PDA

Zobacz pełną wersję : Czy majster chce więcej zarobić?



darek63
14-12-2005, 18:38
Witam,

Chodzi mi następującą sprawę. Jeżeli instalator może kupić "rzecz" do zainstalowania za cenę katalogową netto 5.000 zł i kupi to z 30% rabatem to zapłaci netto 3.500 zł. Zapłaci co prawda 22% VAT, ale chyba go później i tak odzyskuje (w całości?). Jeżeli wystawi na usługę (z materiałami) fakturę z 7% VAT to ile byłoby z jego strony w porządku zainkasować za tą "rzecz". Tak z ciekawości potargowałem się w sklepie i dali mi 25% rabatu (czyli netto 3.750 zł) + 22%VAt to brutto 4.575 zł i faktura imienna na mnie. Coś czuję, że majster chce mi to policzyć 5.000 - 30% + 22% = 4.270 i dać na fakturę 7%. Czy nie za dużo? Co sądzicie?
Czy aby nie powinno się podejść do wyliczeń następująco: cena netto katalogowa 5.000 zł - 30% rabat + 7% VAT + 7,5% (połowa różnicy pomiędzy VAT-ami 22 a 7%).

Kiedyś na forum był taki wątek dotyczący wystawiania faktur z 7% VAT za robocizne i materiały oraz ile majster powinien dać upustu. Może ktoś pomoże znaleść ten post.

wiaterwiater
14-12-2005, 19:35
No to zapytajmy majstra: Szanowny Panie Majster, czy nie byłoby w porządku z Pana strony zainkasować troszeczkę mniej ? Drugie pytanie do majstra: Panie Majster, ile powinien Pan dać upustu. Odpowiedź majstra. W porządku, to jest nie dawać upustu w ogóle. Weźmie ile zechce, dasz ile uważasz. Chyba, że któraś ze stron przystąpi do negocjacji z dziewięciomilimetrowym argumentem na przykład.

Rocky
14-12-2005, 19:35
Coś czuję, że majster chce mi to policzyć 5.000 - 30% + 22% = 4.270 i dać na fakturę 7%. Czy nie za dużo? Co sądzicie?
Czy aby nie powinno się podejść do wyliczeń następująco: cena netto katalogowa 5.000 zł - 30% rabat + 7% VAT + 7,5% (połowa różnicy pomiędzy VAT-ami 22 a 7%).
Ostatnio kupowałem dachówkę, właśnie przez majstra. Żeby zdążyć w okresie promocji wpłaciłem majstrowi kwotę netto - rabat % + 22%VAT za materiał, który zakupił na siebie. Dach kryłem po miesiącu. Po wykonaniu dachu majster wykonał rozliczenie i naliczył do zapłacenia: kwotę netto - rabat% za materiał + koszt robocizny netto + 7% VAT.

Nie było więc mowy o żadnym rozliczaniu połowy różnicy pomiędzy VAT-ami 22 a 7%. Po prostu do ceny netto danego materiału i kosztów robocizny netto dolicza się 7% VAT. Na pewno mój dekarz nie był stratny na takim rozliczeniu. Może więc Twoje domysły się nie sprawdzą :)

darek63
15-12-2005, 07:34
Czy jak policzy za "materiały": cena netto - rabat 30% + 22% VAT, ale wystawi fakturę zbiorczą na usługę modernizacyjną z 7% VAT-em, to oznacza to. ze poza ustaloną zapłatą za robociznę w ten sprytny sposób "dorobi" sobie ok. 15% od róznicy VAT ?

wbrat
15-12-2005, 07:43
Czy jak policzy za "materiały": cena netto - rabat 30% + 22% VAT, ale wystawi fakturę zbiorczą na usługę modernizacyjną z 7% VAT-em, to oznacza to. ze poza ustaloną zapłatą za robociznę w ten sprytny sposób "dorobi" sobie ok. 15% od róznicy VAT ?

Jak na moj gust to tak.

