PDA

Zobacz pełną wersję : strop drewniany, gęstożebrowy czy żelbetonowy? Pomóżcie...



Evva
05-12-2005, 13:43
Od ładnych kilku miesięcy staram się poszerzać moją wiedzę z zakresu budownictwa (na razie tylko teoria :wink: ) ale nie znalazłam odpowiedzi na jedno pytanie, sorry jeżeli wyda się Wam banalne:

jaka jest różnica w grubości wymienionych w temacie stropów? Mam upatrzony domek C04 z kolekcji Muratora - nazywa się "Smukły" - i jak sama nazwa wskazuje jest wąski, a dosyć wysoki. W projekcie jest strop drewniany (szczerze mówiąc niezbyt mi się to podoba, ale to inna sprawa). W każdym razie wysokość parteru wynosi 2,63. To dla mnie za mało. Chciałabym mieć parter wysokości co najmniej 2,70, poddasze (ze skosami) może zostać 2,64.
I tu moje pytanie:
Czy jeżeli zamieniłabym ten strop na żelbetonowy lub gęstożebrowy, czy jest szansa, że zyskałabym te dodatkowe 7-10 cm bez konieczności podwyższania domu o jeden pustak?
Tak na zdrowy rozsądek to powinny być one cieńsze od drewnianego...

Pawel B
05-12-2005, 15:06
Przy zmianie stropu z drewnianego na żelbetowy faktycznie można by zyskać parę centymetrów na wysokości kondygnacji jednakże idą za tym nowe problemy techniczne które na żadnym forum nikt ci nie rozwiąże. Tu musi wypowiedzieć się projektant który rozważy dokładnie twój przypadek chociażby dlatego że:
- strop żelbetowy jest sporo cięższy od drewnianego czyli zwiększają się nam obciążenia na ściany i fundamenty.
- do stropu żelbetowego potrzebny jest szczegółowy projekt z przedstawionym sposobem zbrojenia, określoną klasą stali i betonu.
- wypadało by jeszcze sprawdzić czy nie powstaną nam jakieś mostki termiczne
A i jeszcze jedno, jeżeli rozpiętości pomiędzy ścianami nośnymi są większe od 4m to z każdym metrem drastycznie zaczyna nam rosnąć wymagana grubość stropu no i ilość stali a to kosztuje ...
GG 4394716

Evva
05-12-2005, 15:19
Jeżeli chodzi o ropiętość, to wynosi ona 7,70 m na 8,90 m (ten domek nie ma ścian nośnych - to są jego wymiary).
A jak wygląda grubość stropu gęstożebrowego? Czy niesie za sobą również tyle zmian w projekcie?

Geno
05-12-2005, 15:25
Jeżeli chodzi o ropiętość, to wynosi ona 7,70 m na 8,90 m (ten domek nie ma ścian nośnych - to są jego wymiary).
A jak wygląda grubość stropu gęstożebrowego? Czy niesie za sobą również tyle zmian w projekcie?

Hmmm to dach jest podwieszony do balonów jak nie ma ścian nośnych? :wink:

kze
05-12-2005, 15:41
na oko: monolityczny 15cm, terriva 25cm

Pawel B
05-12-2005, 15:50
Jeżeli pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie ma faktycznie ścian nośnych to przy takiej rozpiętości (7,7-8,9m) grubość stropu może wynosić nawet 20 do 25cm.
Przykładowo przy rozpiętości 4m grubość stropu żelbetowego wynosi około 15cm.

Geno
05-12-2005, 15:57
Jeżeli pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie ma faktycznie ścian nośnych to przy takiej rozpiętości (7,7-8,9m) grubość stropu może wynosić nawet 20 do 25cm.
Przykładowo przy rozpiętości 4m grubość stropu żelbetowego wynosi około 15cm.

Szkoda ,że nie pół metra.....

Dominik!
05-12-2005, 18:09
Jeżeli pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie ma faktycznie ścian nośnych to przy takiej rozpiętości (7,7-8,9m) grubość stropu może wynosić nawet 20 do 25cm.
Przykładowo przy rozpiętości 4m grubość stropu żelbetowego wynosi około 15cm.

Szkoda ,że nie pół metra.....
Pewnie szkoda, ale może coś bardziej konstruktywnego?

Geno
05-12-2005, 18:27
Jeżeli pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie ma faktycznie ścian nośnych to przy takiej rozpiętości (7,7-8,9m) grubość stropu może wynosić nawet 20 do 25cm.
Przykładowo przy rozpiętości 4m grubość stropu żelbetowego wynosi około 15cm.

