PDA

Zobacz pełną wersję : Posadzka



hanka&maciek
15-12-2005, 21:42
Nam tak mowili czy to optymalne?
Mamy chudy beton i na niego ma przyjsc:
1) papa niekoniecznie termo
2) folia
3) styropian 10cm
4) folia
5) ogrzewanie podlogowe
6) wylewka 5cm

czemu niektorzy robia 5 i 5 - dziela folia? i eliminuja mostki termiczne na laczeniach?

Rezi
16-12-2005, 12:23
dzielenie warstw styropianu folia jest zbyteczne, folia na styropiamn przed wylewka.
faktycznie eliminuje się mostki termiczne ...alea w jakim zakresie tego ni wiem - też kładłem 2 x 5 cm

areq
16-12-2005, 12:35
A czy ta papa musi być konieczna? Rozumiem ,że w łazienkach,ale wszędzie?

Rezi
16-12-2005, 12:41
papa jest izolacją główną najlepiej dodatkowo położyć papę na dysperbicie, wersja max to SBS termozgrzewlana- folia warstwą odzielającą papę od styropiany, sama folia się będzie przecierać przy ruchach posadzki, warstwa folii bezpośrednio pod wylewka jest warstwą ślizgową i zabezpieczająca przez wchodzeniem betonu pomiędzy szczeliny styro co może powodowac mostki termiczne ( problem nie istnieje lub jest mniejszy przy 2 warstwach styropianu)

Cypek
16-12-2005, 12:46
A tę folię to polecam również w 2 warstwach, taka czarną, grubą, budowlaną. No i powoli robi się trend na więcej niż 10 cm styro, ostatnio był post o układaniu 20 cm !!

wbrat
16-12-2005, 12:49
To ja mam jeszcze pytanie. Poki co planuje ten etap budowy wykonac samemu. No i najwiekszy dylemat mam z papa wlasnie: czy powinna byc termozgrzewalna, czy nie.
Jesli termozgrzewalna, to moje pytanie..... czym ją się zgrzewa :lol:
Jesli nie termo, to czy ja sie jakos klei do chudziaka, czy po prostu rozwija? Rezi pisze o papie na dysperbicie - czyli smaruje chudziak dysperbitem a potem na to papa, tak? Czy czekac az dysperbit wyschnie, czy nie? Ile razy mazac dysperbitem?

wbrat
16-12-2005, 12:54
No i powoli robi się trend na więcej niż 10 cm styro, ostatnio był post o układaniu 20 cm !!

A u mnie w projekcie jest 5cm styro! Glupi ten architekt czy co? :evil: :evil: :evil:
Na tym mam wylewki 4 cm... czy jesli dam 10cm styro zamiast 5cm to bede musial pogrubic tez wylewke?? :-?

Rezi
16-12-2005, 12:59
To ja mam jeszcze pytanie. Poki co planuje ten etap budowy wykonac samemu. No i najwiekszy dylemat mam z papa wlasnie: czy powinna byc termozgrzewalna, czy nie.
Jesli termozgrzewalna, to moje pytanie..... czym ją się zgrzewa :lol:
Jesli nie termo, to czy ja sie jakos klei do chudziaka, czy po prostu rozwija? Rezi pisze o papie na dysperbicie - czyli smaruje chudziak dysperbitem a potem na to papa, tak? Czy czekac az dysperbit wyschnie, czy nie? Ile razy mazac dysperbitem?

dysperbit jest warswą zwiększają przyczepność
papę termozgrzewalną opala się palnikiem gazowym i przykleja
rozwijasz rolke papy opalając grzbiet rolki i przyklejasz, łaczenia na 10 cm zakłady

Rezi
16-12-2005, 13:02
No i powoli robi się trend na więcej niż 10 cm styro, ostatnio był post o układaniu 20 cm !!