Sp5es
15-12-2005, 21:48
Na VAT pośrednik nie może zarobić. VAT się odprowadza.
Kosztować to może wyłącznie użytkownika końcowego.

darek63
16-12-2005, 14:33
Zrobiłem symulację i wyszło mi, że jeżeli sprzedawcy dają rabaty na materiały na poziomie ok. 30% , a usługodawca kupi je w imieniu inwestora i pomniejszy powyższy rabat o 10% (bo chce też coś z tego mieć , a umawiamy się, że odstąpi je na usługę 7%) - to opłaca się już kupować samemu na 22% VAT.
Jeżeli natomiast od US planujemy jeszcze odzyskać w przyszłości różnicę pomiędzy VAT 7 a 22% to usługodawca musiałby odbać nam cały przyznany przez sprzedającego rabat, co mu sie nie opłaca.
Tak więc moja konkluzja - chyba jednak lepiej samemu negocjować i kupować z 22% VAT. Należy tylko ustalić ile dadzą rabatu tobie a ile znajomemu majstrowi.

Rezi
16-12-2005, 15:21
majster nie jest płatnikiem vatu i rozlicza się od przychodu ryczałtem

darek63
16-12-2005, 18:03
I co oznacza w praktyce?

mark1oc
16-12-2005, 20:35
wtrace swoje trzy grosze
przyjmijmy cene katalogowa netto 5000zl upust 30% daje nam 3500zl+vat 22% =4270zl jezeli wystawia na ta sama kwote rachunek ale z 7%vatem musi zaplacic wiekszy podatek od kwoty netto 3990,65 bo przy 7%vat jest mniejszy 279,35 wiec jego zarobek jest tez mniejszy nie 525zl [15% sumy 1 netto] lecz 397,46zl po odtraceniu podatku to jezeli jestesmy na ksiedze podatkowej na ryczalcie to jeszcze gorzej wychodzi bo musi odprowadzic podatek od calej sumy netto zarobek tylko 271,17zl
2]na zwrot vatu trzeba czekac 2 miesiace i to tez kosztuje
3] przewaznie hurtownie niechca z takim rabatem jak dla instalatora sprzedawac materialu klientom
4] jest grono osob co nie maja ulgi wogole i kazdy grosz sie dla nich liczy
5]ceny sa umowne jezeli ci to nie pasuje to przeciez nie musisz kupowac majstra tylko u kogo innego

Dr.opsik
16-12-2005, 20:54
Sam zapłacisz 4575 a z majstrem 4270 czyli taniej. Ale natura statystycznego Polaka się pokazuje, Dlaczego majster ma zarobić?
Ważne że TY zapłacisz taniej i nie licz komuś pieniędzy. Lubisz jak ktoś Twoje pieniądze liczy?
pzdrw

darek63
17-12-2005, 13:50
No cóż szukam tylko optymalnych rozwiązań, dla siebie czyli inwestora. Telefonicznie uzyskałem rabat 25%, dzisiaj bezpośrednia wizyta w 2 punktach już mogę kupić tę samą rzecz z 28% rabatem. Co prawda sprzedaca argumentował, że nie powinien udzielić mi rabatu takiego jak instalatorom i rozumię takie opory moralne, ale odebrałem to też jako sygnał, że mogę dojść do 30%. Czyli jeszcze raz w sklepie, może mała flaszeczka dla pana sprzedawcy i mogę kupić z 30% rabatem + 22% VAT, do tego rzecz jest na mnie imiennie (czyli gwarancja bezpośrednia). Wychodzę na cenę "majstra" i mniej to zawiłe dla mnie i dla niego. Dodatkowo nie tracę szansy na zwrot różnicy VAT-u. Czy nie mylę się ?
Kiedyś myślałem, że na usługę z 7% VAT mogę kupić materiały zdecydowanie taniej. Okazuje się, że nie. A co do natury ludzkiej. Dla mnie te 200 zł to nie istotne, ale wolę je dać "otwarcie" jako premię za dobrą robotę. Tak było z Panem, który robił ogrodzenie. Został "skarcony za kombinacje matematyczne" i opryskliwość. Zrewidował swoje podejście do tematu i inwestora, ale finalnie dostał ile planował pierwotnie, tyle że 200 zł było za jakość i uprzejmość. No może z tą uprzejmością to przesadziłem, doceniłem tylko jego kontrolę nad jego naturą (mam na myśli opryskliwość).

aqep
18-12-2005, 17:10
Na VAT pośrednik nie może zarobić. VAT się odprowadza.
Kosztować to może wyłącznie użytkownika końcowego.

bzdura....