PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje budowa domu?



JJACK
14-12-2005, 20:35
Cześć.Jestem cały czas na etapie wyboru projektu domu.Przy projektach gotowych zamieszczane są szacunkowe koszty budowy.Dziś dzwoniłem do "Archipelagu" z pytaniem o konkretny projekt i dowiedziałem się co następuje:koszt 1 m kw. w stanie surowym zamkniętym wynosi ok.1300zł i stanowi 40-60% wartości inwestycji,wykończeniówka stanowi ok. 50% wartości stanu surowego,tj.650 zł.za 1m kw,instalacje wewnętrzne-10%.Są to koszty bez VAT-u.Trochę się przestraszyłem,jakoś drogo mi to wychodzi.Nie chcę mieszać betonu na budowie,na złote klamki mnie nie stać.Chciałbym zbudować dom o powierzchni ok.200-210 m kw,liczyłem na wydatek rzędu 400tys.zł.Proszę o radę w tej sprawie.Kogo mam pytać o realne koszty jeśli nie dysponuję projektem technicznym?Przecież aby kupić projekt powinienem wiedzieć czy stać mnie na to.Może podzielicie się ze mną swoimi doświadczeniami.

ppp.j
14-12-2005, 21:00
Wszystko zależy nie tylko od kruszcu, z jakiego zrobisz klamki, ale również od ilości pracy własnej. Nie znaczy to, że sam musisz nosić cegły, choć i to się liczy, ale ile czasu poświęcisz na znalezienie tańszej lub lepszej ekipy i materiałów, zdolności negocjacyjnych w kontaktach z dostawcami itp. Ja np. wzorowałem się na kosztorysie zamieszczonym w http://artmedia.of.pl oraz czytając „dzienniki budowy” i to forum i ciągle zachodzę w głowę jak kiedyś ludzie budowali bez internetu. :wink:

Rezi
14-12-2005, 21:07
wersja ekonomiczna 1800 - 2200 m2
wersja średnia od 2000 do 2500 m2
wersja lux .....................

cena zależy od technologii i rejonu w jakim budujesz. czasu i twojego zaangażowania w budowę.

pattaya
14-12-2005, 21:37
200m2?
Od 350tys. do ....milionów (zależy od obrazów :D )

JJACK
14-12-2005, 21:44
Nie mam umiejętności i czasu żeby budować własnymi rękami.Napewno znajdę jednak czas by poszukać korzystnych ofert,z negocjacjami też powinienem sobie poradzić.I mam czas by codziennie doglądać budowy.Dzięki za realne koszty,mam już jakiś punkt zaczepienia.Staram się przeglądać forum ale materiału jest tyle,pytań jeszcze więcej.

pattaya
14-12-2005, 21:58
Kosztorysy Archipelagu są nic nie warte.
Buduję Polę-wiem coś na ten temat.
Szczegółem,na który nikt nie zwraca uwagi jest działka.
A dokładnie warunki terenowo-wodno-glebowe na niej.
Niekorzystne potrafią narobić wiele dodatkowych kosztów.

hanka&maciek
14-12-2005, 22:18
Nas budowa 220m2 domu w stanie surowym otwartym wynosi ok 150 tys zł tj ok 700zł/m2 i to jest chyba dobra cena. Sciany porotherm 25, dach z dachowka cementowa Braas trudny z wolimi oczkami, strop filigranowy

JJACK
14-12-2005, 22:37
Działkę mamy w porządku.Płaska,35 m szerokości,50 m dłudości.Wbezpośredniej okolicy(również za miedzą)stoją nowsame nowe budynki.Rozmawiałem z sąsiadami,żadnych min.Jak mam rozumieć że kosztorysy Archipelagu są niewiarygodne?Czy są przeszacowane?Brak mi własnych doświadczeń przy budowie domu,szukam jakiegoś punktu odniesienia.

wareczka
15-12-2005, 07:54
dom można zrobić gotowy od 80 tys zł do 44 miliardów dolarów za stan pod klucz :)

wiaterwiater
15-12-2005, 08:33
Kosztorysy są dobre dla bankowców. Kiedyś ktoś podał łatwy sposób na obliczenie stanu surowego otwartego. Bierzesz projekt i cennik najbliższej hurtowni materiałów budowlanych. I liczysz. Betonu tyle a tyle, ściany tyle , strop, więźba, dachówka, robocizna i wszystko mnożysz razy dwa. Pomyliłem się o pięć tysięcy złotych. Jeśli chodzi o wykończeniówkę, to pomyliłem się o jakieś pięć.....set tysięcy złotych.

