PDA

Zobacz pełną wersję : ściany trójwarstwowe-pilna pomoc



agi
14-01-2003, 18:38
Jaką zastosowaliście warswę elewacyjną do ścian trójwarstwowych. Będę budować Porotherm 25+10 cm wełny. Chodzi mi o grubość warstwy Porothermu/cegły pokrywanej tynkiem cementowo-wapiennym i ewentualną grubość pustki powietrznej. Jaka wersja jest najtańsza i najbardziej optymalna jeśli chodzi o wykraplanie pary wodnej. Proszę pomóżcie!!!

musso
14-01-2003, 20:05
Do ścian trójwarstwowych, tzn. ceramika + ocieplenie + ceramika nie wskazane jest używanie wełny mineralnej. Ja postawiłem na MAXA 20 cm + 8cm styropjan + cegła. Postaraj sie zdobyć ulotkę Porothermu, tam są opisane przykładowe ceny m2 ściany postawionej w różnych kofiguracjach asortymentowych ceramiki i ocieplenia.

Alek
15-01-2003, 10:48
A dlaczegóż to stosowanie wełny mineralnej w ścianie trójwarstwowej nie jest wskazane???
Ja w ogóle nie biorę pod uwagę innego rozwiązania niż wełna
Alek

Alek
15-01-2003, 10:49
A dlaczegóż to stosowanie wełny mineralnej w ścianie trójwarstwowej nie jest wskazane???
Ja w ogóle nie biorę pod uwagę innego rozwiązania niż wełna
Alek

Frankai
15-01-2003, 11:13
Alek - nie wskazane, bo producent styropianu nie zarobi :wink: Jasne że wełnę i to bez pustki, z wyjątkami o których pisałem e innym wątku (użyć Szukaj jakbyco).

ketiso
16-01-2003, 09:05
Na warstwę zewnętrzną "pod tynk" możesz zastosować Porotherm 11,5 lub 8 P+W lub np cegłę elewacyjną "klinkierową".
W ścianie takiej bardziej wskazanym rozwiązaniem jest wełna mineralna(ze względu na dyfuzję) .
Zalecana szczelina pomiędzy wełną ,a warstwą PTH zewnętrznego powinna wynosić 4 cm.Związane jest to z poprawką na niestaranność robót czy też z poprawką związaną z brakiem świadomości niektórych zjawisk towarzyszących wsykonawstwu. Przy dużej staranności robót wystarczyłoby teoretycznie 2cm.
HEJ!

agi
17-01-2003, 18:35
Dzięki za rady szcególnie Ketiso. Myślałam o Porothermie, klinkier stanowczo nie na moją kieszeń .Może ktoś ma wycenioną taką ścianę PTH 25+10 wełna +PTH 8. Czy są jakieś obliczenia dla których mozna obliczać optymalną grubośc Porothermu elewacyjnego (wersja Porotherm 25 + wełna 10 cm). No i co z ta pustką? Może mi ktoś wytłumaczy o co chodzi dokładniej?AGI

januszek
18-01-2003, 07:35
wiem że w tej chwili wielu się na mnie obrazi ale chciałbym porozmawiać tylko z AGI,
Otóż dlaczego zdecydowałeś się w scianie trójwarstwowej na poroterm jest to rozwiązanie nie tyle zle ile można lepiej i taniej.
porozmawiajmy o ścianie nośnej ceramika owszem jest dobra ale, dlaczego poroterm, stosując ten materiał masz mniejszą wytrzymałość, mniejszą akumulacyjność i niższą temperaturę przegrody co z punktu widzenia komfortu cieplnego nie jest dobre. za co za niby lepszy wspł U ale o tym zaraz.
a teraz warstwa elewacyjna, tego nijak nie mogę pojąć dlaczego tutaj poroterm, ani on w tym miejscu nie ociepla, przecież musiśz wykonać wentylację pustki za wełną, a i tak nusisz go otynkować. więc względy estetyczne też nijakie.
rozważ inną propozycję
max 19+wełna 13+pustka 2 +cegła elewacyjna 6 daje Ci to razem z tynkami 44 cm czyli cieńsza o twojego rozwiązania , cenowo też jest lepiej, wspł U uzyskasz w granicach 0.3 czyli taki sam.
rozważ to jeszcze raz
pozdrawiam.

ketiso
18-01-2003, 19:03
Januszek
Z wytrzymałością to się niestety pomyliłeś-jest dokładnie odwrotnie.

HEJ!

Frankai
19-01-2003, 20:49
Januszek - mam nadzieję, że nasze wypowiedzi nie przerwą mimo wszystko Waszego dialogu. Po pierwsze pustka nie jest niezbędna, po drugie 6cm wartstwy elewacyjnej czasem nie jest wskazane. Ja dzięki 12cm chcę tam umieścić rolety (wejdą 4cm w ocieplenie bo skrzynka 15-16cm). W dodatku 6 cm nie przewiesisz zbyt dobrze nad cokołem i jest mniej sztywne, więc zdecydowanie dobre kotwy i wykonawstawo.

