PDA

Zobacz pełną wersję : czy konieczny siporex 700??



Fumfol
15-12-2005, 13:43
Witam!
Mam w projekcie domu (parter + poddasze uzytkowe) jako material na sciany konstrukcyjne porotherm 30 P+W. Chcialem zmienic material na siporeks murowany na klej. Kierownik stwierdzil, ze nie ma problemu, ale klasa wytrzymalosci musi byc 700.
Obdzwonilem kilkanascie hurtownie pytajac o ten material - twierdza ze nie maja na stanie, tylko na zamowienie. Twierdza tez, ze zadko ktos z tego buduje domy jednorodzinne.
Zadzwonilem do Solbetu - twierdza to samo, tzn., ze z 600 wystarczy w zupelnosci.
Kto ma racje? Dlaczego kierownik upiera sie przy 700?

Pzdr - Tomek

pasco
15-12-2005, 15:02
Klasa wytrzymałości 700? Pierwsze słyszę, żeby ktoś budował z czegoś takiego. Na domki bierze się najczęściej 400 albo 600. Pamiętaj, że im niższa klasa wytrzymałości tyn wyższa izolacyjność cieplna.

Fumfol
15-12-2005, 15:27
Wszystko to wiem od hurtownikow i producenta. Tym bardziej zastanawia mnie propozycja kierownika :o

pattaya
15-12-2005, 18:42
Czy to będzie ściana 1W,2W czy 3W?

Fumfol
15-12-2005, 19:12
Siporex, ocieplenie i tynk. To chyba... dwuwarstwowa? :)

pattaya
15-12-2005, 19:20
Tak.Dwuwarstwowa.
Nie wiem ,czy w przypadku siporeksu jest sens murować na klej-chodzi o dokładność wykonania bloczka,trzymanie wymiarów.Klejem ciężko jest "nadrobić" nierówności.
Zmianę materiału musisz zrobić na etapie adaptacji projektu.
Osoba to wykonująca zdecyduje czy można 600 czy nie.
Pewnie można.

Fumfol
15-12-2005, 19:32
Dawno jestem po adaptacji :) Mam postawione ściany fundamentowe. Teraz przyszedł czas na ściany parteru.

Rozmawiałem z kierownikiem raz jeszcze. Twierdzi, że ostatecznie może się zgodzić na 600 ale nic poniżej. Wymyślił tylko, że jedną ścianę (jakaś ważna wewnętrzna dla konstrukcji) trzeba będzie zbudować z pełnej cegły.

Kierownik uzasadniał swoje stanowisko (konieczność budowania z 700) dbałością o klienta i jego inwestycje. Twierdzi, że hurtownicy i producenci dbają tylko o zbyt. Sam nie wiem co o tym sądzić. Co Wy sądzicie?

Dom, który buduję to: http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-157,175,61,opis.html
Nie wydaje mi się bardziej skomplikowany i wymagający od innych, które widuje.

Pzdr

pattaya
15-12-2005, 19:38
Jeżeli jesteś po adaptacji ,to zgodnie z prawem powinieneś budować ściany z takiego materiału jaki masz w adaptacji projektu.

Fumfol
15-12-2005, 20:27
O ile się nie mylę, a nikt jak do tej pory nie zwrócił mi uwagi, że tak jest, projektantanci domu jak i osoba wykonująca adaptację zostawili mi dowolność w kwestii materiałow jak i wykończenia pod warunkiem, że nie zmienią one istotnych parametrów budynku. Aby mieć taką możliwość otrzymałem od projektantów stosowne dokumenty.