Marek30022
15-12-2005, 08:40
Ja wprowadziłem się do nowego domu 2 grudnia. Znam koszty budowy. Budowałem tzw. metodą gospodarczą (miałemkilku wykonawców). Myślę, że ceny użytych materiałów i robocizny były na poziomie średni. Powiem tak, przyjąc należy na pewno powyżej 2000 za mkw. Ale trzeba pamiętać, że już po wybudowaniu domu jest wiele kosztów, które trzeba ponieść aby w nim zamieszkać: wyposażenie kuchni (zabudowa, może nowy sprzęt AGD), oświetlenie, lustra, szafki łazienkowe, jakieś drobiazgi do łazienek, antena telewizyjna, pojemniki na śmieci i jeszcze wiele różnych drobnych wydatków, które w sumie dają pokaźną kwotę.

Przemek72
15-12-2005, 08:41
Witam,

Sam zadawalem to pytanie przed rozpoczeciem budowy a dzis widze, ze to jest tak samo latwe jak odpowiedziec na pytanie "ile kosztuje samochod?". Nie sposob odpowiedziec bez pytan dodatkowych typu - co ma w nim byc itd.

Mysle, ze kwota ktora podales wyglada rozsadnie i dasz rade ale na szalenstwa czy umeblowanie domu to sobie za nia nie pozwolisz. Sorry!

Pozdrawiam,
Przemek

gregor2
15-12-2005, 10:31
mnie stan surowy zamknięty bez okien wyniósł ok. 500 zł/m2. dachówka rupa Sirius, ściany beton komórkowy 24 P+W. dom pow. ponad 170 m2. Ponad bo dach ma więcej niż 35 stopni i jest więcej miejsca na poddaszu. :-). 1500 to musi mi wyjść na gotowo.

pattaya
15-12-2005, 10:49
Jak mam rozumieć że kosztorysy Archipelagu są niewiarygodne?
W moim kosztorysie nie było żadnej instalacji (elektrycznej,wodnej,gazowej).Była brama garażowa za 20tys.Okna do całego domu za 7-8 tys :o i inne tego typu rzeczy.

Pawson
15-12-2005, 13:16
mam sso i wg mnie:

1. powierzchnie trzeba liczyc po podlogach .. zadna tam uzytkowa z projektow - bo to strasznie zwodnicze okreslenie

2. 1m2 takiej powierzchni w statnie surowy otwartym mozna zrobic za 500-600 zl szukajac samemu materialow ekip i negocjujac ceny dobrze. wcale nie trzeba brac najtanszych technologii. ja mam PTH i dachowke ceramiczna i mieszcze sie w przedziale

3. Wydatki pozostale po SSO (wykonczeniowka i instalacjeZ) to conajmniej 60 % ogolnych kosztow.

koszt 1m2 takiej powierzchni przy domu ok 200 m2 spokojnie powinein sie zmiescic w ok 1800-2000 zl
a jakbys strasznie kombinowal to i mniej

JJACK
15-12-2005, 16:47
Wielkie dzięki za informacje.Większość z nich będzie dla mnie oczywista ale ..po zbudowaniu domu.Teraz przynajmniej szacunkowo mogę określić na co mnie stać.Boję się sytuacji w której zostanę bez kasy z niewykończonym domem.Trzeba bardzo rozsądnie stąpać po ziemi a w głowie rodzą się ciągle nowe pomysły.I trzeba pragmatycznie odpowiadać żonie że tafla szkła od sufitu po podłogę na całej ścianie może nas drogo kosztować.Nie jestem absolutnie złośliwy,najchętniej spełniałbym te marzenia.

JJACK
16-12-2005, 23:40
Do Wiaterwiater.Dlaczego mam wszystko mnożyć razy 2?Wydawałoby się że wystarczy mnożyć razy 1,no może z pewnym okładem.

JJACK
16-12-2005, 23:44
Aaa...,jeszcze coś.Kilka osób które zbudowały dom oraz architekt zwracali mi uwagę żeby garaż NIE był integralną częścią domu.Nazywali to mniej więcej tak:po co budować domek dla samochodu?Co o tym myślicie?

