PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu - prosze o sugestie



kosmo77
15-12-2005, 11:04
Witam,

W domu który niedługo będę budował zaprojektowane jest ogrzewanie gazowe - gaz z butli 2300 L. W domu nie ma kotłowni, ogrzewanie ma załatwić kocioł wiszący. Niestety, zaczynam się obawiać że niedługo czekają nas podwyżki cen i tak już drogiego gazu, w związku z tym chętnie rozważę jakieś inne rozwiązania. Ograniczenie jest jedno - brak kotłowni. Oczywiście mogę jakieś pomieszczenie zaadaptować na kotłownię, ale to bardzo uciążliwe i wolałbym tego uniknąć. Ewentualnie mógłbym urządzić kotłownię w garażu który będzie wolnostojący (Można dodać 1 pomieszczenie na kotłownię) - tylko wtedy trzeba to jakoś podłączyć do c.o. żeby nie grzać trawnika w zimie.
Proszę o jakieś propozycje - czego mogę użyć zamiast gazu i jak to można zorganizować.

johny27
15-12-2005, 11:05
proponuje ogrzewanie elektryczne -piece akumulacyjne ladujace sie w tanszej taryfie nocnej. Rozwiazanie tansze od gazu i oleju zarowno w eksploatacji jak i na etapie inwestycji

rafałek
15-12-2005, 13:10
Jeśli kotłownia poza domem to: prury preizolowane na połaczenie obu budynków (tak to się chyba nazywa). Jeśli będziesz tammieć olejówkę to OK, jeśli kocioł na paliwa stałe to pomyśl o peletach lub ekogroszku. Główny powód to bieganie i dokładanie. W budynku nie jest to tak uciążliwe (mam więc wiem), ale jeśli miał bym o 23 wychodzić z domu by załadować kocioł na noc to jakoś nie byłbym tak zadowolony.

kosmo77
15-12-2005, 15:49
Zakładając że kotłownia będzie poza domem (w pom. gospodarczym przy garażu) i że będzie kocioł na ekogroszek, to
- ile metrów powierzchni musi mieć to pomieszczenie
- jaka wysokość komina
- dom ma ok 150 m2 powierzchni, jaka powinna być orientacyjna moc kotła i na ile wystarcza jedno zasypanie ekogroszkiem
- jak duży jest kocioł na ekogroszek z podajnikiem

Dzięki za informacje

Cypek
15-12-2005, 15:57
Jak masz trochę grosza inwestuj w PC.

kosmo77
15-12-2005, 16:04
Witam,

Raczej nie zainwestuję w PC, z kilku prostych powodów - po pierwsze wymaga to wydania sporej kasy na starcie (tym samym muszę wziąć większy kredyt i spłacać większe raty), a po drugie to nie wiem na ile niezawodne są PC (temat jest nowy w Polsce). Jeśli się zepsuje po choćby 10 latach to o zwróceniu się inwestycji nie może być mowy. No i trzecia sprawa - na PC też potrzebuję osobnego pomieszczenia w rodzaju kotłowni, którego nie mam.
Tak więc, zbadam raczej opcję kocioł na ekogroszek w kotłowni poza domem. Jeśli ktoś z Was ma kotłownię poza domem proszę o opinie z użytkowania.
Pozdrawiam
Rafał

gosciu01
15-12-2005, 22:23
tak sobie myślę ...

gdybym nie miał rury z gazem w ziemi to z pewnością wszedłbym w prąd + kominek, solary lub tp. + bardzo dobrze ocieplony budynek, zwarty i kilka innych pomysłów wcale nie drogich...

Poczytaj kilka wątków i wyrób sobie własne zdanie.

kubas
16-12-2005, 09:31
elektryka, rekuperator, kominek+DGP, zdziwisz się jak mało będzie to kosztować, ja w starym domu miałem prąd, w nowym się uniosłem i mam gaz, ale następny też zrobię na prąd
pomyśl, kocioł, kotłownia, rozprowadzenie, rozdzielacze, grzejniki, zawory do grzejników, głowice do zaworów, pokrętła do głowic i tylko kasa, kasa, kasa, za koszty kotłowni będziesz 20 lat grzał prądem,
pozdrawiam