PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jest to potrzebne?



Acidtea
12-12-2005, 11:17
hej forumowicze,

ponieważ na poprzedni post nikt nie odpisał, ponawiam.

Mam pytanie odnośnie warunków zabudowy. Wydział Urbanistyki i Architektury w Poznaniu do wniosku o wz "nakazuje" mi dostarczenie umowy o dzieło na wykonanie szamba.
Jakie przepisy nakazują, abym dostarczył taką umowę. Przecież to gmina ma mi określić w wz, gdzie mam odprowadzać ścieki, czy to do kanalizy, czy do szamba lub oczyszczalni.
Czy na wymóg dostarczenia tej umowy może mieć wpływ mój zapis we wniosku o wz, że odprowadzenie ścieków albo do szamba albo do oczyszczalni?

malop
12-12-2005, 16:43
Ktoś w urzędzie wymyślił paranoiczny przepis .

Z całą bezwzględnościa należy się na niego nie zgodzić .

Prawo gospodarcze nie ma nic wspólnego z prawem o zagospodarowaniu przestrzennym

K74
13-12-2005, 10:04
Na "naszym" :wink: terenie do wydania WZiZT niezbędne było jeszcze przedstawienie zobowiązania z energetyki, gazowni i wodociągów do doprowadzenia na działkę mediów.
Teraz mówił mi architekt, że Gmina sama ma obowiązek wystąpić z odpowiednim zapytaniem do tych instytucji, tylko im się nie chce, dlatego obciążają inwestorów oddatkowymi formalnościami.

oskar0259
13-12-2005, 18:32
Masz dwa wyjścia:
1) "olać" żądanie urzędu lub też zacząć "drążyć" pytając o podstawę (prawną) tego wymogu. Efekt: w najlepszym razie opóźnienie wydania decyzji (czas na przepychanki z urzędem i zastanawianie się urzędnika), w najgorszym - decyzja negatywna i długotrwała procedura odwoławcza.
2) zastosować się do wymagań, spisać umowę, warunkując jednak jej wykonanie uzyskaniem odpowiednich zgód i pozwoleń (tylko wtedy wykonawca będzie mógł przystąpić do pracy.
Ja wybrałbym wariant nr 1 (jeśli masz czas) lub nr 2 (jeśli chciałbym rozpocząć budowę na wiosnę).

Acidtea
14-12-2005, 13:37
K74
z Aquanetu już im załatwiłem. Do prądu oprócz opinii zawołali umowę na uzbrojenie gruntu. No i jeszcze dodatkowo to szambo.
Tak jakby szukali dziury w całym.
Rozumiem, gdybym występował teraz o pozwolenie na budowę, a nie o wz.

oskar0259
sęk w tym, że nie bardzo mam czas się użerać z nimi, znaczy odwoływać itd. Ja potrzebuję wz do kupna działki. Umowa przedwstępna już podpisana właśnie pod warunkiem otrzymania wz. Potem jeszcze warunkowa umowa z prawem pierwokupu przez miasto. Ze wszystkim mam czas do 15 marca.

oskar0259
14-12-2005, 14:19
Rzeczywiście, w tej sytuacji możęsz zastosować tylko wariant nr 2.

myciek
14-12-2005, 19:13
Zdeptać obcasem. Jeśli czegoś takiego żądaja do WZ to czego się można spodziewać po pozwoleniu na budowę?!
Chyba bym zastosował metodę na "cwanego gapcia": "Proszę Pani, jaka jest podstawa prawna tego wymogu i czy na pewno musi być, bo już rozmawiałem z jednym wykonawcą ale wyśmiał mnie z tą umową o dzieło, które być może nie dojdzie do skutku. No to co mam robić - uda się jakoś bez tego papierka?"

oskar0259
14-12-2005, 19:53
Każda metoda wiodąca do słusznego celu jest dobra, obawiam się jednak, że "na głupa" się nie powiedzie, tym bardziej, że Acidtea nie ma czasu na zabiegi.
Wydawanie WZ to w najlepszym razie 1,5 miesiąca, pozwolenia - miesiąc. Po drodze jeszcze uprawomocnianie obu decyzji (w sumie miesiąc).
I jesteśmy już w kwietniu 2006 r.

Acidtea
15-12-2005, 07:41
oskar0259
na szczęście pozwolenia na budowę na razie nie potrzebuję.
Zakładam taki wariant: jeśli chcę kupić działkę muszę mieć wz (nie ma mpzp). Jeśli dostanę wz, kupuję działkę, wybieram projekt i zabieram się za procedurę załatwiania pozwolenia na budowę.

henryk_baszkowka
15-12-2005, 09:02
Spisz ze szwagrem/ bratem/ siostra/ dziadkim... umowe o tresci:
"Ja szwagier zobowiazuej sie wykonac szambo na dzialce... w termienie do roku 2050 za flaszke." Data, miesjce...
I juz:)

oskar0259
15-12-2005, 15:01
1. To co radzi Ci mój poprzednik mieści się w ramach "mojego" wariantu nr 2.
2. Nie lekceważył bym na Twoim miejscu upływu czasu wskutek przedłuzających się utrudnień biurokratycznych.

Acidtea
16-12-2005, 09:19
K74
Jeszcze raz wielkie dzięki za umowę.