Betka
17-12-2005, 00:09
Wszystko zależy czego oczekujesz. Garaż na pewno zwiększa powierzchnię na piętrze. Jak chcesz mieć ogromny salon na dole i jeszcze garaż to kąt dachu niewielki aby w sumie nie wyszło katastroficznie dużo.
Moim zdaniem najważniejsze aby przed zakupem projektu sprawdzić czy jest prosty i tani w budowie. Ja założyłam po wyglądzie i wnętrzach, że jest prosty (jaka ja byłam naiwna). Kosztorys wynosił około 290tyś domek 220m2 z garażem. Wyszło o wiele więcej. :roll:
Przejrzyj projekty z muratora. Jeżeli piszą, że są łatwe i tanie w budowie to pewnie tak jest.

wiaterwiater
17-12-2005, 08:30
Do Wiaterwiater.Dlaczego mam wszystko mnożyć razy 2?Wydawałoby się że wystarczy mnożyć razy 1,no może z pewnym okładem.
Mnożenie razy dwa jest właśnie pewnym okładem, bardzo pewnym.

KrzysiekMarusza
17-12-2005, 20:26
JJACK - a jesteś pewien że musisz mieć 200 m2 uzytkowej ? Bo może 100 czy 150 starczy ? To naprostsza droga do ograniczenia kosztów (bo potem te 200 m2 trzeba umeblować, ogrzać i ..... posprzątać od czasu do czasu)
Zawsze można wziąć projekt i udać się do paru firm i zapytać ile by kosztowało zbudowanie ...
pozdr - Krzysiek

holusio
19-12-2005, 12:49
nie wiem gdzie budujecie te domy ale 400 kpln to dom m innymi z drewnienymi debowymi podlogami odkurzaczem centralnym i kominkiem w ktorym kratka ozdobna kosztowala 1100 zl poza tym automatyczna brama hormana i okna oraz drzwi z drewna klejonego dach ceramika powierzchnia ok 340 m2 naprawde nie wiem co mozna jeszcze wsadzic w dom a ogrodzenie tez drewno i brama automat w malej lazience wloski kamien piaskowy... DZIWIE SIE NAPRAWDE BUDUJ CHLOPIE Z TAKIM BUDZETEM SPOKOJNIE TYLKO PAMIETAJ ZE NP UDZIWNIANIE DACHU JEKIMIS PIERDOLAMI TYPU WIEZYCZKI ITP to utopia finansowa

KrzysiekMarusza
19-12-2005, 12:53
holusio - a zbudowałeś juz coś ?

Krzysiek

pattaya
19-12-2005, 13:09
nie wiem gdzie budujecie te domy ale 400 kpln to dom m innymi z drewnienymi debowymi podlogami odkurzaczem centralnym i kominkiem w ktorym kratka ozdobna kosztowala 1100 zl poza tym automatyczna brama hormana i okna oraz drzwi z drewna klejonego dach ceramika powierzchnia ok 340 m2 naprawde nie wiem co mozna jeszcze wsadzic w dom a ogrodzenie tez drewno i brama automat w malej lazience wloski kamien piaskowy... DZIWIE SIE NAPRAWDE BUDUJ CHLOPIE Z TAKIM BUDZETEM SPOKOJNIE TYLKO PAMIETAJ ZE NP UDZIWNIANIE DACHU JEKIMIS PIERDOLAMI TYPU WIEZYCZKI ITP to utopia finansowa
Chciałbym zobaczyć ten dom.
Albo nie.
Lepiej nie.

B.Budowniczy
19-12-2005, 14:58
wydaje mi się że rzadko kto bierze pod uwagę takie wydatki, jak np;

1. opłaty administracyjne przed, w trakcie, po;
2. koszt geodety;
3. koszt projektu/ adaptacji;
4. nadzór/ kierownik;
5. media prąd, gaz, kanaliz, szambo, woda;
6. ogrodzenie, brama;
7. notariusz;
8. koszty kredytu
9. domofon;
10. antena
11. utwardzenie podjazdu (nie da się inaczej zamieszkać, szczególnie w pierwszym sezonie)
12. z min. 5 % na niespodzianki (typu przywiezienie/wywiezienie ziemi, odwodnienie, wyrównanie, naprawienie, zalanie, podwyższenie, obniżenie opłat podatków itp)
13 z 10 % na "a co tam raz się w życiu buduję, nie będę żałował i kupię ten lepszy/lepszą .......(tu sobie każdy może wpisać)
14 koszty transportu

15 itp

ponadto do zamieszkanie każdy musi coś kupić z wyposażenia

te dodatkowe koszty są b. znaczące

agamuza
19-12-2005, 15:14
wydaje mi się że rzadko kto bierze pod uwagę takie wydatki, jak np;


