i w tamtym sezonie grzewczym spalił 6 ton na 150m2.

ol_inka
04-12-2005, 12:50
Wlasnie wrocilismy z domku (jeszcze tam nie mieszkamy). W piecu musialo niedawno wygasnąć, od wczaraj wieczora do dzis do poludnia spalił 40 kg (w 15 godzin). Temperatura w domu podniosla sie do 26 stopni, chyba dlatego że odwilż:)
Troche wiecej szczegołów technicznych:
Na piecu są 2 pompy, jedna do podłogowki, druga na grzejniki. Podlogówki jest ok 150metrow kw. Przed pompą do podlogowki jest zawór termostatyczny ustawiony na 35-40st. powyżej tej temperatury gorąca woda mieszana jest podobno z chlodniejszą wodą z powrotu.
Jesli chodzi o grzejniki to są to typowe "kalidory" (tak sie je u nas określa - takie biale blaszane z aluminim) w sumie ok 150 żeberek na cały dom. Dziś dopiero założylismy na 90% grzejników zawory termostatyczne, ustawilismy na poziomie 3 (na 5 mozliwych) gdy wyjeżdżalismy grzejniki bylo chlodne (chyba włączą sie gdy temperatura nieco spadnie w domu). Niestety nie mamy jeszcze termostatu pokojewego, który sterowałby piecem.
Parametry na przez ostatnie kilka dni:
U0 czyli temperatura 54 st.
U1 czyli czas podawania węgla 20sek (zakres wg instrukji 10-20sek)
U2 czyli odstep miedzy kolejnymi podawaniami wegla 45 sek (zakres wg instrukcji chyba 30-40sek)
U3 czas po jakim właczy sie podajnik aby zapobiec wygaszeniu pieca na podtrzymaniu 35 min (zalecany zakres wg instrukcji 30-40 min)
U4 = 5 (nie wiem co to jest ale tak ma byc wg instrukcji)

Dziś zmienilismy:
U0 na 70st
U1 na 10 sek
U3 na 40sek

i za pare godzin podjedziemy zobaczyć jaki wynik (ile wegla ubylo, czy nie wygasło itd)

Montażysta podobnych pieców na eko-groszek (z innej firmy) doradzil nam załozenie termostatu pokojowego do sterowania piecem oraz dorobienie zaworu 3 albo 4-drożnego który rurką z nad pomopy do powrotu puszczałby gorącą wodę (podobno na powrocie jest zbyt chlodna woda i przez to piec głupieje. Jesli zrobimy te dwie rzeczy i nic sie nie zmieni to bedziemy pewni, że to wina pieca.

Acha czujnik temperatury jest sprawny.

siwy z gosławic
04-12-2005, 14:04
Czyli wszystko wraca do normy.
Myślę że teraz będzie dobrze.

Moim zdaniem przyczyną takiego dużego spalania był brak zaworów i wyziębiony dom., który teraz się nagrzał i będzie już trzymał temperaturę. A nie napisałaś że dopiero nagrzewacie dom a ja myślałem że już mieszkacie.

Co do serwisanta to niech on sobie założy rurę łączącą zasilanie z powrotem. A termostat pokojowy napewno zmniejszy spalanie tylko że musicie pomyśleć gdzie go zainstalować aby nie stracić na komforcie bo podłoga dłużej oddaje ciepło niż grzejniki.

Mam nadzieje że macie zrobiony prawidłowo mieszacz do podłogówki bo te 70C może nie przetrwać.

moje rady.
na kotle max 54C bo przy wyższej w bojlerze będzie szybko osadzał się kamień.
w łazienkach grzejniki bez termostatów dla bezpieczeństwa kotła.
podłogówkę zasilajcie 40C i zainstalujcie termostat z elektrogłowicami na rozdzielaczu.

