PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowy Wymiennik Ciepła - jeszcze raz



taniaklima.pl
15-01-2003, 12:43
Gdzieś ten wątek przepadł. Ze względu na zainteresowanie tym tematem postanowiłem go wznowić - chcę się podzielić z Wami nowościami.
Była dyskusja na temat sterowników do GWC. Propozycji było bardzo dużo, niektóre z nich wykorzystałem - dziękuję.
Przedstawiłem konstruktorowi elektroniki jak powinna przebiegać obsługa GWC, czyli jak ma działać TERMOSTAT RÓŻNICOWY. Teraz otrzymałem założenia konstrukcyjne– zapraszam, są do wglądu. W piątek rano jadę do konstruktora sterownika - ustalić szczegóły, coś zmienić, ustalić cenę, itp.
Są na liście osoby, które zbudowały GWC lub planują zrobić go w tym roku. Mam do Nich i wszystkich zainteresowanych tym tematem prośbę. Czy takie sterowanie jak w założeniach konstrukcyjnych jest wystarczające? Może macie własne przemyślenia, koncepcje?
Witek

Sebastian
15-01-2003, 13:23
Jestem ciekaw czy ktoś zamówił i otrzymał dokumentację GWC oferowaną przez taniaklima? Jeżeli tak to proszę o informacje czy jest ona warta 240 zł?

15-01-2003, 15:22
Jeżeli by ktoś kupił to by napewno otrzymał ,a jakby już miał to napewno by sie pochwalił.

15-01-2003, 17:38
Ja kupiłem. Może 60 zł (cena w promocji z ubiegłego roku) to jest warte, ale 240 zł na pewno bym nie dał. W sumie jest to minimalnie poszerzone opracowanie z serwisu WWW.

15-01-2003, 18:41
Ja też kupiłem i się zawiodłem mało dokładne opracowanie wykożystania go pod podłogą (między fundamentami)nie wiem czy dawać geowłukninę na spód , boki czy wogule dawać ja zaliczyłbym to jako rozszeżony folder, a nie instrukcję acha może dlatego nazywa się to (wytyczne)

Maco
15-01-2003, 22:10
Witek,
rozumiem, że projekt sterownika jest do domu bez wentylacji z rekuperatorem ?

woreczek
15-01-2003, 22:19
Nie wiem czy gdzieś już poruszano temat RADONU w gruntowych wymiennikach ciepła. - ponoc gaz bardzo szkodliwy, a jest obecny w gruncie w niektórych rejonach.

pozdrawiam

16-01-2003, 00:48
Nie mam zamiaru budowac GWC. Zawsze jednak interesowałem sie ochrona srodowiska. Obserwuje Witka na liscie ze względu na temat który porusza.
Wydaje mi się wielkiego biznesu to on nie robi. Dziwie się ze sa tacy co licza mu pieniadze – to jest typowo polska przypadlosc-choroba. Najwiecej uwag maja anonimowcy i to jest zalosne. Witek nie daj się masz swojego fana. Nie ujawniam się żeby „anonimowcy” nie zaszczekali mnie
w innym miejscu – bo to pewne jak 2x2

Maco
16-01-2003, 18:25
RADON.
Dowiedziałem się, że zagrożenie radonem występuje tylko na południu polski w miejscach gdzie są skały krystaliczne (tak mi wytłumaczono, że to z nich wydobywa się radon). Czyli tam gdzie ja chcę budowac (Mazowsze) nie ma żadnego zagrożenia. To po pierwsze, a po drugie radon jest niebezpieczny w pomieszczeniach gdzie powietrze jest stojące. Na przykład większość Skandynawii (Finlandia, Szwecja i Norwegia) mają specjalne przepisy budowlane i teechniki na unikanie zagrożenia radonem, którego u nich (skały) jest bardzo dużo. Głownie zabezpieczanie polega na zapewnieniu dobrej chociażby okresowej wentylacji pomieszczeń najniższych (piwnic) jako, że radon cięższy od powietrza "spada" najniżej.