Ja biorę... i jestem przerażona :evil: :evil: :evil:

holusio
19-12-2005, 15:47
musisz uwierzyc a jesli chodzi o dom to nie ma sie czego wstydzic...projekt zzarl 9500 wiec jest dopracowny do szczegolu dom powstal w 9 mcyJAK KTOS JEST NIEDOWIARKIEM TO TRUDNO A DLA OSLODY NIECH DODA DZIALKE 1100 M2 ZA 25 TYS.(GAZ PRAD I WODA NA MIEJSCU) MOJ SASIAD -KOLEGA WYDAL 280 TYS NA 260 M2 ALE NIE MA DEBU NA PODLODZE...

KrzysiekMarusza
19-12-2005, 16:38
no to holusio jestes mistrz swiata w kosztach budowania
Proponuje zebys napisał co-ile u Ciebie kosztowało
Bo u mnie 2000 zł za 1m2 pow. uzykowej nijak nie chciało wyjść (z działką, ogrodzeniem, przyłączami, utwardzeniem itp.)

pozdr - Krzysiek

Goni_Mnie_Peleton
20-12-2005, 05:59
U mnie było tak. Znalazłem gotowy projekt , który oglądało kilku architektów. Żaden z nich nie potrafił w przybliżeniu nawet powiedzieć ile będzie kosztowało wybudowanie domu. W końcu trafiłem na takiego który wiedział ( podawał chyba 1200zl/m2 ). Stanęło jednak na tym , że sam podjął się wykonać projekt. Dom miał kosztować 170-200tys.
Z jego projektowaniem było jednak "cienko", bo sam właściwie rozrysowałem co gdzie ma być. Technicznie projekt był słaby , np projekt instalacji gazowej musiałem zlecić innemu fachowcowi a otwory okienne i drzwiowe były na różnych wysokościach.
Najgorzej jednak wypadło z kosztami .... do 200 tys doszedłem jeszcze przed wstawieniem okien. Fakt , zdecydowałem się na piwnice , których pierwotnie miało nie być , ale to chyba jednak nie tłumaczy takiej rozbieżności.

Do tej pory nie rozumiem jak to jest , że architekci ( przynajmniej ci z którymi miałem do czynienia ) mają takie blade pojęcie o kosztach swoich projektów.
Rozumiem , że ten sam dom można wybudować za różne pieniądze i zależy to od wielu czynników , ale chyba mniej więcej , co ma ile kosztować to architekt wiedzieć powinien.

Każdemu kto stoi teraz przed wyborem projektu radzę cierpliwie i wnikliwie przestudiować setki ( tysiące ) postów na tym forum a wszelkie kosztorysy ( zazwyczaj zbyt optymistyczne ) , rady architektów , budowlańców , fachowców , a także samych forumowiczów traktować z ostrożnością i dystansem. Na koniec i tak pewnie okaże się , że dom jest droższy niż planowano a pewne rzeczy można było zrobić lepiej i/lub taniej.

Dodam jeszcze , że każdy kosztorys warto przemnożyć przez " współczynnik szczęścia do wykonawców" , często się bowiem chyba zdarza , że jakaś ekipa coś tam "spartoli" a poprawki niestety kosztują.
Życzę wszystkim udanych projektów , jak najbardziej realnych kosztorysów i wspólczynnika szczęścia równego 1 :D

20-12-2005, 10:09
Goni_Mnie_Peleton napisał:

zdecydowałem się na piwnice , których pierwotnie miało nie być , ale to chyba jednak nie tłumaczy takiej rozbieżności
Hmmmm :roll: 8)

Pozdrawiam,

71kkk
20-12-2005, 11:55
czesc -to jest dobry temat !!!!!
moje koszty domu - plyta fumdamentowa, piwnica, sciany silka, strop monolit, pow zabudowy 220 m, pow uzytkowa 300m2. wiezba, drewna imptegnowane cisn z atestem , dachowka creaton karpiówka, rynny rheizink, okan veka / polecam producenta z lowicza/ i inne duperele koszt za metr - 1000 zl ,czyli na razie 300 000 , potem wykonczeniowka za jakies 750 zl /m2,
pozdro kkk :evil:

KrzysiekMarusza
20-12-2005, 12:23
OK 71kkk - czy kwota co ja podajesz to robocizna + materiały ? sam budujesz czy firma czy może różne ekipy ?
A jak z przyłączami, instalacjami , działką, ogrodzeniem, podjazdem itp ?