1950
04-12-2005, 17:32
ol_inka jaki masz kocioł?
parametry staraj się ustawić
U0 - 55C
U1 - 10 sekund
U2 - 40 sekund
przy zmianach czasów U1 i U2, nie rób tak dużych przeskoków, zmieniając parametry zmieniaj je o 1 - 2 sekund,
obserwuj palenisko, przy dobrze ustawionych czasach, żar powinien być lekko wypukły a na obrzeżach paleniska (kołnierzu) powinien być sam popiół,
jeżeli na palenisku robi się duży kopczyk i wyrzuca nie spalony węgiel to należy zmniejszyć czas pracy podajnika U1, lub zwiększyć czas pomiędzy kolejnymi załączeniami podajnika U2,
w przypadku gdy robi się niecka postępuj odwrotnie,
jeżeli robią się spieki to podejrzewam że to nie Julian,
instalator ma rację, powinna być zainstalowana ochrona powrotu, inaczej kocioł szybko przerdzewieje

beno11
04-12-2005, 18:06
witam
a ten piec ma jaki podajnik? slimak czy tlokowy?
bo jest dosc duza roznica w ustawieniach

slawturo
04-12-2005, 18:17
Miałem identyczny problem. W ciągu pierwszej doby mój "Zębiec" spalił cały zasobnik węgla,a i ciągu kilku następnych nie mniej.Sytuacja identyczna jak u Ol_inki.Wentylator ciągle dmucha, temperatura na kotle ustawiona na 55 st.C a osiągana tylko w okolicach 50. Zdrętwiałem - gdzie tu tak szeroko opiewana ekonomia kociołka. Okazało się, że instalator zostawił otwarty komin,tzn wyczystkę pod czopuchem. Dopiero serwisant z fabryki kazał go kategorycznie i natychmiast uszczelnić. Od tej pory 20 kg na dobę ( brak dzwi do nieogrzewanych piwnic i garażu)

rumak1974
05-12-2005, 07:31
ol_inka jaki masz kocioł?
parametry staraj się ustawić
U0 - 55C
U1 - 10 sekund
U2 - 40 sekund
przy zmianach czasów U1 i U2, nie rób tak dużych przeskoków, zmieniając parametry zmieniaj je o 1 - 2 sekund,
obserwuj palenisko, przy dobrze ustawionych czasach, żar powinien być lekko wypukły a na obrzeżach paleniska (kołnierzu) powinien być sam popiół,
jeżeli na palenisku robi się duży kopczyk i wyrzuca nie spalony węgiel to należy zmniejszyć czas pracy podajnika U1, lub zwiększyć czas pomiędzy kolejnymi załączeniami podajnika U2,
w przypadku gdy robi się niecka postępuj odwrotnie,
jeżeli robią się spieki to podejrzewam że to nie Julian,
instalator ma rację, powinna być zainstalowana ochrona powrotu, inaczej kocioł szybko przerdzewieje


No dobra a jesli piec pracuje w układzie zamknietym i nie ma zaworu trójdrożnego to też szybko przerdzeiweje?
Jeden instalator mówił że ten zawór to wzasadzie powinien być zamontowany przy ogrzewaniu podłogowym (niskotemperaturowym) a przy grzejnikach nie ma takiej potrzeby.
Chciałbym jeszcze zapytać o regulator pokojowy przy eko-groszku...a mianowicie w jaki sposób regulator wlywa na prace pieca ? tzn czy on steruje pracą pompy co czy jeszcze jakimś innym ustrojstwem (chodzi mi o to czy taki regulator ma duży wpływ na ograniczenie zużycia węgla)

Ol_inka a jką masz histereze ustawioną na piecu? tzn...tak jak było na pocvxzątku u mnie to piec nagrzewał się do 55 st a potem spadał o 2 st. w dół i zaczynał od nowa ...można było powiedzić że pracowął bez przerwy no może 5 min przerwa, no i dokopałem się do ustawień instalatora i zmieniłem mu histereze o 5 st w stosunku do zadanej na piecu i teraz podtrzymanie trwa u mnie jakieś 20 min w tym czasie odbywaja sie jakies 2 przedmuchy i 10 sekundowe podawanie przez podajnik....a jak u was??

