PDA

Zobacz pełną wersję : Czym ocieplić dom:wełną,czy styropianem?



Zuzbak
13-12-2005, 09:52
Witam
Mam kolejny dylemat.Nie wiem czym ocieplić dom.Z tego,co wiem wełna jest lepsza,ale i dużo droższa.Znajomy mówi,żebym nie przepłacał i wybrał styropian,bo jest tańszy i będę miał to samo.Czy rzeczywiście...?

Heniek
13-12-2005, 10:07
Witam.
Poczytaj forum, bo niechcący chyba rozpoczniesz nową wojnę :D :D :D
Pozdrawiam, Heniek

Zuzbak
13-12-2005, 10:39
Od niedawna jestem na forum.Heniek,pewnie się powtarzam z tym tematem,ale nie jestem w stanie przeczytać wszystkiego.
O co chodzi z tą wojną???? :o

Peterek
13-12-2005, 11:06
Są wady i zalety, są zwolennicy i przeciwnicy czyli już jest wojna :lol: :lol: . Heniek ma rację poszukaj.

Heniek
13-12-2005, 11:19
Zuzbak
Poszła odpowiedź na priv
Pozdrawiam, Heniek

Wakmen
13-12-2005, 14:17
Z wełną i styropianem jest tak jak ze świętami Bożo Narodzeniowymi i Wielkanocnymi, które są ważniejsz.

Rezi
14-12-2005, 17:53
POsłuchaj znajomego ..... ma rację
ja posłuchałem zdrowego rozsądku i dałem to co tańsze ... prawie jak z słynnym proszkiem
"Jak nie widac różnicy to po co przepłacać"

a z teorią oddychania ścian daj sobie spokój ..chyba że nie będziesz ich malował od środka żadną farbą aby oddychały

pattaya
14-12-2005, 19:30
Najlepiej wełną.
Albo styropianem.

ALF
14-12-2005, 20:03
Jeśli Ci to coś pomoże to ja ociepliłem ściany z Porothermu30 styrpianem 12 cm.
pozdro

izat
14-12-2005, 20:48
a może kompromis dla niezdecydowanych....
5 cm wełny i na to 5 cm styropianu :)

zazwyczaj to co droższe jest lepsze
a czy jest to aż tak wielka różnica na korzyść styro to nie sądzę ...

Stefan Sz.
14-12-2005, 21:44
Najlepszy i najzdrowszy (ale nienajtańszy ok. 190zł -Bełchatów za metr3, może z Czech by wyszło taniej?) jest PERLIT.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=22773&highlight=perlit

wareczka
15-12-2005, 07:58
rezi ma racje, najlepiej styropianem, wtedy masz dom w gumiaku, mniejsze koszty ogrzewania, więcej grzyba, mniej powietrza... ja tak mam a że ktoś mówił weź wełne.... eeee taniej zrobiłem.... to sobie teraz musze rekuperatora dać :)

róbta co chceta

wareczka
15-12-2005, 07:59
aha, powiem szczerze mam znajomych co mają perlitem, rewelacja, wełna i styrogumiak to g... przy tym

polecam

wiaterwiater
15-12-2005, 08:10
a może kompromis dla niezdecydowanych....
5 cm wełny i na to 5 cm styropianu
Jak możesz paskudzie? Wszak najpierw styropian a na to wełna.

Pawson
15-12-2005, 13:27
a może kompromis dla niezdecydowanych....
5 cm wełny i na to 5 cm styropianu
Jak możesz paskudzie? Wszak najpierw styropian a na to wełna.

Co za bzury piszecie ??

Przeciez wiadomo ze styropian kladzie sie od wschodu i zachodu
a welna od poludnia i polnocy ... problem tylko jak ustawic domek zeby wyszlo jak najmniej welny ...

pattaya
15-12-2005, 18:14
problem tylko jak ustawic domek zeby wyszlo jak najmniej welny ...
No to Ty nie wiesz???!!!!
Kupuje się działkę ze starym ,obrotowym wiatrakiem.
I na nim opierasz budowę domu.
Jedna ściana jest zawsze w słońcu i jej nie ocieplasz wcale!
Do sterowania potrzebny jest układ solary,korbka i turbokominek z zaworkiem.

