PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna - jak macie zrobioną



Kulin
13-12-2005, 10:05
WItam.

Rozmawiałem z dwoma wykonawcami od instalacji elektrycznych i każdy chce robić inaczej.
1. Ułożyć normalnie dyt na ścianach, puszki, gniazdka itd.
2. Puścić w peszlu pod podłogą i zamiast puszek zastosować głębsze puszki od gniazdek, wyłączników i w nich łączyć, wtedy pozbywamy się puszek.

Co wybrać, który sposób lepszy ?

ps. jak rozwiązać sposób podłączenia do układu alarmowego przekaźników, które by wyłączały lub zaświecały oświetlenie w pokojach. Chodzi mi np. o możliwość zgaszenia wszystkich świateł, jak uzbroję alarm, tylkoe nie wiem jak to zrobiś, gdy jakies światło na wyłączniku będzie zaświecone - jest na to jakiś prosty sposób ?
Wiem że mnie pewnie odeślecie do postu poniżej, ale może ktoś zna sposób i nie będe musiał przeglądać tyle stron...
dzięki.

pawelurb
13-12-2005, 11:20
ja mam wariant drugi, tzn w peszlu pod posadzką + głębsze puszki, nie wiem czy to ma jakies znaczenie, elektryk przyszedł , pokazałem gdzie co ma być i robi , nawet nie pyrtałem czemu tak a nie inaczej, ma działać.

sebo8877
13-12-2005, 12:05
Ja zrobiłem obwody sam w bruzdach w ścianie przewodek YDYp - płaskim.
Puszki będa widoczne ale tylko na zdjęciach (bedą zagipsowane). W puszkach wszystko skręcane. Kazdy obwód osobno tzn światło gniazdka - kazdy pokój osobno - oczywiście pralka, piec, zmywarka też osobne obwody. Przewody na dpom o powierzchni uzytkowej ok 150m2 + piwnice wyszło 700 zł za przewody z puszkami, 600zł za wewnętrzną rozdzielnię z różnicówkami i wszystkimi bezpiecznikami kontrolkami.
150 zł za podłączenie elktrykowi. (robi tylko wpięcie do rozdzielni) gnizadka, włączniki, oswietlenie, obwody układałem i łaczyłem sam.
Życze powodzenia każdy wybiera taka technologie jak jest optymalan dla jego kieszeni :)
sebo8877

Cypek
13-12-2005, 12:17
Tez sam rozprowadzałem elektrykę. Moze nie szatkowałem wszystkiego tak jak przedmówca, po prostu kazdy pokój (gniazdka i swiatło) jest na oddzielnym bezpieczniku. Tylko łazienka i kuchnia maja po 2 obwody czyli pralka i kuchnia elektryczna. Instalacja puszkowa, czyli główny zasilajacy idzie pod sufitem i od niego spadaja na dół do gniazdek kable a na góre ida kable od oswitlenia. Powodzenia.

Wakmen
13-12-2005, 14:33
Ja elektrykę robiłem z teściem i :
- przewody po podłodze (na piętrze w peszlach bo będą dechy sosnowe a na parterze w peszlach tylko w przyjściach bo później będą w wylewkach),
- puszki górne robione były sporadycznie (np. przy włączniku klatkowym),
- puszki do gniazdek i łączników zakupiłem te głębsze (bardzo pomocne)
- starałem się dobierać puszki w moduły do 4 w jednym miejscu aby zastosować ramki segmentowe (np,: Legranta)
Kotłownię i wszelki sprzęd (pompki, sterowania itp.) mam podłączone do automatycznego zmieniacza fazy. W razie braku fazy priorytetowej lub jej pogorszenia jakości (np. zerwany przewód napowietrzny) automatycznie w ciągu ułamku sekund przełącza na kolejną.

Co do wyłączania oświetlenia alarmem w tak ogólny sposób i całość domu to proponowałbym oświetlenie pociągnąc z jednej fazy i alarmem odłączać poprzez przekażnik. Jak dla mnie nieekonomiczne i praktyczne. Są inne rozwiązania ale zdecydowanie droższe stosowane przy inteligentnych domach(instalacjach). Na pewno są jeszcze jakieś rozwiązania pośrednie ale nie myślałem nad nimi.