PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozwiązać dostawę wody ???



sebo8877
08-12-2005, 06:22
Witam

ja mam pytanie nastepujacej treści
Studnia z kręgów betonowych - głębokośc 16m
Zasobnik 250 l (taki mam plan) odległośc od studni do miejsca w którym stac bedzie zasobnik to 20m - daje to łączną odległość 20 odl + 16 wys = 36m
Od zasobnika woda pobiegnie na parter 2,5 m wysokości
Najdalszy punk oddalony od zasobnika około 10 m w lini prostej - 20m po sieci.
Pytanie co konkretnie mi potrzeba jeszcze oprócz tego zasobnika
Zakładam że pompe głebinową - ale czy ona potrafi "nabic" tak zasobnik by wytworzone cisnienie w nim wypchało wode na parter i woda tam leciała a nie ciurkała???
Na co zwócić uwage kupując pompe i zasobnik - potrzebne sa jeszcze jakies dodatkowe zawory cisnieniowe reduktory czy cus takiego???
Głowne przewody wodne 1" podejścia 1/2" - pod kazdy odbiornik osobne podejście
Jezeli macie chęć doradzić - dzięki wielkie
sebo8877

wodzio
08-12-2005, 07:17
Chciałbym zrobić coś podobnego więc też jestem ciekawy jak to powinno być rozwiązane szczegółowo.

skrol
08-12-2005, 07:44
Witam,
Potrzebna jest pompa np: http://www.grundfos.pl/web/homepl.nsf/Webopslag/BKAA-683F2B
potem hydrofor z wyłącznikiem ciśnieniowym, potem ewentualnie jakieś filtry i już.
Oczywiście przy pompie musi być zawór zwrotny, i powinna być powieszona na lince (żeby się nie urwała).
Można to wykonać samemu gdyż nie wymaga to specjalnych narzędzi. Ale radzę to zlecić jakiemuś hydraulikowi.
Pompa grunfosa spokojnie da ciśnienie potrzebne dla takiego domu, zasobnik 250l powinien wystarczyć, no chyba że będziemy podlewać z niego ogród duży :)
Pozdrawiam

johny27
08-12-2005, 08:30
a niby po co taki duzy zasobnik?

sebo8877
08-12-2005, 12:24
skrol dzięki serdeczne za odpowiedź ila może kosztowac taki zestaw.
Przyjmijmy że niepotrzebne sa filtry
sebo8877

skrol
08-12-2005, 14:43
Dokładnie nie pamiętam, pompa około 2000, hydrofor chyba 500zł
Ale radzę podjechać do najblizszej hurtowni. Ja znam ceny z Wawy.

zeuz
14-12-2005, 21:07
Witam

ja mam pytanie nastepujacej treści
Studnia z kręgów betonowych - głębokośc 16m
Zasobnik 250 l (taki mam plan) odległośc od studni do miejsca w którym stac bedzie zasobnik to 20m - daje to łączną odległość 20 odl + 16 wys = 36m
Od zasobnika woda pobiegnie na parter 2,5 m wysokości
Najdalszy punk oddalony od zasobnika około 10 m w lini prostej - 20m po sieci.
Pytanie co konkretnie mi potrzeba jeszcze oprócz tego zasobnika
Zakładam że pompe głebinową - ale czy ona potrafi "nabic" tak zasobnik by wytworzone cisnienie w nim wypchało wode na parter i woda tam leciała a nie ciurkała???
Na co zwócić uwage kupując pompe i zasobnik - potrzebne sa jeszcze jakies dodatkowe zawory cisnieniowe reduktory czy cus takiego???
Głowne przewody wodne 1" podejścia 1/2" - pod kazdy odbiornik osobne podejście
Jezeli macie chęć doradzić - dzięki wielkie
sebo8877

Pompa SIGMA 1"EVGU z silnikiem 6" (można położyć poziomo w studni kręgowej) może podnieść 80m czyli 8 atm. Zbiornik najlepiej przeponowy 150 l. Jakieś zabezpieczenia prądowe do pompy i wszystko fajnie chodzi.
Pompa 1000 - 1200PLN
Zbiornik 600PLN
Zabezpieczenia (łącznie z suchobiegiem) 650 PLN
Kable węże złączki zawory itp.

sebo8877
15-12-2005, 09:41
Dzieki Robert

O taka pompe chodzi http://www.jack.com.pl/shop/pompy/wiecej.php?nr_kat=P01325&pos=0
Czy ten zbiornik 150l nie będzie za mały???