beno11
05-12-2005, 07:47
No dobra a jesli piec pracuje w układzie zamknietym
odwazny jestes albo masz malo wyobrazni
ten piec musi pracowac w ukladzie otwartym

rumak1974
05-12-2005, 08:04
No dobra a jesli piec pracuje w układzie zamknietym
odwazny jestes albo masz malo wyobrazni
ten piec musi pracowac w ukladzie otwartym

Nie musi...wszystko zależy od zabezpieczeń itp. to tylko nasze polskie prawo o układzie zamknietym i otwartym.....jeśli piec jest kiepsko wykonany i np. (taki osobiście widzaiłem) cyt."dopuszczalne ciśnienie robocze 1,5 atm" no to żeczywiście strach że jak go przegrzejesz to go rozsadzi...ale ja myśle że z tą automatyką raczej ciężko będzie go zagotować

shago
05-12-2005, 08:18
no i dokopałem się do ustawień instalatora i zmieniłem mu histereze o 5 st w stosunku do zadanej na piecu i teraz podtrzymanie trwa u mnie jakieś 20 min w tym czasie odbywaja sie jakies 2 przedmuchy i 10 sekundowe podawanie przez podajnik....a jak u was??

jak to uczyniłeś, mam taki piec 25kw, u mnie ustawienia są
u0 45
u1 8
u2 23
u3 6
u4 9
na podtrzymaniu robi 2-3 przedmuchy, za każdym przedmuchem temp. spada o 1 stopień. :-), mam minimalnie otwarty czopuch, bo grzałem komin, spala 30 kg na dobę, grzeje piwnicę, garaże razem 220m2 temp w piwnicy 21, parter 23, poddasze 24. temp.
z tego co w intrukcji przeczytałem to mniej niz 56 stopni nie powinno sie ustawiać bo sadza sie robi, ale jakbym grzał na piecu 56 to chyba miałbym w domu tropik.

shago
05-12-2005, 08:26
Niestety na pomoc producenta (na razie go nie wymienie) nie mam co liczyć - tłumaczy że takie spalanie jest normalne w nowym domu w pierwszym sezonie. Miesięczny koszt grzania wyniósłby wiec ok 1000 zł.
napisz producenta pieca i typ dmuchawy, szczególnie chodzi mi o to czy ma przesłonę czy nie, możesz mieć poprostu zły wentylator, ja tak miałem, ale nawet wtedy palił mi 50 kg na dobę. :-) po wymianie wentylatora pali juz niezle.

shago
05-12-2005, 08:31
Chciałbym jeszcze zapytać o regulator pokojowy przy eko-groszku...a mianowicie w jaki sposób regulator wlywa na prace pieca ? tzn czy on steruje pracą pompy co czy jeszcze jakimś innym ustrojstwem (chodzi mi o to czy taki regulator ma duży wpływ na ograniczenie zużycia węgla)


regulator blokuje sterownik na piecu i do czasu spadku temperatury w pomieszczeniu piec tylko podtrzymuje, żeby nie wygasnšć. coœ podobnego wtedy osiagasz do pieca gazowego, na olej lub na pelety z zapalarkš. z racji tej że na węglu nie masz zapalarki to musi palic żeby nie wygasnšć. moim zdaniem korzyœci z tego zależne sa rzędu 10%, może więcej.

rumak1974
05-12-2005, 08:35
no i dokopałem się do ustawień instalatora i zmieniłem mu histereze o 5 st w stosunku do zadanej na piecu i teraz podtrzymanie trwa u mnie jakieś 20 min w tym czasie odbywaja sie jakies 2 przedmuchy i 10 sekundowe podawanie przez podajnik....a jak u was??

jak to uczyniłeś, mam taki piec 25kw, u mnie ustawienia są
u0 45
u1 8
u2 23
u3 6
u4 9
na podtrzymaniu robi 2-3 przedmuchy, za każdym przedmuchem temp. spada o 1 stopień. :-), mam minimalnie otwarty czopuch, bo grzałem komin, spala 30 kg na dobę, grzeje piwnicę, garaże razem 220m2 temp w piwnicy 21, parter 23, poddasze 24. temp.
z tego co w intrukcji przeczytałem to mniej niz 56 stopni nie powinno sie ustawiać bo sadza sie robi, ale jakbym grzał na piecu 56 to chyba miałbym w domu tropik.