Pawson
15-12-2005, 20:35
problem tylko jak ustawic domek zeby wyszlo jak najmniej welny ...
No to Ty nie wiesz???!!!!
Kupuje się działkę ze starym ,obrotowym wiatrakiem.
I na nim opierasz budowę domu.
Jedna ściana jest zawsze w słońcu i jej nie ocieplasz wcale!
Do sterowania potrzebny jest układ solary,korbka i turbokominek z zaworkiem.


:o :o :o
o kurde ... niewiedzialem :o :o :o

musze teraz kupic dzialke z wiatrakiem, rozebrac stan surowy i przeniesc na druga dzialke i postawic ... jak myslicie zdaze przed swietami ???

Janussz
15-12-2005, 20:44
Tam zaraz rozbierać.
Poszukaj wątka o tym jak dom jeździ na poziomej izolacji.
Podziękujesz później :lol: .

Sp5es
15-12-2005, 21:30
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44269&highlight=we%B3na+styropian+mity+fakty

izat
15-12-2005, 21:58
a może kompromis dla niezdecydowanych....
5 cm wełny i na to 5 cm styropianu
Jak możesz paskudzie? Wszak najpierw styropian a na to wełna.

Co za bzury piszecie ??

Przeciez wiadomo ze styropian kladzie sie od wschodu i zachodu
a welna od poludnia i polnocy ... problem tylko jak ustawic domek zeby wyszlo jak najmniej welny ...

super pomysł!!
hihihihi

Mufka
16-12-2005, 09:21
Wiecie co wam powiem, moja ciocia ma dom ocieplony styropianem i niestety w styropianie zalegly sie nornice... W welnie byloby im trudniej wygrysc korytarze... A jesli chodzi o dane techniczne i ceny to sie nie znam :lol:

Wakmen
18-12-2005, 07:28
Wiecie co wam powiem, moja ciocia ma dom ocieplony styropianem i niestety w styropianie zalegly sie nornice... W welnie byloby im trudniej wygrysc korytarze... A jesli chodzi o dane techniczne i ceny to sie nie znam :lol:
Trzeba było powiedzieć Cioci, że można dostać coś takiego jak listwy startowe:
http://wakmen.w.interia.pl/index_files/photos/rsz_125.jpg

marekcmarecki
18-12-2005, 08:42
A ja mam taki problem,chociaż jeszcze nie wiem czy to problem :roll: ,bo to moja pierwsza zima,która tak naprawdę to jeszcze się nie zaczęła.Sytuacja wygląda tak, że nasz dom jest stary,bardzo stary,bo z początku ubiegłego wieku (nmiej więcej 100 lat!).Mury to cegła ok. 50cm grubości.Od zachodu piaskowiec 60cm grubości i muszę dobrze grzać ,zeby te mury nagrzać.Mam nadzieję że jak nagrzeję to szybko nie ostygną :) .Wśród moich znajomych głosy są podzielone.Częśc uważa,że ocieplić nie zaszkodzi,inni że przy takich grubych murach to ocieplanie nie ma sensu,bo mury same w sobie są już izolacją.Jeszcze inni,że ocieplić nie było by źle,ale jest ryzyko powiększenia się wilgoci w środku,która zostanie zamknięta tak jakby w termosie.Obecnie wilgoci nie zauważam,wilgotność powietrza to 45-55%,ale centralne grzeje.Na tym jednak nie koniec.W przyszłym roku będę chciał zrobić elewację,ale na starych ścianach ceglanych sa różne plamy i wykwity,które po pomalowaniu na pewno wcześniej czy później wyjdą.Myślałem położyć 4-5cm styropianu z zachowaniem szczeliny powietrznej i dopiero pomalować.Jeszcze nie zdecydowałem jak to rozegrać. Chciałbym jednak,żebyście się wypowiedzieli,co o tym myślicie?

marjucha
18-12-2005, 08:54
A po co ta pustka między styropianem a ścianą?
Póki co mieszkam jeszcze z rodzicami starym domu budowanym zaraz po wojnie(tej drugiej światowej :) ).
Dwa lata temu dociepliliśmy go styropianem bezpośrednio klejąc go do ścian.
Usprawniliśmy wentylację i od tego czasu skończyły się problemy z przebarwieniami na ścianie północnej(prawdopodobnie przemarzała).
Myślę,że docieplenie tego budynku o którym piszesz to dobry pomysł, ale lepiej poczekaj na opinie bardziej doświadczonych forumowiczów.
Pozdrawiam

marekcmarecki
18-12-2005, 09:06
A po co ta pustka między styropianem a ścianą?
Póki co mieszkam jeszcze z rodzicami starym domu budowanym zaraz po wojnie(tej drugiej światowej :) ).
Dwa lata temu dociepliliśmy go styropianem bezpośrednio klejąc go do ścian.
Usprawniliśmy wentylację i od tego czasu skończyły się problemy z przebarwieniami na ścianie północnej(prawdopodobnie przemarzała).

