PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt umowy dożywocia



macio
12-12-2005, 13:15
Witam

Mam pytanie i nie ukrywam, że licze na szybką odpowiedź :oops:
Teść daruje nam działkę, notariusz wyliczył, że najtaniej wyniesie nas umowa dożywocia, działkę wycenił na 55 tys. za całość operacji mam zapłacic 3600 zl z czego podatek to 1100, reszta opłaty wpisy itp.(nie wiem dokładnie)
Czy ta reszta to nie za dużo?nie chciałbym, żeby mnie naciągnął, czy jego taksa jest do negocjacji?jeżeli tak to jakie argumenty?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam
P.S.do notariusza idziemy jutro... :-?

mww
12-12-2005, 14:32
Tak dokładnie to się nie znam, a szczególnie na umowach dożywocia. Ale opłata sądowa ( wpis do KW) to bedzie na pewno powyżej 1000,-zł, ile dokładnie to zapytaj tego notariusza. On Ci też powie ile wynosi taksa bo to nie tajemnica.
A tak przy okazji to może lepiej się wstrzymać? Podobno od marca 2006 opłaty sądowe mają być dużo niższe.

lajkonikk
12-12-2005, 14:37
zapytaj innego notariusza!!!
mozna się targowac ,serio
na stronach niektórych biur pośrednictwa śa kalkulatory opłat ,zobacz tam i porównaj

Rocky
12-12-2005, 16:10
Kalkulator opłat jest np. tutaj (http://www.gratka.pl/dom/kalkulatory.phtml)
Koniecznie negocjuj z notariuszem taksę notarialną Czy ktoś targował się u notariusza ? (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=50019)!

Co to jest umowa dożywocia, czym się różni od umowy darowizny?

Dominik!
12-12-2005, 16:28
Notariuszom nie wolno opuszczać cen, są ine "narzucone" przez samorząd zawodowy. Jeśli niektórzy to robią to wbrew tym zasadom. Zastanów się poza tym, czemu notariusz zjeżdza z cen, chyba nie dlatego, że ma za dużo klientów?

macio
12-12-2005, 21:31
Rocky umowa dozywocia to przeniesienie własnosci w zamian za dozywotnią opiekę zapewnienie jedzenia ubrania itp. podatek się płaci 2% od czynności cywilno-prawnych. Z obliczen wg kalkulatora, który podałeś wychodzi 3161...to jest juz jakaś różnica... :o a gdzie mozna znaleźć podstawy prawne na ten temat?

dzięki
pozdr

macio
12-12-2005, 23:25
Przeszukałem co nie co i niestety wychodzi, że tak to kosztuje :cry: :evil:
swoją drogą to rozpacz, że tyle kasy trzeba wyłożyć na jeden zapis o zmianie właściciela (bo i tak działka zostaje w rodzinie)...
Mozna owszem wstrzymac przepisanie, ale oszczędził bym na tym 580 zl. Jest to duża kwota, ale problem polega na tym, że czekając trzy miesiące prawdopodobnie nie zdążył bym rozpocząc budowy we wakacje...
Dla zainteresowanych napisze jak to wyszło do końca...

Pozdrawiam

macio
13-12-2005, 22:48
Witam

Trochę bolało ale czas zagoi rany... :lol: za to mamy fajną działeczkę.
Dokładnie zapłaciłem 3457,80 zl tak więc troszkę sie obniżyło...
Co ciekawe to pan notariusz powiedział, że to jeszcze nie do końca pewne czy wejdzie ta opłata za wpis do KW za 200 zl ale to i tak juz nie wazne (przynajmniej dla mnie) bo coś tam coś tam...jeszcze jedno - o taksę się nie targowałem ponieważ notariusz sam z własnej woli naliczył nam niższą od maksymalnej.

Pozdrawiam

kubas
16-12-2005, 09:47
dla przypomnienia Wieliczka leży koło Krakowa, to bardzo wiele tłumaczy