PDA

Zobacz pełną wersję : Rozbiórka starego a budowa nowego domu.



agamuza
15-12-2005, 08:51
W szale podekscytowania podjęcia decyzji o zbudowaniu domu, wyborze projektu, porównywaniu kredytów, liczeniu pieniedzy :D zapomnieliśmy o jednej rzeczy, w sumie o dwóch... :-? Na działce stoją dwa budynki, które musimy rozwalić, aby móc tam postawić nasz nowy DOM. I wczoraj wlaśnie jak zbierałam papierki do wypełnienia, wpadł mi w oko mały druczek o pozwolenie na rozbiórke budynku - i moje pytanie: czy na to pozwolenie na rozwałkę domów czeka sie tak długo, jak na pozwolenie na budowę ??? Czy mogę to złożyć równocześnie? Czy ja muszę jeszcze jakies super specjalne dokumenty dostarczyc - jakies ekspertyzy, nie daj Boże, albo inne potworne rzeczy...? Jak to sie je??? Jestem bliska obłędu bo całkowicie zapomniałam o burzeniach, koncentrowałam się tylko na tworzeniu :) , a ten temat w mojej głowie wyglądał tak: przyjedzie jakas wielka maszyna, stuknie w chałupę parę razy, grupa mięsniaków załaduje na ciężarówke niepotrzebne śmieci, reszta po selekcji może się przydać i już :-? I to miało być bezboleśnie... Oooo, ja naiwna blondynka :cry:

PS. Od rana nie mogę sie połączyć z żadną osobą - urzędnikiem, który by coś mi powiedział sensownego, sami popaprańcy :evil: :evil: :evil:

izunia1111
15-12-2005, 09:00
Możesz to składać równocześnie. My mieliśmy taką sytuację. Część budynków pozostała nadal dla ekipy budowlanej.

agamuza
15-12-2005, 09:03
Możesz to składać równocześnie. My mieliśmy taką sytuację. Część budynków pozostała nadal dla ekipy budowlanej.

A czy coś prócz tego pisemka musze im dostarczyc - jakaś mapka z wyrysowanym budynkiem, czy cosik innego? Wielkie dzięki :)

redd
15-12-2005, 09:26
Procedura do otrzymania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę jest podobna do tej do otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę (w zależności od rodzaju obiektu także w formie wniosku o zgłoszenie robót rozbiórkowych). Przeważnie jest więc wymagany projekt w którym dominuje część opisowa, a część rysunkowa przedstawia inwentaryzację istniejącego stanu.

agamuza
15-12-2005, 09:38
Procedura do otrzymania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę jest podobna do tej do otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę (w zależności od rodzaju obiektu także w formie wniosku o zgłoszenie robót rozbiórkowych). Przeważnie jest więc wymagany projekt w którym dominuje część opisowa, a część rysunkowa przedstawia inwentaryzację istniejącego stanu.

Do diabła :evil: :evil: :evil: To jest takie stare, że napewno nie mamy żadnego projektu :( Czy mi się wydaje, czy ja muszę zatrudniać jakiegoś architekta do wyrysowania tego ??? Grrrrrrrrrrr :evil: :evil: :evil:

KAS01
15-12-2005, 09:53
Ja mam taką sytuacje. Na działce stoi (właściwie stał) budynek, który wchodzi w ganek budowanego domu. Wraz z pozwoleniem na budowe dostałem również pozwolenie na rozbiórke (jest to na jednym świstku papieru). Nie trzeba było na to żadnych innych dokumentów. Architekt napisał tylko, że istniejacy na działce budynek przeznaczony jest do rozbiórki. Gdy jeden dom powstawał, drugi był rozbierany.
Wczesniej przy okazji płacenia podatku w gminie, zapytałem się jakie formalnosci trzeba spełnić, aby rozebrać ten budynek. Powiedziano mi, ze wystarczy tylko zgłoszenie.
Tak to u mnie wygladało: http://ksuchowerski.photosite.com/~photos/tn/215_348.ts1124487928609.jpg
pozdrawiam
Konrad