Pozdr - Krzysiek

wojtekww
20-12-2005, 12:27
WITAM.Ja mam projekt z katalogu. stan surowy otwarty 143 tys.
Fundament betonowy,ściany zewn.,wewn. BK ,strop monolityczny,dach pokryty dachówką ceramiczną (wielospadowy,3 lukarny,7 okien połaciowych).

71kkk
20-12-2005, 12:57
OK 71kkk - czy kwota co ja podajesz to robocizna + materiały ? sam budujesz czy firma czy może różne ekipy ?
A jak z przyłączami, instalacjami , działką, ogrodzeniem, podjazdem itp ?

Pozdr - Krzysiek


to sa koszty wszystkiego do dachu - buduje z dwoma ekipami- pierwsza wywalilem tracac 3000 - ukradli mi beton, sasiad ma z niego podmurowke pod ogrodzenie, druga ekipa jest super-. w tych kosztach koszty pozwolen, adaptacji, projektow, kierownika budowy, pionow kanalizy do stanu zero, tynki zewnt / tylko welna i siatka, bez tynku bo za zimno/
pozostale koszty tzw wykonczeniowki to : hydraulik, elektryk, tynki wew, posadzki, i reszta.

JJACK
20-12-2005, 22:27
Czesc!Ale powialo

JJACK
20-12-2005, 22:44
Sniegiem,oczywiscie.Juz sie ciesze ze nie dostalem dzialki polozonej nieco wyzej i dalej od glownej drogi.Od razu widzialem oczami wyobrazni jak co godzine przekopuje sie autem zeby rano dojechac do pracy.Jak na euforycznego laika to na poczatek mialem troche wyobrazni.Tak powaznie to staram sie czytac forum,Muratora,itd.Nic nie zastapi jednak wlasnych doswiadczen.A ja ich nie mam,czas tez ograniczony.Dom chce miec w granicach 200 m,mam 4-letniego,fantastycznego synka,zone,w perspektywie opieke nad rodzicami,tesciami(duze prawdopodobienstwo).Dom bez zadnych wiezyczek,nie daj Boze,dach w miare prosty ale nie stodola.Zona marzy o duzych oknach i garderobie.Oboje chcemy miec duzy salon.To generalne zalozenia.Projekt,kupno dzialki(juz jest),inne"
drobniejsze" wydatki ida z biezacych dochodow.Te 400 tys. to moja wewnetrzna granica bezpieczenstwa.Zeby jeszcze zostalo na biezace zycie.Po co mi dom,gdy bede klepac biede.I tak zakladam ze 400 tys sie wyciagnie.I wiem ze wiele bedzie dzielem przypadku.Jeden nieodpowiedzialny palant na budowie wystarczy.Po Waszych radach ograniczylem apetyt o jakies 20-30 m,tj.zostalo ok.180 m bez garazu.To dla mnie cenne rady.

Wwiola
21-12-2005, 06:56
Dotychczas wydaliśmy 128tys. , w tym :

1. Papierologia (projekty, uzgodnienia, pozwolenia)
2. Stan surowy otwarty i wszystko co sie w nim zawiera
3. Przyłącza : szambo, woda i prąd
4. Ocieplone fundamnety
5. Ocieplona ściana szczytowa nad i w garazu (ok40m2)
6. Podbitka (a raczej nadbitka, bo zamiast deskowania) z boazerii
7. Barakowóz

Dane szczegółowe :
Powierzchnia zabudowy – 134,60 m2 + taras 17,34 m2
Powierzchnia użytkowa – 167,25 m2 + taras
Parter : 72,24 m2 + 37,3 m2 = 109,54 m2 + taras
Poddasze 57,71m2
Powierzchnia całkowita 191,72 m2 + taras
Kubatura – 740 m3

Dane statystyczne :

765zł/m2 powierzchni użytkowej
668zł/m2 pow. całkowitej
ok 615zł/m2 pow. całkowitej łącznie z tarasem

To powyżej to cytat z mojego dziennika budowy i prawdziwe koszty budowy domu.
Dom niepodpiwniczony z gazobetonu, dach 250m2 deskowany, kryty papą i dachówką ceramiczną, 4 okna dachowe.

