PDA

Zobacz pełną wersję : Pustak ceramiczny-kto ma z tego domek???



AGNIESZKA31
04-12-2005, 12:21
Odrazu zaznaczam że w opcji szukam-byłam,ale nie znalazłam wiele.Prosze aby odezwały sie osoby które zbudowały,budują lub beda budowały z pustaka ceramicznego.Chetnie poczytam dzienniki,podgladne zmagania i wysłucham dobrych rad.Bedę budowała Oliwke z Domna5 i tam jest opcjonalnie pustak ceramiczny lub beton komórkowy.Niestety w moim rejonie zero fachowców budujacych z betonu komórkowego.Chce by moje sciany były docieplone styropianem i wykończone drewnem.No jakby to nazwać po fachowemu---hmmm tak jak saiding tylko z prawdziwego drewna i szersze listwy-o matko ale ze mnie laik.Ale napewno wiecie o co chodzi..

anpi
04-12-2005, 12:45
Pustak ceramiczny to szerokie pojęcie, obejmujące m.in. poroterm, maxa, u-220, a nawet cegłę dziurawkę. Z tego co widzę, to większość buduje z ceramiki.

Geno
04-12-2005, 13:11
cegła to cegła ;) więc dziurawka nie obejmuje :wink:

Ewa Hebda
04-12-2005, 16:01
Agnieszko, dokładnie tak- pustak ceramiczny to baardzo szerokie pojęcie. My mamy dom wybudowany z porothonu i docieplony steropianem ( choć teraz raczej zdecydowałabym się na wełnę mimo, że jest droższa). Dlaczego wełna? Bo dzięki niej domek mówiąc potocznie oddycha, a przy steropienie powstaje nam coś w rodzaju "termosu" - tak bo babsku :wink: mówiąc. Jakbyś miała jeszcze jakieś pytania, to nie wstydź się, że jesteś laikiem tylko pytaj :D

24Ambero
04-12-2005, 16:12
Witam, Ja tez jestem jak na razie w fazie projektu, ostatnio zastanawiam sie z czego budować, tzn ściany? pustak max? Porotherm? Proszę o opinie, Pozdrawiam,

inż. Mamoń
05-12-2005, 07:19
Zdecydowałem się na pustaki U-220 i nie żałuję. Ale tak naprawdę jak decydujesz się na ścianę dwuwarstwową to jakie ma znaczenie czy BK czy ceramika tradycyjna? Ja wybrałem ceramikę bo ulegam mitowi o tradycyjnej zdrowej ceramice :D

AGNIESZKA31
08-12-2005, 15:49
inż. Mamoń no właśnie.....dlaczego mit?? :D :D Juz nerwicy dostane.Z ytonga nie bede budowac bo ekipy zero.......I nie wiem na ile to prawda ale ponoć długo schnie...gdzies wyczytałam.
Chce z "normalnych"ceramicznych pustaków.Wydaje mi sie że wersja pustak plus wełna bedzie optymalna...hmmm ale jaki pustak???Zeby było i zdrowo i ciepło ---i niedrogo.Oj to tak jak w reklamie...TAKIE RZECZY TO TYLKO W (tu nazwa sieci komórkowej) :wink: :wink:

08-12-2005, 15:53
Ja mam i póki co jestem bardzo zadowolona. O wyborze też bardziej zadecydowała ... psychologia - jakoś się lepiej czułam z koncepcją ceramiczną niż betonowo-komórkową.
W domach z betonu nie ma wolnej miłości ;)

Xena z Xsary
08-12-2005, 20:31
czy ktos moze mi wyjasnic jak krowie na rowie jaka jest roznica miedzy np ph, pustakiem, U220 i maxem?

AGNIESZKA31
09-12-2005, 07:57
:D :D :D Xena dokładnie na to samo liczyłam :D

anpi
09-12-2005, 08:10
czy ktos moze mi wyjasnic jak krowie na rowie jaka jest roznica miedzy np ph, pustakiem, U220 i maxem?

Intensywnością reklamy :lol:

Rocky
09-12-2005, 08:22
czy ktos moze mi wyjasnic jak krowie na rowie jaka jest roznica miedzy np ph, pustakiem, U220 i maxem?