redd
15-12-2005, 10:06
Do diabła :evil: :evil: :evil: To jest takie stare, że napewno nie mamy żadnego projektu :( Czy mi się wydaje, czy ja muszę zatrudniać jakiegoś architekta do wyrysowania tego ??? Grrrrrrrrrrr :evil: :evil: :evil:
Architekta niekoniecznie, uprawnionego projektanta (technika budowlanego lub inż. budownictwa).
Projekt należy zrobić teraz, bo musi on odpowiadać dzisiejszemu stanowi. Znaczenie ma jakie to są obiekty, ale generalnie w takim opracowaniu musi się znaleźć komplet rzutów, przynajmniej jeden przekrój, czasem rys. elewacji, a w części opisowej: co jest do wyburzenia, jak to należy zrobić, w jakiej kolejności, jakie są zasady BHP i informacje dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Jeżeli zaraz po rozbiórce mają nastąpić roboty budowlane, to ten proces można ująć w jedną całość, będzie więc projekt budowlany rozbiórki istniejących obiektów oraz budowy domu jednorodzinnego.

agamuza
15-12-2005, 10:07
Ja mam taką sytuacje. Na działce stoi (właściwie stał) budynek, który wchodzi w ganek budowanego domu. Wraz z pozwoleniem na budowe dostałem również pozwolenie na rozbiórke (jest to na jednym świstku papieru). Nie trzeba było na to żadnych innych dokumentów. Architekt napisał tylko, że istniejacy na działce budynek przeznaczony jest do rozbiórki. Gdy jeden dom powstawał, drugi był rozbierany.
Wczesniej przy okazji płacenia podatku w gminie, zapytałem się jakie formalnosci trzeba spełnić, aby rozebrać ten budynek. Powiedziano mi, ze wystarczy tylko zgłoszenie.
Tak to u mnie wygladało: http://ksuchowerski.photosite.com/~photos/tn/215_348.ts1124487928609.jpg
pozdrawiam
Konrad

Oooo, Konrad :D :D :D Balsam na mą dusze :wink: A juz byłam bliska apopleksji - oczywiście w gminie NIKT NIC NIE WIE :-? Wiszę na telefonoeod 8.30...

agamuza
15-12-2005, 12:43
Takie coś teraz znalazłam:

"Art. 31. 1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:
1) budynków i budowli - niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych opieką konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;
2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
2. Rozbiórka obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Przepis art. 30 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
3. Właściwy organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę obiektów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli rozbiórka tych obiektów:
1) może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub
2) wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
4. Właściwy organ może żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych.
5. Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego."

Zgłupiałam... :o :o :o

redd
15-12-2005, 13:28
Nie wymaga pozwolenia, bowiem wymaga zgłoszenia (jeżeli Twoje obiekty spełniają podane tu kryteria).

agamuza
15-12-2005, 14:32
Nie wymaga pozwolenia, bowiem wymaga zgłoszenia (jeżeli Twoje obiekty spełniają podane tu kryteria).

Jak dla mnie spełniają :wink: Mam nadzieje...

izunia1111
16-12-2005, 11:15
Nie potrzebowaliśmny żadnego architekta. Sama w wordzie rozrsowałam mapkę zasanczyłam co chcemy rozebrać. Musiłam tylko napisać coś o bezpieczeństwie na budowie przy rozbiórce.
Wszystko o rozbiórkę przygotowaliśmy sami.
wniosek
mapke z zarysem budynków
plan bezpieczeństwa
Porównują z pozwoleniem o budowę byłą to bułka z masłem
Jedna rzecz jest ważna zrobić zdjęcia przed rozbiórką, bo my po 3 latach musieliśmy weryfikować stan budynku dla urzędu skarbowego.

agamuza
16-12-2005, 11:55
Nie potrzebowaliśmny żadnego architekta. Sama w wordzie rozrsowałam mapkę zasanczyłam co chcemy rozebrać. Musiłam tylko napisać coś o bezpieczeństwie na budowie przy rozbiórce.
Wszystko o rozbiórkę przygotowaliśmy sami.
wniosek
mapke z zarysem budynków
plan bezpieczeństwa
Porównują z pozwoleniem o budowę byłą to bułka z masłem
Jedna rzecz jest ważna zrobić zdjęcia przed rozbiórką, bo my po 3 latach musieliśmy weryfikować stan budynku dla urzędu skarbowego.