Jak to zrobiłem?/
Na stronach Klimosza jest instrukcja Ster. Geco dl ainstalatora a w niej jest tak atabela która podaj ewartości min. i max a posród nich jest coś takiego ajk par. D3 który odpowiada za histeteze i spadek temp. Max wartośc spadku temp wynosi 10st. ale tak słysząłem że dobrze jest pomiędzy 5a 7 st. Muszę jeszcze potrnowac z tymi ustawieniami i zamontowac ten regulator pokojowy i wtedy zobaczymy...narzaie by wychodziło że spala ok 25 kg na dobe . Dom dobrze ocieplony o powierzchni użytk. 150 m2 . Kurde juzsam nie wiem jak to liczyc bo dom ma 11 na 9 m co daje w obrysie 99 m2 na kondygnacjie , garaż ma w bryle budynku w którym tez mam grzejnik ale zato kiepska brame i sporo ciepła uciek tamtędy. Ale3 tak jak napisałeś jak bym miał na piecu 55 st to cyba bym umarł z przegrzania

shago
05-12-2005, 08:43
Na stronach Klimosza jest instrukcja Ster. Geco dl ainstalatora a w niej jest tak atabela która podaj ewartości min. i max a posród nich jest coś takiego ajk par. D3 który odpowiada za histeteze i spadek temp. Max wartośc spadku temp wynosi 10st. ale tak słysząłem że dobrze jest pomiędzy 5a 7 st. Muszę jeszcze potrnowac z tymi ustawieniami i zamontowac ten regulator pokojowy i wtedy zobaczymy...narzaie by wychodziło że spala ok 25 kg na dobe . Dom dobrze ocieplony o powierzchni użytk. 150 m2 . Kurde juzsam nie wiem jak to liczyc bo dom ma 11 na 9 m co daje w obrysie 99 m2 na kondygnacjie , garaż ma w bryle budynku w którym tez mam grzejnik ale zato kiepska brame i sporo ciepła uciek tamtędy. Ale3 tak jak napisałeś jak bym miał na piecu 55 st to cyba bym umarł z przegrzania

ja mam obrys domu 12 na 9, tyle że 3 kondygnacje i drugi garaż z boku.; :-)
ide poszukać tej instrukcji.

rumak1974
05-12-2005, 08:47
Chciałbym jeszcze zapytać o regulator pokojowy przy eko-groszku...a mianowicie w jaki sposób regulator wlywa na prace pieca ? tzn czy on steruje pracą pompy co czy jeszcze jakimś innym ustrojstwem (chodzi mi o to czy taki regulator ma duży wpływ na ograniczenie zużycia węgla)


regulator blokuje sterownik na piecu i do czasu spadku temperatury w pomieszczeniu piec tylko podtrzymuje, żeby nie wygasnšć. coœ podobnego wtedy osiagasz do pieca gazowego, na olej lub na pelety z zapalarkš. z racji tej że na węglu nie masz zapalarki to musi palic żeby nie wygasnšć. moim zdaniem korzyœci z tego zależne sa rzędu 10%, może więcej.

tzn. mam poprostu dłuższy czs podtrzymania nie zaleznie od poprzednich ustawień sterown9ika (histerezy). A ja myślałem że sterownik ma bezpośredni wpływ a]na pracę pompy od CO (uruchamia ja i zatrzymuje )

rumak1974
05-12-2005, 08:51
Na stronach Klimosza jest instrukcja Ster. Geco dl ainstalatora a w niej jest tak atabela która podaj ewartości min. i max a posród nich jest coś takiego ajk par. D3 który odpowiada za histeteze i spadek temp. Max wartośc spadku temp wynosi 10st. ale tak słysząłem że dobrze jest pomiędzy 5a 7 st. Muszę jeszcze potrnowac z tymi ustawieniami i zamontowac ten regulator pokojowy i wtedy zobaczymy...narzaie by wychodziło że spala ok 25 kg na dobe . Dom dobrze ocieplony o powierzchni użytk. 150 m2 . Kurde juzsam nie wiem jak to liczyc bo dom ma 11 na 9 m co daje w obrysie 99 m2 na kondygnacjie , garaż ma w bryle budynku w którym tez mam grzejnik ale zato kiepska brame i sporo ciepła uciek tamtędy. Ale3 tak jak napisałeś jak bym miał na piecu 55 st to cyba bym umarł z przegrzania

ja mam obrys domu 12 na 9, tyle że 3 kondygnacje i drugi garaż z boku.; :-)
ide poszukać tej instrukcji.


