PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy wyposażać kotłownię ??



pawelurb
15-12-2005, 14:25
układają mi teraz instalację wod kan i co, kotłownię mam jeszcze nie otynkowaną , nie są zrobione wylewki, zastanawiam się jak z wyposażeniem kotłowni , kocioł , zasobnik , pompy i wszystkie te drobiazgi , robić to odrazu czy po tynkach ? jak przed tynkami to pewnie to wszystko się nieżle zabrudzi , a i chyba łatwiej będzie tynkować bez plątaniny rurek, jak robiliście to u siebie na jakim etapie ?

robertus
15-12-2005, 15:18
Ja miałem robioną instalacje już po tynkach a przed gipsowaniem (oczywiście kotłowni już nie gipsowałem). Wcześniej w kotłowni miałem zrobioną posadzkę a w miejscu gdzie miał stanąć piec miałem też ułożony gres.
W twoim przypadku poczekałbym z piecem, zasobnikiem i resztą w kotłowni do zrobienia tynków (przynajmniej właśnie w kotłowni)

Cypek
15-12-2005, 16:05
Najpierw tynki, potem wyposażenie kotłowni.
Rureczki ładnie obłożone pianką, czysto i estetycznie, nic nie razi.

pawelsiara74
15-12-2005, 17:33
No zdecydowanie pierwsze tynkowanie!! ja otynkowałem sobie tylko jedną ściane i wybiałkowałem wapnem.... z resztą niezdązyłem.... ale tą ściane na której są wszystkie rurki i piec... reszta na wiosne
Pozdrawiam Paweł

pawelurb
15-12-2005, 21:22
właśnie się zastanawiam jak to zrobić, nie chciałbym rozkładac robienia instalacji na kilka etapów , jak już zaczeli to niech robią , więc zastanawiam się nad tą kotłownią czy otynkować tylko kotłownię ( resztę nie , bo pora roku taka że ryzykowne to bez ogrzewania ) i albo zrobię komplet a wylewki i tynki będą na końcu , albo otynkuję tylko kotłownię, tylko zastanawiam się w czym może przeszkadzać późniejsze tynkowanie ? najwyżej się rurki zabrudzą , i tak większość będzie schowana.

pawelsiara74
15-12-2005, 22:54
No ja na twoim miejscu otynkował bym tylko kotłownie póxniej jak już będzie piec i cała instalacja.... nie wiem jak tam bedziesz robił czy piec odrazu z zasobnikiem będzie czy zasobnik osobno ale jak będzie osobno to jak otynkujesz póxniej za zasobniekiem?? między rurkami? ja otynkowałem tylko jedną ściane ta na której są rurki, piec, zasobnik.... umywalke jeszcze wstawiłem..... wszystko z powodu braku czasu..... i pogody... a jeszcze miałem troszke inną sytuacje bo ja przebudowywałem i jeszcze zeby dokończyć kotłownie tynkowac to najpierw musze stare tynki skuć z dwóch ścian... ale to już inna paczka.... jak maż możliwośc to przynajmniej otynkuj ta sciane na której będzie instalacja.... chyba że musisz to całą... ale radze Ci otynkowac... jak już będa rurki to nie ma szans pomiędzy rurkami dobrze otynkowąc...... no oczywiście zalezy jeszcze jaka to będzie instalacja.... ja akurat mam dużo rurek w kotłowni...
Pozdrawiam Paweł :)

rafałek
16-12-2005, 08:39
Otynkuj. Jak zostawisz na potem to tynkarz będzie klął na instalatora, a tamten na tynkarza jak będzie coś potem robił. No i całość traci poważnie na estetyce.

miwol
16-12-2005, 09:35
Podział prac hydraulików / instalatorów CO jest jak najbardziej wskazany. Ja robiłem w kolejności:

TYNKI --> HYDRAULICY (etap1) --> POSADZKI --> HYDRAULICY (etap2)

Po tynkach hydraulicy jedynie w kilku miejscach zmuszeni byli wykonac w tynkach niewielkie bruzdy ba rurki (95% instalacji idzie pod posadzkami). Głównie by doprowadzić CWU do przyszłych baterii oraz CO do kaloryferów. Prace tynkarskie to - zobaczysz - jednak duży syf w domu (mam tynki maszynowe Knauffa), przy czym i tak miałem bardzo czystą ekipę. Nikt tak po sobie dotąd nie posprzątał jak oni. Trudno mi sobie wyobrazić, że tynkarze lawirują nogami i sprzętem między porozkładanymi wcześniej na podłodze rurkami CO+CWU :o Hydraulicy zakończyli swój pierwszy etap próbami szczelności i poszli :)

Po nich od razu weszli posadzkarze i zrobili swoje. Następnie jeszcze warto położyć kafelki, szczególnie w kotłowni (jeśli tam zamierzasz kafelki mieć) bo po drugim etapie prac hydraulików sprawa będzie dużo trudniejsza. Mi jak już wstawili 120l. zbiornik na CWU, to za nim nic nie wykafelkuję :-?

Pozdrawiam z niedaleka :roll:

PS. Aha, co jeszcze mi się przypomniało: w czasie pracy posadzkarzy warto zaprosić na godzinkę hydraulików by zadbali o odpowiednie ułożenie i zalanie ogrzewania podłogowego (jeśli takowe planujesz).