PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty



Greg W
15-01-2003, 18:19
Dzień dobry.
Proszę o kilka rad co do fundamentów:
chcę wylewać w tym roku a z budową domu ruszać w przyszłym roku
proszę więc o wszystkie za i przeciw

Dziękuję

kodi_gdynia
16-01-2003, 07:45
ale jakiego typu mają to byc rady. Musisz dać punkt zaczepienia.
Pozdrawiam

Bartt
16-01-2003, 07:48
Zrób je koniecznie :grin:, inaczej dom może ci pójść w długą :lol:

Wojto
16-01-2003, 13:58
Rób chłopie rób. Tylko na zimę przykryj ładnie folią.

Wojto
16-01-2003, 13:59
Rób chłopie rób. Tylko na zimę przykryj ładnie folią.

ckwadrat
16-01-2003, 14:13
A na folię jeszcze trochę słomy.

Wojto
16-01-2003, 14:13
Rób chłopie rób. Tylko na zimę przykryj ładnie folią.

Inzynier
16-01-2003, 14:14
Zapowiada się dobry rok na fundamenty :smile:)

KarinaZ
16-01-2003, 19:15
wy tu "śmichy hichy", a "chłop" będzie dumał skąd tu słomę na fundamenty wziąć ?
Ale do rzeczy. W prawym górnym rogu strony masz link [szukaj]
wejdź, wpisz słowo "fundament" i znajdziesz mnóstwo informacji.
W przypadku pytań zadaj konkretne. Jak zauważyłam forumowicze chętnie dzielą się doświadczeniami ale raczej nie piszą poradników, ani podręczników.

Karina

ckwadrat
16-01-2003, 20:57
KarinaZ, ja ze słomą wcale nie żartowałem. Jeśli fundament ma przetrwać nienaruszony zimę to jest to najlepszy sposób.

KarinaZ
17-01-2003, 00:11
przepraszam,
bardziej mi to na żarty wyglądało.
P.S.
Kolejna cenna uwaga i doświadczenie.
A w niektórych regionach słomę raczej trudno dostać ...

Karina

Bartt
17-01-2003, 07:15
ckwadrat lub opal, czy ocieplenie fundamentu np. słomą ma sens przy laniu z gruchy B20?

ckwadrat
17-01-2003, 07:43
Bartt, na pewno nie zaszkodzi i takoż piszą w poradnikach budowlanych. Myślisz, że B-20 jest całkowicie wodoodprony? Zapewniam Cię, że nie. Mam wylany strop B-20 i miałem w jednym miejscu nieszczelny dach. Zebrała się więc na poddaszu kałuża a za kilka dni kapało już na dół przez strop. Jeśli zatem fundament jest całkowicie odkryty i stoi na nim woda, nie trudno sobie chyba wyobrazić co może się dziać w jego powierzchniowej wartwie. Choć pewnie nie musi a zależy to głównie od zimy. I to raczej nie od tego jak silne są mrozy a raczej, jak czesto temeperatura waha się w okolicach punktu zamrazania.

Bartt
17-01-2003, 17:53
Dzięki ckwadrat, zacznę poszukiwania otuliny

Gajka
17-01-2003, 18:33
A co sie stanie fundamentom nie przykrytym folia/słomą?
Przyznam, że najczęściej widywałam "gołe" fundamenty.

Octavian
20-01-2003, 10:04
Fundament (ława fundamentowa) zamoknie, nasiąknie (za bardzo) i przy odpowiednio niskiej temperaturze może paść, a musi trochę udźwignąć (domek). Lepiej go przykryć folią, słomą czy czymś podobnym.
Poza tym logika wskazuje chronić coś na co się wydaje kasę.
Hej
pzdr

Octavian
20-01-2003, 10:12
Moja informacja dotyczyła okresu jesieni lub zimy, czyli niskich temperatur, przymrozków itp. Ale fundamenty w wodzie nie powinny stać w ogóle stąd folia czy inna izolacja.

arzesz
20-01-2003, 10:19
a czy można ( w sensie, czy nie jest nie wskazane) zostawić na zimę poziom zero (tzn. fundamenty + bloczki fundamentowe i wylana podłoga) czy lepiej zostawić same ławy lub od razu wybudować ściany i zadaszyć?