Ta pustka to tak żeby ewentualna wilgoć miała gdzie odparować... może,sam nie wiem.W srodku jest wszystko O.K. Przebarwienia mam na zewnątrz i chciałbym wiedzieć że pieniądze zainwestowane w elewację nie zostaną wyrzucone w błoto :-? .

Mufka
18-12-2005, 20:42
Wiecie co wam powiem, moja ciocia ma dom ocieplony styropianem i niestety w styropianie zalegly sie nornice... W welnie byloby im trudniej wygrysc korytarze... A jesli chodzi o dane techniczne i ceny to sie nie znam :lol:
Trzeba było powiedzieć Cioci, że można dostać coś takiego jak listwy startowe:
http://wakmen.w.interia.pl/index_files/photos/rsz_125.jpg
A mozna prosic o wiecej szczegolow?

andre59
18-12-2005, 22:16
Wełna czy styropian?... wełna czy styropian?... wełna czy styropian?...
Ufff... wybrałem ścianę jednowarstwową!

Qgiel
18-12-2005, 22:48
Mury to cegła ok. 50cm grubości.Od zachodu piaskowiec 60cm grubości i muszę dobrze grzać ,zeby te mury nagrzać.Mam nadzieję że jak nagrzeję to szybko nie ostygną
To idealna sytuacja, aby ocieplać - dopiero wtedy bedziesz miał niezły akumulator ciepła w ścianach. Upewnij się tylko, czy masz dobrą izolację poziomą między ścianami a fundamentem. Źle by było, gdyby wilgoć z fundamentów kapilarnie podciągała na ściany pod ociepleniem.

Pawson
19-12-2005, 07:23
Wełna czy styropian?... wełna czy styropian?... wełna czy styropian?...
Ufff... wybrałem ścianę jednowarstwową!

:o :o a czym ocieplasz wlena czy styropianem ??? :lol: :lol: :lol:

damiang
19-12-2005, 10:33
.Mury to cegła ok. 50cm grubości.Od zachodu piaskowiec 60cm grubości i muszę dobrze grzać ,zeby te mury nagrzać.Mam nadzieję że jak nagrzeję to szybko nie ostygną :) .Wśród moich znajomych głosy są podzielone.Częśc uważa,że ocieplić nie zaszkodzi,inni że przy takich grubych murach to ocieplanie nie ma sensu,bo mury same w sobie są już izolacją.Jeszcze inni,że ocieplić nie było by źle,ale jest ryzyko powiększenia się wilgoci w środku,która zostanie zamknięta tak jakby w termosie.

Jaka ta cegła? Pełna czy dziurawka?
Na pewno warto ocieplić, takie mury, nawet grube są marną izolacją w dzisiejszych czasach.
Dla 50cm cegły pełnej k = 1,22 W/m2*K to bardzo dużo!!
Po dociepleniu strypianem 12 cm spada do bardzo przyzwoitej wielkości 0,287
Przy 10 cm jest 0,329 to trochę za dużo.

Dla samej dziurawki jest k=1,024
Dodając 10cm styropianu mamy 0,313
A przy 12 cm jest k=0,274

W każdym z w/w przypadków zastosowania ocieplenia punkt rosy przypada w styropianie, czyli dobrze.

Podsumowując:
Zdecydowanie warto ocieplić tą ścianę - najlepiej dać 12 cm a jak fundusze ograniczone to chociaż 10cm. Dawanie 5 cm jest bez sensu - różnica w materiale nie aż tak duża, a robocizna prawie tyle samo.
Na styropian potem siatka, klej i tynk i nie powinno być żadnych plam.

Ściana z piaskowca jest gorsza - ma k=2,259 i przy styropianie 12cm spada do 0,322 (jeszcze słabo), a 15 cm - 0,265 (dobrze).

Acha, równie dobrze zamiast styropianu może być wełna, jak ktoś uważa że warto.

Sp5es
20-12-2005, 23:29
Przedmówca idealnie wszystko ujął.
Dla ściany z materiałów pełnych - cegła, piaskowiec użycie wełny ma miej sensu.