Szkoda ,że nie pół metra.....
Pewnie szkoda, ale może coś bardziej konstruktywnego?
Dokładanie betonu może przynieść skutek odwrotny - przy takiej rozpietości trzeba pomysleć o podciągu i żebrach - pokombinować jak to ukryć w rozsądnej grubości stropu - chyba,że nad stropem jest poddasze to można pokombinować z "wypchaniem" podciągu i żeber w góre - dół zostawiając płaski - płyta spokonjie mogłaby miec od 10 do 15 cm. Można w różny sposób próbować. Nie wyobrażam sobie jakoś 25 cm stropu żelbetowego w domu jednorodzinnym. Zresztą powyżej 6 m żelbet staje sie stosunkowo drogą zabawką - nie wiem czy ktos o tym pomyślał projektując dom.

To może strop sprężony? :wink:

jajmar
05-12-2005, 18:39
Pewnie szkoda, ale może coś bardziej konstruktywnego?

Już ktoś napisał .....projektant lub inny projekt.

Żaden żelbetowy strop na rozpiętości 7,7 nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem, mało który sie do tego nada. Większość stropów projektowana jest do 6 metrów (6,6 to często max) powyżej tej wartości dochodzimy do drogich rozwiązań.
Kto zamiania stropy po to by zwiększyć wyskosc? To conajmniej dziwne rozwiązanie. Reguluje się to wysokościa ściany.

budulec
05-12-2005, 18:40
Geno, zaraz pół metra :D . Przecież wiesz, że nie powinno się wykonywać stropóe grubszych niż 30 cm.

jajmar
05-12-2005, 18:41
To może strop sprężony?
Też drogo :), a jak to na budowie domku "pan Józek" wykona ?

budulec
05-12-2005, 18:44
To może strop sprężony?
Też drogo :), a jak to na budowie domku "pan Józek" wykona ?
Jak to jak? zamiast zbrojenia da spężyny

Geno
05-12-2005, 18:52
To może strop sprężony?
Też drogo :), a jak to na budowie domku "pan Józek" wykona ?

Podczepi do Żuka i naciągnie :wink:

jajmar
05-12-2005, 18:55
To może strop sprężony?
Też drogo :), a jak to na budowie domku "pan Józek" wykona ?

Podczepi do Żuka i naciągnie :wink:

A drugi koniec do czego ;) ?
Do ścian co je sam wcześniej ulepił?

Geno
05-12-2005, 19:01
To może strop sprężony?
Też drogo :), a jak to na budowie domku "pan Józek" wykona ?

Podczepi do Żuka i naciągnie :wink:

A drugi koniec do czego ;) ?
Do ścian co je sam wcześniej ulepił?

Drugi do drugiego Żuka :wink:

Gdyby strop zrobić drewniany to beleczki tez byłyb ciekawe jak na dom jednorodzinny może w okolicach 0,20x0,30 ?

Janussz
05-12-2005, 19:11
To może strop sprężony?
Też drogo :), a jak to na budowie domku "pan Józek" wykona ?
Jak to jak? zamiast zbrojenia da spężyny
Budulec, wyrażasz się nieprecyzyjnie.
Powinno być: zazbroi sprężynami :lol:
he,he....

oskar0259
05-12-2005, 20:59
Myślę, że Panowie zbyt dworujecie sobie z białogłowy, która chciałaby się czegoś dowiedzieć, a nie do końca wie, jak zadać pytanie.
Zakładam, z podanych przez Evę wymiarów, że wybrany przez nią projekt to jeden z parterowych, małych domów "Muratora" z drewnianym stropem. A więc nie wymagającym grubszych ścian nośnych w środku.
Jeśli Evva chce zmienić strop na gęstożebrowy i obniżyć jego wysokość, np. do 10 cm, konieczne wydaje się zwiększenie nośności (grubości) niektórych ścian wewnętrznych (aby zmniejszyc rozpiętość, a więc ilość/grubość stali i grubość płyty), albo zaprojektowanie w ścianach żelbetowych słupów, które przeniosą większe obciążenie stropu. Można to "skrzyżować" z żebrami w stropie (ktoś już to radził w tym wątku), których większą wysokość spokojnie można ukryć na nieużytkowym poddaszu, albo w warstwie ocieplenia stropu.
Nie da się na pewno uniknąć zmian projektu i zaprojektowania zbrojenia. Nie wiem Evvo, czy gra jest warta świeczki. Lepiej dodać jeden pustak (wysokości).

jabko
05-12-2005, 21:07
...
Gdyby strop zrobić drewniany to beleczki tez byłyb ciekawe ...

Geno
zadziwiasz mnie :lol:

oskar0259
05-12-2005, 21:11
Jednak się trochę "kropnęłem". Pomyliłem parterowy D06 z pietrowym C04 wybranym przez Evvę.
Ale to niewiele zmienia moje uwagi powyżej. Poza tym, że teraz bardziej rozumiem chęć zmiany stropu. Należałoby tylko "unośnić" ścianę wewnętrzną między kuchnią a salonem oraz łazienką i salonem. Rozpiętości spadną wtedy do 4-4,5 metra. A strop żelbetowy będzie na pewno bardziej stabilny (jak na wyobrażenie Polaków)..