I ph (chyba masz na myśli porotherm) i U220 i max to wszystko są pustaki, czyli materiały rozmiarami większe od cegieł.
U220 i Max mają jednakową strukturę i różnią się jedynie wymiarami.
Grubość ściany zbudowanej z Max'a wynosi 29cm, a z U220 25cm.
To jest pustak Max (http://www.hadykowka.rzeszow.pl/produkty/p_max.php)
To jest pustak U (http://www.hadykowka.rzeszow.pl/produkty/p_scienny_u.php)
O pustaki Max i U220 spokojnie mozna pytać w każdej cegielni, będą wiedzieć o co chodzi.

Porotherm to produkt o trochę innej strukturze od max'a i U220, dzięki czemu ma teoretycznie lepsze właściwości izolacyjności cieplnej, ale nie oznacza to że jest lepszy. Różne sa opinie o Porothermie - poszukaj na forum.
To jest Porotherm (http://www.wienerberger.pl/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/Page/List05&cid=1119356883967&sl=wb_pl_home_pl)
Porotherm to chyba nazwa handlowa zastrzeżona przez Wienerberger'a, ale tego typu pustaki produkowane są tez przez inne firmy, z tym że pod innymi nazwami np. MEGA (Plecewice).

Xena z Xsary
09-12-2005, 08:28
Rocky senk You! Bardzo mi pomogłeś, dzięki

AGNIESZKA31
09-12-2005, 08:31
Rocki serdeczne dzięki,o to mi własnie chodziło.Cenowo to jak sie przedstawia?Ja chciałabym budować ściany z pustaka 25 cm plus wełna plus tzw.plasterki-czyli szalowanie z drewna.Troche nie mam zaufania do grubaśnej ściany ale bez docieplenia,ale oczywiście są to moje wywody teoretyczne.Szczytem marzeń jest ściana wybudowana tanio i zdrowa i na dodatek super ciepła- :wink: :wink: :wink: ale zdaje sobie sprawe że albo tanio albo drogo...a moze sie myle???

09-12-2005, 08:49
Pustak U i max mają nieco inne wymiary, są bez pióra-wpustu (trzeba dawać też spoiny pionowe). Nie powinny zawierać domieszek trocin (np w Harasiukach zawierają) - mocniejsze - najwyższa klasa 20, porządna 15
PTH - pustaki z piórem-wpustem, większe od maxów i u, nie trzeba murować na spoiny pionowe, z domieszkami trocin (czyli poryzowane - potencjalnie cieplejsze), ale za to bardziej kruche. Dobra klasa to 15 (w przypadku PTH o większej grubości chyba najwyższa to 10). Ja sama mam trochę maxów, większość ścian z PTH 25 (z maxami miałam problem jakościowy i musiałam wymieniać :evil: )

_Beti_
09-12-2005, 08:59
ja także wybrałam ceramike a mianowicie buduje z maksa z Kupna o wyborze zdecydowała cena 1.53 za sztukę i mit jak to ktoś wcześnie powiedział :) ale mit w dobrym tego słowa znaczeniu

AGNIESZKA31
09-12-2005, 09:33
O własnie miałam sie zapytać a zapomniałam.Mój szwagier buduje dom z pustaków ,które sam z moim mężem i teściem robili.A ostatnio czytam że takie pustaki sa strasznie niezdrowe i wogóle koszmarne.A przecież dawniej tylko takie robiono.Cos mi tu śmierdzi... :-?

Yoric
09-12-2005, 10:29
hehe ....to mnie rozbawilas na weekend ;-)))

tesc z mezem sami pustaki kreca a Ty sie jeszcze po forach krecisz i pytasz ? ktory tanszy ? ;-)
A dlaczego niby tesc ma niezdrowe pustaki robic ? ;-))
jak maz sam pustaki robi ...to buduj z tego - przeciez dla siebie zrobi zdrowe ..nawet jak te na sprzedaz arszenikiem podsypuje ;-)

AGNIESZKA31
09-12-2005, 10:58
Yoric ,jest zasadnicza róznica pomiedzy tym ,że oni robia a tym ,że ja chce to od nich wziąć :wink: Wole kupić za swoje i nie słuchać potem-jak to mi pomogli,ile dali ...juz szwagier słucha.Czyli pustak kręcony-jest dobry?Jakis taki hihihi -brzydki.