To kawał chałupki... a jakiej produkcji masz piec?

shago
05-12-2005, 09:55
tzn. mam poprostu dłuższy czs podtrzymania nie zaleznie od poprzednich ustawień sterown9ika (histerezy). A ja myślałem że sterownik ma bezpośredni wpływ a]na pracę pompy od CO (uruchamia ja i zatrzymuje )

bo ma , włšcza i wyłšcza pompe CO
piec mam per-eko, trochę niedopracowany, musiałem sam uszczelnić kosz, przywieŸli piec ze złym wentylatorem, ale ogólnie nie jest teraz zle. hydraulik PIERDOŁA robic mu sie nie chciało i przekrecił mnie na patent, że piec na węgiel nie powinien miec sterownika pokojowego bo sie zagrzac może. i nie mam sterownika ale myœle o nim cały czas.

rumak1974
05-12-2005, 11:01
tzn. mam poprostu dłuższy czs podtrzymania nie zaleznie od poprzednich ustawień sterown9ika (histerezy). A ja myślałem że sterownik ma bezpośredni wpływ a]na pracę pompy od CO (uruchamia ja i zatrzymuje )

bo ma , włšcza i wyłšcza pompe CO
piec mam per-eko, trochę niedopracowany, musiałem sam uszczelnić kosz, przywieŸli piec ze złym wentylatorem, ale ogólnie nie jest teraz zle. hydraulik PIERDOŁA robic mu sie nie chciało i przekrecił mnie na patent, że piec na węgiel nie powinien miec sterownika pokojowego bo sie zagrzac może. i nie mam sterownika ale myœle o nim cały czas.

Ha czyli dobrze kombinuje, muszę jak najszybdziej to ustrojstwo zamontowac...a zapytam niesmiało :oops: w jakim układzime masz kocioł zamknięty otwarty??

shago
05-12-2005, 11:08
Ha czyli dobrze kombinuje, muszę jak najszybdziej to ustrojstwo zamontowac...a zapytam niesmiało :oops: w jakim układzime masz kocioł zamknięty otwarty??

otwartym, w zamkniętym podobno nie mozna, bo polska norma nie pozwala. inna sprawa, że przy sterowniku pokojowym ten piec działa identycznie jak stary gazowy (w którym się cały czas swieczka paliła) , i myœle że twórcy norm nie dojrzeli jeszcze do nowoœci. pamiętam, ze jeszcze 1,5 roku temu było w całej polsce 4 producentów tego typu kotłów. teraz sš ich dziesištki. jest juz automatyczna zapalarka do peletów więc może za 2 lata doczekamy się pełnej automatyki w eko-groszku. sš juz podajniki z bunkra, gdzie wywrotka zasypuje raz do roku, sterowniki pokojowe, więc do dzieła konstruktorzy. zbiorniczek oleju, przewodzik, dysza i do boju,

shago
05-12-2005, 11:14
rumak a ty jaki masz piec? i po ile węgiel kupujesz? i jaki?

rumak1974
05-12-2005, 11:47
rumak a ty jaki masz piec? i po ile węgiel kupujesz? i jaki?