Irek1
20-01-2003, 09:38
a ja mam pytanie tego typu: czy ściana nośna 17cm w domu parterowym z użytkowym poddaszem w ścianie trzywarstwowej nie będzie za słaba?

pitbull
20-01-2003, 09:43
Zalezy z czego jest, jakie przenosi obciazenia (jaki strop, dach, strefa obciazenia wiatrem itp.)

januszek
20-01-2003, 09:50
nikogo nie chcę wprowadzać w błąd i nie wiem skąd się biorą takie wypowiedzi które twierdzą że wytrzymałość poro jest większa niż klasycznej ceramiki, jakieś badania jakieś przeliczenia,
chciałbym wyjaśnić ze wytrzymałość elementów budowlanych określana jest jej klasą, nie chciałbym zanudzać jak przeprowadza się badania ale z wszystkich przeprowadzonych prób wynika że pustaki zwykłe o tej samej powierzchni co poro są wytrzymalsze i proszę Cię kestio nie mieszaj.

ketiso
20-01-2003, 12:06
Januszek
Myślę,że dobrze jest wiedzieć i pisać(dotyczy mieszania -patrz koniec Twojej wypowiedzi)
To że element klasy 10 czy 15 ma taką samą nośność to zgoda ale mur to niestety sprawa bardziej złożona (więc proponuję przed wypowiedziami pisać wydaję mi się lub tak sobie myślę itp)
HEJ!

Irek1
20-01-2003, 12:44
Do pitbull-a. ściana obciażona będzie wiatrami III strefy, stropem gęstożebrowym 12cm, dach - blacha.

januszek
20-01-2003, 12:57
nie jest to miejsce na dywagacje tego typu czy mi się wydaje czy nie, ja po prostu umiem liczyć, widzę że musiałbym Ci długo tłumaczyć jak to się liczy, nie mniej jednak jeśli masz ścianę grubości np. 25cm z poro i z ceramiki zwyklej to ta zwykła ma większą nośność i nie zanudzaj więcej bo i tak nie odpowiem,
nie jest to miejsce na wykłady o wytrzymałości elementów konstrukcyjnych, mnie to zajeło kilka lat.

ketiso
20-01-2003, 16:59
OK żółte jest zielone, a czerwone jest białe.
HEJ!
Też bez odp.

20-01-2003, 17:09
januszek-twoja arogancja bije rekordy!!

KrzysiekS
20-01-2003, 17:49
Tez mialem zamiar budowac sciane konstrukcyjną z Maxa na 19 cm. Konstruktor mnie jednak przekonal, abym sobie wybudowal sciane konstrukcyjną na 25 cm, wymienilem wiec pustak Max na UNI, doplacilem troche i bede mial nastepujcą sciane:

UNI 25 cm + welna 20 cm + pustka 3 cm + DZ 9cm

UNI i DZ są klasy 15

Podobno te 20 cm welny to troche za duzo i niezgodnie z PN, ale czy na pewno? Moim zdaniem oraz zdaniem konstruktora i architekta jest w porządku, na pewno bedzie cieplo.

Ile to kosztuje?

Material kupowany w grudniu 2002 r.:

UNI po 1,57 zł za sztuke a DZ 9 po 1,12 zł za sztuke.

Zakupilem prawie 6.000 sztuk UNI i 3800 sztuk DZ 9.
do tego stropy.

Made in Cerabud i loco Cerabud.

Alek
21-01-2003, 11:01
Drogi Krzysieńku S.
Na jakiej ścianie fundamentowej oprzesz swoją ścianę o grubości 57cm!!!
I skąd weźmiesz kotwy o długości min. 20+6+6+3=35cm?
W zasadach konstrukcji muru trójwarstwowego mówi się, że odległość m-dzy ścianą nośna a elewacyjną nie powinna przekraczać 15cm. U ciebie jest to 23cm!.
Na twoim miejscu pordziłbym sie jaiegoś praktyka budowlanego, twój architekt wydaje mi sie lekko z kosmosu.
Pozdrawiam Alek

Alek
21-01-2003, 11:01
Drogi Krzysieńku S.
Na jakiej ścianie fundamentowej oprzesz swoją ścianę o grubości 57cm!!!
I skąd weźmiesz kotwy o długości min. 20+6+6+3=35cm?
W zasadach konstrukcji muru trójwarstwowego mówi się, że odległość m-dzy ścianą nośna a elewacyjną nie powinna przekraczać 15cm. U ciebie jest to 23cm!.
Na twoim miejscu pordziłbym sie jaiegoś praktyka budowlanego, twój architekt wydaje mi sie lekko z kosmosu.
Pozdrawiam Alek

pitbull
21-01-2003, 11:07
Niestety 20 cm jest dziwne - zgadzams sie z przedpiszacym :smile:
Irek1 - sciana o podajen przez Ciebie grubosci jest sciana nosna i takie obciazenia powinna wytrzymac ale wolalbym przynajmniej MAX - czyli 19cm. Jesli chcesz miec spokojne sumienie to polec kierownikowi budowy lub projektantowi przeliczenie.