Dzieki, Iza. Wczoraj znalazlam stare mapki geodezyjne naszej dzialki - idealnie sie nadają do tego celu :) i jeszcze moja mama pojechala na przeszpiegi do gminy - moze sie czegos dowie ciekawego :-?

m.dworek
16-12-2005, 13:00
czesc
w sumie nei ma o czym mowiec
jesli budynek wyzszy niz 8 metrow albo stoi blizej granicy niz polowa wysokosci to nalezy sie projekt rozbiorki
ale to pikus
nie wiem tylko czy wiesz ile kosztuje roziorka?
z moich rozeznan to okolo 20 tys jesli chcesz zeby wszystko za ciebie zrobila firma


troche duzo- nie wiem jak ty ale ja nie planowalem takich wydatkow
w sumie za taka kase to juz mozna by sie pokusic o szukanie nowej dzialki gdzies w niedrogiej okolicy...

agamuza
16-12-2005, 14:28
nie wiem tylko czy wiesz ile kosztuje roziorka?
z moich rozeznan to okolo 20 tys jesli chcesz zeby wszystko za ciebie zrobila firma
troche duzo- nie wiem jak ty ale ja nie planowalem takich wydatkow
w sumie za taka kase to juz mozna by sie pokusic o szukanie nowej dzialki gdzies w niedrogiej okolicy...

Liczę jednak, ze taniej nam to wyjdzie - dzialka na wsi, roboli mnóstwo, kiedys moj tata produkowal na tej dzialce pustaki gipsowe i kontakty pozostaly; transport, mam nadzieje, ze jednak taniej nam wyjdzie - znajomy ma firmę przewozową :wink: Za 20 tys zl raczej nie znajde dzialki 3.500 m2, 15 km od Warszawy. I licze na kolegow mojego narzeczonego - zawsze chetnie pomagali sobie nawzajem w ciezkich przedsiewzieciach wiec i tym razem raczej sie nie zawiodę 8) Musze tylko uwzglednic koszt browaru - moze kupie wlasna produkcje...? :D :D :D

RYDZU
16-12-2005, 15:54
jesli budynek wyzszy niz 8 metrow albo stoi blizej granicy niz polowa wysokosci to nalezy sie projekt rozbiorki


Dobrze gadasz. Docelowo pozwolenie na rozbiórkę ze wszystkimi przyległosciami: dzienik budowy, nadzór budowlany itd.


nie wiem tylko czy wiesz ile kosztuje roziorka?
z moich rozeznan to okolo 20 tys jesli chcesz zeby wszystko za ciebie zrobila firma

Poszukaj jeszcze trochę, bo kwota która podajesz jest astronomiczna :o . Za rozebranie zwykłego domku - 20 tys? Popatrz do mojego dziennika na poczatku - sa tam zdjęcia fajnej kamienicy ;) - 27m długa, 6,5 wysoka, 6 szeroka, ściany 60 cm z kamienia i takie tam. Za całkowita rozbiórke z wywiezieniem i uprzatnięciem placu zapłaciłem 8 tys (miało byc 9 ale odpadły koszty transportu). Też robiła firma.

Pozdrawiam

agamuza
08-01-2006, 12:23
Być może kogoś jeszcze zainteresuje temat rozbiórki domu - dowiedziałam się następujących rzeczy odnośnie tego; muszę podjąć takie czynności:
1/ zgłoszenie rozbiórki do starostwa na ich druku
2/ zgoda właściciela obiektu na jego rozbiórkę
3/ zaświadczenie z gminy, że nikt nie jest zameldowany w obiekcie przeznaczonym do rozbiórki
4/ mapka geodezyjna z zaznaczonym obiektem do rozbiórki
5/ charakterystyka budynku - rodzaj technologii, wielkość
6/ kolejność prac rozbiórkowych (tu nie wiem, jak to sformułować :roll: , przyjedzie jakaś koparka i najpierw rozwalę dach, potem ściany...?
7/ opis zapewnienia bezpieczeństwa na terenie rozbiórki (tu mi tylko ogrodzenie do głowy przychodzi i tablica z napisem "nie wchodzić!")
8/ ewentualnie zdjęcia lub szkic budynku.

Należy to złożyć do starostwa i po upłynięciu 30 dni można rozwalać :D