STEROWNIK. Myślę, że jeśli ma być używany łącznie z rekuperatorem to niepotrzebny jest obwód regulujący pracą wentylatora na podstawei różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej. Rekuperaor jest włączany/wyłączany za względu na wymianę powietrza więc regulacja nie powinna zależeć od temperatury. Taki sterownik na podstwie temperatur powietrza napływającego przez GWC i bezpośrednio z czerpni powinien przełączać trójnik. To taki moje pierwsze przemyślenia. Sterownik czasowy możnaby użyć do programowania czasu regenracji GWC (na przykład w lecie można przełączać w nocy na czerpnię zewnętrzną a w dzień na GWC)?

Witek, ja tam uważam, że robisz dobrą robotę ! A ceny pomysłu są śmieszne. Dla mnie trochę jest nie pojęte zwłaszcza to, że przy tak dobrych wynikach GWC jako filtra powietrza nikt się nie interesuje takim pomysłem ? Przecież normalne filtry trzeba wymieniać, pewnie mają jeszcze jakieś części plastikowe, które potem trzeba neutralizować.. a tu ziemia, żwir, rura (może być metalowa lub ceramiczna :smile: ),... i już !

woreczek
16-01-2003, 23:01
Wygląda na to, że mojej budowy będzie własnie dotyczył ten problem niestety :sad: . Pod spodem są skały - chyba piaskowiec, ale na jakiej głębokości nie wiem, poza tym na dodatek to właśnie południe polski.

pozdrawiam

januszek
17-01-2003, 08:26
bardzo spłycacie role sterownika
jeżeli reagowałby na różnicę temperatury i przełączał na cieplejszy czerpnię to w lecie zamiast chłodzenia mieszkania jest jego nagrzewanie
to jest kicha.

Sebastian
17-01-2003, 08:35
Anonimowi - zaresjestrujcie się albo podajcie adres e-mail. Może zrobimy jakis deal?

taniaklima.pl
17-01-2003, 09:56
Witam
Dziękuję za wypowiedzi dotyczące sterownika – zaraz jadę do konstruktora termostatu – przedstawię mu Wasze i swoje uwagi. Ten termostat nie będzie ostateczna wersja. Praktyka podpowie, co trzeba w nim zmienić.

Maco
Z GWC jest jak z bio-paliwem (silnik mojego samochodu nie jest zwolennikiem bio-paliwa) jest lobby klimatyzacyjne które boi się tego pomysłu. Gdzieś tu już napisałem że na targach budowlanych wysłuchał mnie przedstawiciel firmy sprzedającej klimatyzatory – i powiedział mi tak: Jeżeli uda się Panu wypromować ten Gruntowy Wymiennik Ciepła to będziemy mieli duże kłopoty z sprzedażą naszych klimatyzatorów. Ze względu na niską cenę jego wykonania nikt, absolutnie nikt, nie ma interesu żeby go promować. Jest on tak prosty do zrobienia że jest to śmieszne i dziwne że tak mało jest wdrożeń. Mam nadzieję że wystarczy mi siły psychicznej żeby przeciwstawić się temu lobby i takim jak na tej liście.

Woreczek:
Radon występuje w niewielkich ilościach w Kotlinie Kłodzkiej. Mam opracowanie prof.GJ Beslera. Robił On badania właśnie w tym rejonie. Maco ma racje – Radon potrzebuje wiele czasu żeby nasycić powietrze. W GWC powietrze przebywa kilka sekund.

Januszku
W termostacie ma być przełącznik zima-lato. Jak go zapomnisz przełączyć to Masz pewne że latem będzie przełączał na cieplejsze źródło powietrza
Witek

januszek
17-01-2003, 10:11
witku pozdrawiam
oczywiście więcej zysków z zastosowania GWC jest chłodzenie mieszkania niż jego grzanie
ja właśnie wgryzam się w sterownik (sam mam zamiar wykonac)który bedzie zintegrowany z kominkiem i rekuperatorem, i kilka cujników więcej i tak będę mial
ale ten przełącznik lato zima możnaby było sobie podarować
masz czujnik w domu
masz czujnik na zewnątrz
jeżeli wewnątrz jest np powyżej 22 i na zewnątrz wiećej niż np 24 to powietrze bez względu gdzie jest cieplejsze idzie przez GWC

Maco
17-01-2003, 12:37
januszek, niby masz rację ale w lecie w nocy (kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 20 stopni) warto byłoby przełączyć na czerpnię i dać odpocząć GWC...