Grzystek
21-12-2005, 11:03
Mój stan na dziś 80 tys. dom zamkniety, ocieplony z tynkiem zewnętrzym , ścianki działowe, podłogi, tynk wewnetrzny, gaz, prąd, woda, kominek.
Brak regipsów na stropie (ocieplony wełną, kostrukcja wiazarowa) i przydomowej oczyszczalni.

agamuza
21-12-2005, 11:09
Mój stan na dziś 80 tys. dom zamkniety, ocieplony z tynkiem zewnętrzym , ścianki działowe, podłogi, tynk wewnetrzny, gaz, prąd, woda, kominek.
Brak regipsów na stropie (ocieplony wełną, kostrukcja wiazarowa) i przydomowej oczyszczalni.

Gratuluje - a jaki domek cie tyle kosztował, mozna gdzies projekt looknąć?

Grzystek
21-12-2005, 11:29
Bardzo cię prosze http://nowydom.onet.pl/3197,projekt.html

agamuza
21-12-2005, 12:14
Bardzo cię prosze http://nowydom.onet.pl/3197,projekt.html

Prześliczny jest :) Mam nadzieje, że mój (w podpisie) będzie kosztował jakieś 120 tys zl w takim stanie jak twój - albo mniej, jesli stanie sie CUD :wink:

KrzysiekMarusza
21-12-2005, 14:25
Grzystek - bardzo fajna chałupka. Choć koszt jej budowy wydaje mi sie mocno niski - ale to tym lepiej dla ciebie :)
Czym pokryty dach ? Instalacje zrobione w całości ?

pozdr - Krzysiek

Teska
21-12-2005, 14:40
Kosztorysy Archipelagu są nic nie warte.
Buduję Polę-wiem coś na ten temat.
Szczegółem,na który nikt nie zwraca uwagi jest działka.
A dokładnie warunki terenowo-wodno-glebowe na niej.
Niekorzystne potrafią narobić wiele dodatkowych kosztów.


ja wybudowałam Irme z archipelagu i tez sie zgadzam.kosztorys jest do bani -

ZbysioR
21-12-2005, 15:00
Takie pytanie czysto techniczne, bo mało precyzyjne sa wypowiedziw tym wątku. cena 1800-2??? dotyczy metra powierzchni, ale jakiej?

Kebuz
21-12-2005, 15:05
Wiam.
Czytam Wasze posty i podam swoje wyliczenia jakie ponieśliśmy do tej pory.
Budowa domu Studio Atrum GL 118 przez dobrego wykonawce, częściowo on kupował materiały, a trochę ja. Dogadałem się kto załatwi taniej ten dostarcza na budowe. Upusty jakie dostałem w hurtowniach to Porotherm 30 upust 35% od cennika w listopadzie 2004r, braas 23% od cennika i dodatki kupiłem osobno innej firmy, drewno bez rachunku 550 za m3 plus własna impregnacja. Na inne elementy miałem w składach budowlanych około 10% rabatu.
Robocizne utargowałem na 27 tyś w tej cenie geodeta od wykonawcy, kierownik budowy, koparka, skoczek, betoniarka i buda na czas budowy dla ekipy.
Reasumując koszty wyszły z podłaczenie mediów, papierami, uzgodnieniami 95 tyś, co daje za metr powierzchni zabudowy 590 zł, a powierzchni użytkowej z powiększonym garażem 698 zł.
A czy da się taniej? napewno ale ja nic nie robiłem do tej pory na budowie tylo kontrola raz dziennie. Jestem zadowolony zwłaszcza z ekipy budowlanej. Pozdrawiam i życzę przemyśleń przez zimowy okres.

pattaya
22-12-2005, 22:04
Przeczytałem inne posty holusio.
Jeśli masz:

z drewnienymi debowymi podlogami odkurzaczem centralnym i kominkiem w ktorym kratka ozdobna kosztowala 1100 zl poza tym automatyczna brama hormana i okna oraz drzwi z drewna klejonego dach ceramika powierzchnia ok 340 m2 naprawde nie wiem co mozna jeszcze wsadzic w dom a ogrodzenie tez drewno i brama automat w malej lazience wloski kamien piaskowy...
...taki dom,to czemu pytasz o koszt kominka z płaszczem lub DGP,co tańsze blachodachówka czy dachówka betonowa i co kto sądzi o piecu na drzewo??? :roll:

ołówek
17-10-2011, 20:59
Witam.

W nawiązaniu do tematu : czy to jest korzystna wycena?
Ile kosztuje budowa domu?
45.700 czy to dużo domek jednorodzinny bez piwnicy?

ołówek
17-10-2011, 21:02
A ponad to :
Podana została tak wycena:
Fundamenty : 10.200
Parter 6.160
Strop, schody , kominy : 19.320
Piętro : 6.600