PDA

Zobacz pełną wersję : jakiej srednicy otwory pod puszki do gniazdek elekt



askala
06-12-2005, 20:05
chce kupic "wiertlo" nie wiem jak to sie fachow nazywa do robienia dziur w scianie pod puszki i wyłaczniki elektryczne które jeśli dobrze pamietam mają średnice 60mm. Wiec jakiej średnicy kupić tą rure 60, 70, 80. Jak to sie sprawdza w praktyce

piotr.o
06-12-2005, 20:32
Wszystko zależy od średnicy puszek które chcesz kupić. Najbardziej popularne są puszki 70 mm pod gniazda i wyłączniki i 90 mm pod puszki łączeniowe.

askala
06-12-2005, 21:49
czyli do puszek 70mm, kupic wiertlo 70 aby bylo na scisk czy 80 zeby mozna bylo zatynkowact utp itd ?

Freedo
06-12-2005, 21:57
Pod gniazda i wyłączniki równie popularne są puszki 60 mm.
A wiertło to otwornica, najlepiej z widią . Mozna kupić o rozmiarach 65 i 75 mm. Zapewne są i większe, ale ja akurat takich używałem. To bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że masz do dyspozycji młotowiertarkę.
Zwykła wiertarka udarowa może sobie nie dać rady, ma za mały moment obrotowy( no chyba że ściana to miękki BK ).

invx
06-12-2005, 22:09
to sie nazywa koronka diamentowa :wink: I do tego konieczny maly mlot z SDSplus :wink:

jak masz puszke 50, to powinno wystarczyc wierto 50 (zawsze te pare mm otwor przy wierceniu sie rozbije).
Ale jak masz twardy material np silka to fi50 moze byc za malo ...
zreszta tam sie musi jeszce gips zmieescic :wink:

Gurthg
06-12-2005, 23:46
A pod gniazda komputerowowe, to jakie FI?

Yanek
07-12-2005, 08:08
U mnie puszki 60mm. Wierciłem koronką 68mm.
Natomiast puszki "rozgałęźne" 80mm.

Yanek
07-12-2005, 08:10
Pod gniazda komputerowe tak samo - 60mm. Wziąłem jednak te głębsze (coś około 70mm głębokości). Pod TV SAT też głębokie.

rafałek
07-12-2005, 09:22
Wszystkie puszki mam tej samej średnicy - czy to TV, czy komputer, czy wyłączniki i gniazda - tu nie widzę róznicy bo gniazda są standardowe. Warto znaleźć producenta który dpstarczy nam wszystkie typy w jednej lini wzorniczej. Warto zwrócić uwagą na to czy montujemy gniazda pojedyńczo czy będą w rzędach na ramkach - jeśli na ramkach to nalezy dokłądnie wiercić otwory pod puszki by później tworzyły linię poziomą (lub pionową) i by dało się na to wcisnąć ramkę.

Puszki mam głębokie bo wszystkie połączenia mam w puszkach z gniadami lub wyłącznikami.

invx
07-12-2005, 11:11
Wszystkie puszki mam tej samej średnicy - czy to TV, czy komputer, czy wyłączniki i gniazda - tu nie widzę róznicy bo gniazda są standardowe. Warto znaleźć producenta który dpstarczy nam wszystkie typy w jednej lini wzorniczej. Warto zwrócić uwagą na to czy montujemy gniazda pojedyńczo czy będą w rzędach na ramkach - jeśli na ramkach to nalezy dokłądnie wiercić otwory pod puszki by później tworzyły linię poziomą (lub pionową) i by dało się na to wcisnąć ramkę.

Puszki mam głębokie bo wszystkie połączenia mam w puszkach z gniadami lub wyłącznikami.

jesli montujemy gniazdka/wylaczniki modulowe, to nalezy zastosowac puszki modulowe, kotre sie laczy w segmenty, w tedy utrzymanie odleglosci, poziomow ne bedzie stanowilo propblemow :wink:

rafałek
07-12-2005, 11:23
Odległości na pewno nie, ale z tymi poziomami to różnie może bywać - tak mam modułowe.

am00
07-12-2005, 13:09
Zależy w czym wiercisz. Jak w BK to wystraczy łopatkowe specjalne do tego typu puszek. Ja kupilem od producenta BK.[/list]

miol
07-12-2005, 20:47
Witam
Kup 80 i nią wierć wszystkie otwory i pod osprzęt 60 i pod łączeniowe 70, jeżeli będzie wiecej luzu miedzy puszką a ścianą to lepiej będzie je zatynkować i gdy się ma zamiar montować zestawy kilku gniazd to wierci sie otwory obok siebie tak że powstaje jeden podłużny otwór w którym ustawia sie 2-3 puszki obok siebie (są takie ze specjalnymi dystansami) i wtedy przy większych otworach łatwiej jest je ustawić w poziomie. Nie zawsze wywierci się otwory obok siebie idealnie w poziomie.

czyli do puszek 70mm, kupic wiertlo 70 aby bylo na scisk czy 80 zeby mozna bylo zatynkowact utp itd ?
Jak będzie na wcisk to między puszkę a ścianę nie wciśniesz tynku czy gipsu i taka puszka będzie się słabo trzymała.

ekkim
11-10-2016, 17:45
Z góry przepraszam, jeśli komuś przeszkadza, że postuję w starym temacie, jednak myślę, że brakuje jednej być może przydatnej dla początkujących informacji.

Jeden z postujących napisał, że otwory pod puszki "60" wiercił koronką 68. Mierząc takie puszki faktycznie średnica 68 mm wydaje się dla nich idealna.

Co jednak z większymi puszkami odgałęźnymi, np. "80"? Mierząc przykładową taką puszkę, miałem wrażenie, że potrzeba by dla niej średnicy ok. 88 mm. Jednak najpopularniejsze koronki pod większe puszki mają średnicę 82 mm. Jakie w takim razie puszki podtynkowe można wsadzić do otworów wykonanych koronką 82?

Dodam, że mowa o otworach w betonie.