Jak już gdzieś pisałem nie wiem czy sterowanie wentylatorem(rekuperatorem) ma sens. Przynajmniej dla układów z rekuperatorem według mnie nie ma.

Taki sterownik powinien właśnie przełączać źródła powietrza według jakiegoś mądrego algorytmu. Na pewno uda się taki stworzyć trzeb tylko z tym trochę pospać :smile: no i wymieniać poglądy.

Witek, trzymam kciuki za zapał i żeby się udało !!!

17-01-2003, 14:43
Witam.
Przepraszam że jeszcze raz, ale są dwa wątki, na ten temat!.

Chciałem zrobić taką hybrydę:
Mały i płytki GWC żwirowy- miałby być filtrem i skraplaczem, a dalej przeponowy.
Jeżeli to jest niemożliwe, to tylko przeponowy, z pojemnikiem na skropliny i
pompką odprowadzającą skropliny do drenażu. Ale w którym miejscu mógłby się
znajdować ten pojemnik?, jak wychwycić skropliny?.
Wypiętrzenie o 1 m, 6-8 m2, dla GWC to może, tylko była by to
ostateczność!.
Oczywiście w tym wszystkim chodzi o wysoki poziom wód gruntowych!.
Co na to "Taniaklima"
Marek.

januszek
17-01-2003, 14:59
Maco widzisz ja już mam GWC przeponowy i wcale nie daję mu odpoczywać, praktycznie pracuje na wydatku 100-150m3 i jest tam temp 2-6st z zależności o temp na zewnątrz nawet w czasie mrozów -18 też była dodatnia
natomiast sterowanie wentylatorami daje własnie taki efekt odpoczynku za dnia kiedy jest więcej pary w domu pracują wydajniej w nocy na minimum
daje to wiele korzyści rekuperator przy małym wydatku pracuje sprawniej (bez względu na jego konstrukcję)
i powietrze jest mniej suche co w zinme dni jest nie bez znaczenia.

taniaklima.pl
17-01-2003, 15:08
Marek
Nikt nigdy nie robił badań efektywności z mieszanymi GWC (żwirowym i rurowym). Można się pokusić i to przemyśleć. Gotowych recept tu jednak nie będzie-nie będę pisał dlaczego bo mnie tu pogonią.
Napisałeś, że zgadzasz się z wypiętrzenie 1m ponad teren, max stan występowania wód gruntowych jest na głęb. 0,6m. Potrzebne mi jest jeszcze informacja jak dużą powierzchnię użytkową domu a lepiej objętość którą chcesz wentylować?
Witek

Maco
17-01-2003, 15:19
januszek,
zgadzam się, że lepiej sterować wentlatorami rekuperatora podkątem wentylacji/wilgotności niż temperatury. Ciekaw jestem wyniku Twojego GWC w lecie? Poza tym w lecie chyba warto przełączć w nocy na czerpnię zewnętrzną jeśli nawet nie dla regeneracji GWC to cociażby dlatego, żeby nie wychłodzić zbytnio wnętrza. Zakładam, że nocne powietrze po przejściu przez GWC może mieć nawet 14-16 stopni co pewnie już będzie odczuwalnym zimnem. Myślę, że sterownik powinien uwzględniać taką sytuację.

taniaklima.pl
17-01-2003, 17:04
Pozdrawiam Wszystkich
Zastanawiając się nad pracą sterownika pomyślcie o innych użytkownikach GWC. Jedni chcą mieć rekuperator inni nie, są tacy którzy chcą GWC ożywać tylko do klimatyzowania inni tylko do wstępnego ogrzewania powietrza do wentylacji.
Sterownik :
1. Przede wszystkim ma sterować przepustnicą – w zależności od temp. ma ona przełączać się na powietrze zewnętrzne lub z GWC. Inaczej będzie robił to latem inaczej zimą-będzie przycisk: zima/lato.

