PDA

Zobacz pełną wersję : Pekanie ?cian w nowym budynku



dorotag
15-01-2003, 11:10
w tym roku zakończyłam budowę domu jednorodzinnego. W trakcie kopania fundamentów okazało się, ze na działce jest wysoki poziom wód gruntowych. Wykonawca zdecydował się na wylanie "masywniejszych" fundamentów wyniesionych ponad strefę wody gruntowej (ok. 0,7 m). W trakcie budowy nawieżliśmy na działkę ziemi aby przykryć fundamet.

Jednym z elementów konstukrcyjnych budynku jest słup wspierający jeden z jego rogów. W częsci budynku wspieranej przez ten słup, poniżej stropu pojawiły się mikropęknięcia Powstały one wzdłóż drzwi wejściowych i dwóch ścianach bocznych oraz na poddaszu (również w tym rogu domu). Wygląda to tak, jakby osiadał fundament a słup stal w miejscu trzymając strop i poddasze lub jakby siły wewnętrzne wypychaly słup (może woda gruntowa ???)

Inspektor budowy twierdzi, iż możliwa jest również ewentualność wypierania słupa przez mróz - co powoduje te pęknięcia. Wykonawca twierdzi, iż rysy powstały jeszcze przed dużymi mrozami, a fudament pod słup jest wylany na takiej samej głębokości co pozostałe ławy i nie ma takiej mozliwości aby przymarzł). Dodam, iż fundament pod słup nie jest połączony z resztą fundamentu i był wylewany pór roku później w trakcie wznoszenia ścian.

Zaleceniem Inspektora budowy jest naklejenie szkiełek na pęknięcia i czekanie (do odpuszczenia mrozów). Zupełnie nie wiem co mam robić - boję się,ze każdy dzien działa na moją niekorzyść.

BArdzo proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam

Alanta
15-01-2003, 14:17
Łatwiej nakleić placki z gipsu, i faktycznie trzeba poczekać. Może to pęknięcia jednorazowe i się cofną, a moze będą się poszerzać, to trzeba poobserwować i dopiero potem wyciągnąć wnioski.