Jezlei dobrze Cie zrozumiałem wytarczy sama pompa + zbiornik no i oczywiście weże reduktory cisnienia zabezpieczenia prądowe.
Ogólnia zasasa jest taka że pompa w studni napełnia zbiornik w piwnicy i nie potrzeab nic więcej ???
Gdzie cosik takiego mozna dostac w Rzeszowie - może sie orientujesz??
sebo8877

zeuz
19-12-2005, 21:55
Dzieki Robert

O taka pompe chodzi http://www.jack.com.pl/shop/pompy/wiecej.php?nr_kat=P01325&pos=0
Czy ten zbiornik 150l nie będzie za mały???

Jezlei dobrze Cie zrozumiałem wytarczy sama pompa + zbiornik no i oczywiście weże reduktory cisnienia zabezpieczenia prądowe.
Ogólnia zasasa jest taka że pompa w studni napełnia zbiornik w piwnicy i nie potrzeab nic więcej ???
Gdzie cosik takiego mozna dostac w Rzeszowie - może sie orientujesz??
sebo8877

Dokładnie taka. Obarazek jest u http://www.omnigena.pl/ramka2.htm
Reduktorów ciśnienia nie trzeba, tylko wyłącznik ciśnieniowy (chyba się nazyawa LCA 1)
Zasada działania jest taka jak napisałeś. Na wyłączniku ciśnieniowym montowanym przy zbiorniku ciśnieniowym ustawiasz ciśnienie zał i wył pompy. Wada: nie masz stałego ciśnienia w instalacji tylko pracuje w pewnym zakresie np 2,5 - 4 atm.
W rzeszowie nie wiem gdzie to kupić. Jak byś jechał w stronę Sanoka to są w kilku sklepach np. ELEO Brzozów, Śróbtex -Sanok, . Jak chcesz kupic za 1000 to zgłoś się do mnie. Chyba że uda ci się zbic cenę w sklepie poniżej 1000 ;)
Pozdrawiam Robert
Grabownica

skrol
20-12-2005, 07:05
Schemat wyglada tak:
- Pompa w studni,
- zbiornik hydroforowy z wyłacznikiem cisnieniowym (cena wyłącznika około 80 zł) LC-1
- pompa zostaje włączona wyłacznikiem i napełnia zbiornik do momentu uzyskania cisninie około 3bar, a jak ciśnienie spadnie poniżej 1,5 bara znowu się włącza. (ciśnienie można regulować)
- w instalacji powinno być zamontowane naczynie zbiorcze z zespołem zabezpieczeń (powoduje to zabespieczenie instalacji przed skokami ciśnienia, szczególnie przydatne przed piecem).
- zawór zwrotny powinien być zamontowany przy pompie (poto oby woda nie spływała w głąb studni)

Może to rozjaśni troszkę schemat instalacji i pozwoli niektórym samemu wykonać instalację tak aby niczego nie zalać.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku

sebo8877
20-12-2005, 07:08
Dzieki Robert.
Sprawe muszę przesunąc do wiosny dopiero w marcu przyjda podłączyc mi 2 kolejne fazy. Na razie mam prad jednofazowy.
Zgłosż esię do Ciebie na wiosne.
Jeszcze jedno pytanie. Czy w takim razie istnieje rozwiązanie zapewniające stałe cisnienie w instalacji???

Skrol odpisywalismy w tym samym czasie w związku z tym dzięki za info - ale mam jeszcze kilka wątpliwości - naczynie wzbiorcze znam z pieca C.O.
Czy w przypadku wody działa na rtakiej samej zasadzie??? Powinno byc zastosowane w najwyższym punkcie instalacji wodnej (pod dachem)???
Wg zdrowego rozsądku nie może byc zbiornikiem otwarty ale zbiornikiem zaopatrzonym w zabezp. cisnieniowe ?? wyjasnij mi tę wątpliwośc - jezeli możesz

Wszystkim WEsołych Świąt i Szapańskiej zabawy Sylwestrowej.

Pozdrawiam
sebo8877

zeuz
20-12-2005, 18:33
[quote="sebo8877"]Dzieki Robert.
Sprawe muszę przesunąc do wiosny dopiero w marcu przyjda podłączyc mi 2 kolejne fazy. Na razie mam prad jednofazowy.
Zgłosż esię do Ciebie na wiosne.
Jeszcze jedno pytanie. Czy w takim razie istnieje rozwiązanie zapewniające stałe cisnienie w instalacji???

Tak, reduktor ciśnienia zamontowany za zbiornikirm hydroforowym ustawiony na mniejsze ciśnienie jak ciśnienia załączania pompy przez wyłącznik ciśnieniowy.

Pozdrawiam Robert

Wesołych Świąt