2. Nie wszyscy od razu kupią sobie rekuperator, (który będzie miał własne sterowanie), dlatego druga funkcja sterownika to włączanie/wyłączanie wentylatora, który zassie powietrze do wentylacji z GWC lub z zewnątrz. (tym wentylatorem może być rekuperator-w zależności od modelu może nie trzeba będzie kupować z nim sterownika?). Firma Pro-Went przygotowuje wersję rekuperatora przystosowaną do pracy z GWC-wentylator ssący o większym sprężu dla pokonania oporu GWC. http://www.pro-vent.com.pl/index.html

3. Przy wydajności 400m3/h GWC musi odpocząć – będzie w nim funkcja regeneracji złoża. Parametr C1 i C2 w tabelce – fabrycznie (z możliwością zmiany) będzie to ustawione na 12/12 – czyli po włączeniu zasilania będzie 12h pracował i 12h odpoczywał. Można tą funkcję wyłączyć parametrem C3 wtedy cała pracę włączania/wyłączania o określonej godz przejmie METRON jako alternatywa, lub późniejsza inwestycja (w obudowie sterownika będzie miejsce na zainstalowanie METRON’a) http://www.metron.com.pl/produkty/elektryczna/

4. Będzie możliwość podłączenia dogrzewania powietrza. Np. Otwarcie zaworu z wodą CO do nagrzewnicy wodnej. Zibi chciał grzać elektrycznie. Dowolna inna funkcja. To jest funkcja typu Mercedes.

Januszek
Nie zgadzam się z Tobą że GWC może służyć tylko do klimatyzacji a nie do grzania – ja wolę (bez rekuperatora) wietrzyć sypialnię powietrzem o temp np. +5C niż rozszczelniać okna i wpuszczać powietrze o temp –10C. Te 15C różnicy to nie jest grzanie wg Ciebie?
Musi być przełącznik zima/lato bo sterownik będzie inaczej pracował latem a odwrotnie zimą
Januszku latem z 100-150m3/h musisz tą wydajność zwiększyć 400-500m3/h żeby to przyzwoicie klimatyzowało. Wtedy bez odpoczynku złoża to się nie uda – nawet studnia Ci nie pomoże. Żwirowy GWC zimą nawilża powietrze!!!
Witek

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-17 17:26 ]</font>

Marek K
21-01-2003, 13:58
Cześć.
Witku!, ten wątek o GWC żwirowo-przeponowym to moja działka. Teraz się zarejestrowałem!.
Pisałem, że to wypiętrzenie to ostateczność, i tak jest naprawdę. Jeżeli nie uda mi się osiągnąć zamieżonego celu innymi środkami to dopiero wtedy wypiętrzenie.
Nie zależy mi na wentylacji- mam nie za bardzo szczelne okna, wentylację grawitacyjną, i nie chcę budować kanałów rozprowadzających.
Zależy mi tylko na podgrzaniu powietrza do pieca gazowego CO, w ten sposób- żeby powietrze miało > 0 oC.
Powietrza potrzeba ok. 30 m3/h- podczas grzania CW, i połowę tego- podczas grzania CO.
Myślę, że w takim przypadku to taki mały GWC żwir-przep. powinien wystarczyć. Ale jak go zrobić, i czy nie lepiej podgrzać powietrze elektrycznie?. A może mały żwirowy?.
Pozdrawiam.
Marek.

taniaklima.pl
21-01-2003, 15:56
No tak - poszło w świat
Witek

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-02-19 10:13 ]</font>

januszek
22-01-2003, 14:38
marku k
a ja się zastanawiam nad sensem robienia gwc do tego celu o którym ty mówisz, ponieważ zyski energetyczne z tego przedsięwzięcia są żadne.
wyobraż sobie że nie pracuje kominek więc nie korzystasz z gwc
ale jak palisz w kominku to różnica temperatur jaką uzyskujesz
np: 300st bez GWC a z GWC 310 st czy to się połaca.
w moim przypadku własnie jak będę palił w kominku to powietrze bądę czerpał z innej czerpni a GWC będzie odpoczywał.

