PDA

Zobacz pełną wersję : docieplenie stropodachu



sollers
14-12-2005, 07:51
Serdecznie witam
W swoim domku z lat 70 (typowy klocek)posiadam stropodach. Na dzień dzisiejszy nie planuję wymiany dachu. Jak wiadomo przepuszczlność ciepła stropodachu jest dość duża. Gdzieś wyczytałem, że istnieje możliwość przykrycia stropodachu warstwą "pianki" czy też "masy plastycznej" która podniesie izolacje cieplną tego dachu. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat.
Proszę o jakieś amiary na taka informację
Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt :D

Dominik!
14-12-2005, 07:56
Każda izolacja, żeby była skuteczna musi mieć określoną grubość, więc raczej o "masie" nie może być mowy. Chyba raczj chodzi o piankę lub polistyren ekspandowany (chyba tak to się nazywa) np. styrodur.
Jednak jest to metoda dość dorga, z uwagi na cenę. A nie masz możliwości zastosować bardziej klasycznego ocieplenia, np. wełny?

sollers
14-12-2005, 14:03
czyżby to był za trudny temat...........

Geno
14-12-2005, 17:15
czyżby to był za trudny temat...........

Może być styropapa czyli styropian z przyklejona wartwą papy + następna warstwa nawierzchniowa na to lub np. twarda wełna mineralna do stropodachów i 2 x papa termozgrzewalna + elem. dodatklowe kominki wentyl. i inne

Stefan Sz.
14-12-2005, 20:40
Przerabiałem już temat pianki, więc co nieco mogę Ci podpowiedzieć. Pianka taka owszem ma dużą trwałść do 50 lat i bardzo łatwo i szybko jest nią pokrywany dach jednak jest kilka mankamentów:
-co 5-7 lat trzeba tą pianke malować jakąś farbą, chyba specjalnym akrylem, w każdym razie farba na pewno ponad 30zł za litr
- poglądaj sobie zdjęcia na stronie producenta, jak na mój gust to OKROPIEŃSTWO!
-no i jeszcze kubeł zimnej wody na głowe metr kwadratowy 70-120zł!!! (firma Termopian- www.termopian.com.pl )
Po podaniu ceny od razu mi przeszło :D

Ja strop docieplam taką oto wełenką niecałe 70zł za metr sześcienny z dowozem:
http://www.korff.pl/granulat.htm
A tutaj masz przepis jak takie coś zrobić:
http://www.rockwool.pl/sw50288.asp
Powodzenia :wink:

sollers
15-12-2005, 08:22
Mój stropodach jest innego typu. Nie mogę "wejść" do stropodachu. I wymienić warstwy izolacyjnej (teraz jest aszka). Stropodach jest zamknięty. W grę wchodzi tylko izolacja przez położenie na papę którą pokryty jest stropodach warstwy izolacyjnej. Czy może to być wełan??? nie wiem w jaki sposób można byłobyja przymocować do dachu?

ania
15-12-2005, 16:08
Możesz docieplić stropodach wykorzystując ideę stropodachu odwróconego. Co prawda polistyren ekstrudowany jest drogi ale poczytaj o tym - może ci się spodoba sama idea.

Dominik!
15-12-2005, 17:06
Jeśli tak to ratuje Cię jedynie styrodur i na to papa lub styropian z naklejoną warstwą papy.

statek
15-12-2005, 18:13
Obecnie stropodachy na nowych budynkach są ocieplane od zewnątrz - na strop żelbetowy lub trapez konstrukcyjny kładzie się:
-folię paroizolacyjną (w tym wypadku jej funkcję może spełnić istniejaca papa)
-jedna lub dwie warstwy wełny twardej (drogiej) lub jedna lub dwie warstwy wełny średniotwardej (tańszej) + płyta OSB 10mm
-na to papa podkładowa mocowana mechanicznie kotwami plastik-metal (przez warstwę wełny do stropodachu żelbetowego).
-na to papa nawierzchniowa termozgrzewalna (zgrzewana do papy podkładowej).

Najważniejsze w tym wszystkim to DOBRY FACHOWIEC od roboty.

Dominik!
16-12-2005, 13:48
Rozwiązanie może i dobre, a cenaowo na pewno lepsze od styroduru, ale...
Wydaje mi się podobne do ścian fundamentowych z betonu komórkowego. Niby mozna to robić, aprobaty techniczne ma, tylko trzeba dobrze zaizolować. A z dokładnością naszych fachowców bywa różnie :-?
Przy wyborze tego rozwiązanie trzeba mieć albo naprawdę sprawdzoną ekipę, albo kontrolować prace cały czas...