PDA

Zobacz pełną wersję : Remont w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków



bogbogo
13-12-2005, 10:45
Wiatm,

Czy ktoś z forumowiczów wie, co wymaga konserwator zabytków przy remoncie lokalu w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków?

Chodzi o postawienie scianek ( płyty gk lub beton komórkowy ), wymiana stolarki okiennej i witryny, wylewki, hydraulika no i oczywiscie malowanie płytki itd.

Lokal jest do generalnego remontu, po podrzędnym barze. :roll:

za wszelkie informacje z góry dziękuję. :D

redd
13-12-2005, 14:22
To zależy co jest objęte ochroną konserwatorską w danym obiekcie. Najczęściej w kamienicach jest to ochrona obiektu jako całości (bryły) i charakteru elewacji, czasami także klatek schodowych. Natomiast w przypadku mieszkań i innych wnętrz nie ma często stawianych warunków.
W przypadku wymiany stolarki okiennej (witryny) należy odnieść się (prawdopodobnie) do wytycznych konserwatorskich.

bogbogo
13-12-2005, 20:29
To zależy co jest objęte ochroną konserwatorską w danym obiekcie. Najczęściej w kamienicach jest to ochrona obiektu jako całości (bryły) i charakteru elewacji, czasami także klatek schodowych. Natomiast w przypadku mieszkań i innych wnętrz nie ma często stawianych warunków.
W przypadku wymiany stolarki okiennej (witryny) należy odnieść się (prawdopodobnie) do wytycznych konserwatorskich.

Witam,

Pani w urzędzie, najprawdopodobniej nastrojona pozytywnie przez nadchodzące swięta krzyczała coś nerwowo do słuchawki, praktycznie nie wysłuchując mojego pytania do końca, nie zdążyłem jej powiedzieć co to za obiekt i gdzie jest zlokalizowany, tak więc nie dowiedziałem się nic o tym co może być objęte ochroną a co nie. na moje pytanie o możliwość stawiania scianek wykrzyczała coś o wniosku, kierowniku budowy ( tutaj większośc jej wypowiedzi była nie zrozumiała ), zakresie prac, planie ( wykonanym przez architekta )

Nie chciałbym komplikować sprawy przez zabieranie się za niepotrzebne rzeczy( płacenie za nie też ), a odebrałem jej odpowiedź tak jakby mnie w urzędniczy sposób "skwitowała" dlatego też sie pytam mając nadzieję że ktoś przez to już przeszedł albo wie.

w każdym razie dziękuję za każdą informację.

redd
13-12-2005, 21:32
Właściwie cała procedura do otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę/przebudowę dla takiego obiektu nie różni się wiele od „normalnego” budynku. Urząd jedynie określi wytyczne konserwatorskie na podstawie zapisów planu miejscowego czy studium uwarunkowań oraz karty obiektu i tym wytycznym musi podporządkować się architekt wykonujący projekt.

bogbogo
13-12-2005, 23:13
Właściwie cała procedura do otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę/przebudowę dla takiego obiektu nie różni się wiele od „normalnego” budynku.

Czy mam rozumieć że potrzebne mi będzie poza decyzją konserwatora normalne pozwolenie na budowe/przebudowe tylko po to żeby wykonać remont wnętrza???
:o

pitbull
14-12-2005, 08:34
To zalezy jaki bedzie zakres remontu. Jesli chodzi o wymiane elementow konstrukcyjnych (a juz nadproze nad otworem drzwiowym takim elementem jest) lub o przerobienie instalacji gazowej to wymagane jest pozwolenie na budowe. Rowniez w przypadku zmiany sposobu uzytkownia dotychczasowego obiektu. W pozostalych przypadkach wymagane jest zgloszenie.

bogbogo
14-12-2005, 10:30
No nic, dzięki za wszystko. Przynajmniej teraz już coś wiem :D

...teraz tylko chodzić po urzędach :evil:

Geno
09-01-2006, 22:29
No nic, dzięki za wszystko. Przynajmniej teraz już coś wiem :D

...teraz tylko chodzić po urzędach :evil:

W tym przypadku z reguły kończy się na wykonaniu rzutu + opis robót z potwierdzeniem tego,iż nie wykonuje sie robót elewacyjnych + pare zdjęć dla konserwator - powinno przejśc i wtedy w starostwie wystarczy zgłoszenie.