Maco
26-01-2003, 00:36
Witek,
czy są jakieś dane na temat wilgotności powietrza po przejściu przez bezprzeponowy GWC ?
Doczytałem się tylko, że w zimie nawilża powietrze ale nie znalazłem jak bardzo ? Czy potrzebne jest dowilżanie w zimie, czy to naturlane nawilżanie wystarczy dok zapewnienia dobrej wilgotności powietrza ?

gkris
27-01-2003, 23:04
Dzisiaj trafiłem na forum dotyczące tematu ,,gruntowego wymiennika ciepła i masy" i gdy patrzę na wiele sceptycznych wypowiedzi,to odnaszę wrażenie jak gdyby zaproponowac uzytkownikowi POLONEZA że jego auto będzie palić 5litrów/100 km , a on miał pretensje że dlaczego nie 4 .Od wielu lat zajmuję się klimatyzacjami i uważam , że jest to alternatywa
tak samo fenomenalna w prostocie jak i efektach.Ponieważ każdego
posiadacza domu , przy odrobinie chęci będzie stać na wykopanie
rowu (kogo nie stać to zamiast oglądać ..... ,łopata w ręce i sru),zasypac to żwirem i czerpać energię geotermalną.Rozważania o drogich systemach automatyki(które mogą wielu zrazić do wykonania GWCiM)raczej nie są na miejscu.Można wykorzystać sterowniki swobodnie programowalne sterowane przez internet lub
telefon , ale można też pójść i przekręcić jakąś ,,wajchę "gdy latem pot kapie z ....
Zaznaczam jest to alternatywa ,można przecież zamówić projekt i montaż pompy ciepła , tylko dla kogo ta mowa .
Jeżeli ktos obawia się że w czerpni zdechnie mu szczur to niech
też nie je chleba ,bo podobno ktoś się udławił spinką od mankietów piekarza.
A każdemu zainteresowanemu o mniej zasobnym portfelu polecam odwiedziny na złomowiskach gdzie można niejednokrotnie za grosze
kupić kanały wentylacyjne , wentylatory(na chodzie-czasami wymiana łożysk)i wiele innych rzeczy(sam czasami takie sprzęty oddaję na złom).
Wszystkich pozdrawiam KRIS

judyk99999
12-11-2006, 22:50
1. Przede wszystkim ma sterować przepustnicą – w zależności od temp. ma ona przełączać się na powietrze zewnętrzne lub z GWC. Inaczej będzie robił to latem inaczej zimą-będzie przycisk: zima/lato.

A czy elektronik, któy projektuje sterownik ma jakiś problem z wykonaniem urządzenia, które będzie pamiętało datę? Najtańszy zegarek elektroniczny kosztuje ok 5 zł! Dlaczego do zmiany Zima-LAto musi być ręczny przełącznik zamiast możliwości zaprogramowania na sterowniku, że "Lato" zaczyna się 1 czerwca a "Zima" 30 września?

judyk99999
12-11-2006, 22:56
Dlaczego niektórzy piszą, żę projekt taniaklima.pl za 240 PLN to jest beletrystyka ( http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=108385#108385 ) a inni, że nie wiedzą gdzie ma być geowłóknina, z boku czy na dnie (tutaj pożyżej) - czy projekt taniaklima.pl nie wystarcza do tego aby wykonawca wiedział wszystko co ma wykonać? Tzn jakie wymiary, gdzie izolacja itd?

witek_myslowice
13-11-2006, 10:37
Witam wszystkich
Instrukcja montażu jest dokladnie opisana krok po kroku.
Co zawiera ta dokumentacja jest tu opisane:
http://www.taniaklima.pl/prywat-gwc.htm
Pozdrawiam
Witek