PDA

Zobacz pełną wersję : Wykup mieszkania komunalnego- upust - sprzedaż



martadela
13-12-2005, 21:31
Uprzedzam że to samo pytanie zadałam w dziale "My z mieszkań" jednakże frekwencja na tym formu jest znacznie większa przez co mam duże szanse na szybką i cenną odpowiedź.

Jak to właściwie jest....

Moja mama jest gł.najemcą mieszkania komunalnego w starej kamienicy, zastanawiam się nad wykupieniem tego mieszkania na własność.
I tu mam kilka pytań:
1. Mama mieszka w nim od 2003 roku, wcześniej mieszkała w innym ponad 15lat, ale się zamieniła na większe. Po jakim czasie można wystąpić o prawo do wykupu?

2. Jak mama podpisywała nową umowę najmu było tam napisane że remont mieszkania trzeba przeprowadzić we własnym zakresie. Wstrzymuję się z dużymi inwestycjami bo obawiam się że potem przy wycenie mieszkania podniosą jego cenę właśnie ze względu na np. nowe okna, centralne ogrzewanie itp. Czy gdy będę miała na te inwestycje faktury i umowy z wykonawcami to wtedy nie wezmą tego pod uwagę, czy ich nie będzie obchodziło czy to moja kasa czy miejska i poprostu policzą cenę rynkową od stanu na dzień dzisiejszy?

3. Wiem że przez 5 lat nie mogę tego mieszkania sprzedać - napewno?? Jeżeli przyznają mi jakiś określony upust to gdy po upływie karencji zdecyduję się na sprzedaż muszę zwrócić do kasy miejskiej wysokość upustu jaki został mi udzielony- niezależnie od upływu czasu np za 20 lat zapłacę tyle ile wynosił upust na rok 2006??

4. Jakie obowiązki oprócz współudziału finansowego przy ew. przyszłych remontach kamienicy niesie ze sobą własność takiego starego mieszkania?? I jakie prawa??

Dzięki
Martadela

J_K_K
13-12-2005, 22:10
1. Mama mieszka w nim od 2003 roku, wcześniej mieszkała w innym ponad 15lat, ale się zamieniła na większe. Po jakim czasie można wystąpić o prawo do wykupu?

3. Wiem że przez 5 lat nie mogę tego mieszkania sprzedać - napewno?? Jeżeli przyznają mi jakiś określony upust to gdy po upływie karencji zdecyduję się na sprzedaż muszę zwrócić do kasy miejskiej wysokość upustu jaki został mi udzielony- niezależnie od upływu czasu np za 20 lat zapłacę tyle ile wynosił upust na rok 2006??



Np. my zamieniliśmy się na mieszkania w 2000, a wykupilismy w 2003.
Chyba nie ma to znaczenia, ale lepiej sprawdzić w danej gminie.

Właśnie z powodu rabatu nie można sprzedać przez 5 lat, bo trzeba będzie zwrócić. I dodatkowo urząd skarbowy, z tym, że tu podobno 5 PEŁNYCH lat kalendarzowych, żeby nie zapłacić podatku, chyba, że uzyskane pieniądze przeznaczy się na cele mieszkaniowe.

Pzdr

JKK

martadela
14-12-2005, 08:09
Hmm, czyli jak sprzedam np po 6 latach to nie muszę zwracać upustu??

J_K_K
14-12-2005, 08:17
Hmm, czyli jak sprzedam np po 6 latach to nie muszę zwracać upustu??

Inaczej duża część rynku mieszkaniowego była by niesprzedawalna ;-)

Pzdr

JKK

martadela
14-12-2005, 11:26
Liczyłam na trochę większą liczbę podpowiedzi.... :-?

lonly
14-12-2005, 13:49
ad. 2 TBS w mojej miejscowości ma swoich biegłych którzy szacują standard mieszkania i nie obchodzi ich czy masz faktury czy nie. Szacują wartośc na konkretny dzień. Dlatego do tej pory nie wymieniłem okien itd.
ad. 3 Z tego co słyszałem niektórzy zawierają umowy przyrzeczenia sprzedaży mieszkania po okresie karencji. Biorą pieniądze wcześniej i się wyprowadzają a nabywcy zamieszkują. Po okresie karencji już formalnie spisują umowę sprzedaży. Ale tu potrzebna jest duż doza zaufania.