PDA

Zobacz pełną wersję : Spadek cisnienia w instalacji co



oli_oli
13-12-2005, 21:29
Mam pytanie czy kapanie kilka kropel na minute wystarczy aby spadek cisnienia w instalacji był ok 0,5 bara na dobę?
Mała instalacja - mieszkanie ok 60 m^2

Czy taki spadek ciśnienia wróży wiekszy przeciek.

pozdrawiam

OLI

demol
13-12-2005, 21:57
Zdecydowanie tak, w nowoczesnych systemach grzewczych ilość wody jest bardzo mała, różnice ciśnienia dla ilości cieczy w obwodzie są niewielkie, u mnie w chwili obecnej ogrzewane ok 90m2 wystarczy spadek litra by cisnienie spadło z 2bar poniżej 0,5 bara, i zapala się kontrolka.
Jeśli masz piec dwufunkcyjny to możesz mieć prócz drobnych wycieków dziwne spadki ciśnienia przy przełączaniu się grzania z CWU na CO dziwne zjawisko, u mnie pojawia się znaczny spadek po np. nalewaniu wody do wanny. Chodź logicznie obwód wody CWU jest niezależny a tylko mały obwód wody z CO służy przeniesieniu ciepła z nagrzewnicy na wymiennik ciepła wody CWU.
Mam piec Netra - Made in France ;), u siebie podejrzewam kamień na zaworach, chodź mam miękką wodę.
i jeszcze jedna uwaga, zaobserwuj jak zachowuje sie ten przecie w chwili stygnięcia cieczy w obwodzie gdy nagrzane rury zaczynają się kurczyć. Ten przeciek może przez dłuższą chwilę sikać ciągiem

1cacek
14-12-2005, 06:46
Swiadczy to o nieszczelnosci instalacji c.o. , najlepiej sprobowac zastosowac srodek do likwidacji malych nieszczelnosci LS-1, pol litra kosztuje okolo 56 zl i wystarcza na 100 litrow wody, mozna go nabyc w Castoramie. Trudno wytlumaczyc spadek cisnienia w c.o. nieszczelnosciami zaworu trojdroznego gdyz cisnienie wody uzytkowej (jest z reguly rowne lub wyzsze od 3 bar) jest z definicji wyzsze niz w instalacji c.o. co powinno raczej podnosic cisnienie w instalcji c.o. a nie go obnizac. Najlepiej zlikwidowac wszystkie widoczne nieszczelnosci przy kaloryferach i piecu, a jezeli to nie pomoze to wskazuje to na nieszczelnosci na rurach.

oli_oli
14-12-2005, 09:13
Witam,
dzięki za odpowiedzi :).

Przeciek występuje na złączach skręcanych przy kaloryferze. Mam zamiar to poprawić w momencie zdejmowania kaloryfera na czas malowania pokoju.
Mam rozumieć, że ten przeciek jest przyczyną spadku ciśnienia i nie muszę się martwić że wystepuje gdzieś w posadzce. :-?

pozdrawiam

OLI

Grzesiek13
14-12-2005, 11:52
1Cacek co ma wspólnego zawór trójdrogowy w kotle z c.w.u., poza oczywiście przełaczaniem trybu pracy kotła(ogrzew cwu -grzejniki).
Jak chcesz sprawdzić szczelność to pozakręcaj kalafiory na zaworach i obserwuj manometr na kotle.

myciek
14-12-2005, 19:04
Mam pytanie czy kapanie kilka kropel na minute wystarczy aby spadek cisnienia w instalacji był ok 0,5 bara na dobę?
1 kropla = ok. 0,05ml czyli 5 kropli na minutę to 0,25 ml/min czyli 15 ml/godz czyli 360ml/dobę. 1,5 szklanki to sporo jak na małą objętość instalacji. A nie prościej dociągnąć nieszczelność przy grzejniku i uwolnić się od myśli o dziurze pod podłogą? ;-)

oli_oli
14-12-2005, 19:05
Pewnie że lepiej :lol: