PDA

Zobacz pełną wersję : wk?ad I 18 RTD Panorama lub Harmony Jotula - kto u?ytkuje



16-01-2003, 14:48
Słuchajcie, myślę nad wybrem wkładu kominkowego i na razie podobają mi się te dwa wklady. Są drogie i pytanie, czy warte swojej ceny. Czy ktoś może się podzielić swoimi doświadczeniami?
Dzięki!!!

20-01-2003, 16:24
Naprawdę nikt nie użytkuje tych wkladów?
Pozdrawiam Forumowiczów!!!!

galatos
20-01-2003, 16:49
O tych wkładach było już dużo na forum, szczególnie często wymieniano Harmony, z tego co pamiętam to same pozytywne opinie pomijając te na temat ceny. Wiele dyskusji dotyczyło szukania tańszych zamienników. Ja skłaniam się ku wkładowi Tarnawa 18 kw. Ale jego wygląd może niektórym nie odpowiadać.

ANGA
21-01-2003, 10:11
Kupiliśmy HARMONY, ale jeszcze nie użytkujemy.
Pozdrawiam

ANGA
21-01-2003, 10:11
Kupiliśmy HARMONY, ale jeszcze nie użytkujemy.
Pozdrawiam

Janek
21-01-2003, 11:47
Użytkuję Harmony. Bardzo dobry wkład. Pisałem o tym już na jakimś topiku. Bardzo długo utrzymuje żar. W chwili obecnej ogrzewam nim ok. 280 m3 (metrów sześciennych ) domu. Rozprowadzenie powietrza wymuszone wentylatorem. Do - 10 C daje sobie spokojnie radę. Grzejniki w ogole nie pracują. Parametry ścian - beton komórkowy 400 - 36cm, posadzki 12 cm styropianu, strop 30 cm wełny mineralnej.
Dopiero przy -15C termostat uruchamia piec olejowy. Załadunek 3 razy dziennie. Bardzo praktyczne jest to, że kominek spala nawet bardzo grube pnie, nie muszę więc latać z siekierą. Popiół wyrzucam co 2-3 tygodnie. Nieprawdą jest natomiast, że szyby same się czyszczą. Przy dużym dopływie powietrza ( co zdarza się rzadko, praktycznie tylko przy rozppalaniu ), zanieczyszczenia na szybie kruszą się ( wypalają? )i częściowo odpadają, ale jest to chwilowe, po kilku godzinach szyby znowu są brudne.
Ogólnie jednak jestem bardzo zadowolony. Jest to zdecydowanie mój najlepszy zakup. Jeżeli masz jakieś pytania służę pomocą.

21-01-2003, 12:04
Janku !
Jaką maksymalną temperaturę powietrza masz przy kratkach wylotowych

Janek
21-01-2003, 12:15
Nie mierzyłem. Zrobię to dzisiaj po powrocie do domu. Trudno mi ją teraz okreslić. Nie jestem w każdym razie w stanie utrzymać dłużej ręki. Myślę, że to około 60 - 70 stopni, może więcej. Dokładnie podam jutro.
Temperatura przy wylocie zależy jednak z pewnością od tego jak mocno jest rozpalone w kominku. Obecnie staram sie nie palić zbyt dobrze, bo przy 0 C na zewnątrz, piec ma nadwyżkę mocy i zdarzyło mi się już obudzić w środku nocy z temperaturą 28C w sypialni.

Krzysztof
21-01-2003, 12:38
Janku! Jakim drewnem palisz w kominku? Czy jest sezonowane?
Mam Panoramę z rozprowadzeniem grawitacyjnym i palę drewnem dosyć swieżym (podobno cięte pół roku temu). Ale nie chce się dobrze palić? Jak na początku paliłem suchym drewnem "pobudowlanym" było zupełnie inaczej - gorąco!

Krzysztof

Janek
22-01-2003, 08:09
Niestety nie udało mi sie zmierzyc temperatury przy wylocie z anemostatu. Termometr pokojowy ma skalę tylko do 50C, a temperatura była wyższa.
Przez pierwsze dwa miesiace paliłem drewnem kupionym wiosną. Ponieważ lato było upalne, drewno paliło się bardzo dobrze. Obecnie palę mokrym drewnem bukowym. Technologia jest taka, że ciągle ładuję kominek do oporu. Osuszone drewno schodzi w dół, na wierzch dochodzi nowe, które sie dosusza itd., itd. Pali się dobrze, choć z pewnością gorzej niż drewno kupione wiosną. Po zimie mam zamiar kupić drewno na 2 sezony.