A u mnie w projekcie jest 5cm styro! Glupi ten architekt czy co? :evil: :evil: :evil:
Na tym mam wylewki 4 cm... czy jesli dam 10cm styro zamiast 5cm to bede musial pogrubic tez wylewke?? :-?

niestety tak
min 5cm opimum 6 cm

4 cm wylewki na styropianie to stanowczo za mało winno byc 5 cm

wbrat
16-12-2005, 13:07
min 5cm opimum 6 cm

Rozumiem ze chodzi o wylewke? W projekcie mam 5 cm w pomieszczeniach gdzie bedzie terakota. Tam gdzie przewidziany jest parkiet jest 4 cm wylewki. Ale nic... trzeba bedzie podniesc o 7 cm (5 styro + 2 wylewki) - tylko kurcze wszystkie okna i taras mi sie porąbią... no i sufit nizej... grrr! :evil:

Rezi
16-12-2005, 13:17
min 5cm opimum 6 cm

Rozumiem ze chodzi o wylewke? W projekcie mam 5 cm w pomieszczeniach gdzie bedzie terakota. Tam gdzie przewidziany jest parkiet jest 4 cm wylewki. Ale nic... trzeba bedzie podniesc o 7 cm (5 styro + 2 wylewki) - tylko kurcze wszystkie okna i taras mi sie porąbią... no i sufit nizej... grrr! :evil:


6 cm pod terakote, 5 pod parkiet

wbrat
23-12-2005, 08:06
Nie daje mi spac ta grubosc ocieplenia. Ze tez tego wczesniej nie zauwazylem! :evil:. Jak tak teraz mysle, to nie za bardzo moge podnosic az tak podloge, bo mam wylane schody w domu i przez pogrubienie warstwy styro i wylewki zmniejsze wysokosc pierwszego stopnia :( :( :(.

W zwiazku z tym mam kolejne pytanie: czy moze jest jakis inny material o grubosci 5 cm, ktory moglby zastapic styropian, dajmy o grubosci 8-10 cm? I jesli jest (blagam, zeby byl...) to czy na taki material o grubosci 5 cm wylewka 4-5cm by starczyla??

konzad
23-12-2005, 09:20
polistyren ekstrudowany ma duzo lepsze własciowsci cieplne i ponadto jest zdecydowanie twardszy (no i droższy :( ) ale nie wiem czy dzieki temu mozna zmniejszyc grubosc wylewki

wbrat
23-12-2005, 10:09
Ech, tak przegladam forum i przegladam i powoli dojrzewam do tego, zeby zostawic te 5 cm (FS30), no ewentualnie dac 6 cm... Podlogowki nie przewiduje, wiec moze nie bedzie tak zle. Jak dam 6 cm styro + 6 cm wylewki, to podniose podloge jedynie o 2 cm, a tyle to jeszcze przeboleje...

Faktycznie styro ekstrudowany by byl alternatywa, ale pamietam jak przezylem kupno takowego na ocieplenie fundamentow... chyba drugi raz tego samego bym juz nie przebolal...

PrzemoBDG
23-12-2005, 13:13
Ech, tak przegladam forum i przegladam i powoli dojrzewam do tego, zeby zostawic te 5 cm (FS30), no ewentualnie dac 6 cm...

Ważniejsze w Twoim wypadku będzie ocieplenie ścian fundamentowych na ich obwodzie. Jeden centymetr styropianu więcej lub mniej w posadzce nie będzie miał takiego znaczenia, gdyż różnice temperatur nie będą tak znaczne (w pomieszczeniu załóżmy 20 stopni a pod domem pewno stała ok. 3-4 stopni niezależnie od mrozów na zewnątrz). Istotne jest aby zlikwidować mostki termiczne na obwodzie.

wbrat
23-12-2005, 18:26
Ważniejsze w Twoim wypadku będzie ocieplenie ścian fundamentowych na ich obwodzie.

Na szczescie ocieplenie scian fundamentowych na obwodzie juz mam :).

janzar
27-12-2005, 20:24
jak powinna być wykonana dobra posadzka można odnaleźć po wpisaniu w wyszukiwarce wyzej słowa jastrych
pozdrawiam janzar