PDA

Zobacz pełną wersję : Stan Surowy budynku a Ksiega Wieczysta



And Wa
08-12-2005, 13:24
Witam,

Mam pytanie czy jezeli jest budynek w stanie surowym to powinien on byc ujawniony w KW czy nie? Spotkalem sie juz z budynkami ujawnione w KW i stan surowy. Od czego to zalezy?
Pytanie moje jest dlatego ze mam mozliwosc kupienia domu w stanie surowym i chce posprawdzac wszytko - boje sie sie ze jest to jaks samowola albo budynek do rozbiurki. Czy w Starostwie cos sie dowiem?

Prosze o informacje na co zwrocic uwage

Pozdrawiam

pjotrzu
08-12-2005, 16:54
witam
Jesli jest to samowola to wpis w Kw nie sprawi, że stanie sie ona legalna. W Kw wpisuje sie to to jest na dokumentach z ewidencji gruntów czyli w starostwie lub w gminie (zależy kto prowadzi ewidencję) To czy budynek jest ujawniony w Kw zależy od tych właśnie dokumentów oraz od woli właściciela do złożenia stosownego wniosku do Kw. Przymusu nie ma.
Jeśli chcesz sprawdzać budynek od strony prawnej (a również technicznej) pytaj w starostwie w wydziale budownictwa lub nadzoru budowlanego.
pozdrawiam

And Wa
08-12-2005, 17:26
Witam,

Dzieki za odpowiedz.
Czy w starostwie podanie takich informacji jest jawne czy musze byc z aktualnym sprzedajacym-inwestorem?

Jeszcze jedna kwestia dotyczaca dziennika budowy:
Po czym rozpoznac ze dziennik budowy jest wazny i wazne sa wpisy (nie chodzi o okres 2 lat od wpisu do wpisu) przeciez mozna go sobie kupic i "cos powpisywac"

pozdrawiam

oskar0259
08-12-2005, 17:39
Zajrzyj do prawa budowlanego.
Ważny dziennik to dziennik budowy wydany przez odpowiedni organ, z jego pieczątkami itp. Wpisów do dziennika mogą dokonywać wymienione w przepisach osoby, także inwestor.
Wpisy muszą być chronologiczne, tzn. po kontroli na budowie przeprowadzonej na budowie w dniu 8 grudnia 2005 r. nie może pojawić się Twój wpis np. o wylaniu chudziaka 1 października 2005 r.
Jeśli w Twoich dokumentach budowlanych (Twojej budowy - pozwolenie, projekt itp.) w starostwie jest zapis, że pobrałeś dziennik, a nie masz go - zgłoś zagubienie. Dostaniesz nowy, w którym odtworzysz wpisy ze starego.
Ważne jest też przy zakończeniu budowy, aby osoba mająca uprawnienia budowlane potwierdziła swoim podpisem, że budynek został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną.
Resztę juz wiesz (albo domyślasz się).