PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo dziwne zapowietrzenie C.W.U.



Przekorek
06-12-2005, 08:29
Szukalem ale w starych postach nie znalazlem rady: Co może byc przyczyna, że ciepla woda podawana z zasobnika CWU pieni się i prycha z kranu? Dodam, że zimnej to nie dotyczy (leci normalnie).
Kociol Vaillant 1-funkcyjny z zasobnikiem. Pompy Grundfos. Zawór mieszający. Nastawa CWU na kotle: 55 stopni. Nastawa na zaworze nieco niższa - ok 45 stopni. Ciśnienie w instalacji 2,5-3 atmosfery.
Co zrobic, żeby przestało prychać?
Dodam, że problem zauważyłem jakieś 2-3 miesiące temu. Wczesniej jakoś chyba nie prychało.


Uwaga: Piszę po 2 tygodniach dla dociekliwych - rozwiązanie zagadki trafnie zaproponowali Thalex i Inwestor. Faktyczną przyczyną była zbyt wysoka temperatura ustawiona na zasobniku. Po obniżeniu do 45 stopni mogłem szerzej otworzyć zawór mieszający. Problem zniknął. Dzieki.

Wojtek_doktorek
06-12-2005, 13:35
Tak sobie myślę, bo problem ciekawy:

1. Skłaniłbym się do analizy składu wody, może coś się w niej zmieniło i po prostu przy ogrzewaniu jakies gazy sie wytrącają. (Czuć specyficzny zapach?)
2. Może w wyniku podgrzania za duże ciśnienie się robi w zasobniku. (Odpowietrzenie może się zawiesiiło)
3. Może zawór bezpieczeństwa nie jest używany- spróbuj upuścić nim trochę wody.

Tak sobie pogdybałem...

Przekorek
06-12-2005, 14:28
1/ Woda nie smierdzi
2/ Odpowietrzenie obwodu ładowania jest OK, ale czy trzeba odpowietrzać zawartość zasobnika? - Tam nie mam zaworka.
3/ Z tym odpuszczeniem wody przez zawór bezpieczeństwa - spróbuję. Dzieki.

Natomiast coraz bardziej interesuje mnie wykrycie przyczyny. Bo nawet jak odpuszcze teraz powietrze, to może znowu sie pojawić. Ciekawe, co nie działa..?

casjan
06-12-2005, 20:41
a masz grupę bezpieczeństwa na zimnej wodzie z zaworem zwrotnym przy podejściu z zasobnikiem ???

thalex
06-12-2005, 20:52
W podgrzewanej wodzie wytrąca się rozpuszczony w niej tlen.

Nastawa na kotle 55 stopni. Może być to przyczyną.

casjan
06-12-2005, 20:58
a tak pozatym to co to jest za zawór mieszający

inwestor
07-12-2005, 09:02
Miałem coś takiego leciała woda jak mleko. Przyczyna była prozaicza - nie do kończa otawrty zawór wody. Raczej powiedziałbym zawór był lekko uchylony. Cała woda do budynku przepływała właśnie przez taki przymknięty zawór. Najprawdopodobniej w zaworze występowała kawitacja i rozpuszczone w wodzie gazy wydzielały się w postaci bąbelków powietrza. Nie pamiętam czy na zimnej wodzie taż tak było czy nie. Układ instalacji mam taki że woda zasilajaca instalację przepływa przez zmiękczacz i zawór bypass'owy podajacy wodę surową, podłaczony równolegle do zmiękczcza. Kiedyś coś tam przy tym grzebałem i zamknąłem zawór do zmiekczacza (i zapomniełem go odkręcić) i cała woda do instalacj leciała przez sam bypass czyli zwykły zawór który był w pozycji lekkou chylonej. Zorientowałem się po tym że woda z kranów zaczęła trochę słabiej lecieć. Odkręciłem wtedy zawór zmiekczacza i wszystko powróciło do normy.
Może u ciebie jest tak że masz bardzo goraca wodę w zasobniku i twój zawór mieszający pracuje w pozycji mocno przymknietej i tak jak u mnie występuje w nim kawitacja i wydzielają się gazy w wodzie. Sprawdź te sprawy czy zawór mieszajacy szumi w czasie poboru c.w.u. ewentualnie obniż temperaturę w zasobniku albo otwóż go na max. Zobaczymy co się będzie działo. Może to coś pomoże
Pozdrawiam

rafałek
07-12-2005, 09:08
Może woda w wodociągu lest bardziej napowietrzana? U mnie kiedyś tak było. Przy wymianie złoża na filtrach coś tam przestawiali i woda leciałą z kranu prawie jak gazowana. Po jakimś czasie to ustawało.

Przekorek
07-12-2005, 09:41
Dzieki wszystkim za wskazówki. Jestem na wyjeżdzie - jak wrócę, to zacznę testowac.