Oskar0259
czy orientujesz się może, jakie są dokładne części składowe procedury ustalania wz? Jakie rzeczy urząd i z kim musi ustalić?

oskar0259
16-12-2005, 19:50
Niestety, nie pracuję w urzędzie gminy wydającym warunki zabudowy. Znam się bardziej na następnym szczeblu administracji, ze szczególnym uwzględnieniem geodezji i architektury (choć nie tylko - procedury administracyjnej także).
A o WZ wiem sporo z racji tego, że wystąpiłem o nie daaaleko od miejsca stałego zamieszkania ("u mnie" jest plan zagospodarowania) i... dostałem kosza (czyli decyzję negatywną).
Wracając jednak do zadanego przez Ciebie tematu.
1) złożenie przez Ciebie wniosku o wydanie WZ powinno spowodować zawiadomienie przez urząd sąsiadów (którzy od tej pory stają się stronami postepowania) o wszczęciu postępowania,
2) urząd powinien zlecić urbaniście wykonanie tzw. analizy urbanistycznej (która określi parametry zabudowy na twojej działce na podstawie zabudowy istniejącej na działkach sąsiednich - zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem podpisanym swego czasu przez wicepremiera M. Pola),
3) projekt decyzji z taką analizą musi być uzgodniony/zaopiniowany przez instytucje zewnętrzne, np. wojewodę i powiat w określonych zakresach (odrolnienie, odziaływanie na środowisko itp. - uzyskanie opinii wymaga art. 53 ust. 4 ustawy z dn. 27.03.03 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - zgodność z przepisami odrębnymi - prawo wodne, energetyczne, ochr. przyrody, zabytków, ustawa o drogach publicznych, itp.),
4) ostatecznie decyzja jest przesyłana Tobie i pozostałym stronom (które, tak jak Ty, mają prawo od niej odwołać się).
5) pomijam procedurę odwoławczą (SKO) i skargową do sądu administracyjnego.
Czas tej procedury (pkt 1-4), bardzo uproszczonej, bo urząd może sobie zażyczyć np. rozprawy administracyjnej (zawiadomienia, termin, upływ czasu) czy też wyznaczyć czas na zapoznanie sie z zebranymi materiałami przed wydaniem decyzji (znów zawiadomienia, odpowiednio odległy termin i upływ czasu), moze trwać od (minimum) 2 miesięcy do pół roku a nawet dłużej.
Stąd wyżej radziłem Ci, aby unikać przeciągania wstępnej procedury (urząd jest na etapie kompletowania dokumentów do wniosku z pkt 1) jeśli zalecane działanie jest być może idiotyczne (umowa o dzieło) ale obojętne finansowo (nic nie tracisz na sporządzeniu umowy warunkowej).

Acidtea
21-12-2005, 07:35
oskar0259
na szczęście wczoraj dostarczyłem brakujące umowy. Za to dostałem zawiadomienie, że UM wysłał mój wniosek do uzgodnienia z ZDM i Geopoz (miejski zakład geodezyjny). A i dodatkowo napisali, że wyniki analizy wskazują na możliwość realizacji inwestycji. To było ważne, bo tak naprawdę w tej okolicy ciężko o bezpośrednio zabudowane sąsiedztwo :D

Trochę się wystraszyłem takiej ilości uzgodnień, jaką podałeś.
Mam nadzieję, że na początku roku dostanę te wz.

oskar0259
21-12-2005, 16:27
Jeśli urząd gminy napisał w projekcie decyzji (z analizą urbanistyczną)
wysłanej do uzgodnień, że istnieje możliwość realizacji inwestycji, to na 99 proc. ją masz - rzadko zdarza się, żeby podmioty uzgadniające sprzeciwiły się.
Przy normalnej procedurze decyzję dostaniesz około lub po 15 stycznia, a uprawomocni się ona w ciągu kolejnych 3-4 tygodni (decyzja zostanie przesłana sąsiadom uznanym za strony pocztą, mozliwe jest nie odebranie korespondencji itp.).

Acidtea
27-12-2005, 12:27
a nie idzie troche przyspieszyc procedury? Moze ja sie zabawie w listonosza?

oskar0259
27-12-2005, 12:48
To jest możliwe. Wystarczyłoby oświadczenie (może na kopii decyzji, że zapoznali sie z treścią decyzji i nie będą sie od niej odwoływać). Takie samo oświadczenie składasz ty - stwierdzasz, że decyzja jest zgodna z twoim żądaniem. Ale brak potwierdzenia choćby od jednego sąsiada spowoduje, że terminy będą musiały upłynąć.

Acidtea
29-12-2005, 12:36
oskar0259
tak w ogóle dzięki bardzo za pomoc.
Wczoraj przyszło uzgodnienie z geodezji z informacją, że nie trzeba ziemi odralniać (a tego się wcześniej też trochę obawiałem). Jeszcze tylko został zarząd dróg miejskich.

Acidtea
27-01-2006, 14:05
oskar0259
Właśnie się dowiedziałem, że moje wz są podpisane, mam zadzwonić w poniedziałek i umówić się z gościem na odbiór :lol:

oskar0259
27-01-2006, 15:05
Świetnie.