Bartt
20-01-2003, 10:42
arzesz - spokojnie możesz zostawić stan 0 na zimę. Zazwyczaj tak się robi w cyklu 2-letnim: jesień stan 0, wiosna surowy, potem wykońcczenie

Alicjanka
20-01-2003, 10:43
Arzesz,

Wszystko można, tylko po co? Jeśli zostawiasz same fundamenty (ze ściankami fundamentowymi z bloczków) na zimę, to przyroda może za Ciebie wykonać pewną pracę. Jeśli bowiem wsypiesz do wnętrza przyszłego domu wartswę piasku, jak pan Bóg przykazał, to przez zimę, śnieg i woda Ci go dość porządnie ubiją. Padająca woda nie będzie się gromadzić w twoich przyszłych podłogach i ich niszczyć, tylko będzie Ci ubijać piasek i wsiąkać w ziemię. Oczywiście przed wylaniem podłogi musisz jeszcze ten piasek wyrównać i ubić mechanicznie, ale łącznie praca wykonana przez Ciebie +przyroda będzie znacznie solidniejsza, niż gdybyś to tylko sam ubijał. A porządne ubicie piasku to nie są fanaberie ani wymysły! Czytałam już posty o tym jak to komuś podłoga w jednym rogu osiada z powodu źle ubitego piasku!

Druga rzecz to wylewka. Jeśli zostawisz ją przez zimę, to pownienieś ją przykryć, bo woda będzie Ci ją niszczyć. Nie sądzę, żeby udało Ci się tą wylewkę tak zabezpieczyć żeby nie niszczała.
Dlatego polecam przezimować same fundamenty z piaskiem wewnątrz a wylewke wylać na wiosnę, lub kiedy będziesz ruszał z murami.
Pozdrawiam i powodzenia!
A.

agnes
20-01-2003, 11:10
Dobra rada,my ubijalismy piasek mechanicznie ale i tak pozostawiliśmy na 2 miesiące do ubicia przez deszcze i okazało się ,że te owe deszcze jeszcze dużo zrobiły w tym kierunku.Gdzieniegdzie trzeba było podsypywać piachu i ubijać./;oczywiście fundamenty ze ściankami fundamentowymi i pociągniętymi murami/

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: agnes dnia 2003-01-20 12:31 ]</font>

Octavian
20-01-2003, 11:26
Arzesz:
Wykorzystuj przyrodę ale jej nie niszcz - to się nazywa ekologia :smile:
Lepiej jednak postawić od razu stan surowy - zadaszony a jak się da to zamknięty a jak nie to folia na otwory okienne albo coś podobnego (unikniesz zalania w czasie intensywnych deszczów).
Hej
pzdr

arzesz
20-01-2003, 11:30
Dziękuję za wszystkie rady.
Jeszcze tylko jedno pytanie: czy jeśli deszcz, śnieg itp. wpadnie do środka (na piasek wewnątrz murów fundamentowych), a potem przyjdzie mróz, to czy nie rozsadzi to przypadkiem owych murów?

agnes
20-01-2003, 11:35
Tu może być problem, ja wylewałam fundamenty w kwietniu i problem mrozów mnie nie dotyczył.Ale oglądając budowy w stanie zero czy same fundamenty "gołym okiem" nie widać uszkodzeń.Nie wiem jak jest z wytrzymałością i pęknięciami w środku.Na pewno ktoś ma takie doświadczenia.

ckwadrat
20-01-2003, 12:34
arzesz - jeśli budowa jest zadaszona (dach docelowy lub papa) a otwory zabezpieczone (zabite dechami i folią) to nic przecież do środka nie wpadnie.

inwestor
20-01-2003, 12:52
Greg W
Myslę, że lepiej zaczekać do wiosny i budowć dom jednym ciągiem.
Poza tym kopanie w błocie lub zmarznietym gruncie i zimnie nie należy do przyjemności. W okresie zimowym nie unikniesz zalania wykopu i bedziesz go musiał pogłębiać a to są dodatkowe koszty. Beton "zimowy" jest również droższy. Wydaje mi się, że jeśli nie musisz teraz robić fundamentów to zaczekaj do wiosny ja widzę widzę same minusy w robieniu fundamentów zimą.
Pozdrawiam

Gajka
20-01-2003, 17:17
On 2003-01-20 11:43, Alicjanka wrote:
przezimować same fundamenty z piaskiem wewnątrz



Pytając wyżej, co się stanie ....., miałam na mysli ten sposob wykonania fundamentow.

kruszek
20-01-2003, 20:50
Odpowiem ze swojego doswiadczenia. Ja zrobiłem fundamenty jesienią tzn. wylałem ławy + bloczki. Miałem je przykryć folią, ale jakoś nie zdążyłem :smile: . Wiosną przystąpiłem do dalszych prac, na fundamentach nie było najmniejszych oznak szkodzeń. Wg mnie nawet nie przykryte fundamenty jeden sezon przetrwają bez uszczerbku na wytrzymałości, aczkolwiek pewnie lepiej je przykryć folią. Natomiast ocieplanie to już chyba przesada podobnie jak obawy że wilgotny piasek wenątrz fundamentów rozsadzi je na boki.