Ja kupowałem z DomGazu z Marek k.Warszawy piec nazywa sie "MARKUS" 25 KW. Szukałem kombinowałem co by tu kupić no i jak przyszło co do czego to wkońcu kupiłem od regionalngo producenta bo :
1 blisko i w razie jakiejś awarii (odpukać) nie trzeba sie długo prosoć o odwiedziny serwisanta
2 firma na rynku kotłów sprawdzona bo istnieją juz kawał czasu

Wegiel na składzie EkoReta z Holdingu węglowego po 400 za tone luzem
Poza sezonem 380 zł. Chociaż wyczaiłem niedawno skład gdzie moge kupić ekoreta w workach po 480 za tone (tele. zamawiasz żeby zapakowali w worki i po bólu)

shago
05-12-2005, 12:02
rumak a ty jaki masz piec? i po ile węgiel kupujesz? i jaki?

Ja kupowałem z DomGazu z Marek k.Warszawy piec nazywa sie "MARKUS" 25 KW. Szukałem kombinowałem co by tu kupić no i jak przyszło co do czego to wkońcu kupiłem od regionalngo producenta bo :
1 blisko i w razie jakiejś awarii (odpukać) nie trzeba sie długo prosoć o odwiedziny serwisanta
2 firma na rynku kotłów sprawdzona bo istnieją juz kawał czasu

Wegiel na składzie EkoReta z Holdingu węglowego po 400 za tone luzem
Poza sezonem 380 zł. Chociaż wyczaiłem niedawno skład gdzie moge kupić ekoreta w workach po 480 za tone (tele. zamawiasz żeby zapakowali w worki i po bólu)

no to palimy tym samym WUNGLEM :-)
ale u mnie klinkieru jest troche i szlaki. nie jest tego dużo, ale jednak jest, kombinowałem z powietrzem, z nastawami ale jak narazie nie wyszło. podobno powinien spalać tak żeby na popiół skłšdał się sam proszek ,ale cieżko mi w to uwierzyć.

rumak1974
05-12-2005, 12:09
rumak a ty jaki masz piec? i po ile węgiel kupujesz? i jaki?

Ja kupowałem z DomGazu z Marek k.Warszawy piec nazywa sie "MARKUS" 25 KW. Szukałem kombinowałem co by tu kupić no i jak przyszło co do czego to wkońcu kupiłem od regionalngo producenta bo :
1 blisko i w razie jakiejś awarii (odpukać) nie trzeba sie długo prosoć o odwiedziny serwisanta
2 firma na rynku kotłów sprawdzona bo istnieją juz kawał czasu

Wegiel na składzie EkoReta z Holdingu węglowego po 400 za tone luzem
Poza sezonem 380 zł. Chociaż wyczaiłem niedawno skład gdzie moge kupić ekoreta w workach po 480 za tone (tele. zamawiasz żeby zapakowali w worki i po bólu)

no to palimy tym samym WUNGLEM :-)
ale u mnie klinkieru jest troche i szlaki. nie jest tego dużo, ale jednak jest, kombinowałem z powietrzem, z nastawami ale jak narazie nie wyszło. podobno powinien spalać tak żeby na popiół skłšdał się sam proszek ,ale cieżko mi w to uwierzyć.

No chyba tak sie nieda
Ja wczesniej kombinowałem z krutszym czasem podawania i wydłużonym czasem nadmuchu (że niby miał sie lepiej wypalać) ale wtedy długoi czas był oczekiwania na wzrost temp.Potem kombinowałem z siłą nadmuchu ale jak zabardzo dmuchało to strasznie sie iskrzy i ten ogień jest taki jakiś nie bardzo - tak słysząłem że nie może byc za silny nadmuch -
po 5 sezonach palenia będziemy mistrzami w regulacji :lol:

RadomRobert
27-01-2017, 16:41
Mam podobną powierzchnię , piec 25KW Ogniwo Eco Plus , dom nieocieplony biała cegła - spalanie 25 kg/dobę miał węglowy wysokoenergetyczny 24J, temperatura zadana 75C. temperatura w domu 21C.zawór 4-drogowy z siłownikiem sterowany komputerem pieca .ścianki pieca jasnobrązowe, popiół siwy ściana przewodu kominowego ledwo ciepła.
Moim zdaniem żle ustawione parametry spalania - niepełne spalanie węgla ( sadza, oblepione ścianki ) ciepło idzie w komin a nie w piec ja popiół wybieram przy ekogroszku raz na 2tygodnie przy miale 1 na tydzień ............