agi
01-02-2003, 18:19
Nie chciałam zaogniać dyskusji pomiędzy amatorami jednej technologii i drugiej. Może ktoś napisze po prostu co dał jako warstwę elewacyjną w technologii ścian trójwarstwowych ceramicznych i jaką grubość(klinkier odpada) oraz ile to kosztowało(materiał v robobocizna). No i co z tą pustką. Nasz projektant mówi ,że 1 cm wystarcza. Może ktoś zna linki gdzie mozna obiczyć jak wykrapla się para? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.

witeq
01-02-2003, 22:36
Otoz tak sie sklada iz zalozylem sobie wykonanie sciany trojwarstwowej poroton 24+10 welna +11,5 poroton. No i po calej wrzawie w zwiazku z ceramika poryzowana zadalem sobie trud dotarcia do przedstawicieli Robena i co sie okazalo. Okazalo sie mianowicie iz na moje zadanie pisemnej gwarancji na zewnetrzny mur oslonowy z porotonu 11,5 powiedziano mi iz nikt takowej nie mwyda , poniewaz nie jest on przeznaczony jako zewnetrzny a jedynie jako scianka dzialowa, poniewaz nie ma wystarczajacej wytrzymalosci na cykle przmarzania. I to jest odpowiedz. Po zapoznaniu sie z roznymi wypowiedziami i przemysleniu wnioskow wychodzi jasno iz sciana 3 warstwowa to jedynie sciana z cegla 12 na zewnatrz. A najefektywniejszym finansowo rozwiazaniem jest jednowarstwowy 44W+P. Przyzwoita przenikalnosc cieplna i brak problemow z punktem rosy, a wiec i z problemem cykli przemarzania. A jesli juz koniecznie chcecie uzyskac 0,2 to chyba i tak bedzie to latwiejsze startujac od 0,3

KrzysiekS
02-02-2003, 12:12
Moją sciane opre na stropie i polce posredniej. Fundament bedzie mial 24 cm bloczek betonowy + 15 cm styropian plus 12 cm scianka oslonowa betonowa. Na to izolacje przeciwwilgociowe.

Konstruktora i architektow mam z renomowanej pracowni. Wiele juz obiektow wybudowali (przede wszystkim obiekty uzytecznosci publicznej dosyc skomplikowane, a domy to dla siebie i znajomych, kiedys tez projektowali rezydencje) i wspolpraca z nimi uklada mi sie b. dobrze.

A te 20 cm welny to moj pomysl, do tego doszedlem czytając rozwazania "czym ogrzac dom". Konstruktor i architekt reszte mi dopasowali do grubosci izolacji. Do tego wentylacja mechaniczna i grawitacyjna we wszystkich pomieszczeniach, na wszelki wypadek, gdyby ktos po kilku latach okazal sie uczulony na brud gromadzący sie w kanalach went. mechanicznej.

Scianka oslonowa to pustak DZ 9 - cegla kratowka o grubosci 9 cm klasy 15. do wysokosci 50 cm scianka zewnetrzna klinkierowa.

Welna do scian warstwowych jest na tyle tania, ze nie zaluje jej sobie.

Luśka
02-02-2003, 18:11
Agi, ja mam Unimaxa 220, 10 cm wełny mineralnej i kratówkę 12 cm. Na elewacji na razie tylko tynk cementowo-wapienny, na wiosnę będzie pokryte pewno silikonowym i fragmentarycznie są płytki klinkierowe. Ponieważ robione jest to etapami, to jaki koszt całości jeszcze nie wiem. Ale jest ciepło i to nie tylko dlatego, że pracują grzejniki.

02-02-2003, 19:12
On 2003-02-01 23:36, witeq wrote:
Otoz tak Okazalo sie mianowicie iz na moje zadanie pisemnej gwarancji na zewnetrzny mur oslonowy z porotonu 11,5 powiedziano mi iz nikt takowej nie wyda , poniewaz nie jest on przeznaczony jako zewnetrzny a jedynie jako scianka dzialowa, poniewaz nie ma wystarczajacej wytrzymalosci na cykle przmarzania. I to jest odpowiedz. Po zapoznaniu sie z roznymi wypowiedziami i przemysleniu wnioskow wychodzi jasno iz sciana 3 warstwowa to jedynie sciana z cegla 12 na zewnatrz.


Zgadzam sie z witqiem, że ceramika poroteryzowana jest jakościowo słabsza od pełnej ceramiki w kategorii wytrzymałości na warunki atmosferyczne(pustki powietrzne - pory - zwięszają izolacyjność kosztem tej wytrzymałości)
Jako osłonówkę zastosowałem rozwiązanie podobne jak Luśka - cegła kratówka K2 - 12 cm.