Yoric
09-12-2005, 11:11
Agnieszko,

Szpetota pustaka bym sie nie przejmowal wcale - przeciez nie bedziesz go juz nigdy pozniej ogladac. Pustak powinien byc:
MOCNY - zeby chalupa sie nie rozpadla
ROWNY - zeby nie poszlo za duzo kleju na docieplenia (drogi) jak i materialu na tynki (tez kosztuje)
PROSTY ( w miare) ;-) zeby sciany byly proste i zeby sciany byly proste ;-)

Jezeli te 3 warunki spelniaja tesciowe pustaki - bierz i sie nie namyslaj.
Jesli maz sam bedzie krecil, to 1/3 pieniedzy za wykonanie pustakow przejdzie Wam tylko z kieszeni do kieszeni - dola meza ;-).
Jesli chcesz ocieplac - nie bralbym BK ani zadnych cieplych pustakow.
Krecony pustak rulez!! ;-)
Aha ! i jeszcze jedno ...nie mieszaj sie w meskie sprawy ...NIE PODBURZAJ MEZA !!! ;-))
On na pewno sie z bratem i ojcem dogada ....;-)

(Y)

jorg
09-12-2005, 11:38
Wybieraj ceramikę producenta lokalnego, jeśli jest dobra. Ja na południu Polski budowałem z MAXa z Biegonic. Bardzo dobre pustaki. Z tradycyjnej ceramiki murować potrafi wiele lokalnych ekip. Nie bawiłbym się w jakieś wyszukane technologie bo to są same kłopoty potem. Beton komórkowy wydaje mi się za kruchy na sciany zewnętrzne, co innego na działowki. Ocieplenie tańsze jest ze steropianem. Faktycznie dom jest jak mały termos, musi być dobra wentylacja.

Heath
09-12-2005, 12:25
"Kręcone" to znaczy z betonu?? Kiedys brałem udział w budowie z czegos takiego, ale altanki nie domu. Cholernie cięzkie to, trudno w tym się kuje rowki pod instalacje, trzeba czekać aż obeschną a i dobrą izolacyjnością cieplną nie grzeszą. Nie znam wymiarów takich bloczków, ale warto pokusić się o przeliczenie ile kosztuje 1m kw. ściany z takich bloczków, a ile z chociażby "niemarkowych" pustaków z ceramiki z lokalnej cegielni.
Nie chcę namawiać na konkretnego producenta czy technologię, ale mnóstwo ludzi buduje z najtańszego betonu komórkowego czy maxów i są zadowoleni, a pracy na pewno mniej niż przy "betonach".

rafałek
09-12-2005, 12:43
Jesli jesteś przekonana do ceramiki to szukaj najtańszej, tylko po wyborze objedż lokalne budowy które budowały z materiałów tego producenta i sprawdź jak wyszło.
Ja mam ścianę z ceramiki (PH) w wersji 3W z wełną i jestem bardzo zadowolony. Ceramika ma jednak też i swoje wymagania i ekipa też powinan być z nią obyta. Nie ważne czy poryzowana czy zwykła.

farida
10-12-2005, 11:16
Agnieszko,witaj :wink: .Z tymi domowymi pustakami to pewnie jest tak:dawniej sie robilo,bo byly zupelnie inne warunki,trudno bylo cokolwiek kupic.A co do oplacalnosci to tez trzeba rozwazyc,wiem,bo moj tesc ostatnio robil i "Moj" mu nawet pomagal.Wiec zuzel musi byc sezonowany i to dobre pare sezonow,masz taki zuzel?Jesli go kupic musisz,do tego inne potrzebne materialy,praca tej telepiacej maszyny-wibratora czy jak tam, to nie bardzo sie pewnie oplaci.Tesciowi wyszlo cos 0.80 za pustaka ale nie liczyl tego zuzlu i pewnie pradu.No i brzydkie,nierowne i ciezkie bylo to zeczywiscie.A,i On z tego budowal garaz a nie dom.
Pozdrawiam.